migrantska politika

Vpliv povečanih migracij na družbo – strahovi, miti in resnice

15. 03. 2025 07.00

Je relativno odprta migrantska politika res eden največjih trenutnih in prihodnjih evropskih problemov? Nekateri ljudje med svojimi skrbmi omenjajo domnevni negativni vpliv povečanih migracij na kulturo in institucije liberalnih družb, zaposlenost in dohodke domačega prebivalstva, proračunsko vzdržnost države ter stopnjo kriminala.

Najverjetnejši novi nemški kancler, ki ga je iz politike izrinila Merklova

24. 02. 2025 09.27

Friedrichu Merzu je uspelo. Potem ko ga je nekdanja dolgoletna vodja krščanskih demokratov (CDU) Angela Merkel izrinila iz politike, je zdaj dobil realno možnost, da postane novi nemški kancler. Konservativna unija CDU/CSU je na volitvah zmagala, zdaj pa je njen kanclerski kandidat Merz pred težko nalogo sestaviti koalicijo. Njegova politična kariera je dolga, vmes se je za več let iz politike tudi umaknil, potem ko je na čelo stranke prišla Merklova in mu zasedla položaj, ki ga je imel tik pred nosom.

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?

12. 10. 2024 07.00

Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

Boj proti dezinformacijam ali kako zadržati Evropsko Unijo enotno

26. 11. 2023 16.09

Prihajajoče obdobje bo eno najzahtevnejših poglavij v združeni evropski zgodovini. Vojna v Ukrajini, grožnja izbruha obsežnega konflikta na Bližnjem Vzhodu, inflacija, energetska kriza ter vsaj štirje zunanji akterji – države, ki z različnimi kibernetskimi taktikami, podprtimi z umetno inteligenco, skušajo zamajati ali celo zrušiti evropsko enotnost. Hitro se bližajo tudi evropske volitve.

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah

11. 07. 2023 06.00

V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

Za 'pot smrti' so migranti plačali kar 8000 evrov

28. 02. 2023 15.02

Reševalne ekipe so v torek iz morja potegnile še eno truplo, s čimer se je število smrtnih žrtev tragedije v Italiji povzpelo na 64. Tožilci pa so identificirali osumljene tihotapce, ki naj bi za ''pot smrti'' iz Turčije v Italijo od vsakega migranta zahtevali po 8000 evrov.

Migrantska kriza: se bo ponovilo leto 2015 ali bo Evropa pravočasno reagirala?

02. 11. 2022 09.33

Evropa se v zadnjem času ne sooča le z vojno na svojem ozemlju ter energetsko krizo, vse več je tudi ilegalnih vstopov na ozemlje Evropske unije. V prvi polovici letošnjega leta je bilo po podatkih Evropske agencije za mejno in obalno stražo Frontex takih okoli 114.720, kar je približno 84 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.

Sto let po pohodu na Rim prihaja Giorgia, zvezda italijanske skrajne desnice

24. 09. 2022 09.40

100 let po Mussolinijevem pohodu na Rim se na italijanskih nedeljskih parlamentarnih volitvah sodeč po javnomnenjskih raziskavah zmaga nasmiha desni koaliciji s stranko Bratje Italije na čelu, ki ima svoje korenine v neofašizmu. Naša zahodna soseda bo najverjetneje dobila tudi prvo predsednico vlade – zvezdo italijanske desnice Giorgio Meloni. Ta obljublja nižje davke, zatiranje nezakonitih migracij in vrnitev k tradicionalnim družinskim vrednotam. Če ji bo uspelo prevzeti vajeti države, jo čakajo številni izzivi, vključno z naraščajočimi stroški energije, zadušljivo goro dolgov, grozečo recesijo in vojno v Ukrajini, ob tem pa še vodenje vlade z vse prej kot poslušnima koalicijskima partnerjema.

Odstranjevanje ograje bo potekalo postopno, prva bo padla žica na meji

14. 07. 2022 17.19

Nova migracijska politika, ki jo pripravljajo na Ministrstvu za notranje zadeve, po njihovem mnenju daje večji poudarek spoštovanju človekovih pravic, vladavini prava in vrednotam, ki bi jih morala zagovarjati vsaka demokratična družba. Predstavniki ministrstva se bodo naslednji teden sestali z lokalnimi skupnostmi in jim predstavili okvirni načrt za odstranjevanje ograje, ki bo potekalo postopoma.

