meteorologije

V nedeljo spet sneg do nižin: kje bodo po dolgem času imeli bel božič?
21. 12. 2024 08.58Z zimskim solsticijem se bo danes, točno ob 10.21 po srednjeevropskem času, začela koledarska zima. In tudi vreme je te dni marsikje prav zimsko. Ponekod je snežilo že v petek, po napovedih vremenoslovcev pa se bo tudi v nedeljo in v noči na ponedeljek meja sneženja na Notranjskem in na jugovzhodu države spustila do nižin. Obstaja verjetnost, da bodo ponekod po Sloveniji končno imeli bel božič.

Po 12 letih od poplavljanja Drave sodišče presenetilo stranke
08. 10. 2024 17.53Kmalu bo minilo 12 let od poplavljanja Drave, zaradi katerega je v Sloveniji nastala večdesetmilijonska škoda na javni in zasebni lastnini. Vložene so bile številne odškodninske tožbe, toda sodni mlini meljejo na svoj način. Na slovenjegraškem sodišču se je v dveh ločenih obravnavah tožb proti avstrijskemu Verbundu na presenečenje pooblaščencev strank danes zaključilo dokazovanje, napovedana je bila pisna sodba. Obe tožbi sta bili vloženi leta 2015, v enem primeru je bil danes opravljen šele tretji narok, v drugem pa prvi pred zdajšnjo sodnico.

20 let službe za preiskovanje nesreč vojaških letal
04. 06. 2024 15.07Nesreče vojaških letal so izredno zahtevne, je ob 20-letnici delovanja letalskega preiskovalnega organa ministrstva za obrambo poudarila državna sekretarka notranjega ministrstva Tina Heferle. Državni sekretar obrambnega ministrstva Damir Črnčec pa je izpostavil vlogo vojske in policije pri reševanju življenj v lanskoletnih poplavah.

Najhujše še lahko preprečimo
21. 04. 2024 12.25V tednu, ki se izteka, smo doživeli rekordne vremenske ekstreme. Sneg v aprilu sicer ni redek pojav, smo pa prvič pred 22. aprilom izmerili 30 stopinj Celzija. Prav segrevanje ozračja, posledica onesnaževanja s fosilnimi gorivi, povzroča podnebni kaos. Vendar vse še ni nepovratno uničeno in izgubljeno.

Pritisk na gore: 'Prelaz Vršič je šolski primer preobremenjenega območja'
24. 06. 2023 12.56Ste v zadnjem letu obiskali Kum? Ali pa morda Lovrenška jezera? Morda pa ste med vzponom na Storžič ali ogledom zlatih macesnov na Slemenovi špici na poti opazili posebne merilnike? Gre za števce obiska pohodnikov v gorah in za projekt Planinstvo 4.0, s katerim si Planinska zveza Slovenije, v sodelovanju z društvom CIPRA Slovenija in PD Tržič, prizadeva pridobiti čim več podatkov o dejanskem obisku na petih pilotnih lokacijah, pri čemer bodo podatki v pomoč pri prostorskem planiranju trajnostnega razvoja in upravljanja planinske infrastrukture ter usmerjanja obiska v gorah.

V usklajevanju načrt upravljanja Tivolija, Rožnika in Šišenskega hriba
20. 06. 2023 17.03Načrt upravljanja Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib je po predstavitvi osnutka in prejemu pripomb nanj v fazi usklajevanja, je na novinarski konferenci povedal vodja službe parka Andrej Verlič. Glede sečnje v parku je poudaril, da ob skladnosti z gozdnogospodarskim načrtom ne zahteva mnenja ali soglasja zavoda za varstvo narave.

Inšpekcija ustavila sečnjo dreves na Rožniku, občina se je pritožila
13. 06. 2023 09.22Inšpektorica za naravo in vode je sredi maja Mestni občini Ljubljana izdala odločbo, s katero je ustavila posek dreves v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Občina bi morala namreč pred posekom pridobiti mnenje zavoda za varstvo narave. Občina se je na odločbo pritožila, je povedal župan Zoran Janković.

