mesni izdelki

Tako boste vedno vedeli, kaj kupujete in jeste
28. 03. 2025 00.15Ste v trgovini pogosto v dilemi, katerega med prehrambenimi izdelki izbrati? Odgovor se skriva med vrsticami – dobesedno. Berite deklaracije.

Več kot 60 zlatih odličij za izvrstno kakovost Lidlovih izdelkov
27. 02. 2025 00.15Izdelki iz Lidlove ponudbe so letos prejeli 62 zlatih odličij za kakovost na področju pekarstva, slaščičarstva in testeninarstva, ki jih podeljuje Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS-ZKŽP). Med odličnjaki je letos 36 izdelkov s priznanjem odličen pekovski izdelek, šest priznanj za testenine odlične kakovosti, pet nagrad za odlično svežo slaščico in štiri nagrade za izdelek iz testa odlične kakovosti. Med izdelki, ki so prejeli priznanje odličen pekovski izdelek, je kar 11 takih, ki so omenjeno priznanje prejeli že peto leto zapored in si s tem prislužili posebno jubilejno priznanje zvezda odlične kakovosti. V Lidlu Slovenija sicer stremijo k najvišjim standardom kakovosti lastnih blagovnih znamk prehrambnih izdelkov, kar potrjujeta tudi priznanji Qudal 2025/2026 in Best Buy 2024/2025.

Moški s tal pobral raztresene mesne izdelke in se odpeljal v neznano
20. 02. 2025 10.41Na območju Nove Gorice je neznani voznik osebnega avtomobila znamke BMW italijanskih registrskih številk v sredo dopoldne med naseljema Neblo in Dobrovo pobral več mesnih izdelkov, ki so padli z nekega vozila. Gospodarski družbi je tako povzročil za 372 evrov gmotne škode, vendar pa predlog za pregon kaznivega dejanja tatvine ni bil podan.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'
19. 09. 2024 06.10Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?
16. 09. 2024 06.00Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

BLOG: Ali tudi tebe mučijo vetrovi?
16. 06. 2024 12.45Napenjanje je naravni del prebave, vendar lahko včasih povzroči neprijetnosti in zadrego. Povprečen človek spusti pline približno 14- do 18-krat na dan, kar je povsem normalno. Vendar pa je prekomerno napenjanje lahko znak prebavnih težav. V tem blogu bomo raziskali vzroke napenjanja in ponudili naravne načine za lajšanje teh težav.

Celjske mesnine v hrvaških rokah, Radgonske gorice v izključni lasti Krivca
20. 05. 2024 13.02Celjske mesnine prehajajo v last hrvaške družbe Mesna industrija Braća Pivac. Prodajna pogodba je že podpisana in bo začela veljati po soglasju pristojnih organov, so sporočili iz Celjskih mesnin. Upravljavska struktura se ne spreminja, predsednik uprave ostaja Izidor Krivec.

Klic iz Gaze: 'V 20 letih pri ZN še nisem videl takšnega uničenja'
20. 03. 2024 12.48"Rafa je mesto otrok, v njem živi 600.000 otrok, Rafa je zadnji kraj upanja v Gazi," je v intervjuju za našo televizijo dejal predstavnik Unicefa James Elder, ki se trenutno nahaja v Rafi. Vse bolj zaskrbljeno namreč svet gleda na napovedi izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja o načrtovanem napadu na mesto Rafa na jugu Gaze, kjer ima zatočišče približno 1,4 milijona razseljenih Palestincev.

Mesni izdelki: Kateri so kakovostni? Kaj je merilo? Kaj kupiti?
17. 02. 2024 10.23Slovenci radi jemo meso in mesne izdelke, pojemo jih več od priporočil zdravstvene stroke. Imamo tudi bogato tradicijo njihove izdelave in kakovostne proizvajalce. A v poplavi domačih in tujih izdelkov na trgovskih policah je potrošnik pogosto v precepu, kaj kupiti, za koliko denarja. Vsi stremimo h kakovostni hrani, a kako naj vemo, kateri izdelek iz mesa je kakovosten? Kaj sploh je merilo za kakovost? Je to cena, poreklo, način izdelave?

Avgustovske cene za 6,2 odstotka višje od lanskih
31. 08. 2023 10.54Avgusta so bile cene na letni ravni višje za 6,2 odstotka. Mesečna inflacija je bila 0,1-odstotna, so sporočili s Sursa. Na letno inflacijo so najbolj vplivale višje cene hrane in brezalkoholnih pijač, na mesečno pa podražitve pogonskih goriv. Letna stopnja inflacije v območju evra je avgusta ostala nespremenjena pri 5,3 odstotka.