Žavbi: Ograja na meji je neučinkovita in tudi nehumana

12. 07. 2022 16.34

V NSi ocenjujejo, da se je vlada odločila za odstranjevanje ograje na južni meji, ne da bi resno preverila ocene, in da je njena poteza strokovno neutemeljena. Zaradi tega se bodo poslabšale varnostne razmere, saj kadrovsko varovanje meje z vojsko in policijo ni taktično sprejemljivo, meni poslanec NSi Janez Žakelj. Vladi predlagajo, naj se odstranjevanja ograje loti selektivno. Poslanec največje vladne stranke Lenart Žavbi pa ob tem našteje več razlogov zakaj je odstranitev ograje potrebno - od škode, ki jo dela obmejnemu turizmu, do poškodovanja in celo ubijanja živali ter ljudi. "Nenazadnje pa je ograja neučinkovita in tudi nehumana," je jasen.

Quo vadis, EU?

25. 06. 2022 14.25

Krize in dogodki v zadnjih dveh desetletjih so dodobra pretresli in presenetili Evropsko unijo. Najprej je gospodarska in finančna kriza evroobmočja razdelila države članice na dolžnice in upnice ter umetno ustvarila mejo med severom in jugom. Nato je migrantska kriza obrnila kompas in razdelila EU na vzhodne in zahodne države članice. Slednje so v migrantski krizi videle priložnost za nadomestitev delovne sile in bile bolj odprte do beguncev in migrantov, medtem ko so bile vzhodne države bolj nenaklonjene in so skušale migracije na vsak način omejiti.

Po tragični smrti deklice: Evropa kljub številnim smrtim zaostruje migracijsko politiko

12. 12. 2021 19.54

Tragična smrt turške deklice, ki je utonila v reki Dragonji, znova odpira vprašanje evropske migrantske politike. Nevladniki opozarjajo, da ta migrante, ki zase in za svoje družine v Evropi iščejo svetlejšo prihodnost, sili v nezakonito prečkanje meja na poti h končnemu cilju. Evropska politična retorika pa se še zaostruje. Minister Hojs je ob zadnjem srečanju z notranjimi ministri držav članic Unije skupno izjavo, ki migracijskim tokovom zapira vrata Evrope, označil celo za enega izmed največjih uspehov slovenskega predsedovanja.

'Tako pomembna, kot je v zadnjem letu in pol, ni bila televizija že dolgo'

21. 11. 2021 09.01

21. novembra obeležujemo svetovni dan televizije. Dan, ko govorimo o pomenu televizije v sodobni družbi in vlogi, ki jo ima pri podajanju podatkov, izobraževanju in poročanju o pomembnih dogodkih. Televizija je zdaj na voljo ves čas, doma in na poti, in na vseh zaslonih. Njena vloga pa se je v zadnjem letu še povečala. O tem in še čem sem se pogovarjala z znanimi in pomembnimi obrazi naše medijske hiše.

'Krize z dobavami ne bomo reševali z nenadzorovanim priseljevanjem'

03. 10. 2021 15.23

Britanski premier Boris Johnson je zavrnil možnost, da bi se Velika Britanija vrnila k svoji "pokvarjeni" različici gospodarstva pred brexitom ali pa k "nenadzorovanemu priseljevanju", da bi rešila težave z dobavo. V govoru ob začetku letnega srečanja konservativne stranke je posredno potrdil, da bi težave lahko vztrajale do božiča.

Vojaki bodo od ponedeljka dostavljali gorivo na bencinske servise

02. 10. 2021 15.19

Britanska vojska bo od ponedeljka začela dostavljati gorivo na bencinske črpalke. Pomanjkanje goriva je v državi v zadnjih dneh povzročilo paniko in britansko vlado prisililo, da tujim tovornjakarjem izda dodatne vizume, da bodo lahko ti na Otok še naprej dostavljali gorivo.

Vojska bo v naslednjih dneh dostavljala gorivo, vlada trdi, da se razmere umirjajo

29. 09. 2021 11.46

Britanski minister za podjetništvo, energijo in industrijsko strategijo Kwasi Kwarteng je sporočil, da bodo vojaki v prihodnjih dneh priskočili na pomoč in prevažali gorivo. Več tisoč bencinskih servisov po državi se je pred dnevi soočilo s pomanjkanjem goriva. Potrošnike je namreč skrbelo, da bodo črpalke zaradi pomanjkanja voznikov cistern kmalu ostale brez zalog, zato so panično kupovali gorivo.

