mikroorganizmi

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?
02. 02. 2025 15.54Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Redno vzdrževanje avtomobilske klime: ključ do zdravega zraka v vašem vozilu
13. 07. 2024 00.15Poletje je tukaj in z njim dolgo pričakovani dopusti. Preden se odpravite na morje in uživate v poletnih radostih, poskrbite, da bo vaša vožnja varna in udobna. Ena najpomembnejših stvari, ki jih morate preveriti, je delovanje vaše klimatske naprave. Nihče si ne želi, da mu na poti na morje neha delovati klimatska naprava. Ko poleti vstopimo v avto in vklopimo klimo pa nas lahko preseneti tudi neprijeten vonj , kar lahko negativno vpliva na naše zdravje. Da bi se vsemu temu izognili, je ključnega pomena redno vzdrževanje in dezinfekcija klimatske naprave.

Na slovenski obali rjava sluz, na Hrvaškem bela pena
22. 06. 2024 11.09Že več dni lahko obiskovalci slovenskih obmorskih mest na gladini morja opažajo pojav, poznan kot sluzenje. V preteklih dneh je bilo to sprva opaženo v globljih vodnih slojih, zdaj pa so se želatinaste prevleke pojavile tudi na površini morja. Čeprav zdravja kopalcev sluz sicer ne ogroža, se izpostavljanje vseeno odsvetuje. Medtem je veter sluz, ki se je pojavila tudi ob hrvaški obali, že razpihal in obalo prekril z belo peno.

Mikroplastiko prvič odkrili tudi v penisu
19. 06. 2024 12.58Raziskovalci so po tem, ko so mikroplastiko odkrili v moških testisih, to odkrili tudi v penisih. Gre sicer za študijo na manjšem vzorcu, odvzeli so tkivo šestih moških. To odpira nova vprašanja o vplivu mikroplastike na spolno zdravje.

5 načinov, kako preprečiti pogosta vaginalna vnetja
27. 05. 2024 00.15V katero skupino žensk sodite? Tiste, ki neobremenjeno spregovorite o svoji nožnici in se boste ob morebitnih težavah temeljito poglobile v podrobnosti o tem, za kakšne vnetje gre ali tiste, ki ste še zmeraj prepričane, da je vse, kar je povezano z nožnico tabu in boste inkognito stopile v lekarno po prvi izdelek.

Vsak osmi Evropejec zdaj živi na območju, ki mu grozijo hude poplave
19. 05. 2024 18.07Zaradi podnebnih sprememb so poplave in suše vse bolj ekstremne, posledično se zmanjšuje tudi kakovost vode, kar predstavlja vse večjo grožnjo našemu zdravju. Najnovejše poročilo Evropske agencije za okolje ugotavlja, da vsak osmi Evropejec zdaj živi na območju, ki mu grozijo hude poplave. Na poplavno ogroženih območjih so tudi številne evropske bolnišnice.

BLOG: Kako izboljšati absorpcijo hranil?
21. 04. 2024 07.00Absorpcija hranil je ključnega pomena za naše zdravje, saj omogoča, da telo dobi vsa potrebna hranila – vitamine, minerale in druge pomembne snovi za optimalno delovanje. V tem članku si lahko preberete, kako lahko izboljšamo proces absorpcije hranil, ki je temelj za naše dobro počutje in vsesplošno zdravje.

Črevesna mikroflora: kako koristne bakterije spremenijo vaš mikrobiom
09. 03. 2024 00.15Dobre bakterije igrajo ključno vlogo pri ohranjanju ravnovesja našega organizma skozi vse življenje. Posebno pozornost pa si zaslužijo črevesne bakterije, katerih ravnovesje lahko porušijo različni načini življenja in zunanji dejavniki, tudi uporaba antibiotikov.

BLOG: Zakaj je dobro jesti fermentirano hrano?
28. 01. 2024 12.05Če ste se kdaj spraševali, zakaj naj bi jedli fermentirano hrano, boste v tem članku odkrili številne razloge, zakaj je to koristno za vaše zdravje. Morda ste že slišali za pozitivne učinke na prebavni sistem, vendar fermentirana hrana nudi še mnogo več.

Pripravite svoj imunski sistem na vse
09. 11. 2023 00.15Po poletnem oddihu nam jesen postreže z dolgim seznamom opravkov in obveznosti.

Voda v Sloveniji ni tako čista, kot mislimo
08. 11. 2023 16.53Na srečanju o kemijski varnosti opozorili, da voda v Sloveniji ni tako čista, kot si predstavljamo. Lahko je onesnažena s kemikalijami, vzrok pa so tudi industrija, fekalije, gradnja in kmetijstvo. Poudarili so, da onesnaženje pogosto ostane neodkrito, v večini primerov pa je odvisno od ozaveščenosti prebivalstva.

Vnetje mišic – Kako obvladati miozitis s fizioterapijo?
17. 10. 2023 12.17Ali ste se kdaj vprašali, zakaj pride do bolečin v mišicah ali zakaj mišice izgubijo svojo moč? Vas zanima, kako odpraviti mišične bolečine s sodobno fizioterapijo?

