mikrobiota

BLOG: Zakaj je dobro jesti fermentirano hrano?
28. 01. 2024 12.05Če ste se kdaj spraševali, zakaj naj bi jedli fermentirano hrano, boste v tem članku odkrili številne razloge, zakaj je to koristno za vaše zdravje. Morda ste že slišali za pozitivne učinke na prebavni sistem, vendar fermentirana hrana nudi še mnogo več.

Z izbrano prehrano do urejene vaginalne flore
05. 02. 2022 00.15Nožnična vnetja lahko uspešno odpravimo z izbrano hrano, ki med drugim učinkuje na število koristnih bakterij, vnetne procese in moč obrambe.

Podarimo si praznike brez prebavnih težav
25. 12. 2021 00.15Prazniki so polni dragocenih trenutkov, ki jih preživimo v družbi najbližjih. To je čas, ko se obkrožimo tudi s slastnimi jedi, ki predstavljajo srce skoraj vsake praznične tradicije. Spremenjenega jedilnika pa ne gre jemati zlahka, saj je ravno ta pogosto glavni krivec za naše praznične tegobe. Več sladkih pijač in drugačna in oblina hrana namreč pogosto negativno vplivata na našo prebavo in nam povzročata nevšečnosti. Na srečo se prebavnim težavam med prazniki lahko izognemo z nekaj preprostimi triki.

BLOG: Gastropareza, motnja prebavljanja hrane
19. 12. 2021 14.30Pri motnji praznjenja želodca, gastroparezi, gre za težavo oz. okvaro živcev želodca, ko se upočasni prebavljanje hrane, saj mišice želodca ne delujejo pravilno. Težave se pojavijo po jedi, pogosteje pa zbolijo ženske. Gastropareza je lahko začasna ali kronična.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi
04. 09. 2021 07.00Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

Hrana, ki izboljša razpoloženje in spomin
18. 05. 2021 00.15Prehranjevanje s polnovrednimi rastlinskimi živili in nenasičenimi maščobami lahko izboljšuje razpoloženje in kognitivne sposobnosti. Prehrana z visoko vsebnostjo nasičenih maščob in rafiniranega sladkorja pa ima lahko ravno obratni učinek.

BLOG: Stročnice jejte vsaj dvakrat na teden
22. 11. 2020 21.18Stročnice uvrščamo med rastlinska živila z izjemno visoko vsebnostjo beljakovin in dobro je vedeti, da se z njimi prehranjujejo milijoni ljudi. Gre namreč za tretjo največjo rastlinsko družino (preko 19.000 znanih vrst), ki poleg žit predstavlja drugi najpomembnejši prehranski vir na svetu.

Razkuževanje večkrat na dan, vsak dan: so razkužila lahko škodljiva?
26. 09. 2020 14.53Razkuževanje rok je postalo naša vsakdanjost. V šolah, službah, trgovinah, restavracijah … torej na vsakem koraku. Ali se ta vsakdanja praksa lahko obrne proti nam in postane toksična za naše telo? Bi lahko mikrobi celo razvili odpornost proti razkužilom? Na naša vprašanja so odgovarjale strokovnjakinje z Biotehniške fakultete v Ljubljani.

Slovenca del ekipe raziskovalcev, ki je odkrila pomembno povezavo med črevesno mikrobioto in razvojem sladkorne bolezni
02. 08. 2016 10.17Slovenska znanstvenika sta bila del mednarodne ekipe raziskovalcev, ki je kot prva razložila povezavo med črevesno mikrobioto in razvojem sladkorne bolezni. Ugotovitve bi lahko prispevale k znižanju tveganja sladkorne bolezni in kardiovaskularnih motenj.