miha šepec

Odpadla pločevina s Šumijeve zgradbe v Ljubljani: kdo je odgovoren?
10. 04. 2025 19.31S Šumijeve poslovno-stanovanjske zgradbe v središču Ljubljane, v kateri kvadratni meter stane vrtoglavih 9000 evrov, je na avtomobil, ki je stal na semaforju, padel velik kos pločevine. Investitor, podjetje Šumijev kvart v lasti KD Group, zagotavlja, da je izvajalca del CGP pozval, naj takoj ugotovi vzrok za odpadlo pločevino, preveri stanje vgrajenih delov in izvede sanacijo. CGP pa se očitno brani odgovornosti, češ da je nemogoče, da bi pločevina odpadla sama od sebe, ne da bi kdo posegal vanjo. Dogodek preiskuje tudi policija.

Mama žrtve pretepa na Ptuju: Poklical me je, bil je v solzah in brez besed
04. 04. 2025 07.42"Poklical me je, bil je v solzah in brez besed, hlipajoč je le klical: Mami, mami." Tako pretresljivo je trenutke po napadu podoživela mama žrtve, ki so jo vrstniki ponižali, zahtevali, da kleči, ob tem pa pretepali in brcali. Sin je še vedno v šoku, pravi, ob ogledu posnetka, ki ga sploh ne želi gledati, se počuti grozno. Policija je medtem pri vpletenih v napad sicer opravila hišne preiskave in eno osebo tudi pridržala. Kakšna kazen lahko pridržanega sploh doleti, glede na to, da je mladoleten? In kako se mesec dni po napadu, ko so modrice zbledele, psihične poškodbe pa še zdaleč ne, s posledicami spopada mladoletna žrtev?

Ko staršem ne gre več zaupati, bi morala otroka prevzgojiti država
02. 04. 2025 06.00"Nimamo nobenih pravnih postopkov za nasilne otroke, mlajše od 14 let. Lahko grozijo, izsiljujejo, pridejo z nožem na šolo, pa se ne bo nič pravnega zgodilo," opozarja pravni strokovnjak Miha Šepec. "Ne zagovarjamo nekih hudih kazensko-represivnih ukrepov, ampak nek prevzgojni postopek s strani države, da tega otroka obravnava, poskuša prevzgojiti, ker njegovim staršem ne moremo več zaupati," je prepričan, da bo treba prej ali slej uvesti tudi postopke za nasilniška ravnanja mlajših otrok. V oddaji 24UR sta na vprašanja odgovarjali tudi pravosodna ministrica in doktorica socialne pedagogike.

'Žrtvam želimo sporočiti, da niso same'
31. 03. 2025 18.02Posnetki medvrstniškega nasilja, tokrat znova na Ptuju, vzbujajo skrbi na medmrežju in v širši javnosti. Kaj lahko naredijo žrtve, katere institucije poleg Policije so jim na voljo in kako se odzvati v primeru, da ste žrtev ali priča nasilju?

25-letnik naj bi splezal po klinih in zid prečkal tam, kjer ni rezilne ograje
30. 03. 2025 13.30V soboto je iz Zavoda za prestajanje kazni zapora Ljubljana pobegnil zapornik, ki je namesto plačila globe prestajal nadomestno zaporno kazen. Po naših neuradnih informacijah je splezal po klinih in visok zid prečkal tam, kjer ni bilo Natove rezilne ograje, ki si sicer morala biti nameščena povsod okrog zapora. Pristojni organi pobeglega že iščejo s tiralico. Gre sicer za že drugi pobeg iz zapora v tem tednu.

Boji za posle na Darsu: skrivni sestanki na posestvu pričevalca?
21. 02. 2025 19.56Zakulisje silovitih bojev za posle z avtovlekami na državnem Darsu, ki smo jih v nedeljo razkrili na naši televiziji, dobiva nove razsežnosti. Zakaj je Dars avtovleki Žonta prekinil pogodbo in dopustil, da je največji slovenski avtovlekar Draganović svojo moč v državnem podjetju še povečal? Odvetnica Nina Zidar Klemenčič naj bi imela vpliv na Darsu preko nekdanjega predsednika uprave Valentina Hajdinjaka, razkrivajo posnetki, ki smo jih pridobili. Na posestvu Luke Založnika naj bi se, sodeč po posnetkih, dobivali tudi predsednik Nove Slovenije Matej Tonin ter glavni tajnik krščanskih demokratov Robert Ilc. Skrivne sestanke oba zanikata, priznavata pa, da Nino Zidar Klemenčič poznata že vrsto let.

