mikrobiolog

Z ulic na veliki oder Talentov: 2brothers prinašata nekaj za vse generacije

23. 11. 2024 10.39

Brata Tine in Rok, ki nastopata pod imenom duo 2BROTHERS, sta na oder Talentov stopila z ulic Kopra in Ljubljane. V avdicijski oddaji sta s svojo energijo in glasbenim nastopom navdušila občinstvo in tri žirante, medtem ko Andreja nista povsem prepričala. A kljub temu, da sta zbrala le tri da, sta si priborila mesto v polfinalu. Da bi se prebila v veliki finale, morata zdaj navdušiti še gledalce.

2Brothers: z ulice na oder pred žirijo

29. 10. 2024 12.02

V peti avdicijski oddaji Slovenija ima talent sta pod umetniškim imenom 2Brothers nastopila brata Tine in Rok Zajc. Njuna glasbena pot se je začela pred tremi leti, ko je Tine po selitvi v Ljubljano začel nastopati na ulici. Kmalu se mu je pridružil še Rok, z denarjem, ki sta ga zaslužila, pa si počasi odpirata nova vrata. Odkrito sta spregovorila o svojih začetkih in ciljih za naprej.

Onesnaženje po izlitju gnojnice se pomika proti reki Pivki in Postojnski jami

20. 02. 2024 15.31

V nedeljo se je na območju Studenca pri Postojni v okolje izlila večja količina gnojnice, ki se zdaj počasi pomika proti reki Pivki in Postojnski jami. Na širšem območju razlitja so pristojni odvzeli več vzorcev, ki bodo predmet forenzičnih preiskav. Policija sicer zaradi suma storitve kaznivega dejanja obremenjevanje in uničevanje okolja ter povzročitve splošne nevarnosti pri gradbeni dejavnosti vodi tudi predkazenski postopek.

Uporaba hidroksiklorokina med pandemijo morda povzročila 17.000 smrti

09. 01. 2024 10.30

Zdravilo hidroksiklorokin, ki se uporablja za zdravljenje malarije, so med pandemijo nekateri priporočali in uporabljali za zdravljenje covida-19. Zdaj pa je nova študija pokazala, da bi lahko uporabi tega zdravila med prvim valom pandemije covida-19 pripisali skoraj 17.000 smrti v šestih državah.

Kako ravnati, da s potovanja ne prinesete posteljnih stenic?

08. 10. 2023 18.45

"Nihče ni varen," je pred dnevi opozoril podžupan Pariza, ko so družbena omrežja preplavili posnetki in fotografije posteljnih stenic, ki lezejo po sedežih javnega prevoza. Njihov pojav in prisotnost nista nujno povezana s slabo higieno oziroma pomanjkljivim vzdrževanjem, opozarjajo v NIJZ. Pojavijo se lahko tudi v hotelih s petimi zvezdicami. In niso zgolj problem Francije oziroma njene prestolnice.

Potopljena ladja iz druge svetovne vojne močno toksična za okolje

22. 10. 2022 11.15

V belgijskem delu Severnega morja se nahaja več tisoč ladijskih razbitin iz časa druge svetovne vojne. Med njimi je tudi 80-letna bojna ladja, ki s svojimi eksplozivi in drugimi nevarnimi elementi že več kot tri četrtine stoletja močno onesnažuje okoliški habitat. Belgijski raziskovalci so se odločili, da jo podrobneje raziščejo, ob tem pa opozorili, da se ljudje sploh ne zavedamo, kako močno lahko potopljene ladje vplivajo na morsko življenje.

Prvi sestanek nove posvetovalne skupine za covid-19

04. 07. 2022 18.50

Prvič se je sestala nova posvetovalna skupina za covid-19, ki jo vodi epidemiolog Mario Fafangel. Ali to pomeni, da nas kmalu čakajo novi ukrepi? Po naših neuradnih informacijah ne, šlo je le za ustanovni sestanek.

Kakšna bo vladna strategija spopadanja z morebitnim novim valom?

27. 06. 2022 19.38

Potem ko je ustavno sodišče ugotovilo, da so bili tudi vladni odloki iz leta 2020, ki so v zaprtih javnih prostorih zapovedovali uporabo zaščitnih mask in razkuževanje rok, neustavni, bo nova vlada v torek predstavila strategijo spopadanja z morebitnim novim valom. V večini evropskih držav namreč že narašča število novih okužb, kljub temu pa bo zima epidemiološko bolj blaga od minulih dveh, napoveduje slovenski infektolog Andrej Trampuž. Po njegovem 'lockdown' in zaprtje šol absolutno ne bosta potrebna, bodo pa še vedno smiselne maske v zaprtih prostorih in cepljenje.

