ministrstvo za šolstvo

S simbolično zasaditvijo oljke začetek gradnje novega centra oljkarstva
03. 04. 2025 20.28S simbolično zasaditvijo oljke so na Plavjah, tik ob italijanski meji, obeležili začetek gradnje novega Kompetenčnega centra za oljkarstvo. Ta bo v novem, 3000 kvadratnih metrov velikem objektu na območju nekdanje vojaške karavle združeval vse službe s področja oljkarstva. Vrednost projekta je ocenjena na 4,5 milijona evrov, dokončali pa ga bodo do konca prihodnjega leta.

Nizozemska vabi ameriške znanstvenike, ki so ostali brez denarja
21. 03. 2025 15.44Nizozemska vlada ustanavlja poseben sklad, iz katerega bodo financirali znanstvene raziskave in šolanje raziskovalcev. Vse odkar je v ZDA zaprisegel Donald Trump, so namreč številni ameriški znanstveniki zaradi napovedanih finančnih rezov v izobraževanje v strahu, kaj bo z njihovimi službami in raziskavami. Nizozemska si prizadeva, da bi ugledne in vrhunske znanstvenike privabila na svoje univerze.

Drama z Dramo, kaj pa NUK 2?
15. 03. 2025 07.47Skoraj 100 milijonov evrov vredna gradnja NUK 2 in 60-milijonska prenova ljubljanske Drame. Gre za pomembnejša kulturna infrastrukturna projekta zadnjih desetletij. Pa bosta tudi uresničena? Gradnja NUK 2 naj bi se - skoraj 40 let od prvih idej - vendarle začela še letos. Medtem ko nujna prenova osrednjega državnega gledališča zaradi spora s sosedi že več kot dve leti stoji. Drama pa za najem nadomestnih prostorov na obrobju prestolnice plačuje 71 tisoč evrov na mesec. Kje se torej zapleta? Zakaj traja leta, celo desetletja, da se tako pomembni projekti, kot sta Drama in NUK 2, premaknejo z mrtve točke? O tem nocoj rubriki 24UR Inšpektor.

V Sloveniji čez dve leti Center za tehnologije genske in celične terapije
12. 03. 2025 18.42Novi prostori Centra za tehnologije genske in celične terapije bodo predvidoma zgrajeni do konca leta 2027, povsem pa naj bi zaživeli do konca leta 2029, je ob obisku premierja Roberta Goloba na Kemijskem inštitutu dejala vodja centra Mojca Benčina. Golob verjame, da bo inštitut z novim centrom zadržal vodilno vlogo na področju genskih raziskav.

Telefoni v šolah: ministrstvo bo začelo razpravo
04. 03. 2025 15.43Namen peticije skupine Odklopi.net ni prepoved uporabe telefonov v šolah ampak omejitev, so na razpravi ugotavljali predstavniki Odklopi.net, staršev, šol in stranke Vesna. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje pa bo začelo razpravo o predlogih rešitev glede rabe telefonov v šolah. Med predlogi je zakonska omejitev rabe telefonov in drugih digitalnih naprav, so navedli. Hkrati so poudarili, da le prepoved ne bi rešila pretirane in nenadzorovane rabe telefonov med mladimi. Ta je postala širši družbeni problem.

Mesečna subvencija za bivanje pri zasebnikih po novem skoraj 100 evrov na študenta
14. 02. 2025 16.46Ministrstvo za visoko šolstvo, znanosti in inovacije je objavilo javni razpis za izbiro zasebnih študentskih domov za prihodnje študijsko leto 2025/2026. Za subvencioniranje bivanja študentov je namenjenih 1,77 milijona evrov, kar zadostuje za 1500 ležišč. Mesečna subvencija za bivanje pri zasebnikih bo trikrat višja, in sicer 98,76 evra.

Spremembe v šolstvu: BDP bo določal financiranje vzgoje in izobraževanja
13. 02. 2025 15.36Predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja prinaša financiranje razvoja in investicij v izobraževanje, vezano na BDP. Hkrati novela uvaja tudi soglasje ministra k imenovanju ravnatelja in možnost, da minister ravnatelja pod zakonsko določenimi pogoji razreši. Omejuje pa nekatere pristojnosti svetov zavodov.