'Zakon poskusa nagovarjanja otrok ne inkriminira'
26. 11. 2024 06.00Župan Dornave je osumljen, da je fanta, mlajšega od 15 let, nagovarjal k spolnemu stiku. Ker naj bi dečke že večkrat napeljeval k intimnim stikom, so mu 17-letniki nastavili past, se pretvarjali za 14-letnika, župan Matej Zorko pa je na zmenek pristal. Kakšna kazen mu grozi, če bo zoper njega vložena obtožnica? Bi morali v Sloveniji začeti razmišljati o inštitutu razrešitve župana? Pravni strokovnjak Miha Šepec je v oddaji 24UR ZVEČER opozoril, da zakonodaja pri tem konkretnem kaznivem dejanju poskusa ne inkriminira, meni pa tudi, da člen v kazenskem zakoniku preslabo ščiti otroke.

V Avstriji prijeli osumljenca, ki naj bi na Brniku ubil 33-letno žensko
09. 11. 2024 19.18Avstrijski varnostni organi so ob sodelovanju s slovensko policijo v Avstriji pridržali 39-letnega osumljenca, ki naj bi na območju Brnika ubil 33-letno žensko, so zvečer potrdili na Policijski upravi Kranj. Po naših informacijah naj bi osumljenec, tuji državljan, partnerko več kot desetkrat zabodel in nato z avtomobilom pobegnil. Ob takšnih surovih zločinih se znova poraja vprašanje, ali bi morali ženske bolj zaščititi in femicid v posebnem členu opredeliti kot kaznivo dejanje. Ministrica za pravosodje pravi, da pripravljajo spremembe, stroka pa svari pred morebitno diskriminacijo.

Epilog zgodovinske izmenjave: strožje kazni za vohune in nagrada za Slovenijo?
03. 08. 2024 19.14Zgodovinska izmenjava zapornikov med Zahodom in Rusijo še vedno odmeva, tudi doma. Da je Sloveniji s sodelovanjem uspel "zgodovinski met", je prepričan premier Robert Golob. Njegov kabinet je razkril, da je načrt za izmenjavo obsojencev dozorel že februarja. Primer pa naj bi spodbudil tudi razmislek o zaostrovanju kazni, ki so pri nas predvidene za vohunstvo. Bi se lahko zagrožene kazni celo podvojile in kako bo Slovenija nagrajena za sodelovanje pri izmenjavi?

Janković na pomoč prijatelju s spremembo odloka: gre za izigravanje zakona?
01. 07. 2024 19.47Ljubljanski župan Zoran Janković je uresničil svojo napoved. Mestni svetniki so sprejeli predlog o spremembi odloka o krajinskem parku. Prireditve v Tivoliju bodo lahko odslej potekale brez soglasja zavoda za varstvo narave, ki je pevcu Magnificu dvakrat prižgal rdečo luč. Gre zgolj za izigravanje zakona?

Türk: Zahteva za aretacijo vodij Izraela in Hamasa pričakovana in nujna
21. 05. 2024 14.21Nekdanji predsednik republike Danilo Türk meni, da je bila poteza glavnega tožilca Mednarodnega kazenskega sodišča, ki je zahteval izdajo nalogov za priprtje vodij Izraela in Hamasa zaradi suma vojnih zločinov v Izraelu in Gazi, pričakovana in nujna. Od obravnave teh hudih zločinov je namreč odvisna verodostojnost ICC, je poudaril. Slovensko zunanje ministrstvo pa je na spletu sporočilo, da Slovenija odločno podpira delo mednarodnega kazenskega sodišča in pozdravlja napredek pri preiskavi razmer v Palestini.

Začelo se je sojenje Roku Snežiču zaradi očitkov o oškodovanju upnikov
30. 11. 2023 15.44Na mariborskem sodišču se je začelo sojenje davčnemu svetovalcu in lobistu Roku Snežiču, ki mu specializirano državno tožilstvo očita oškodovanje upnikov zaradi prijave terjatve babice v postopku njegovega osebnega stečaja, s čimer naj bi Furs oškodoval za 150.000 evrov. Snežič vztraja, da je ta zadeva že lani zastarala.

