mikrobiološka

Afere na trgu mesa: 'Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem'

18. 09. 2024 06.00

Kaj vse pretresa trg mesa? Afere, odpoklici izdelkov, tudi zavajanje kupcev. Zaupanje kupcev je težko pridobiti in zelo enostavno izgubiti. Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem, opozarja direktor državne skupine Farme Ihan Matej Resnik. Zakaj pa razburja vladna košarica? Kako inšpekcija kaznuje trgovce, ki lažno oglašujejo izdelke kot slovenske, čeprav kdaj to niso?

NIJZ priporoča: Kopajte se le tam, kjer pristojni spremljajo kakovost vode

02. 07. 2024 11.58

Ob toplejšem vremenu marsikdo obišče morje, jezera ali reke. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) kopanje priporočajo le tam, kjer pristojni spremljajo kakovost kopalne vode. Na seznamu kopalnih voda v Sloveniji je 48 odsekov morja, rek in jezer. Kopalce prav tako pozivajo, naj ne uživajo alkohola in prepovedanih drog.

Zaščitite se pred nevarnostmi poplavljenih prostorov: plesni, mikroorganizmi ...

07. 08. 2023 08.30

Na NIJZ so pripravili navodila, kako po poplavah poskrbeti za svoje zdravje med čiščenjem poplavljenih prostorov. Preverite, kako morate očistiti prostore, da preprečite okužbe in nastanek plesni. Zaščitite se in upoštevajte nasvete za bolj varno čiščenje posledic poplav.

Blejsko jezero spet obarvano rdeče: ne hranite rib in ptic

16. 02. 2023 09.25

V Blejskem jezeru se je tudi v letošnji zimi namnožila planktonska cianobakterija, ki na vodni površini ob obali jezera tvori značilne rdeče obarvane prevleke in je indikator obremenjenosti jezera s hranili ter organskimi snovmi. Pristojno ministrstvo ob tem poziva ljudi, naj ne hranijo rib in vodnih ptic.

Nov naraščaj prinesel nova odkritja. Bi lahko imeli zmajčka dvojčka?

28. 01. 2023 13.17

Spremljanje razvoja človeške ribice v naravnih jamskih laboratorijih Postojnske jame je prineslo številna odkritja. Zadnja naraščaja v letu 2022 sta razkrila, da lahko človeška ribica za nekaj mesecev prekine odlaganje jajčec, prav tako so med odloženimi jajčeci prvič odkrili dvojno jajčece, najdba mikroplastike na jajčnem ovoju pa je še dodatno pokazala, kako ranljiv na onesnaženje je habitat našega endemita.

Testi po novem plačljivi – kaj storiti, če imate simptome?

21. 02. 2022 13.22

Glede na novo uredbo testiranje s hitrimi antigenskimi testi ni več brezplačno, a kljub temu vas osebni zdravnik, če se slabo počutite ali imate simptome covida-19, še vedno lahko napoti na PCR-testiranje. Prav tako je HAG-testiranje še vedno brezplačno, če izvajalcu predložite dokaz o pozitivnem rezultatu samotestiranja.

Testiranje v torek državo stalo slaba dva milijona evrov

26. 01. 2022 19.45

V torek smo v zvezi s koronavirusom podrli tri rekorde. Najvišje doslej je bilo število testiranj in pozitivnih, največji pa bil tudi delež pozitivnih. Ob takšnih številkah sta vse bolj obremenjena tudi laboratorija, ki analizirata PCR-teste. A pritisk ni le na laboratorijih – rekordne številke testiranj se močno poznajo tudi v državni blagajni. Včerajšnje testiranje je državo stalo slaba dva milijona evrov.

Teste Majbert Pharma še vedno uporabljajo v 47 zdravstvenih ustanovah

15. 12. 2021 19.08

Kriminalisti so se ob torkovih obsežnih hišnih preiskavah oglasili tudi na sedežu podjetja Majbert Pharm in preiskali prebivališče direktorja podjetja Klemna Nicolettija, nam je v telefonskem pogovoru potrdil sam Nicoletti. Kaj so preiskovali, ne ve in trdi, da ga policija ob preiskavah ni obravnavala kot osumljenca. Policija je sporočila, da za domnevno oškodovanje javnega denarja sumijo sedem oseb, med njimi je tudi odgovorna oseba gospodarske družbe.

Kakšen sladoled jemo?

