mikrobiološke

Zaradi fekalnega onesnaženja vode okuženih več kot 350 ljudi
19. 04. 2025 07.48Rezultati analiz vode v prostorih Maximarketa, ki jih je Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano opravil v petek, so potrdili, da je fekalno onesnaženje vode omejeno na interno vodovodno napeljavo objekta. V vzorcih, ki jih je Zdravstveni inšpektorat vzel v sosednjih stavbah, fekalnega onesnaženja niso zaznali. Po zadnjih podatkih je okuženih več kot 350 ljudi.

Odpovedan shod upokojencev, vodilni so se zastrupili z vodo iz Maxija
19. 04. 2025 13.19Vodja protestnega shoda upokojencev Pavel Rupar je sporočil, da je napovedani protest, ki bi se moral zgoditi 23. aprila odpovedan. Vzrok pa: infekcija članov obeh organizacij, ki so se zastrupili pred novinarsko konferenco v kavarni Maxi v Ljubljani. Dva člana, vključno s predsednikom, sta morala poiskati zdravniško pomoč, eden tudi bolnišnično, je sporočilo društvo Glas upokojencev.

Pri tem trgovcu so ti izdelki najcenejši
21. 02. 2025 00.15Prišparati pri nakupih je veščina, ki se je lahko naučite! Samo vedeti morate, kje nakupovati. Raziskali smo, kje za manj denarja dobite največ.

Voda na Savskem otoku ni primerna za kopanje
20. 08. 2024 15.11Drugo letošnje vzorčenje vode v naravnih kopališčih na območju kranjske mestne občine kaže, da je voda na območju Kosorepa in Čukovega bajerja mikrobiološko ustrezna za kopanje, na območju Savskega otoka pa presega dovoljeno vrednost bakterije E.coli in za kopanje ni primerna, so sporočili z Mestne občine Kranj.

Čofotanja v Ljubljanici še nekaj časa ne bo
26. 07. 2024 09.27Čeprav je kemijsko stanje Ljubljanice dobro, pa rezultati mikrobioloških parametrov, ki jih izvajajo na ljubljanski mestni občini, kažejo, da kakovost vode v reki še vedno ne zadostuje kriterijem za pridobitev statusa kopalne vode. Kljub temu na občini vztrajajo pri načrtih za kopališče na ljubljanski Špici, kjer so se prebivalci pred desetletji že lahko kopali. Ljubljanica je sicer tudi poleti precej sveža, najvišja izmerjena temperatura nikoli ni presegla 20 stopinj.

Skrivnost zdravega otroštva ...
16. 12. 2023 00.15Otroški svet je poln radovednosti, raziskovanja, a tudi rasti, razvoja in postavljanja temeljev za zdravo odraslost. Ključno je, da otrokom omogočimo optimalne pogoje za zdravje, ki so v veliki meri odvisni od prehrane in hranil, ki jih otrok zaužije ...

Jug: Treba je narediti vse, da se izvajanje storitev ne prekine
08. 12. 2023 07.03Medicinska fakulteta je odpovedala za danes načrtovan sestanek z UKC Ljubljana. Kot pravijo, so bili v to ravnanje primorani, saj je bil odziv UKC na njihov dogovorjeni predlog negativen in brez vsebinske obrazložitve. Danes tako začenjajo tehnične priprave na prenehanje izvajanja storitev za UKC Ljubljana. Predstavniki UKC-ja pravijo, da so se sestanka kljub temu hoteli udeležiti, saj so "stvari preresne", a so naleteli na zaprta vrata. Zdaj se pripravljajo na možnost vložitve predloga za začasno odredbo, s katero bi sodišče ljubljanski Medicinski fakulteti naložilo zagotavljanje storitev za UKC.

'Stališča med UKC in fakulteto smo zbližali, a končnega dogovora še ni'
06. 12. 2023 15.43Na sestanku med vodstvom Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani in Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana o dolgu kliničnega centra do fakultete so stališča "kar precej zbližali", do končnega dogovora pa še ni prišlo, je po sestanku povedal dekan fakultete Igor Švab. Ponovno se bodo sestali v petek zjutraj.

MF: Če ne poplačajo dolga, bomo nehali izvajati storitve za UKC Ljubljana
04. 12. 2023 18.21Na medicinski fakulteti bodo 15. decembra prenehali izvajati vse storitve za našo največjo bolnišnico, če jim UKC ne poplača nakopičenega dolga, ki trenutno že presega 43 milijonov evrov. Po številnih neuspešnih poskusih dogovora z vodstvom UKC-ja je medicinska fakulteta odstopila od mediacije. Na slabšem pa bi poleg bolnikov lahko bili tudi zaposleni na medicinski fakulteti, že v nekaj mesecih bi bile namreč lahko ogrožene njihove plače.