Novogoriški kriminalist obračunal s skupino otrok, Policija uvedla postopek
07. 11. 2023 14.29V uredništvo smo pridobili posnetek spora med, domnevno, novogoriškim kriminalistom in skupino mladoletnikov, ki se je konec tedna zgodil na kolesarski stezi v Novi Gorici. "Pojdi naprej, sicer te bom razbil" ter žaljivke, moški nato enega od dečkov grobo prime za zapestje in ga strese. Verbalno, psihično in fizično nasilje je na kamero ujel eden od dečkov, posnetek je nato delil tudi na družbenih omrežjih. S Policijske uprave Nova Gorica so nam potrdili, da bodo zaradi dogodka uvedli tudi notranjevarnostni postopek.

Z uvedbo 'verbalnega delikta' bi v družbi ostreje obravnavali sovražni govor
24. 07. 2023 19.40Uvajanje "verbalnega delikta" po zgledu temnih časov totalitarizma ali poskus izkoreninjenja nesprejemljivih in žaljivih javnih besed? Eno od 57 priporočil strateškega sveta premierja Goloba za preprečevanje sovražnega govora, ki ga vodi družbena aktivistka Nika Kovač, še posebej izstopa. Gre za idejo ostrejšega kaznovanja, sicer že prepovedanega javnega razpihovanja sovraštva, ki bi ga organi pregona po novem lahko sprožili zaradi "vznemirjenja ali zgražanja v javnosti". In kaj to pomeni za svobodo govora?

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah
11. 07. 2023 06.00V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

Ročnik SDH dolguje več kot štiri milijone: mu bodo zasegli jahto?
06. 07. 2023 19.33Dvakrat obsojeni propadli velenjski podjetnik Tomaž Ročnik je po sobotnem brodolomu korak bliže zaporu. Celjsko okrožno sodišče je zavrnilo njegovi prošnji za alternativno prestajanje kazni. Ročnik se lahko na odločitev pritoži še na višje sodišče. Kako pa je mogoče, da Slovenski državni holding, ki mu Ročnik še vedno dolguje več kot štiri milijone evrov, ni vedel, da je lastnik luksuznega plovila? Po mnenju pravnega strokovnjaka Mihe Šepca ni več nobenih pravnih ovir, da država 11-metrske jahte ne bi zasegla.

32 priporočil za preprečevanje sovražnega govora: 'Omejevanje je lahko škodljivo'
16. 06. 2023 19.08Kje se konča svoboda izražanja in kje je meja, kjer se začne sovražni govor? Kdaj ostra javna kritika vsakokratnih nosilcev oblasti postane osebna razžalitev? In kako ustaviti tiste, ki gredo predaleč in sejejo sovraštvo ter nestrpnost? Strateški svet za preprečevanje sovražnega govora, ki ga vodi Nika Kovač, premierju Golobu predlaga 32 vsebinskih priporočil. O tem so razpravljali tudi v državnem svetu.

Na Policiji le priznali, da je Lindav zaprosil za pisarno na GPU
27. 03. 2023 11.37Na Policiji so prejšnji teden ignorirali naša vprašanja, ali drži, da je nekdanji prvi mož Policije Boštjan Lindav, ki je po 33 letih kariere pristal v samski sobi na Policijski postaji Škofja Loka, zaprosil za pisarno na Generalni policijski upravi (GPU), kjer je še vedno zaposlen v vodstvu Policije. Po naših informacijah je bila namreč prosta najmanj ena pisarna, kjer bi Lindav lahko nadaljeval z delom. In ne drži, da je sam želel na Gorenjsko. Ko smo jih seznanili, da bomo pojasnila zahtevali preko informacijske pooblaščenke, so le odgovorili in potrdili, da je Lindav želel pisarno na GPU, vendar njegovi prošnji niso ugodili.