10. 07. 2021 19.53

Slasten in vabljiv, mnogoterih okusov. Vsak član slovenskega gospodinjstva poje skoraj štiri litre sladoleda letno – to je podatek le za doma porabljen sladoled, največkrat kupljen v trgovini, ne vključuje pa tistega, ki ga naročimo in pojemo v gostilnah ali restavracijah. Ob sladoledu se nam cedijo sline, po njem hrepenimo, ko se ob vročih poletnih dneh želimo ohladiti. Ampak ali vemo, kakšen sladoled jemo? Je lahko tudi zdravju škodljiv? Nas trgovci in proizvajalci zavajajo? Ekipa rubrike 24ur Inšpektor je na analizo poslala pet sladolednih vzorcev, ki jih je pri proizvajalcih sladoleda na kepice dobila v Ljubljani in okolici. V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano so jih testirali in ocenili v skladu s smernicami za mikobiološko varnost živil.

Od ponedeljka hitro testiranje tudi v zdravstvenih domovih po državi

03. 01. 2021 16.12

S ponedeljkom bo hitro testiranje na okužbo s covidom-19 mogoče tudi v zdravstvenih domovih po vseh Sloveniji. Po zagotovilih državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Marija Magajne so zdravstveni domovi prejeli dovolj testov, kje bo testiranje potekalo, pa je odvisno od dogovora med posameznimi zdravstvenimi domovi in lokalnimi skupnostmi.

17 bolnišnic prejelo navodila za hitre antigenske teste, uporablja jih 10

20. 10. 2020 06.00

Več testiranja, več odkritih okužb na novi koronavirus, hitrejša zajezitev epidemije covida-19. Kapacitete in število zaposlenih v petih laboratorijih, ki analizirajo vzorce, so omejeni. Analiza okoli šest tisoč PCR-testov dnevno, ki velja za zlati standard, je za zdaj zgornja meja zmogljivosti. So rešitev čedalje zanesljivejši hitri antigenski testi? Bolnišnice so že prejele navodila strokovne komisije ministrstva za zdravje za hitre teste, kdaj so primerni in za koga. 10 bolnišnic jih že uporablja oziroma preizkuša ali pa bodo začele v tem tednu, UKC Ljubljana jih na javnem razpisu kupuje za 2,34 milijona evrov in jih je pretekli konec tedna že uporabljal na urgenci.

V Solkanu pričeli s postavitvijo barvnih oznak dvigovanja gladine vode

21. 08. 2020 14.53

Po tragični nesreči na kopališču v Solkanu, v kateri je umrl desetletni otrok, je občina Nova Gorica že pričela s postavitvijo barvnih oznak dvigovanja gladine vode. Da bi prišli do rešitve, pri kateri ne bo potrebna prepoved kopanja, že potekajo pogovori med Ministrstvom za infrastrukturo, HSE in SENG. V primeru, da do skupne rešitve ne pridejo, bo župan z odlokom primoran omejiti kopanje na nevarnem odseku, kljub temu, da so domačini odločno proti.

Za krče, drisko in bruhanje kriva mikrobiološka onesnaženost pitne vode

29. 07. 2016 12.37

Pred dvema tednoma je imelo več prebivalcev dravograjskega naselja Robindvor prebavne težave. Stanovalci so bili že takrat prepričani, da je za njihove težave kriva voda. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so ugotovili, da obstaja velika verjetnost, da je bil dejavnik tveganja za obravnavan izbruh mikrobiološka onesnaženost pitne vode.

Najbolj onesnažena voda na vzhodu države

27. 06. 2010 10.56

Kakovost pitne vode je v Sloveniji dobra, kemijska onesnaženost pa se pojavlja zlasti na severovzhodu in jugovzhodu, in sicer zaradi nepravilne rabe pesticidov in nitratov na vodovarstvenih območjih, predvsem zaradi intenzivnega kmetijstva.

V kašici gluten, v salami salmonela

03. 10. 2007 20.55

V otroški kašici Alete, naprodaj v Müllerju, je alergenik gluten. V Leclercu pa so prodajali s salmonelo okužene salame.

Sluz potonila v globine

25. 07. 2002 00.00

Gladina morja ob slovenski morski obali je spet čistejša, saj je sluz povečini potonila v globine. Zdravstveni inšpektorji pa so opravili redne inšpekcijske preglede kopalnih vod in analizirali vzorce voda ob bregovih rek, potokov, jezer, gramoznic in bajerjev ter ob morski obali.