Naravno prehransko dopolnilo, ki blagodejno vpliva na naše počutje
01. 12. 2023 07.00Janez Rakovec je mlad podjetnik, ki se navdušuje nad trajnostnim in ekološkim kmetovanjem. V oddaji Štartaj, Slovenija: na podeželju predstavlja svojo linijo izdelkov EKO JANEZ. Gre za prehranska dopolnila iz modro-zelene alge, blagega okusa, ki blagodejno vplivajo na človeško počutje.

DZ razrešil ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ireno Šinko
13. 10. 2023 15.20Državni zbor je z 49 glasovi za in enemu proti razrešili ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ireno Šinko. Predlog razrešitve je po izgubi zaupanja v DZ poslal premier Robert Golob, ki ga je zmotil ministričin odziv in branjenje uprave za varno hrano tudi po tistem, ko se je izkazalo, da smo Slovenci zaužili več ton sadja z vsebnostjo pesticidov. "Zagotovim lahko, da je bil nadzor uprave učinkovit," je še pred glasovanjem zatrdila Šinkova. Premier Golob je napovedal, da bo vodenje kmetijskega resorja ob tem začasno zaupal obrambnemu ministru Marjanu Šarcu.

Ta živila lahko brez strahu uporabite po iztečenem roku!
25. 10. 2022 00.15V Sloveniji količina zavržene hrane iz leta v leto narašča. Samo v letu 2020 je v smeteh končalo 143.570 ton hrane, od tega 40% še vedno užitne.

NIJZ: Če je voda motna, ukrep prekuhavanja velja tudi za umivanje
11. 10. 2022 09.49Pitna voda iz žalskega vodovoda se je onesnažila z mikrobi, je razjasnila epidemiologinja Alenka Trop Skaza na izredni seji polzelskega občinskega sveta. Ocenila je, da je prekuhavanje vode učinkovit ukrep tudi v primeru norovirusa. Tri minute burnega vretja pomeni široko mikrobiološko varnost. Direktor žalske komunale Janez Primožič je pričakoval jasne usmeritve stroke glede norovirusa, na seji je soustanoviteljem ponudil odstop, a ga spodnjesavski župani niso sprejeli. Strokovni direktor NIJZ Ivan Eržen je glede prekuhavanja dejal, da če je voda sorazmerno bistra, je prekuhavanje vode potrebno le za pripravo hrane. Če je voda motna, pa ukrep velja tudi za umivanje, je izpostavil. Glede internega nadzora v žalski komunali je Kos dejal, da je nadzor pokazal vdor fekalnega izvora v vodovodni sistem.

ZD Ljubljana glede pritiska na urgenco: Ukinja se dvostopenjska obravnava
01. 09. 2022 09.02Iz UKC Ljubljana so sporočili, da je s 1. septembrom splošna nujna medicinska pomoč ZD Ljubljana spremenila dosedanji način dela, s čimer naj bi se povečal pritisk na že preobremenjene urgentne ambulante. Vodja internistične prve pomoči Hugon Možina ocenjuje, da bi pri njih lahko dnevno obravnavali 15–20 dodatnih bolnikov, na infekcijski kliniki pa opozarjajo, da se soočajo s hudo prostorsko stisko in da bo ta ukrep še poslabšal stanje. ZD Ljubljana v odzivu navaja, da se za bolnike ne spreminja nič in da so spremembe v njihovo dobro.

Vrtoglavi dolgovi UKC, Golobič neuradno: Ne vidim razloga za odstop
24. 08. 2022 19.41Levji delež slabih finančnih rezultatov v zdravstvu torej nosi naša največja bolnišnica, kjer so samo v zadnjega pol leta ustvarili za 28 milijonov evrov izgube. Če se bo takšen trend nadaljeval, bodo leto zaključili z rekordno 60 milijonsko izgubo, napovedujejo na zdravstvenem ministrstvu. Ob tem, da ima UKC Ljubljana za 118 milijonov evrov neporavnanih dolgov, od tega 32 milijonov samo do Medicinske fakultete, kar je največ v zadnjih letih, opozarja dekan Igor Švab. Generalni direktor Jože Golobič, ki ga je minister zato včeraj pozval k odstopu, se uradno še vedno ni odzval, ni ga bilo niti na napovedano novinarsko konferenco.

Na severovzhodu države za zdaj ni večjih težav z oskrbo s pitno vodo
28. 07. 2022 12.26Čeprav torkove padavine niso bile preveč izdatne, za zdaj večjih težav z oskrbo s pitno vodo na severovzhodu države ni. Najbolj zaskrbljeno so zaloge vode prejšnji teden opazovali na Bistriškem in Ptujskem, kjer pa po vsaj malenkostni osvežitvi od vročinskega vala in priporočilih za varčevanje z vodo opažajo, da se je poraba nekoliko znižala.