Kdo se boji zelenega moža?
08. 07. 2023 14.09Morda se še spomnite otroške igre "Kdo se boji črnega moža?". Črni mož zavpije "Kdo se boji črnega moža?" in se nato zapodi med otroke, ki jih lovi. Oni odgovarjajo "Nihče!" in se mu poskušajo spretno izogniti. Danes imam občutek, da se gremo eno drugo igro, v kateri se sprašujemo, kdo se boji "zelenega moža", le da je tukaj odgovor pogosto kar "Jaz!" ali pa "Vsi mi!", s seveda redkimi izjemami. Vsekakor v tem paničnem strahu pred "zelenim" ne morem mimo tega, da ne bi iskala tistih, ki so postavili pravila igre, tistih, ki strašijo z "zelenim možem". Zeleno brez dvoma pomeni neki konec starih navad, ampak ali pomeni tudi brezkompromisni konec vseh in vsega? Lakoto? Življenje v temi in mrazu?

Hrvaška konzularna pomoč: Za težave z mobilnimi podatki in rezervacijami nismo pristojni
17. 06. 2023 09.51Zaradi velikega števila slovenskih državljanov na Hrvaškem v času poletne sezone se močno poveča tudi potreba po konzularni pomoči. Veleposlaništvo v Zagrebu je zato objavilo priporočila in informacije za potovanje na Hrvaško, med julijem in avgustom pa bodo slovenskim državljanom v pomoč tudi trije slovenski policisti. Slovenski državljani se na veleposlaništvo namreč obračajo ob različnih stiskah in nezgodah, celo glede vklopa mobilnih podatkov in rezervacije hotelov in predrtih pnevmatik.

Skupaj za okolje
11. 06. 2023 12.27Podnebne spremembe, hrana prihodnosti, nova era mobilnosti in trajnostna moda. Teme, ki smo jih v rubriki 24UR Inšpektor podrobno obdelali z vseh zornih kotov. Od tega, kaj konkretno prinašajo podnebne spremembe, kako kupovati manj in kako dati priložnost hrani rastlinskega izvora, do tega, kako potovati trajnostno in okolju prijazno. V Zelenem tednu te prispevke objavljamo znova, reciklirane, v novi preobleki. Ker gre za teme, ki so pomembne za našo prihodnost.

V Avstriji polja res dišijo po kruhu?
30. 05. 2023 09.47Šentjakob v Rožu, po domače tudi Podgrad, nemško Sankt Jakob im Rosental, je dvojezična občina. Ni znana le po zavednih Koroških Slovencih in da je tu v 15. stoletju živela ter bila ugrabljena v turško jetništvo resnična Miklova Zala, ampak tudi po tem, da je na tem območju posejanih razmeroma veliko kmetij, tudi ekoloških, in gospodarji, kar sicer na splošno velja tudi za preostalo Avstrijo, nimajo problema z mladim prevzemništvom. Je to le slika dobre agrarne politike na prvi pogled ali je dobra kmetijska praksa tudi resničnost in dobra računica tukaj živečih kmetov?

Hrana za uravnotežen življenjski slog
03. 04. 2023 00.15Časi se spreminjajo, z njimi pa tudi navade, zlasti prehranske.

Šesti popis osnovnih živil: vrednost najcenejše košarice nespremenjena
29. 11. 2022 09.19Znani so rezultati šestega popisa osnovnih živil. Vrednosti košaric večine spremljanih trgovcev so se približale, v tokratnem popisu pa prvič ločeno spremljamo tudi košarico sadja in zelenjave, so sporočili s kmetijskega ministrstva. Zadnji popis razkriva, da je povprečna vrednost najcenejše košarice osnovnih živil, glede na peti popis, ostala nespremenjena, torej 42,23 evra. V celotnem obdobju spremljanja cen (od septembra) se je vrednost povprečne najcenejše košarice osnovnih živil znižala za 15,37 odstotka oz. 7,67 evra.

Odlična izbira za darila – košara domačih dobrot
21. 11. 2022 00.15Prihajajoči prazniki kar kličejo po pravem kulinaričnem razvajanju. Ker želimo svoje najbližje med prazniki razvajati le z najboljšim, je dobro, da že sedaj razmislimo katere kulinarične mojstrovine jim bomo pripravili, da nam ne bodo vzele preveč časa.

Do konca leta naj bi se podražili meso, mesni izdelki in jajca
08. 11. 2022 19.05Hrana bo očitno še dražja, čeprav so se cene surovin na svetovnih trgih nekoliko umirile. Kmete in predelovalno industrijo najbolj skrbijo cene plina in elektrike, ki so še vedno zelo visoke, pa tudi cene umetnih gnojil, ki – kot pravijo – podirajo rekorde. Že do konca leta naj bi se zato podražili meso, mesni izdelki in jajca.

Voznik se je izdajal za drugo osebo, v avtu našli 16 steklenic alkoholne pijače
16. 10. 2022 12.28Ko so kranjski prometni policisti ustavili voznika osebnega avtomobila, se je ta najprej predstavljal za drugo osebo in želel prelisičiti policiste, ker ni imel veljavnega vozniškega dokumenta.