34 dijaških domov, polovica jih nima ne požarnega alarma ne stopnic
31. 01. 2025 20.19V Sloveniji imamo 34 dijaških domov in kar polovica jih nima požarnega alarma in požarnih stopnic. Tako kot ljubljanski dijaški dom na Poljanah, kjer je gorelo. Nekateri dijaški domovi, ki so prav tako v starejših stavbah, sicer imajo urejen aktiven požarni sistem, za to pa so poskrbeli sami. Kako pa je s požarno varnostjo v drugih podobnih stavbah, kot so študentski domovi in domovi za starejše?

Osnutek zakona za psihoterapijo: vključenih več resorjev in zbornica
29. 01. 2025 08.00Kaj se dogaja s težko pričakovanim zakonom o psihoterapiji? Po naših informacijah osnutek zakona, ki je v medresorskem usklajevanju, psihoterapijo poleg zdravstva vključuje še v socialo, šolstvo in druge resorje, prav tako pa je v igri ponovno psihoterapevtska zbornica, ki bo pregnala šarlatane. O trenutnem osnutku smo govorili z eno največjih organizacij, ki se ukvarja s pomočjo ljudem v stiski pri nas. Na Zvezi Anita Ogulin in ZPM tak zakon pozdravljajo, saj je po njihovi oceni narejen tako, da vključuje tudi najšibkejše, ki potrebujejo največ pomoči.

Izredni študij bi z novim Zakonom o visokem šolstvu ukinili
22. 01. 2025 19.01Te dni med študenti izrednega študija kroži peticija za ohranitev pravic izrednih študentov. Lansko poletje je namreč ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije v javno obravnavo poslalo predlog novega Zakona o visokem šolstvu. Glavna sprememba, ki je študente najbolj razburila, je ukinitev izrednega študija. Nadomestil bi ga časovno prilagojen študij, ki pa bi študentom, ki so ob šolanju tudi zaposleni, čas študija podvojil. Minister Igor Papič pa je jasen, da bo dolžina študija odvisna od posameznika in da je za pridobitev diplome potreben enak obseg dela, kot ga imajo redni študentje.

Izenačitev subvencije za bivanje pri zasebnikih z dodatkom k državni štipendiji
15. 01. 2025 13.50Minister za visoko šolstvo Igor Papič in predsednik krovne študentske organizacije Luka Mihalič sta predstavila konkretne ukrepe za reševanje bivanjskih razmer študentov. Eden od ukrepov je izenačitev višine subvencije za bivanje pri zasebnikih z višino dodatka k državni oz. Zoisovi štipendiji za bivanje izven kraja stalnega prebivališča.

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let
10. 01. 2025 06.0041 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.

Podpisana pogodba o sofinanciranju genskega zdravila urbagen
20. 12. 2024 13.45Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter ustanoviteljica in predsednica upravnega odbora Fundacije CTNNB1 sta podpisala pogodbo o sofinanciranju predklinične in klinične študije genskega zdravila urbagen za sindrom CTNNB1. Fundacija bo sredstva v višini enega milijona evrov prejela naslednji teden.

Še pred koncem leta 'finančna injekcija' za zdravilo urbagen
18. 12. 2024 18.33Vlada je na seji sprejela sklep o podpori razvoja zdravila urbagen. Pogodbo s Fundacijo CTNNB1 bodo podpisali v petek, teden kasneje pa bo sledilo tudi izplačilo v višini milijona evrov, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Preveč testov, spraševanj, tudi zato veliko otrok pri pedopsihiatrih?
13. 12. 2024 06.00Trije testi na teden, ob tem tudi možni četrti, popravni, hkrati še ustno preverjanje znanja. Decembra in januarja, ko se zaključuje ocenjevalno obdobje, veliko otrok in mladostnikov zaradi šole doživlja hude stiske. So tudi zato pred vrati pedopsihiatrov dolge čakalne vrste na prvo obravnavo? Treba bo spremeniti šolski sistem, pravi pedopsihiatrinja Barbara Šegula Škoberne. Šolsko ministrstvo napoveduje spremembe, tudi pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja.