Analizirajo vzorce za PCR-testiranje in delajo 'do skrajnosti svojih zmožnosti'
26. 01. 2022 19.19Zaposleni na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo (IMI) delajo na skrajnem robu svojih zmožnosti, od 12 do 14 ur dnevno, je opozoril predstojnik Miroslav Petrovec. Gre za enega od dveh laboratorijev, ki analizirata večino vzorcev za PCR-testiranje na koronavirus v Sloveniji. Vzorce sprejemajo vsak dan do 19. ure, zaradi izjemnih obremenitev jih nato analizirajo čez noč. Aparature za analizo tako delajo praktično nepretrgoma, zato se pogosto pokvarijo.

Izvajalci morajo obvezno izdati potrdilo o HAT, čez mejo brez PCT le otroci, mlajši od 12 let
12. 11. 2021 10.54Vlada je izdala odlok, ki uveljavlja spremembe glede začasnih ukrepov za preprečevanje in obvladovanje okužb s koronavirusom. Odslej za uresničevanje individualne verske duhovne oskrbe ni treba izpolnjevati pogoja PCT, morajo pa odslej maske nositi tudi verski uslužbenci. Med drugim morajo izvajalci hitrega antigenskega testiranja pacientom obvezno izdati potrdila; mejo lahko brez pogoja PCT prehajajo le otroci, mlajši od 12 let; učenci in dijaki, ki se ne bodo samotestirali, se bodo izobraževali od doma, sprejeli pa so tudi spremembe glede prezračevanja, kongresnih in sejemskih dejavnosti ter kulturnih prireditev.

Fiskalni svet: Obseg koronskih ukrepov trikrat večji od predvidenega
05. 10. 2021 12.47Primanjkljaj v državnem proračunu je bil po začasnih podatkih v prvih devetih mesecih 2,453 milijarde evrov, predvsem zaradi koronskih ukrepov. Fiskalni svet poudarja, da je neposredni obseg teh ukrepov v devetih mesecih 2,311 milijarde evrov, kar je okoli trikrat toliko, kot je bilo za vse leto 2021 predvideno s spremembo proračuna oktobra lani.

V bližini Novega Vinodolskega v morju odkrili nevarno bakterijo
18. 08. 2021 09.37Mikrobiološke analize kažejo, da je koncentracija bakterije E.coli v morju na lokaciji pri tunerju v Klenovici močno presegla dovoljene vrednosti. Zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije je dal lokaciji nezadostno oceno. Obiskovalci plaže v Klenovici so opozarjali na neznosen smrad, ki se je širil iz morja.

Reke trenutno hladne, morje vnovič toplejše
20. 07. 2021 14.03V poletnih dneh je na mestu vprašanje, kako se prebiti čez vročino, kako se ohladiti. Ena od možnosti, ki nam pogosto pride na misel, je osvežitev v jezerih, rekah in morju. V Sloveniji ima status kopalne vode več kot 40 lokacij, kjer strokovnjaki spremljajo kakovost vode. Ta je letos povsod primerna za kopanje, zagotavljajo na agenciji za okolje. Morje ima po krajši ohladitvi 25 stopinj, Soča pri Čezsoči le 11.

Vlada: Testiranje še naprej brezplačno za nekatere skupine
19. 07. 2021 18.13Vlada je na seji sprejela sklep glede nadaljevanja brezplačnega testiranja za nekatere skupine ljudi. Med njimi so uporabniki zdravstvenih storitev, oskrbovanci socialno varstvenih zavodov, osebe v zavodih za prestajanje kazni zapora, prevzgojnih domovih, centrih za tujce, varnih hišah, azilnih domovih, integracijskih hišah in kriznih centrih za otroke ter osebe, ki se zaradi medicinskih razlogov ne smejo cepiti.

Analize so pokazale, da voda v Dečanih ni vzrok množičnih zastrupitev
14. 07. 2021 15.41Ko je na območju občine Dečani več sto ljudi v zadnjih dneh poiskalo zdravniško pomoč zaradi zastrupitve, so sumili, da je razlog lokalni vodovod, vendar je kosovski inštitut za javno zdravje zdaj zatrdil, da voda ni oporečna.