40 odstotkov svetovnega prebivalstva si ne more privoščiti zdravega obroka
16. 10. 2022 07.00Čeprav bi morala biti hrana temeljna pravica vsakega posameznika, ZN opozarjajo, da si skoraj 40 odstotkov svetovnega prebivalstva ne more privoščiti zdravega obroka. Cene hrane so zaradi vojne v Ukrajini občutno narasle, prehransko krizo dodatno poglabljajo ekstremne suše tako po Evropi kot v drugih delih sveta. Kljub milijonom ljudi, ki so lačni ali občutijo prehransko revščino, še vedno ogromno hrane pristane v smeteh. Lani jo je prebivalec Slovenije zavrgel v povprečju 68 kilogramov, kar je 10 kilogramov več kot leta 2013, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Bomo tudi v Sloveniji jedli kobilice, črve in čričke?
01. 10. 2022 11.00Bomo kmalu jedli žuželke, zmes alg, bakterij in kvasovk, v laboratoriju vzgojeno meso, 'steak', ki to ni, in med brez čebel? Hrana je vse dražja, hkrati pa vse bolj obremenjuje naše okolje – zlasti meso. In čeprav zmerno uživanje mesa ni problematično, ga pojemo preveč. V Sloveniji kar 88 kilogramov na leto na osebo, 18 kilogramov več od povprečja Evropske unije. Medtem pa zagonska podjetja v Sloveniji razvijajo revolucionarne tehnologije, ki bodo tudi največjim ljubiteljem mesa in živalskih izdelkov pomagala zmanjšati to porabo.

5 skrivnosti najboljših slovenskih košarkarjev, zaradi katerih so postali svetovno znani!
18. 08. 2022 08.10Kaj potrebujete, da bi postali naslednji Luka Dončić ali Goran Dragić?

NIJZ: Ohranimo zmernost že v trgovini in nato pri pripravi jedi
17. 04. 2022 07.46Prehrana med prazniki ne vpliva občutneje na povečanje telesne teže, prav tako nima drugih dolgoročnih posledic za zdravje, pred velikonočnimi prazniki navaja Nacionalni inštitut za javno zdravje. Večjo pozornost pri prehrani pa je treba nameniti bolnikom in tistim, ki se morajo držati predpisanega načina prehranjevanja, spominjajo.

Piščančje prsi: nepogrešljivo živilo to pomlad
15. 04. 2022 00.15Piščančje prsi imajo odlično hranilno sestavo in se tako vedno znova znajdejo na jedilnikih oseb z aktivnim življenjskim slogom.

Rekordne cene hrane: v zadnjih 20 letih višje za dobrih 73 odstotkov
11. 03. 2022 13.38Predsednik vlade Janez Janša glede samooskrbe in cen hrane pravi, da mogoče ne bo desetih vrst rogljičkov na mizi, a lačni ne bomo. A dejstvo je, da so cene hrane v Sloveniji najvišje v zadnjih 20 letih. Od začetka februarja 2002 pa do konca februarja 2022 so se cene hrane zvišale za 73,1 odstotkov, kažejo podatki Statističnega urada RS (SURS).

Ne samo pogonska goriva, tudi cene hrane se dvigujejo v nebo: 'Korona je bila mala malica'
09. 03. 2022 20.01Goriva že plačujemo bistveno dražje. Bomo tudi hrano? Dogajanje v Ukrajini in sankcije proti Rusiji bodo zagotovo vplivale na cene hrane, pravijo poznavalci razmer. Vse več držav že prepoveduje izvoz hrane. Ukrajina je do konca leta prepovedala izvoz nekaterih žitaric, soli in mesa. Srbija bo zaustavila izvoz pšenice in moke, omejile ga bodo tudi Madžarska, Turčija, Argentina in Moldavija. Da so dvigi cen neizogibni, so prepričani tudi v naši mesni industriji. V Celjskih mesninah so povedali celo, da bi lahko cene svinjskega in govejega mesa dosegle rekordne vrednosti.

Prava hrenovka prav poči
17. 01. 2022 00.15Prava hrenovka v naravnem ovoju, ki je tudi pravilno pripravljena, ob vsakem ugrizu slišno poči.

Pred praznikom nepopisna gneča na pokopališčih in v trgovskih centrih
30. 10. 2021 17.52Čeprav dan spomina na mrtve obeležujemo šele v ponedeljek, je bila na slovenskih pokopališčih gneča že za vikend. Marsikje je zmanjkalo prostih parkirnih mest, zato se je precej ljudi pripeljalo kar s taksijem. Gneča je bila tudi v trgovinah z živili in trgovskih središčih, ki bodo zaradi praznika do torka zaprta.

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Prihajajo podražitve, Kovač: Imamo tri možne rešitve
12. 10. 2021 21.07Običajno se, ko se začnejo dražiti energenti, draži tudi vse ostalo. Kot je pojasnil ekonomist Bogomir Kovač, imamo po prihodu inflacije tri možne rešitve. Država lahko zamrzne cene, poseže po nižanju davkov, ali pa skuša zadevo reševati s subvencijami. Večina osnovnih živilskih izdelkov se je podražila že lansko leto. Najbolj so se podražili jabolka, za 35,4 odstotka, in mleto mešano meso, za 22,8 odstotka.