Akademski kolegij za 3,7 milijona v roke ministrstva za visoko šolstvo
02. 12. 2024 18.53Ljubljanski mestni svetniki so na izredni seji dali soglasje k prodajni pogodbi za prostore v Baragovem semenišču. Študentski dom Akademski kolegij bo od Mestne občine Ljubljana (Mol) odkupilo ministrstvo za visoko šolstvo za 3,7 milijona evrov. Večina svetnikov je prodajo podprla, v SDS pa so opozorili na po njihovi oceni zelo nizko ceno.

70. obletnica Cerna: 'To bo kmalu tudi slovenski laboratorij'
26. 11. 2024 13.04Ob 70. obletnici Cerna je minister Papič izrazil veselje, da bo prihodnje leto pred organizacijo zaplapolala tudi slovenska zastava. Polnopravno članstvo Slovenije v Cernu bo okrepilo njen prispevek k mednarodnim raziskavam in odprlo nove priložnosti za znanost in gospodarstvo, so izpostavili na GZS. Slovenija bo s tem imela dostop do vrhunske infrastrukture, Cern pa bo pridobil močnega partnerja z bogatimi raziskovalnimi zmogljivostmi, so poudarili.

Bodočim učiteljem podelili kar 300 štipendij
22. 11. 2024 11.02Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je dodelilo vseh 300 razpisanih štipendij za deficitarne pedagoške poklice, so sporočili. Zaradi velikega zanimanja so v oktobru število prvotno 100 razpisanih štipendij potrojili. Njihov namen je spodbuditi mlade k študiju pedagoških programov in zaposlovanju v slovenskem sistemu vzgoje in izobraževanja.

Brez glasu proti: še korak bližje zdravilu za otroke z redkimi boleznimi
12. 11. 2024 19.56Otroci z redkimi boleznimi so po seji odbora DZ za izobraževanje še korak bližje temu, da prejmejo zdravilo. Odbor je namreč brez glasu proti za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku pripravil predlog dopolnitve zakona o znanstvenoraziskovalni dejavnosti, ki predvideva financiranje zaključnega dela pri razvoju zdravila sirote.

Država bo podprla izdelavo zdravila za Urbana
05. 11. 2024 15.14Država je prižgala zeleno luč in pripravila predlog zakona, ki bo omogočil financiranje zdravila za dečka Urbana in več upanja za otroke z redkimi boleznimi v prihodnosti. Njegova mama Špela Miroševič je novico pozdravila z neizmernim veseljem. Zadovoljna je, da ji bo zaradi podpore države ostalo več časa, da projekt nadaljujejo kakovostno in na slovenskih tleh: "Interes, da nam država pomaga, je bil zelo velik in zelo nas veseli, da so prepoznali vrednost tega, kar delamo. Ne samo za Urbana, ampak za celo Slovenijo in vse otroke, ki jim bodo to diagnozo postavili v prihodnosti."

Koliko učiteljev potrebujemo? Ministrstvo bo pripravilo analizo
04. 11. 2024 16.31Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj in glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj sta se na srečanju dogovorila za pripravo analize o primanjkljaju učiteljev v osnovnih in srednjih šolah, ki bi ji sledili ustrezni ukrepi. Zavzela sta se tudi za vključitev minimalnega deleža BDP za vzgojo in izobraževanje v zakonodajo.

Študijski proces poteka, plače bodo, storilce pa še iščejo
29. 10. 2024 12.17Na Univerzi v Mariboru, ki je bila žrtev obsežnejšega kibernetskega napada, zagotavljajo, da študijski proces poteka nemoteno, pravočasno bo tudi izplačilo plač delavcem univerze za oktober. Skupaj s pooblaščenimi zunanjimi inštitucijami izvajajo varnostne preglede, preiskava o storilcih pa še poteka, so sporočili z univerze.