Kakšen sladoled jemo?
10. 07. 2021 19.53Slasten in vabljiv, mnogoterih okusov. Vsak član slovenskega gospodinjstva poje skoraj štiri litre sladoleda letno – to je podatek le za doma porabljen sladoled, največkrat kupljen v trgovini, ne vključuje pa tistega, ki ga naročimo in pojemo v gostilnah ali restavracijah. Ob sladoledu se nam cedijo sline, po njem hrepenimo, ko se ob vročih poletnih dneh želimo ohladiti. Ampak ali vemo, kakšen sladoled jemo? Je lahko tudi zdravju škodljiv? Nas trgovci in proizvajalci zavajajo? Ekipa rubrike 24ur Inšpektor je na analizo poslala pet sladolednih vzorcev, ki jih je pri proizvajalcih sladoleda na kepice dobila v Ljubljani in okolici. V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano so jih testirali in ocenili v skladu s smernicami za mikobiološko varnost živil.

'Zakon o vodah povečuje tveganje za onesnaženost voda'
07. 07. 2021 11.21Jamarska zveza opozarja na škodljivost novele zakona o vodah. Zakon posega ostalih vodnih in priobalnih zemljišč posega tudi na območje ponornih voda ter presihajočih jezer, ki neposredno vplivajo na kakovost podzemnih kraških voda, opozarjajo.

Kotički v Sloveniji, kjer se lahko ohladimo
28. 06. 2021 11.47Po znosnejših dneh ob koncu tedna bo vroč afriški zrak, ki se širi proti našim krajem, znova poskrbel za hudo vročino. Zato bodo v teh dneh pogoste misli – kako se ohladiti? Dobre osvežitve namreč ne bo zagotovilo niti morje, saj se po podatkih Arsa njegova temperatura približuje 30 stopinjam Celzija. Vse toplejše postajajo tudi celinske vode, a imamo v naši državi kar nekaj kotičkov v naravi, ki nam lahko olajšajo prebroditi vročino. Predstavljamo nekaj predlogov.

Zaradi PCR-testov dražja potovanja. Kje se lahko testiramo?
30. 03. 2021 06.00Poletna turistična sezona se približuje, potovanja pa bodo letos v luči epidemije drugačna. Eden od pogojev za vstop v države članice EU bo po napovedih Bruslja skoraj zagotovo negativen PCR-test. V Sloveniji se lahko samoplačniško testirate v večini zdravstvenih domov in pri zasebnikih, cene pa se gibajo od 60 pa vse do 110 evrov. Slovenska štiričlanska družina bi morala tako poleg stroškov poletnega oddiha za testiranje na poti v eno smer odšteti še dodatnih 240 oziroma 440 evrov. Kako je v Avstriji, Italiji, Španiji, na Madžarskem in Hrvaškem?

Potrjenih novih 2412 okužb, prihodnji teden nova pošiljka cepiv
31. 12. 2020 09.16V sredo je bilo v Sloveniji ob več kot 14.000 opravljenih testiranjih (tako PCR kot HAT) potrjenih 2412 novih primerov okužbe s koronavirusom. V bolnišnicah ostaja 1174 obolelih, 198 se jih zdravi na intenzivnih enotah. Umrlo je 32 ljudi s covidom-19. Od danes od 12. ure pa do jutri do 20. ure je odpravljena omejitev gibanja na občine. V zasebnih prostorih je dovoljeno druženje do 6 oseb iz dveh različnih gospodinjstev. Janez Janša pa je ob obisku šempetrske bolnišnice povedal, da prihodnji teden v Slovenijo prihaja nova pošiljka cepiv, ki bo namenjena zlasti zdravstvenim delavcem.

Delež pozitivnih testov 29,55-odstoten, umrlo 43 ljudi
18. 11. 2020 06.24V torek so opravili 6813 testov in potrdili 2013 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 29,55-odstoten. 43 ljudi je umrlo. "Številke niso vzpodbudne," je dejal vladni govorec Jelko Kacin in opozoril, da znova prihaja do vdora okužb v domove za starejše občane. Ekonomsko-dolžniška kriza, ki bo sledila zdravstveni, bo terjala dobro pripravljenost in prilagoditve na vseh področjih, pa je dejal Jure Knez iz Dewesofta in dodal, da se podjetja zavedajo, da je treba krepiti dodano vrednost in ne spati na krilih državne pomoči.

Antigenski testi: na račun hitrosti se izgubi zanesljivost
30. 10. 2020 16.32V prihodnjih dneh se bo spremenil način testiranja ljudi na okužbo z novim koronavirusom, uvedli se bodo namreč antigenski testi. Njihova prednost je predvsem hitrost, vendar se na račun hitrosti izgubi zanesljivost. Se bodo pa kapacitete testiranja po napovedih strokovnjakov na ta način podvojile. Antigenski testi, ki delujejo podobno kot testi nosečnosti, niso enako zanesljivi kot standardni testi PCR. Dolgoročno se zna zgoditi, da bodo ti testi povsem skomercializirani, a v tem hipu jih bomo uporabljali kot presejalno orodje, pravi Bregantova.