'Nemčija ostaja proevropska, pri vladavini prava in demokraciji pa ne bo popuščala'

19. 09. 2021 08.30

Angela Merkel se po 16 letih poslavlja. Kaj pušča za seboj, kaj čaka Nemčijo, kako se bodo razpletle volitve, katerih zmagovalec tokrat ni jasen že vnaprej? In za nas ključno vprašanje: kakšno vlogo bo Nemčija igrala na evropskem parketu po slovesu ženske, ki so jo številni Nemci, pa tudi marsikdo drug, ljubkovalno klicali "mami"?

Vučić nad EU: Včasih je bilo veliko entuziazma. Protestniki izrazili zahteve

01. 09. 2021 08.59

S podobami izgradnje sodobne Evrope se je na Bledu začel tradicionalni, že 16. Blejski strateški forum, ki je letos sredi slovenskega predsedovanja Svetu EU posvečen razpravam o prihodnosti EU. Na Bledu so se ob slovenskem političnem vrhu zbrali tudi predsednika Evropskega sveta in parlamenta ter številni premierji, ministri in drugi pomembni gostje. Razprava voditeljev je postregla z zavedanjem, da EU, ki jo pretresajo razpoke in nesporazumi, čaka veliko dela, če želi najti skupno strategijo in se iz "gasilca kriz" preobraziti (nazaj) v geopolitičnega igralca. Srbski predsednik je povezavo celo opozoril, da izgublja privlačnost za države kandidatke.

Nekaj avstrijskih županov želi sprejeti migrante iz taborišč v Grčiji in BiH

27. 03. 2021 15.55

Nekaj avstrijskih županov je oblasti pozvalo, da razmislijo o odnosu države do migrantskega vprašanja. Spisali so peticijo z naslovom "migrantska situacija – pomagati, ne gledati stran". Je pa zanimivo, da sta jo med drugim podpisala tudi vsaj dva župana iz vrst svobodnjakov – stranke FPÖ.

Še se bodo pogovarjali. Z Orbanom ravnajo v rokavicah, da ne bi postal še radikalnejši

20. 11. 2020 08.57

Voditelji članic EU so na virtualnem zasedanju spet razpravljali tudi o svežnju za spoprijemanje Evrope z gospodarskimi in socialnimi posledicami pandemije, potem ko sta Madžarska in Poljska na začetku tedna blokirali bistvena dela tega svežnja. Novi pogovori večjega napredka niso prinesli – razen zaveze, da se bodo še pogajali. Vprašanje pa je, kdaj bodo našli rešitev. Poljska in Madžarska vztrajata pri svojem, nekje na sredini krmari Slovenija, bruseljski viri pa menijo, da nihče ne želi nastopiti izrazito ostro proti Viktorju Orbanu in somišljenikom – da se ne bi zadeve še poslabšale.

Tonin, Logar in Ciglar Kralj dobili zeleno luč odborov DZ

10. 03. 2020 15.39

Kandidat SDS za zunanjega ministra Anže Logar je dobil zeleno luč na današnji predstavitvi pred odborom DZ za zunanjo politiko. Podprlo ga je 13 poslancev, 7 pa jih je bilo proti. Matičnima odboroma sta se predstavila tudi kandidat za ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj ter kandidat za obrambnega ministra Matej Tonin. Oba sta zaslišanje uspešno prestala.

Geopolitični deja vu na grško-turški meji

09. 03. 2020 10.27

"Turčija odpira meje, kdor želi, gre lahko naprej," je pred kratkim dejal turški predsednik Recep Tayyip Erdogan. Podobno retoriko je bilo možno slišati leta 2015, ko je Evropo zajela največja migrantska kriza po drugi svetovni vojni. Takrat je v letu dni skoraj milijon ljudi prečkalo meje Evrope, Turčija pa je dosegla svoje in dobila denar ter politično podporo za politične odločitve. 

'Globalizacija je šla predaleč'

19. 01. 2020 07.00

"Globalizacija je šla predaleč, preveč smo zanemarili družbene faktorje in okolje. Prav tako globalizacija nikoli ne sme priti do točke, ko je ogrožen nacionalni mir. Brez socialne kohezije demokratični sistem ne more delovati," pravi oče Svetovnega ekonomskega foruma v Davosu Klaus Schwab. Ob jubilejni, 50. izdaji foruma, pravi, da se morajo odnosi med deležniki v današnjem svetu temeljito spremeniti.

