mikroorganizem

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi

04. 09. 2021 07.00

Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

Življenje kot v kirurški dvorani: ali razkužila prinašajo tudi tveganja?

24. 04. 2021 20.00

Če smo si včasih roke umivali površno, se večina danes vsak dan vede kot v kirurški dvorani. Razkužila – WHO priporoča tista, ki kot aktivno snov vsebujejo alkohol – dokazano učinkovito uničijo novi koronavirus in so eno izmed najmočnejših orožij za zaščito pred okužbo. A pretirana skrb za čistočo lahko v manjši meri slabi naš imunski sistem, razkužila pa s seboj ob nepravilni rabi prinašajo določena tveganja. Čeprav jih po eni strani porabimo več kot kadar koli prej, se lahko po drugi strani, če pri razkuževanju pogosto uporabimo prenizko koncentracijo ali je čas delovanja prekratek, razvijejo bakterije, ki so odporne proti razkužilu. Zato je ključno, da jih uporabljamo pravilno in po pameti.

Rasističen zapis v Demokraciji: 'Gre za zlorabo Boga'

08. 12. 2020 07.08

Za zapise v slogu, da se lahko Bog spravi na določeno vrsto škodljivih ljudi, je kazensko odgovoren ne le pisec, ampak tudi urednik, ki je to spravil v javni prostor, pojasnjuje poznavalec kazenskega prava Blaž Kovačič Mlinar. Duhovnik in urednik revije Ognjišče Božo Rustja pa opozarja, da gre v tem primeru za zlorabo Boga.

Razvili novo močno orožje v borbi proti superbakterijam 

30. 05. 2017 16.18

Proti vankomicinu odporni enterokoki prestavljajo eno največjih tveganj za človekovo zdravje. Ameriški znanstveniki so zdaj vankomicin spremenili do te mere, da na bakterije deluje na treh različnih ravneh. Bakterije se bodo tako težje prilagodile, zdravniki pa bi lahko tudi porabili manj antibiotikov. 

Pozor! V vodi odkrili parazite, zato jo morate nujno prekuhavati

13. 11. 2014 09.10

V občinah Postojna in Pivka velja ukrep prekuhavanja pitne vode do preklica. V vodi so namreč zaznali parazite, ki lahko povzročijo diarejo, krče, bruhanje, dehidracijo in vročino. Zelenjavo in sadje umivajte s prekuhano vodo, ne pozabite pa na domače živali, ki prav tako potrebujejo prekuhano vodo.

Jezero Vostok skriva nove oblike bakterij

08. 03. 2013 07.35

Ruski znanstveniki so potrdili, da so v vzorcih največjega podledeniškega jezera na svetu, ki leži na Antarktiki, odkrili še neznane oblike "življenja". Skozi ledeno ploščo so se prebijali desetletja, njihov trud pa očitno ni bil zaman.

Propak umika poper s prodajnih polic

09. 06. 2010 15.39

Če ste kupili 50-gramski črno mleti poper blagovne znamke Šafram brazilskega porekla z rokom uporabe 30. 9. 2010, ga ne uporabljajte, saj vsebuje zdravju škodljiv mikroorganizem B cereus.

Tipkovnica kot stranišče

08. 05. 2008 14.07

Na področju računalništva niso nevarni samo virusi, temveč tudi umazanija, ki se nabira na tipkovnicah.

Gigantski 'umetni' losos?

16. 04. 2008 10.10

''Če kače ne vidimo, se je ne bojimo. Kljub temu, da je lahko zelo strupena. Približno tako je z gensko spremenjenimi organizmi,'' opozarja Hrovat.

V oceanih mrgolijo virusi

13. 11. 2006 09.28

V oceanih kar mrgoli različnih virusov, saj so ti preprosti mikroorganizmi najbolj razširjena oblika življenja v morju.

Darija Musič: Kako preprečiti bolnišnične okužbe?

06. 01. 2004 00.00

V klepetalnici 24ur.com smo se o problemu bolnišničnih okužb pogovarjali z višjo medicinsko sestro Darijo Musič, predsednico Slovenskega društva za bolnišnično higieno.

Gljiva, ki "je" CD-je

24. 06. 2001 00.00

Španski znanstveniki so odkrili novo vrsto glive, ki pripada sicer razširjenemu rodu Geotrichum, ki razgrajuje plastiko in aluminij CD plošč in jih s tem uniči.

Je bilo na Marsu življenje?

27. 02. 2001 00.00

Znanstveniki iz vesoljskega centra Johnson v Houstonu so prepričani, da je nekoč na Marsu obstajalo življenje. Po zadnjih analizah so v meteoritu Allen Hills 84001 namreč našli kristal magnetit, ki bi ga po njihovem mnenju lahko proizvedel le mikroorganizem. Ta mineral je namreč podoben kristalom, ki jih na Zemlji proizvedejo bakterije. Raziskovalci menijo, da je magnetit v meteoritu ALH-84001 najstarejši dokaz o obstoju življenja. Omenjeni meteorit so odkrili leta 1984 na Antarktiki, na Zemljo pa je padel pred okoli 13.000 leti.