Slovenska raziskovalca našla življenje pod zemeljsko skorjo na dnu oceana
14. 10. 2023 08.21Tisti dan, ko smo prvič odprli pokrov zemeljske skorje, se je iz kontrolne sobe robotskega vozila zaslišalo vpitje. Bilo je res izjemno, še vedno z navdušenjem v glasu pripoveduje dr. Tinkara Tinta. Skupaj s Tihomirjem Makovcem sta prva slovenska raziskovalca, ki sta se odpravila na mednarodno odpravo iskanja življenja v čisto temo, 2500 metrov pod morsko gladino Tihega oceana. Tam so pod zemeljsko skorjo v ekstremnih pogojih s pomočjo robotskega vozila odkrili nov ekosistem, ki kar buhti od življenja. Slovenija je tako prvič sodelovala v družbi najelitnejših raziskovalnih institucij pri odkrivanju skrivnosti globokega morja.

Zakaj je moja mačka bolna in kako podpreti njen črevesni mikrobiom?
27. 09. 2023 00.15"Zakaj je moja mačka bolna?" je vprašanje, ki smo si ga kdaj zastavili vsi. Preberite več o črevesnem mikrobiomu vaše mačke in o tem, kako lahko vpliva na njeno prebavno zdravje.

Nova priporočila, kako ravnati z onesnaženim muljem, zemljo in vodo
04. 09. 2023 15.49Mesec dni po poplavah je večja količina mulja še vedno odložena na začasnih lokacijah na prizadetih območjih, je po delovnem obisku sporočila Delovna skupina za obnovo po poplavah. Na 21 merilnih mestih so pristojne službe odvzele vzorce mulja in tal pod sedimentom, rezultatov zaenkrat še ni. NIJZ pa je medtem pripravil priporočila za ustrezno ravnanje z odpadnim muljem ter onesnaženo zemljo in vodo.

V Mežiški dolini in Črni prvi primeri črevesnih bolezni: bruhanje in driska
10. 08. 2023 09.09Po zgodovinskem potopu, ki je prizadel Slovenijo, so se ponekod že pojavile tudi črevesne okužbe. Iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje so nam potrdili, da so prve primere opazili na območju občin Mežiške doline, nekaj več pa v Črni na Koroškem. Za zdaj beležijo nekaj več kot 10 primerov, a predvidevajo, da je teh še več, saj da vsi pomoči v zdravstvenih ustanovah ne poiščejo. Ob tem Inštitut opozarja, da se lahko okužbe pojavijo tudi drugod, zato je pomembno, da ljudje na prizadetih območjih upoštevajo preventivne ukrepe za varovanje zdravja.

Zaščitite se pred nevarnostmi poplavljenih prostorov: plesni, mikroorganizmi ...
07. 08. 2023 08.30Na NIJZ so pripravili navodila, kako po poplavah poskrbeti za svoje zdravje med čiščenjem poplavljenih prostorov. Preverite, kako morate očistiti prostore, da preprečite okužbe in nastanek plesni. Zaščitite se in upoštevajte nasvete za bolj varno čiščenje posledic poplav.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih
10. 03. 2023 06.00Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Znanstveniki oživili virus, ki je 48.500 let preživel zamrznjen v permafrostu
09. 03. 2023 10.26Višje temperature na Arktiki talijo trajno zamrznjena tla v regiji in potencialno spodbujajo viruse, ki bi po več deset tisoč letih mirovanja lahko ogrozili zdravje živali in ljudi. Čeprav se pandemija, ki jo sproži bolezen iz daljne preteklosti, sliši kot zaplet znanstvenofantastičnega filma, znanstveniki opozarjajo, da so tveganja, čeprav nizka, podcenjena.

Pristanišča križarki zavrnila vplutje, novo leto morali pričakati sredi morja
01. 01. 2023 15.10Si predstavljate novo leto, ki bi ga preživeli na luksuzni križarki? Številnim se morda ta luksuzni vstop v novo leto zdi sanjski. A ne za vse. Predvsem pa ne, če takšni niso bili vaši prvotni načrti. A prav takšno novo leto so doživeli potniki križarke Viking Orion, ki so jim zaradi "morske rasti" na trupu ladje oz. izbruha glivic vplutje onemogočila kar štiri pristanišča.

10 načinov, kako dobre bakterije (probiotiki) varujejo naše zdravje
10. 11. 2022 00.15Naše črevesje ni le prebavni organ, temveč je del našega imunskega sistema, saj je odgovorno za kar 80 odstotkov naše imunosti.