Skupaj za okolje
11. 06. 2023 12.27Podnebne spremembe, hrana prihodnosti, nova era mobilnosti in trajnostna moda. Teme, ki smo jih v rubriki 24UR Inšpektor podrobno obdelali z vseh zornih kotov. Od tega, kaj konkretno prinašajo podnebne spremembe, kako kupovati manj in kako dati priložnost hrani rastlinskega izvora, do tega, kako potovati trajnostno in okolju prijazno. V Zelenem tednu te prispevke objavljamo znova, reciklirane, v novi preobleki. Ker gre za teme, ki so pomembne za našo prihodnost.

Ko našega prognostika ustavijo policisti, tudi oni z njim pokramljajo o vremenu
23. 03. 2023 18.15Že vrsto let sta tista, ki vam povesta, kdaj lahko oblečete kratke rokave in kdaj morate vzeti dežnik. Ob svetovnem dnevu meteorologije smo se pogovarjali z našima hišnima prognostikoma. Aleš Satler je odraščal na deželi in pravi, da je vreme tam verjetno še bolj pomembno kot pa v mestu. Rok Nosan tudi sam upravlja z vremenskimi postajami, pomirja ga sneg, ki mu škriplje pod nogami, nevihtni oblaki pa so tisti, ki mu jemljejo dih. Zaradi njegovega dela pa ga prepoznavajo tudi možje postave.

Na petih lokacijah po Sloveniji pilotno štetje planincev
17. 07. 2022 08.56V slovenske gore se letno odpravi okoli 1,7 milijona obiskovalcev, zato je na nekaterih destinacijah v glavni sezoni gneča, tudi nesreče so vse pogostejše. Na Planinski zvezi Slovenije so zato v juliju začeli projekt pilotnega štetja obiska. Trenutno planince merilniki štejejo na petih lokacijah, in sicer na Vršiču, v vasici Osp na obali, na Kumu v Zasavju, pri Lovrenških jezerih na Pohorju in Storžiču.

Opozorila so bila zaman: težave so tukaj
28. 06. 2022 06.00Premalo je posluha za strokovne ugotovitve, ki so nam omogočale pripravo postopkovnikov za odziv na trenutne razmere, pravi agrometeorologinja Andreja Sušnik. Časa je bilo dovolj, ampak še vedno se v lastni coni udobja mnogi prepričujejo, da je to morda le kratkotrajna zgodba, ki bo minila, ampak težave so tukaj. Lahko se zgodi tudi, da se bomo v tradicionalno z vodnimi viri bogati Sloveniji morali odločati, komu dati prednost.

Slovenijo prešle močnejše nevihte z nalivi, klestila tudi toča
21. 06. 2022 07.47Tudi na prvi dan koledarskega poletja so se v Sloveniji pojavljale močnejše nevihte z nalivi. Uprava RS za zaščito in reševanje je obvestila o dogodkih večjega obsega z območij občine Hoče-Slivnica, Lenarta, Laškega, Radencev, Semiča, Črnomlja, Svete Ane, Straže in Novega mesta. Iz Slovenj Gradca in Metlike so poročali o vetrolomu, na Dolenjskem, v Lovrencu na Pohorju ter Radljah ob Dravi pa je klestila toča v velikosti jajca.

Med lovom na tornado v prometni nesreči umrli trije študenti meteorologije
02. 05. 2022 17.11Trije ameriški študenti meteorologije so med lovom na tornado povzročili prometno nesrečo, v kateri so vsi trije umrli. Le nekaj ur pred tem so na spletu objavili videoposnetek tornada iz Kansasa, na katerem vrtinec potuje čez avtocesto.

ERC za projekte slovenskih raziskovalcev namenil več milijonov evrov
26. 04. 2022 11.45Evropski raziskovalni svet je objavil dobitnice in dobitnike projektov za leto 2021, med katerimi sta tudi profesorica in profesor na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, astrofizičarka Maruša Bradač in matematik, Franc Forstnerič. Raziskovalca bosta za svoja projekta pridobila sredstva v skupni vrednosti več kot 3,5 milijona evrov. Med prejemniki sredstev je še Borut Klabjan, ki je za gostiteljsko ustanovo izbral Znanstveno-raziskovalno središče Koper.

Čeprav je očem nevidna, je ključna za naš obstoj
22. 03. 2022 09.14Velika večina tekoče sladke vode na svetu je skrita pred našimi očmi. "Podzemne vode so nevidne, a njihov vpliv je viden povsod," opozarjajo na okoljskem ministrstvu. Letos je svetovni dan voda namenjen osveščanju o pomenu podzemnih voda in poteka pod sloganom Nevidno naredimo vidno.

Od tornada opustošene ameriške države prizadela še peščena nevihta
16. 12. 2021 11.16Manj kot teden dni po tem, ko so močni tornadi opustošili Kentucky in štiri druge ameriške zvezne države, je dele 'Great Plains' in zgornjega srednjega zahoda prizadela nenavadna peščena nevihta s sunki vetra, močnejšimi od 160 km/h.

Podnebne spremembe: katastrofa našega časa
23. 10. 2021 07.00Drvimo po napačni – katastrofalni – poti, opozarjajo klimatologi. Ekstremne vremenske razmere – suše, poplave, so vsepogostejše. Alarmi zvonijo že nekaj časa. Spremembe, ki bodo spremenile naš planet, pa se dogajajo s takšno hitrostjo, da jih bodo čutili že naši otroci.

Podporniki in nasprotniki novele zakona o vodah ostajajo na različnih bregovih
29. 06. 2021 06.48Današnje soočenje zagovornikov in nasprotnikov novele zakona o vodah pri predsedniku države Borutu Pahorju je izpostavilo različna mnenja o zakonu, o katerem bodo državljani odločali na referendumu. Zagovorniki so prepričani, da bo zakon izboljšal ali vsaj ne bo poslabšal stanja voda, nasprotniki pa opozarjajo na različne možnosti interpretacije.

Arsov sistem uspešnica na eni najpomembnejših jadralskih preizkušenj
28. 01. 2021 14.00Z zmagoslavjem Francoza Yannicka Bestavena se je končala ena najpomembnejših jadralskih dirk na svetu, Vendee Globe. Delež njegovega uspeha pa je tudi slovenski, saj je uporabljal navigacijo Dorado routing, sad znanja Agencije Republike Slovenije za okolje (Arso) ter hrvaškega podjetja Five Agency.

V Libiji klestila rekordna toča
29. 10. 2020 07.40Glavno mesto Libije je prizadela supercelična nevihta, ki je povzročila izjemno veliko točo. Na zemljo so padali okoli 20 centimetrov veliki kosi ledu. Strokovnjaki pravijo, da gre morda za rekordno velikost toče.

Umrl je Andrej Pečenko
13. 05. 2020 15.13Umrl je vremenoslovec Andrej Pečenko. "Zapustil nas je naš sodelavec Andrej Pečenko. Do nedavne upokojitve je bil eden ključnih sodelavcev meteorološke prognoze, javnosti pa poznan predvsem po svojem več kot tridesetletnem pojavljanju v medijih," so sporočili na Arsu. Dodali so, da se je februarja letos Andrej Pečenko predčasno upokojil.

Kako zanesljive so dolgoročne napovedi vremena?
18. 08. 2019 06.50V sredo je AccuWeather objavil dolgoročno napoved za jesen, ki se je hitro razširila po številnih medijih, kmalu ji bodo verjetno sledile tudi že prve napovedi za zimo. Kljub siceršnjemu napredku meteorologije in naglemu povečanju zmogljivosti računalnikov v zadnjih dveh desetletjih pa tovrstne napovedi v srednjih geografskih širinah, kjer leži tudi Slovenija, žal ostajajo zelo nezanesljive in tako bo verjetno ostalo še kar nekaj časa.

Kaj se dogaja v ozadju napovedovanja vremena?
24. 03. 2018 06.00Če vremenarji napovejo sonce, ki se ne prikaže, jim radi zamerimo. Če napovejo dež, in se zbudimo v sivo jutro, tudi nismo zadovoljni. Nehvaležno delo imajo, pa čeprav imajo nekateri že skoraj status ikone. Brane Gregorčič je zagotovo med njimi in na svetovni dan meteorologije je razkril, kaj se dogaja v ozadju napovedovanja vremena.

Hočete vedeti, kakšno bo vreme? Poglejte v oblake
23. 03. 2017 13.09Oblaki so osrednjega pomena pri pripravi vremenskih napovedi in opozoril, pa tudi ključni element negotovosti v raziskavi o podnebnih spremembah, so ob svetovnem dnevu meteorologije zapisali na Arsu. V prihodnje se bo poleti zaradi zmanjšanja količine padavin in večjega izhlapevanja zelo povečala verjetnost za suše, hkrati pa se bo povečala verjetnost za hudourniške poplave.

FOTO in VIDEO: Italijo ogrožajo novi potresi, reševalci medtem še vedno iščejo pokopane pod snežnim plazom
21. 01. 2017 10.38Reševalci so iz hotela Rigopiano v osrednji Italiji, ki ga je zasul snežni plaz, rešili še štiri preživele, do zdaj je torej rešenih devet ljudi. Še dva preživela so uspeli locirati, a ju še niso potegnili na varno. Ker so številne hotelske sobe nepoškodovane, obstaja upanje, da bodo našli še koga. Strokovnjaki medtem napovedujejo nove potrese.

Če jim uspe, bodo prvi: študenti izdelujejo avtonomno jadrnico, ki bo sama lahko preplula Atlantik
13. 04. 2016 14.43100 študentov iz petih fakultet se je lotilo ambicioznega projekta izgradnje avtonomne 2,4 metra dolge jadrnice, ki bo sposobna prepluti Atlantski ocean. Med najbolj zanimivimi problemi je razvoj umetne inteligence, ki bo krmilila jadrnico. Poleg pridobivanja znanja je projekt pomemben tudi zato, da se študenti različnih smeri povezujejo in izmenjujejo znanje.

V prihodnosti nas čakajo ekstremi: pozimi manj snega, a več dežja, poleti suše in izrazita vročina
23. 03. 2016 12.50Podnebne spremembe so dejstvo. Tudi v Sloveniji bo v prihodnosti bolj vroče, bolj suho in bolj mokro. Več bo ekstremov, napovedujejo na Arsu. ''Če imamo danes poleti temperature okoli 38 stopinj Celzija, lahko sredi stoletja pričakujemo temperature krepko čez 40 stopinj Celzija.'' Pozimi bo sicer več padavin, a manj snega.

Kako grožnjo ekstremnega vremena spremeniti v izziv?
23. 03. 2015 09.03Z dobrim poznavanjem podnebja lahko preprečimo škodo ob vremenskih ujmah, prihranimo energijo in bolje izkoristimo naravne vire, zato pa potrebujemo zanesljive meritve. Od prvih stalnih meteoroloških meritev mineva 165 let, prve meritve pa smo imeli že leta 1786 v Piranu.

Posledice vremenskih ekstremov vse večje
23. 03. 2013 07.14Letošnji svetovni dan meteorologije poteka pod geslom Spremljanje vremena za zaščito življenj in lastnine. Vse večjih posledic vremenskih ekstremov ni mogoče prezreti. V zadnjih 30 letih je zaradi naravnih nesreč na svetu umrlo več kot dva milijona ljudi.

FOTO in VIDEO: S tako točnimi podatki vas dež ne bo presenetil!
30. 08. 2012 10.00Z novim šolskim letom vam bo v oddaji 24UR in na naši spletni strani na voljo posodobljena vremenska napoved. Ponudili vam bomo bolj jasne in podrobnejše vremenske napovedi, ki bodo pripravljene s pomočjo vrhunskih strokovnjakov in tehnologije. S tem se bo POP TV postavil ob bok najpomembnejšim televizijskim hišam po svetu.