Nekdanji prvi mož Policije Lindav prestavljen na Policijsko postajo Škofja Loka
20. 03. 2023 07.59Vršilec dolžnosti generalnega direktorja Policije Senad Jušić se je odločil za prve premike nekaterih zaposlenih iz vodstva Policije, ki so zdaj nameščeni v Tacnu. Preselili se bodo na različne policijske uprave po Sloveniji, selitve na druge lokacije pa se neuradno začnejo že danes. Nekdanjega prvega moža slovenske Policije Boštjana Lindava je po naših informacijah doletela pisarna na Policijski postaji Škofja Loka. Po več kot treh desetletjih policijske kariere se lokacijsko torej vrača v kraje, kjer je začel kariero, daleč stran od vodstva Policije, čeprav je formalno še vedno tam zaposlen.

Snežič še naprej zavrača očitke o oškodovanju upnikov, primer po njegovem zastaral
03. 03. 2023 13.05Na mariborskem sodišču so v petem poskusu in po dobrem letu dni vendarle dočakali prihod Roka Snežiča na predobravnavni narok, na katerem je zavrnil krivdo za očitke o oškodovanju upnikov zaradi prijave terjatve babice v postopku njegovega osebnega stečaja. S tem naj bi Furs oškodoval za 150.000 evrov. Snežič trdi, da je zadeva že lani zastarala.

Pirnat: Depolitizacija Policije ni nič drugega kot politizacija v drugo smer
27. 02. 2023 09.00Zaradi afere o domnevnih političnih pritiskih predsednika vlade na kadrovanje v Policiji že poteka predkazenski postopek, ki ga vodi Policijska uprava Ljubljana. Preiskavo vodi tudi protikorupcijska komisija. Kakšne so lahko posledice, če se potrdi, da je šlo za politične pritiske? Prof. dr. Rajko Pirnat s Pravne fakultete pravi, da če se ugotovi, da je šlo za kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije ali da so bila celo storjena kazniva dejanja, je to razlog za prenehanje funkcije tistih političnih funkcionarjev, ki so ta dejanja storili.

Je referendum na družinski zakonik dopusten? O tem bo odločal DZ
21. 10. 2022 10.56Kolegij predsednice državnega zbora je sklenil, da bodo poslanci prihodnji petek na izredni seji med drugim odločali tudi o nedopustnosti referenduma o spremembah družinskega zakonika. Ob tem so potrdili tudi časovnico redne seje, ki bo trajala od ponedeljka do četrtka. Na njej poslance čaka tudi nekaj pomembnejših kadrovskih odločitev ter obravnave treh zakonskih besedil.

Trnova pot družinskega zakonika: bi lahko Ustavno sodišče referendum odobrilo?
12. 10. 2022 13.13Ustavno sodišče je julija sprejelo odločitev, ki tudi istospolnim partnerjem omogoča klasično poroko in dovoljuje posvojitev otrok. Ugotovili so namreč, da je bila prejšnja ureditev, ki je skupnosti LGBTQI+ to onemogočala, diskriminatorna, zaradi česar je moral zakonodajalec spremeniti zakon. V začetku oktobra je Državni zbor odločitev sodišča tudi uzakonil, vendar pa enakopravnost družbe s tem še ni zagotovljena. Gibanje za otroke in družine je namreč navkljub dejstvu, da na odločitev, ki odpravlja protiustavnost, ni mogoče razpisati referenduma, začelo zbirati podpise. Kaj to pomeni in ali državljane v bližnji prihodnosti vseeno čaka še ena odločitev?

Omejitve za varčevanje z energijo: ali lahko 'toplo vodo zapre' tudi Slovenija?
10. 07. 2022 19.01V stavbah javnega sektorja bodo klime po novem manj obremenjene, prostore namreč ne bodo smeli ohladiti na manj kot 25 stopinj, ponoči in čez vikend pa ne na manj kot 28 stopinj. Pozimi bo obratno, javne urade bodo lahko ogrevali na največ 20 stopinj. Golobova vlada namerava s takšnim ukrepom porabo energije zmanjšati za vsaj 10 odstotkov. V Nemčiji pa bodo šli še dlje, ponekod bodo pozimi omejili tudi uporabo tople vode za tuširanje. Ali lahko tako stroge omejitve uvede tudi slovenska vlada?

Bavčar bo nedolžnost dokazoval še na sodišču za človekove pravice
01. 06. 2022 18.51V ponedeljek je prišel na prostost, v sredo je znova sedel pred sodnika. Nekdanjega prvega moža Istrabenza bolj kot politika LDS, osamosvojitelja in prvega notranjega ministra samostojne države, poznamo zaradi domnevnih davčnih utaj, mešetarjenja z delnicami več družb in pranja denarja. Zaradi kravjih kupčij je Igor Bavčar za rešetkami sedel dobra štiri leta, zdaj pa se je znova znašel na sodišču.