Nov rekord v preživetju radioaktivnega sevanja. Kaj pa življenje na Marsu?
30. 10. 2022 08.10Ali lahko mikroorganizmi preživijo resnično astronomsko izpostavitev radioaktivnemu sevanju? V raziskavi, ki je odgovarjala na to vprašanje, so sodelovali tudi trije slovenski znanstveniki: raziskovalca na ljubljanski biotehniški fakulteti Nina Gunde-Cimerman in Cene Gostinčar ter Tine Grebenc, znanstveni svetnik Gozdarskega inštituta Slovenije. Ugotovitve pa – v posebnih ekstremnih pogojih (ki so značilni tudi za Mars) lahko bakterija Deinococcus radiodurans preživi dozo sevanja, ki je kar 28.000-krat višja od smrtonosne doze za človeka.

Ali jemljete vsa prehranska dopolnila, ki jih vaše telo potrebuje?
19. 10. 2022 00.15Prehranska dopolnila predstavljajo koncentriran vir določenega hranila ali kombinacijo različnih hranil.

NIJZ: Če je voda motna, ukrep prekuhavanja velja tudi za umivanje
11. 10. 2022 09.49Pitna voda iz žalskega vodovoda se je onesnažila z mikrobi, je razjasnila epidemiologinja Alenka Trop Skaza na izredni seji polzelskega občinskega sveta. Ocenila je, da je prekuhavanje vode učinkovit ukrep tudi v primeru norovirusa. Tri minute burnega vretja pomeni široko mikrobiološko varnost. Direktor žalske komunale Janez Primožič je pričakoval jasne usmeritve stroke glede norovirusa, na seji je soustanoviteljem ponudil odstop, a ga spodnjesavski župani niso sprejeli. Strokovni direktor NIJZ Ivan Eržen je glede prekuhavanja dejal, da če je voda sorazmerno bistra, je prekuhavanje vode potrebno le za pripravo hrane. Če je voda motna, pa ukrep velja tudi za umivanje, je izpostavil. Glede internega nadzora v žalski komunali je Kos dejal, da je nadzor pokazal vdor fekalnega izvora v vodovodni sistem.

Zmerno pitje piva je lahko tudi koristno
26. 06. 2022 14.44Raziskovalci so odkrili, da imajo tisti, ki dnevno spijejo eno alkoholno ali brezalkoholno pivo, bolj raznolik nabor črevesnih mikrobov, kar lahko zmanjša tveganje za nekatere kronične bolezni, kot so bolezni srca in sladkorna bolezen. Hkrati pa svarijo, naj sporočila študije ne razumemo narobe, saj več popitega piva lahko naredi veliko škodo.

Pravilo petih sekund ne drži
07. 06. 2022 13.30Svetovni dan varne hrane tokrat poteka z geslom Varnejša hrana – boljše zdravje. Zaradi onesnažene hrane letno zboli vsak deseti zemljan. Zapleti z zastrupitvami s hrano se lahko končajo s smrtjo, še posebej občutljivi na to so starejši in otroci, mlajši od pet let. Poznanih je že prek 200 bolezni, povezanih s hrano.

BLOG: Kaj je avtofagija?
22. 05. 2022 07.00Avtofagijo si lahko predstavljate kot obliko samoprehranjevanja. To se morda sliši precej strašljivo, vendar je pravzaprav običajen način vašega telesa za izvajanje procesov celične obnove. Z avtofagijo celica dejansko obnovi svojo vsebino, nezdrave dele popravi ali izloči. Vedno več govora je o njej, ko tema nanese na razne diete in načine prehranjevanja, ki prispevajo k upočasnjevanju staranja.

NIJZ: Ohranimo zmernost že v trgovini in nato pri pripravi jedi
17. 04. 2022 07.46Prehrana med prazniki ne vpliva občutneje na povečanje telesne teže, prav tako nima drugih dolgoročnih posledic za zdravje, pred velikonočnimi prazniki navaja Nacionalni inštitut za javno zdravje. Večjo pozornost pri prehrani pa je treba nameniti bolnikom in tistim, ki se morajo držati predpisanega načina prehranjevanja, spominjajo.

Antarktični mikrobi, ki jedo gorivo, bi lahko pomagali pri odstranjevanju plastike
14. 02. 2022 14.13Skupina argentinskih znanstvenikov je z uporabo mikroorganizmov, ki izvirajo z Antarktike, odpravila onesnaženje z gorivom in plastiko v neokrnjenih prostranstvih te celine. Prejšnje študije so namreč pokazale, da se mikrobi v tleh in oceanih po vsem svetu razvijajo tako, da lahko jedo plastiko.

Kako v množici izdelkov za boleče grlo izbrati pravega?
02. 02. 2022 00.15Boleče grlo se po navadi začne z blagim praskanjem in draženjem v grlu ali z oteženim požiranjem. Marsikoga ob tem zaskrbi: »Kaj pa če gre za covid?« Bolečina v grlu je res eden od simptomov covida-19, vendar je tudi simptom drugih okužb, ki zlasti v hladnejšem delu leta prizadenejo naše dihalne poti. Toda, kaj narediti in po katerem izdelku poseči, da bomo kmalu spet na dobrem glasu? Kateri izdelek najhitreje in najbolje pomaga?