Avtomobil celo bolj umazan od straniščne školjke, a volan ni najbolj kritičen

20. 02. 2022 17.47

Stranišča ne veljajo ravno za najbolj čist prostor, zato se zdi primerjava z notranjostjo avtomobila pretirana. Toda nedavna britanska raziskava je pokazala, da lahko avtomobili gostijo celo več mikrobov kot povprečna deska za straniščno školjko. In kateri del avtomobila je najbolj umazan?

Spremembe tudi v šolah: kmalu brez mask in samotestiranja?

16. 02. 2022 12.08

Covid-19 ne bo več karantenska bolezen. To je glavni poudarek posveta politike in stroke na Brdu pri Kranju, na katerem so začrtali postopno sproščanje ukrepov. Najprej ukinitev pogoja PCT v najmanj tveganih dejavnostih, predlagajo tudi opustitev mask v šolah, vsaj v razredih, postopno pa tudi konec samotestiranja učencev. PCT pogoja prav tako ne bo treba izpolnjevati volivcem pri oddaji podpisov podpore za kandidatne liste. "V naslednjih dneh in tednih bo skladno z izboljšano epidemiološko situacijo ter predlogom strokovnih skupin odpravljena ali zrahljana večina omejevalnih ukrepov," je napovedal premier Janez Janša.

Na Hrvaškem kot dokaz covida-19 po novem zadostuje hitri test

12. 01. 2022 10.30

Na Hrvaškem kot dokaz za to, da je oseba obolela za covidom-19, ni več potreben pozitiven PCR-test, ampak zadostuje že hitri antigenski test. Na podlagi pozitivnega hitrega testa lahko na Hrvaškem odslej prebolevniki tudi pridobijo covidno potrdilo, ki pa velja le na Hrvaškem in ne drugod v EU.

'Tako pomembna, kot je v zadnjem letu in pol, ni bila televizija že dolgo'

21. 11. 2021 09.01

21. novembra obeležujemo svetovni dan televizije. Dan, ko govorimo o pomenu televizije v sodobni družbi in vlogi, ki jo ima pri podajanju podatkov, izobraževanju in poročanju o pomembnih dogodkih. Televizija je zdaj na voljo ves čas, doma in na poti, in na vseh zaslonih. Njena vloga pa se je v zadnjem letu še povečala. O tem in še čem sem se pogovarjala z znanimi in pomembnimi obrazi naše medijske hiše.

764 novih okužb in 50,1-odstoten porast v enem tednu

01. 09. 2021 10.06

Po uradnih podatkih je bilo v torek v Sloveniji potrjenih 764 okužb z novim koronavirusom. Pristojni so opravili 3788 PCR-testov. Prav tako se je povečalo število hospitaliziranih, in sicer na 159, na intenzivni negi se jih zdravi 37, kar je šest več kot dan pred tem. Umrl ni nihče.

V UKC Ljubljana prevzeli napravo, ki daje upanje pacientom s krvnimi raki

21. 05. 2021 12.57

V ljubljanskem kliničnem centru imajo razlog za slavje. V uporabo so namreč prevzeli napravo za celično terapijo CAR-T, s katero bodo, kot napovedujejo, še pred jesenjo začeli zdraviti paciente s krvnimi raki. S terapijo bodo letno pomagali od 10 do 15 bolnikom, pri katerih so druga zdravljenja odpovedala, in jim tako rešili življenje.

Življenje kot v kirurški dvorani: ali razkužila prinašajo tudi tveganja?

24. 04. 2021 20.00

Če smo si včasih roke umivali površno, se večina danes vsak dan vede kot v kirurški dvorani. Razkužila – WHO priporoča tista, ki kot aktivno snov vsebujejo alkohol – dokazano učinkovito uničijo novi koronavirus in so eno izmed najmočnejših orožij za zaščito pred okužbo. A pretirana skrb za čistočo lahko v manjši meri slabi naš imunski sistem, razkužila pa s seboj ob nepravilni rabi prinašajo določena tveganja. Čeprav jih po eni strani porabimo več kot kadar koli prej, se lahko po drugi strani, če pri razkuževanju pogosto uporabimo prenizko koncentracijo ali je čas delovanja prekratek, razvijejo bakterije, ki so odporne proti razkužilu. Zato je ključno, da jih uporabljamo pravilno in po pameti.

V Nemčiji potrdili podaljšanje protikoronskih ukrepov do 7. marca

10. 02. 2021 10.52

Medtem ko v Franciji poročajo o več kot 700 mrtvih zaradi covida-19 v enem dnevu, so v Grčiji napovedali, da bo širše območje Aten znova pod strogim zaprtjem. V Rusiji se je s cepivom Sputnik V doslej cepilo več kot dva milijona ljudi. V Nemčiji večino ukrepov podaljšujejo do 7. marca.

