mikročipi

Med kampiranjem pobegnil, nato prehodil 1500 kilometrov, da bi se vrnil domov

21. 09. 2024 16.42

Susanne in Benny Anguiano sta se odločila, da bosta na kampiranje v nacionalnem parku Yellowastone vzela tudi svojega štirinožnega kosmatinca. A mucek Rayne Beau je imel očitno povsem svoje načrte za oddih v naravi. Med izletom je namreč pobegnil med drevesa in izginil, njegova lastnika pa sta se morala tako domov vrniti sama, misleč, da ljubljenčka ne bosta nikoli več videla. Skoraj mesec dni pozneje pa je zakonca presenetil klic iz podjetja z mikročipi. Sporočili so jima, da je njun mucek na varnem in od njiju oddaljen le približno 200 kilometrov.

Sirarji nad ponaredke parmezana z mikročipi, vgrajenimi v kolute sira

19. 08. 2023 07.37

Priljubljenemu italijanskemu trdemu siru parmezan, ki zaradi zaščitene označbe porekla dosega višje cene, na trgu parira vse več njegovih ponaredkov. Vendar so sirarji sedaj našli način, kako se bodo neoriginalnosti zoperstavili: 40-kilogramskim sirovim kolutom bodo vgradili mikročipe s kodo, ki jo bodo dobavitelji in potrošniki lahko skenirali. Lani je trgovina s parmezanom sicer dosegla rekordnih 2,9 milijarde evrov.

(Ne)učinkovite sankcije: britansko podjetje v milijardni posel z Rusijo

08. 04. 2023 15.28

Podjetje iz Združenega kraljestva je v Rusijo kljub sankcijam poslalo za 1,1 milijarde vredno elektronsko opremo. V pošiljkah se med drugim najdejo polprevodniki, strežniki, prenosni računalniki, telekomunikacijska omrežna oprema in druga elektronika. Lastnik podjetja se odgovornosti izogiba.

'Popolna ekonomska odvisnost nas dela ranljive za politično izsiljevanje'

24. 10. 2022 11.09

Bi moral odnos Nemčije in Kitajske vzbujati evropsko nelagodje? Nemški kancler Olaf Scholz namreč vztraja pri vezeh s Kitajsko, ki so morda pretesne, v svoji analizi ocenjuje Politico. V času, ko Ši Džinping začenja nov petletni mandat, se tako pojavlja vprašanje – ali Nemčija ponavlja napako, ki jo je storila, ko se je preveč približala Rusiji? Scholz je sicer pretekli teden v Bruslju evropskim kolegom dejal, da ne bi smelo biti 'ločitve' od Kitajske.

Rusija: najbolj sankcionirana država, gospodarstvo pa raste

31. 08. 2022 06.00

Od začetka ruskega napada na Ukrajino je minilo že več kot pol leta. Zaradi neodobravanja ruske vojaške agresije je najmanj 46 držav in ozemelj sprejelo sankcije proti Rusiji. Od 22. februarja je bilo proti državi skupaj izrečenih 9117 ukrepov, s čimer je Rusija postala najbolj sankcionirana država na svetu. A rusko gospodarstvo se kljub temu, vsaj po zadnjih podatkih, vrača na predvojno raven.

V potresu na Japonskem umrle štiri osebe, več kot sto je ranjenih

17. 03. 2022 08.43

V silovitem potresu, ki je v sredo stresel Japonsko, so umrle najmanj štiri osebe, več kot sto pa jih je ranjenih. Tla so se tresla v prefekturah Fukušima in Mijagi, ki ju je uničujoči potres prizadel že leta 2011. Takrat je umrlo okoli 18.000 ljudi, potres pa je povzročil škodo tudi na jedrski elektrarni.

Potočnik: Toliko izgorelih mladih zdravnikov še nisem videl

18. 09. 2021 07.06

"Virus obstaja, dokazi za njegov obstoj so neizpodbitni," je dejal zdravnik, dr. Federico Potočnik, specializant infektologije iz celjske bolnišnice. Kot pravi, so se ljudje dolžni informirati in tudi izbrati, katerim informacijam bodo verjeli. Potočnik tudi že ves čas epidemije dela s covidnimi bolniki in še vsak, ki ga je povprašal o tem, je obžaloval, da se ni cepil. "Toliko izgorelih mladih zdravnikov, starih okoli 30 let, še nisem videl," je še dejal in opozoril, da jih zato veliko odhaja v tujino.

Namesto bančne kartice uporablja mikročip, ki si ga je vstavil v roko

28. 05. 2021 06.00

Mikročipi, ki se jih lahko uporablja denimo namesto bančne kartice ali ključev, že nekaj časa niso več stvar znanstvene fantastike. Na svetu naj bi se zanje odločilo že 10 tisoč ljudi, 31-letni Ukrajinec pa je šel še korak dlje. S čipiranjem svojega telesa je začel pred dvema letoma, pred dnevi pa si je v roko vstavil že osmi čip in se s tem zapisal v Guinnessovo knjigo rekordov.