Od vizije do egoizma, hedonizma: 'Varujte tisto, za kar je moja generacija umrla'

17. 09. 2019 06.00

Očetje EU so se zavedali, da je nevarnost levega ali desnega populizma v privlačni ideologiji, ki je mnogo manj sterilna od osnovnega koncepta demokracije. Zato mora imeti demokracija vedno dodano komponento svetovnega nazora, ki je vezan na vrednostni sistem, da lahko uspešno tekmuje s populistično konkurenco, ko razlaga človekove, družbene in globalne izzive. Menili so tudi, da brez jasnega svetovnega nazora, sistem razpade v egoistični – hedonistični materializem in ksenofobni nacionalizem. A po več kot 60 letih od podpisa Rimske pogodbe je zmerna evropska politika spet pred vprašanji, s katerimi so se srečali že očetje povezave.

Razpoke v temeljih turške jedrske elektrarne ali zgolj igra prestolov?

04. 08. 2019 07.00

Zgodba turške želje po energetski neodvisnosti, sploh zaradi dobre gospodarske rasti zadnjih 20 let, je državo že večkrat pripeljala do odločitev, ki so na mednarodnem prizorišču dvigovale prah. Tako so po letu 2000 na skrivaj kupovali naftne derivate iz okoliških držav, ki so bile v vojni, imeli megalomanske načrte za naftovode in plinovode, in željo, da zgradijo jedrsko elektrarno. Prvotno je bilo mišljeno, da jo bodo gradili Evropejci ali Japonci, a so se odločili za Ruse in Kitajce, kar je odprlo geopolitično pandorino skrinjico, tudi z namigi o nevarni elektrarni.

Kdo je človek, ki je Plenkoviću pomagal blokirati Slovenijo?

04. 07. 2019 06.00

So končno razkrite umazane igre v Bruslju? Je Hrvaška s Plenkovičem na čelu blokirala Slovenijo? Se temu reče diplomacija ali umazani lobi? Kdo je človek, ki mu pomaga škoditi Sloveniji? Razkrinkal ga je francoski časnik, Plenkovićeva kandidatura za visok položaj v Bruslju pa ni bila brez pomena. A blokirali sta ga Francija in Nemčija. Sta zato bolj na slovenski strani?

Najbolj grešili Tomićeva, Zver in Novakova

20. 05. 2019 23.49

Osrednje soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami na POP TV smo podrobno analizirali tudi v Dejstvih. Resničnost izjav sta podkrepila naša strokovna sodelavca, strokovnjaka za vprašanja Evropske unije Marko Lovec, profesor na FDV, in Špela Majcen Marušič, soustanoviteljica bloga EU360. Ugotovitve: netočnosti o migrantih, poenostavljeno vprašanje arbitraže, nepoznavanje pristojnosti EU.

Je Nato preteklost in evropska vojska prihodnost?

27. 01. 2019 07.00

Francoski predsednik je pred kratkim iskal zaveznike v oblikovanju evropske vojske, a strokovnjaki so bili bolj previdni. Za njih je oblikovanje takšne vojske napaka, politična provokacija in zgolj sanjarjenje, a le nekaj mesecev pozneje sta Emmanuel Macron in Angela Merkel stopila še korak bliže k oblikovanju evropskih obrambnih sil.

Od 'piflarke' do 'črno pobarvane socialistke'

13. 12. 2018 06.00

V času, ko se volivci obračajo h kandidatom, ki na vse grlo oznanjajo radikalne spremembe, vzklikajo populistična gesla in obljubljajo hitre rešitve za kompleksne globalne probleme, ki so vse prej kot enostavno rešljivi, je nemška CDU ubrala drugačno smer. Za naslednico Angele Merkel je izbrala žensko, ki predstavlja kontinuiteto in stabilnost. Po mnenju kritikov še preveč obojega.

Kdo je kriv za zgodovinski poraz? Puščice že uperjene v notranjega ministra Seehoferja

15. 10. 2018 10.06

Politični potres, katerega popotresne sunke bodo čutili v Berlinu. Tako so nekateri strokovnjaki opisali deželne volitve na Bavarskem, na katerih je krščansko-socialna unija izgubila absolutno večino v deželnem parlamentu. Medtem pa odzivi na včerajšnji zgodovinski poraz stranke CSU že dežujejo, kot glavnega krivca za slab rezultat vidijo notranjega ministra in vodjo stranke Horsta Seehoferja.