Cepljenje proti covidu-19: zaupati strokovnjakom

30. 01. 2021 07.00

Cepljenje proti bolezni covid-19 je izjemnega pomena. Za ves svet in za čisto vsakega med nami. Zato ne zamudite informacij o cepljenju proti bolezni covid-19, v primežu katere je zadnje leto ves svet in ki je spremenila ter prizadela vse. Kredibilne in relevantne informacije o cepljenju proti tej bolezni, pa o zgodovini cepljenj in cepiv, pomenu cepljenja ... In zakaj je tako zelo pomembno, da se cepimo ...

Mario Fafangel: Zdravilo proti teorijam zarote je transparentnost

08. 01. 2021 18.45

Da mora biti prav vrnitev otrok v šole prva in zadnja misel v dnevu vseh odgovornih, že nekaj časa opozarja Mario Fafangel, ki je prejel laskavi naziv Delove osebnosti leta. Je človek, ki smo ga v letu 2020 poslušali, mu zaupali in mu verjeli, je v utemeljitvi zapisal časnik Delo. Verjeli tudi zato, ker prisega na umirjen, pozitiven in spodbujajoč način krizne komunikacije, ne pa na žugajočega in vojaškega. A kdor misli, da te pandemije ne gre jemati resno, je v zmoti, opozarja. Še več: že ves čas drugega vala smo v svetovnem vrhu in podiramo vse mogoče rekorde, pravi doktor Alojz Ihan. In dodaja: najnevarnejša za najranljivejše, torej starejše, je zdaj razširjenost okužb v aktivni populaciji.

Odgovori na ključna vprašanja o delovanju, učinkovitosti in varnosti cepiva

21. 12. 2020 16.05

Evropska agencija za zdravila (EMA) je priporočila izdajo dovoljenja za pogojno uporabo cepiva ameriškega Pfizerja in nemškega BioNTecha proti covidu-19. Cepljenje naj bi se v državah članicah EU začelo v zadnjem tednu leta. Kakšni so odgovori na nekatera ključna vprašanje glede cepiva, njegove uporabe in varnosti?

Zakaj morajo osebe, ki so prebolele covid-19, še vedno upoštevati ukrepe?

08. 12. 2020 18.55

V Sloveniji je v drugem valu covid-19 potrjeno prebolelo okoli 85.000 ljudi. Po vseh dostopnih znanstvenih podatkih bodo na bolezen v povprečju imuni okoli tri mesece. Zato se sprašujejo, zakaj morajo ravnati tako kot vsi ostali, denimo opravljati brise pred potovanji ali sprejemi v bolnišnico, če je jasno, da v tem času ne morejo zboleti. Imunolog in mikrobiolog Alojz Ihan pa pojasnjuje, da so razlike med prebolevniki prevelike, da bi lahko razmišljali o kakšnih posebnih kriterijih samo zanje.

Porodničar, ki je objavil, da cepivo povzroča neplodnost, se je opravičil

07. 12. 2020 12.41

Kako hitro in nekritično se širijo teorije zarote v času epidemije koronavirusa, je dokaz tudi zadnji primer, v katerem je priznani slovenski porodničar Stanko Pušenjak opozarjal, da lahko cepivo proti covidu-19 povzroča neplodnost pri kar dveh tretjinah žensk. A se je kaj kmalu izkazalo, da gre za neresnične in znanstveno nepodprte trditve, ki jih Pušenjak obžaluje. Mikrobiolog Alojz Ihan opozarja na izjemno škodljive posledice, ki jih bo to imelo pri sprejemanju cepljenja. "Brez ustrezne precepljenosti pa bo naša država tudi naslednjo hladno sezono ostala ujeta v epidemijo."

FDA odobrila prvi covid-19 test za domačo uporabo

18. 11. 2020 10.55

Ameriška uprava za hrano in zdravila je izdala dovoljenje za nujno uporabo prvega diagnostičnega testa na covid-19 za domačo uporabo, ki zagotavlja hitre rezultate. Testni komplet Lucira covid-19 Vse v enem je molekularni test, namenjen odkrivanju novega koronavirusa SARS-CoV-2, ki povzroča covid-19.

O smiselnosti mask in pogrebih, ki se 'lahko končajo slabo za kakšnega udeleženca'

17. 10. 2020 17.00

Medtem ko mikrobiolog Alojz Ihan ugotavlja, da je k nezaupanju prebivalcev v nove ukrepe precej pripomogel prav način komuniciranja, ki ga je izbrala vlada, predstavniki oblasti očitno (še vedno) ne vedo kaj dosti o kriznem komuniciranju. Sekretarka na MZ Tina Bregant je na vladni konferenci, ko so jo vprašali po argumentih o smiselnosti nošenja mask na prostem, postregla z novo 'cvetko': "Strinjam se, da so opolnoči, ko se sprehajate sami, okrog vas pa več kilometrov ni nikogar, takšni pomisleki, ampak to je signal, da je nošenje mask smiselno."