Miti in resnice o cepivih proti covidu-19

09. 01. 2021 17.08

Novice o razvoju cepiv, ki razveseljujejo stroko, so v zadnjem času pospremili številni zapisi v družbenih medijih, ki med uporabniki širijo dvome o ustreznosti cepiv. Mnogi so skeptični tudi zaradi hitrosti, s katero so cepiva razvili: ali so resnično dovolj varna in učinkovita? Strah, da bi nam genski inženiring pod pretvezo cepiva trajno spremenil genski zapis ter vplival na naše misli, telesne funkcije in počutje, je odveč, pravijo strokovnjaki.

5G, mikročipi, vojska in Bill Gates. 'Top pet' korona teorij zarote: kdo in zakaj jim verjame?

04. 07. 2020 07.00

Ljudje, ki povsod okoli sebe vidijo "globalne zarote elit", otežujejo boj proti pojavom, kot je novi koronavirus, in celo proti že premaganim izzivom, kot so ošpice. Medtem ko po svetu še odmeva izjava Anthonyja Faucija, direktorja ameriškega državnega inštituta za alergije in nalezljive bolezni, da cepivo ne bo dovolj, da premagamo covid-19, saj se številni ne bodo cepili in ne bo dosežena čredna imunost, britanski raziskovalci platforme, kot sta Facebook in YouTube, pozivajo, naj končno ustavita širjenje lažnih novic. Dodajajo – ljudje, ki imajo družbena omrežja za vir informacij, bolj pogosto kršijo ukrepe za zajezitev covida-19.

Bi si dali v možgane vsaditi tisoče vlaken, da bi z mislimi komunicirali z napravami?

19. 07. 2019 06.00

Bi si dali v možgane vsaditi na tisoče tankih vlaken, povezanih z mikročipi, preko katerih bi lahko hitro komunicirali z računalniki in drugimi povezanimi napravami samo z uporabo misli? To ni znanstvena fantastika, pač pa nov projekt podjetnika Elona Muska.

Mikročipi - neizogibna prihodnost ali popolna izguba zasebnosti?

16. 05. 2018 06.00

Bomo pod kožo kmalu vsi nosili mikročipe, ki bodo lahko nadomestili vse kartice in pin kode? S pomočjo teh nekaj milimetrov velikih naprav na Švedskem že plačujejo vožnjo z vlakom. Povpraševanje po vstavitvi čipov po svetu menda narašča, hkrati pa se krepi gibanje proti tovrstnemu označevanju ljudi.

Posvojitev psa z Balkana - problem ali rešitev?

07. 04. 2018 07.00

Po odmevni zgodbi psičke Dane, ki so ji neznanci v BiH odrezali vse štiri tačke in ušesa, nato pa je nov dom in prijazne lastnike dobila v Sloveniji, so se na družbenih omrežjih med zaščitniki živali vnele vroče razprave o načinu reševanja in uvozu živali iz držav nekdanje Jugoslavije. Živali ne poznajo meja, pravijo zagovorniki, nasprotniki pa: S tem ne rešujete problema tam, ga pa povečujete tukaj!

Po 17 letih in desetih milijardah evrov bo začel delovati Galileo

14. 12. 2016 12.15

Sistemu 18 satelitov evropskega sistema Galileo bodo sprva še pomagali sateliti sistema GPS, ki ga upravlja ameriška vojska, ko bo dokončan, pa bo 30 satelitov lahko samostojno usmerjalo evropske satelitske navigacije.

Se bodo prometniki dodatno svetlikali?

18. 07. 2011 11.15

Zamislite si deževen jesenski dan, počasi se mrači. Sredi močno prometnega križišča nekje v Sloveniji ugledate postavo, ki se svetlika, živi semafor, ki krili z rokami.

Blatter za mikročipe

27. 11. 2006 16.59

Predsednik FIFA Sepp Blatter je za uporabo mikročipov in hkrati ne zagovarja uporabe videoposnetkov na tekmah.

Bo Stevie spregledal?

06. 10. 2005 11.46

Soul pevec Stevie Wonder razmišlja, da bi se podvrgel tvegani operaciji, ki bi mu morda povrnila vid.

Tajvan stresel potres

06. 09. 2005 00.00

Tajvan je prizadel potres z močjo 6.1 po Richterjevi lestvici. Za zdaj še ni poročil o žrtvah.

Britanci se bojijo za svoje ljubljenčke

30. 07. 2005 00.00

Več kot tretjina lastnikov psov v Veliki Britaniji je v strahu za svoje pse, da jih ne bi ukradli in zanje zahtevali odkupnine.

Telefon v zobu

19. 06. 2002 00.00

Britanska inžinirja James Auger in Jimmy Loizeau sta iznašla revolucionarni zobni vstavek, ki sprejema zvočni signal mobilnih telefonov.