Ne 100, na voljo je kar 300 štipendij, a časa je zelo malo
25. 10. 2024 15.12Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje zaradi velikega zanimanja povečuje število razpisanih štipendij študentom pedagoških programov. Po prvotnem načrtu naj bi za študijsko leto 2024/25 dodelili 100 štipendij, po novem pa jih bo na voljo 300. Razpis bo odprt še do 30. oktobra, so sporočili z ministrstva.

Ko se kriza v šolah tako zaostri, da odpade pouk matematike
25. 10. 2024 06.00Dijaki 3. letnika ljubljanske gimnazije matematike niso imeli mesec in pol. Učitelja matematike do novembra nimajo tudi na jeseniški gimnaziji, nekaj ur zato dijakom odpade. Rakek – septembra nenapovedana bolniška odsotnost učiteljice matematike. Vavta vas in Otočec – matematiko poučuje učiteljica razrednega pouka. In drugod? Na celjski osnovni šoli so po štirih neuspelih razpisih zaposlili učiteljico iz Bosne, a nima diplome iz matematike. Najbolj pereče vprašanje ta hip – kdo bo sploh še poučeval matematiko?

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče
24. 10. 2024 06.00Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Zaradi težavnega učenca odpovedali pouk, ravnatelj dal odpoved
22. 10. 2024 15.28Na Hrvaškem pozornost javnosti že dlje časa vzbuja primer problematičnega učenca ene od zagrebških osnovnih šol, zaradi katerega so drugi učenci iz razreda na pobudo staršev pred časom več dni bojkotirali pouk. Učenec se je v ponedeljek vrnil v šolo, zaradi česar so za več kot tisoč učencev odpovedali pouk, ravnatelj šole pa je dal odpoved.

Sajovic uradno postal minister za obrambo, Logaj za šolstvo
07. 10. 2024 06.22Državni zbor je s 46 glasovi za in 26 proti potrdil imenovanje Boruta Sajovica za obrambnega ministra in Vinka Logaja za ministra za vzgojo in izobraževanje. Ministra sta v DZ že prisegla in s tem nastopila mandat v vladi Roberta Goloba. Ta je v uvodu seje DZ, na kateri so odločali o njunem imenovanju, izpostavil dolgoletne izkušnje obeh kandidatov. Pri Sajovicu je izpostavil politične izkušnje, pri Logaju pa poleg izkušenj v šolstvu tudi organizacijske sposobnosti. Opozicijski poslanci iz vrst SDS in NSi so v razpravi sicer prevpraševali primernost obeh.

Ministrstvo za digitalno preobrazbo bo začasno vodil Boštjančič
07. 10. 2024 11.48Po odstopu Emilije Stojmenove Duh bo ministrstvo za digitalno preobrazbo začasno vodil finančni minister Klemen Boštjančič, je sporočil premier Robert Golob. Kot je dejal, pogovore s potencialnimi kandidati za vodenje resorja še opravlja.

NPU preiskuje sporen nakup prostorov za študentski dom v Kopru
25. 09. 2024 11.03Nacionalni preiskovalni urad izvaja aktivnosti in preverja sum storitve kaznivega dejanja pri nakupu prostorov za študentski dom v Kopru. Univerza na Primorskem bo za šest milijonov evrov kupila prostore, ki so se pred manj kot letom dni prodali za pol omenjene cene. Prodajalec je novoustanovljeno podjetje.

Šest milijonov za prostore študentskega doma. Ministrstvo: Objekt ni bil preplačan
24. 09. 2024 13.54Univerza na Primorskem bo za šest milijonov evrov od na novo ustanovljenega podjetja kupila prostore za študentski dom, ki so se manj kot leto dni pred tem prodali za tri milijone evrov. Vse to pa z državnim denarjem. Na ministrstvu medtem zatrjujejo, da univerza ne bo preplačala objekta. Kot so pojasnili, namreč ne kupujejo objekta v osnovnem stanju, ampak popolnoma prenovljen, predelan in opremljen študentski dom. Po naših informacijah bo v kratkem dokumentacijo pregladal tudi Nacionalni preiskovalni urad.