Covid-19 uvrščen v 1. skupino nalezljivih bolezni: bo cepljenje res obvezno?

07. 10. 2020 06.00

Umestitev covida-19 v prvo skupino nalezljivih bolezni, kar je vlada storila z odlokom, ki je začel veljati v začetku septembra, je v javnosti dvignila nemalo prahu. Očitke, da gre za manever, s katerim želijo uvesti obvezno ali celo prisilno cepljenje proti covidu-19, na pristojnem ministrstvu zavračajo in poudarjajo, da vse odločitve sprejemajo po posvetovanju s stroko. Mikrobiolog dr. Alojz Ihan pravi, da na Komisiji za cepljenje o tem sicer niso razpravljali, a hkrati miri, da je strah glede obveznega cepljenja odveč. Zakaj torej ta vladni odlok in kaj pomeni za državljane?

Lekcije 'švedskega modela' v borbi proti covidu

09. 09. 2020 06.00

Švedska je v boju proti pandemiji bolezni covid-19 ubrala svojo pot – spomladi ni bilo zapiranja, kot drugod v Evropi, za kar so plačali visoko ceno, po številu žrtev glede na število prebivalcev so med državami v evropskem vrhu. "Namen naše strategije je, da ljudje razumejo, zakaj je pomembno upoštevati varnostna priporočila in se temu primerno obnašajo," pravi vodja švedskega ’NIJZ’. In očitno jim s tem načinom uspeva: ta teden so opravili rekordno število testov, več kot 120.000, od tega jih je bilo pozitivnih le 1300, to je 1,2 odstotka, kar je najmanj od začetka pandemije.

Raziskovalci prvič potrdili ponovno okužbo pri osebi, ki je pred meseci prebolela covid-19

24. 08. 2020 18.54

Je odpornost pred novim koronavirusom pri osebi, ki je prebolela covid-19, trajna ali ne? To je dilema, s katero se med drugim ukvarjajo znanstveniki, ki proučujejo novi koronavirus. Hongkonški znanstveniki so zdaj potrdili, da se lahko zgodi, da oseba, ki je že prebolela covid-19, po nekaj mesecih znova zboli.

Količina koronavirusa tudi pri okuženih brez simptomov zelo velika

07. 08. 2020 13.32

Okuženi z novim koronavirusom imajo v nosu, grlu in pljučih zelo podobne ravni virusa ne glede na to, ali imajo simptome ali ne, je razkrila nova študija v Južni Koreji. V četrtek objavljene ugotovitve so pomembne v luči podpore domnev, da tudi asimptomatski bolniki širijo koronavirus.

Žaljiv tvit o 'leglu feministk na CSD-jih': 'Gre za tipični primer šovinizma'

06. 08. 2020 10.12

Iz opozicijski vrst prihajajo ostre obsodbe zapisa uslužbenca notranjega ministrstva Boruta Jakopina o "leglu feministk na CSD-jih". Da gre za sovražni govor, napad na zaposlene v centrih za socialno delo ter tipični primer šovinizma, pravi Sonja Lokar iz SD. V Levici so se odzvali z besedami, da je izjava "nevredna vsakega komentarja", v LMŠ pa, da je uradnik "na Hojsovem ministrstvu dokazal, da dna pravzaprav ni". Tudi v koalicijski NSi poudarjajo, da je zapis "neprimeren, žaljiv in nedostojen". "Vsak ima pravico izraziti svoje mnenje, če to počne na neprimeren ali žaljiv način, pa mora sam prevzeti odgovornost."

Ihan: Ob znosnih 10 primerih ali manj se bomo do prehlada lahko obnašali, kot da je prehlad

14. 07. 2020 18.40

Čeprav večina respiratornih virusov poleti usahne, je koronavirus očitno drugačen, saj se divjanje okužb ne umiri. Kaj lahko potemtakem pričakujemo v hladnejših jesenskih in zimskih mesecih, ko so respiratorni virusi v polnem zamahu? Kakšne posledice dolgoročno na našem zdravju pušča okužba? V kakšnem primeru, če sploh, smo nanjo lahko imuni? Ker cepiva še ni, je jasno, da bomo z virusom morali še nekaj časa živeti, a kako dolgo? Je vendarle učinkovito zdravilo na poti, ali še zmeraj ne?

Podatki iz Hrvaške: sedem okuženih mornarjev, na Osiješkem 10 novih primerov

14. 07. 2020 10.41

Na Hrvaškem so potrdili 52 novih primerov okužbe s koronavirusom, testirali so 1824 oseb. Umrl je moški. Okuženi so v povprečju stari 47,7 leta. Med zaostritve ukrepov spada vnovična obvezna nošnja mask v zaprtih prostorih.