Igor Bavčar je na prostosti
30. 05. 2022 13.14Nekdanjemu prvemu možu Istrabenza Igorju Bavčarju, ki je prestal že več kot 80 odstotkov prisojene petletne zaporne kazni, se ni treba več vrniti v zapor. Bavčar je bil sicer pred približno enim letom premeščen na odprti oddelek zapora, od koder naj bi hodil na delo. Komisija mu je predčasni odpust odobrila kljub temu, da ni poravnal milijonske premoženjske škode, je davčni dolžnik in ga še vedno bremenita dva kazenska postopka.

Bo Igorju Bavčarju odobren pogojni izpust pol leta pred iztekom kazni?
22. 02. 2022 19.16Nekdaj cenjeni politik, osamosvojitelj in gospodarstvenik, prvi mož Istrabenza, ki je danes obsojenec in zapornik, Igor Bavčar, naj bi bil kmalu prost in bo v miru lahko igral košarko in lovil ribe na vikendu na Blokah. A svoje kazni še ni odslužil in tudi ne vrnil milijonov. Pa mu je komisija pred dnevi vseeno, za zdaj še neuradno, odobrila pogojni izpust. In četudi je Bavčar še v drugih kazenskih postopkih, pojasnjujejo pravni strokovnjaki, je pogojni odpust vseeno mogoč.

Dragan Tošić na prostosti: Bi lahko primer zastaral, bodo padale visoke odškodnine?
27. 11. 2021 20.25Dragan Tošić, domnevni slovenski šef narkokartela Darka Šarića, je po treh letih zapora na Dobu prvi dan na prostosti. Vrhovno sodišče je razveljavilo sodbo v primeru Balkanski bojevnik iz leta 2018 in zadevo vrnilo v ponovno sojenje. Sodba še ni spisana, najverjetneje pa je sodišče ugodilo zahtevi za varstvo zakonitosti obrambe. Eden najbolj odmevnih primerov pri nas, ki so ga zaznamovali zelo strogi varnostni ukrepi in številni preobrati, se na sodišču vleče od leta 2011, zvrstilo pa se je več kot 200 obravnav.

Strokovnjak o spremembah v kazenskem zakoniku: Vračamo se 50 let nazaj
19. 11. 2021 11.21Državni zbor je s 47 glasovi za in 41 proti sprejel novelo kazenskega zakonika. Največ polemik je sprožila določba, po kateri bodo osumljence kaznivega dejanja "grožnje proti najvišjim predstavnikom države in njihovim bližnjim" preganjali po uradni dolžnosti, in ne več na predlog. S tem se po mnenju strokovnjaka Tomaža Časa vračamo v čase pred 50 leti, na tapeti pa bo predvsem Policija, ki bo morala v preverjanje, ali obstajajo ustrezni dokazi, da je res šlo za grožnjo, ki jo je treba kazensko preganjati, vložiti veliko truda. Profesor Miha Šepec pa ob tem opozarja, da je treba razlikovati med grožnjo in kritiko.

Policija v krempljih politike, na udaru stroka in dostojanstvo zaposlenih
03. 10. 2021 08.56Ob koncu tedna smo bili znova priča kadrovskim rošadam, tokrat na Policijski upravi Ljubljana. Direktorja Boštjana Glaviča je zamenjal Janez Rupnik, ki je zdaj opravljal funkcijo pomočnika direktorja Uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi. Glavič bo z delom nadaljeval na Policijski akademiji v Tacnu. Čeprav je bilo rečeno, da naj bi sam želel zapustiti ta položaj, sodelavci dvomijo v to. Predvsem zato, ker je predsednik vlade še po sredinih protestih na Twitterju pozival notranje ministrstvo, naj ukrepa, ker da vodstvo ljubljanske policije očitno ni sposobno preventive. Že pred časom pa je zapisal, da Policijo v Ljubljani očitno vodijo nesposobni ali pa ideološko obremenjeni kadri. Glaviča je tako v petek zamenjal brat Andreja Rupnika, ki je bil včasih direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije.