mesni obrati

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'

19. 09. 2024 06.10

Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Celjske mesnine v hrvaških rokah, Radgonske gorice v izključni lasti Krivca

20. 05. 2024 13.02

Celjske mesnine prehajajo v last hrvaške družbe Mesna industrija Braća Pivac. Prodajna pogodba je že podpisana in bo začela veljati po soglasju pristojnih organov, so sporočili iz Celjskih mesnin. Upravljavska struktura se ne spreminja, predsednik uprave ostaja Izidor Krivec.

Rekordne cene hrane: v zadnjih 20 letih višje za dobrih 73 odstotkov

11. 03. 2022 13.38

Predsednik vlade Janez Janša glede samooskrbe in cen hrane pravi, da mogoče ne bo desetih vrst rogljičkov na mizi, a lačni ne bomo. A dejstvo je, da so cene hrane v Sloveniji najvišje v zadnjih 20 letih. Od začetka februarja 2002 pa do konca februarja 2022 so se cene hrane zvišale za 73,1 odstotkov, kažejo podatki Statističnega urada RS (SURS).

'Varnost hrane – naša skupna odgovornost.' Kako varno hrano imamo v Sloveniji?

08. 06. 2020 16.46

Potrošniki varnost živil pogosto dojemamo kot samoumevno, čeprav smo se že nekajkrat srečali s prehranskimi aferami ali izvedeli, katere pekarne, mesnice, gostilne so ponujale oporečno hrano. Prav zato, da bi opominjali na ta problem, je Generalna skupščina Združenih narodov 7. junij razglasila za svetovni dan varnosti hrane. V času epidemije covid-19 so izzivi zagotavljanja varnosti hrane in soodgovornost vseh deležnikov v prehranski verigi postali še posebej pomembno vprašanje.

Stoodstotne neoporečnosti ni, je pa v Sloveniji na visoki ravni

18. 02. 2020 10.24

Glavna inšpektorica Urada za varno hrano poudarja, da ekscesni primeri, kot je bil primer mesnice v večjem nakupovalnem središču v Novem mestu, niso nekaj običajnega. Splošno stanje v mesnicah namreč ni tako slabo. Potrošnikom pa svetuje, naj bodo pozorni na splošno higieno v mesnicah in ob kakršnem koli sumu podajo prijavo.

Mesni obrati 2019: razkrivamo kršitelje

17. 02. 2020 16.03

Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je v nadzoru 110 mesnih obratov lani izdala odločbe skoraj polovici. Štirim kršiteljem so bili inšpektorji primorani začasno zapreti mesnico. Pri nekaterih so namreč našli umazano posodo in pribor za pripravo mesnih izdelkov, insekte na delovnih površinah, umazane hladilnike, živila s pretečenim rokom uporabe, plesnive prostore, mišje iztrebke. Največ kršiteljev pa ni označevalo, od kod meso, ki ga prodajajo, izvira.

Končno poročilo: v Sloveniji sporen le kebab, pojedli smo ga štiri tone

27. 02. 2019 14.22

V Sloveniji ni mesa, ki bi izviralo iz poljske klavnice, kjer so klali bolne živali, meso pa prodajali kot zdravo, so inšpektorji zapisali v končnem poročilu. Rezultati kemijskih anliz pa so pokazali, da je meso iz drugih poljskih obratov varno. Oporečni so tako bili le mesni pripravki za kebab.

Mesnine dežele Kranjske ostale brez certifikata 'Izbrana kakovost - Slovenija'

06. 02. 2018 17.06

Družba Mesnine dežele Kranjske je po zaprtju obrata v Zalogu, zdaj ostala še brez certifikata 'Izbrana kakovost - Slovenija'. V Gospodarskem interesnem združenju Mesne industrije Slovenije ob tem obžalujejo ugotovljene nepravilnosti, potrošnikom pa zagotavljajo, da razmere v MDK niso odraz splošnega stanja v slovenski mesni industriji.

Kako vemo, da je meso, ki smo ga kupili v trgovini, zares slovenskega porekla

18. 12. 2017 06.30

Shema »izbrana kakovost« je edina nacionalna shema, ki nam zagotavlja slovensko poreklo osnovne surovine, višjo kakovost in stalne redne kontrole.

Hrvati se po objavi 'ruske resnice' o njihovem mesu in mleku bojijo bega turistov

23. 06. 2012 17.13

Ruska zvezna služba za veterinarski nadzor je objavila škandalozne podatke o stanju v hrvaških obratih, ki se ukvarjajo s proizvodnjo živil. V klavnicah naj bi vladal nered in slab nadzor, v mlekarnah naj bi bili insekti, zaposleni pa naj se ne bi držali osnovnih higienskih predpisov.