mesec ozaveščanja

'Z obdavčitvijo bi psi spet postali obravnavani kot lastnina'
07. 01. 2025 10.36Novela zakona o zaščiti živali, ki med drugim prinaša plačevanje prispevka za lastnike psov, še naprej razburja. Da ideja ni dobra, opozarjajo strokovnjaki za zaščito živali, ki menijo, da bi obdavčitev padla na ramena predvsem odgovornih lastnikov psov, ki pse registrirajo in zanje skrbijo, psi pa bi na ta način spet postali obravnavani kot lastnina. Reševanje problematike zavetišč zahteva bolj sistematičen pristop – od vzgoje otrok v odgovorne lastnike do ozaveščanja in kaznovanja tistih, ki za svoje živali ne poskrbijo. Veliko težavo predstavlja tudi tihotapljenje psov in preprodaja brez papirjev.

'Po ogledu nama je najemodajalec rekel, da sicer v stanovanju še nekdo živi'
02. 12. 2024 12.26Mlad par, ki išče prvi skupen dom. Na oglede stanovanj hodita že slabo leto, v tem času pa sta se srečala z grozljivimi, čez čas že naravnost absurdnimi situacijami. Ko sta morala denimo na ogledu stanovanja izpolniti vprašalnik o delovnih mestih, najemodajalec pa ju je neposredno vprašal po višini plače. "Saj ni treba odgovoriti, ampak vsi ostali so mi povedali," jima je rekel. Še bolj jima bo v spominu ostal primer, ko je najemodajalec po koncu ogleda mimogrede omenil, da v stanovanju sicer živi še ena oseba, "ampak je zelo tih, sploh ga ne bosta opazila".

V Avstriji prijeli osumljenca, ki naj bi na Brniku ubil 33-letno žensko
09. 11. 2024 19.18Avstrijski varnostni organi so ob sodelovanju s slovensko policijo v Avstriji pridržali 39-letnega osumljenca, ki naj bi na območju Brnika ubil 33-letno žensko, so zvečer potrdili na Policijski upravi Kranj. Po naših informacijah naj bi osumljenec, tuji državljan, partnerko več kot desetkrat zabodel in nato z avtomobilom pobegnil. Ob takšnih surovih zločinih se znova poraja vprašanje, ali bi morali ženske bolj zaščititi in femicid v posebnem členu opredeliti kot kaznivo dejanje. Ministrica za pravosodje pravi, da pripravljajo spremembe, stroka pa svari pred morebitno diskriminacijo.

Ozaveščanje o demenci: kdaj informiranje postane breme?
26. 10. 2024 20.00Demenca, napredujoča kronična bolezen možganov, je v zadnjih letih vse bolj prisotna v javnem diskurzu. Kampanje, kot so septembrski mesec ozaveščanja, izobraževalni dogodki in brošure, so pripomogle k boljšemu informiranju javnosti o njej in njenih simptomih. Kljub temu se zdi, da vse te informacije ne prinašajo vedno želenega učinka.

Krimovke v podporo rožnatemu oktobru
23. 10. 2024 11.46Mesec oktober je mednarodno posvečen ozaveščanju o raku dojk, bolezni, s katero se sooča veliko žensk po vsem svetu. Prav zato se je Rokometni klub Krim Mercator tudi letos tradicionalno povezal z združenjem Europa Donna Slovenija.

V rožnati oktober s kampanjo Pretipaj še svoje
30. 09. 2024 15.15Združenje Europa Donna Slovenija v rožnati oktober vstopa s kampanjo Pretipaj še svoje, ki poudarja pomen preventive in zgodnjega odkrivanja raka dojk. Ta je namreč, če je odkrit dovolj zgodaj, dobro ozdravljiv, so povedali na novinarski konferenci. Ob tem so izpostavili pomen rednega mesečnega samopregledovanja in presejalnih programov.

Pošiljka banan skrivala več kot 40 kilogramov kokaina
14. 09. 2024 11.13Oblasti so v pošiljki banan, ki so jo prejele štiri trgovine verige francoskih supermarketov, odkrile več kilogramov kokaina. Policija sicer ne ve, kdo naj bi bil prejemnik pošiljke drog, zato je zdaj prednostna naloga identifikacija naslovnika paketa.

Akcija Nisem nevidna v septembru preplavila Slovenijo
03. 09. 2024 00.15Mesec september je mesec ozaveščanja o otroškem raku in prav letos septembra na 80 mestih po vsej Sloveniji visijo čudoviti plakati s portretno fotografijo deklice Tinke in sloganom Nisem nevidna. Idejno, kreativno in izvedbeno so ga izdelali mladi, ki raka prebolevajo ali so ga že preboleli. Tinkino glavo je poslikala Korina, ki je prav tako prebolela raka in sedaj uspešno stopa v karierni svet vizažistk. Fotografiral in oblikoval je študent zdravstvene fakultete Jan. Prav tako je njihovo avtorsko delo slogan Nisem nevidna. Vsi trije akterji so člani INŠTITUTA ZLATA PENTLJICA in vsi trije imajo izkušnjo z resno diagnozo: rak.

Junaki 3. nadstropja zbirajo denar za infuzijske črpalke
02. 09. 2024 19.55"Vsi, ki smo preboleli bolezen, smo junaki," pripoveduje 13-letni Gal iz Braslovč, ki je kot prvošolček zbolel za levkemijo. V Sloveniji za različnimi oblikami raka vsako leto zboli okoli 80 otrok in mladostnikov, rak je tudi drugi najpogostejši vzrok smrti pri osebah, mlajših od 15 let. In prav september je mesec ozaveščanja o otroškem raku. V bolezni nihče noče in ne sme biti sam, tudi najtežja oblika bolezni ne sme biti tabu tema in z razumevanjem in povezovanjem lahko Junakom 3. nadstropja Pediatrične klinike v Ljubljani pomagamo pri boju za življenje.

Klaviaturist skupine The Cure zbolel za redko obliko agresivnega raka
02. 09. 2024 14.55Klaviaturist skupine The Cure, Roger O'Donnell, je javnosti razkril, da je zbolel za redko in zelo agresivno obliko raka. 68-letni glasbenik je novico objavil na družbenem omrežju, kjer je delil več objav, v katerih se je navezal tudi mesec ozaveščanja o krvnem raku, ki ga v Združenem kraljestvu obeležujejo septembra. Opisal je tudi pot od diagnoze in dozdajšnje zdravljenje.

'Nasilje se pogosto ne konča z razpadom zveze, včasih le spremeni obliko'
25. 11. 2023 18.29"Ime mi je bilo Mateja, stara sem bila 33 let, mama osemmesečnega Maksa, ko se je moj Marko odločil, da me ubije." Tako pravi zgodba žrtve nasilja, ki jo je lani ob prvi Nacionalni konferenci o preprečevanju in odzivanju na nasilje nad ženskami v Sloveniji predstavilo društvo SOS telefon za ženske in otroke. In če so lani poudarjali ničelno toleranco do nasilja ter to, da mora krivdo nositi storilec, so letos poudarek namenili starševstvu in stikom v primerih nasilja v družini. Ti se namreč pogosto nadaljujejo tudi po razpadu zveze, govorniki pa so v petek pozvali k zagotavljanju varnosti žrtve tudi po tem.

'Nobena ženska ali deklica se zaradi svojega spola ne sme bati za življenje'
25. 11. 2023 07.00Lani je bilo po svetu umorjenih 89.000 žensk in deklet. Največ v zadnjih 20 letih. Več kot polovico teh umorov so storili družinski člani ali intimni partnerji žensk. To pomeni, da je bilo lani vsak dan na svojem domu ubitih več kot 133 žensk ali deklet. A femicide smo beležili tudi v Sloveniji. Lani se jih je pri nas zgodilo kar sedem. Sociologinja Jasna Podreka ob tem opozarja, da je bilo nasilja nad ženskami tudi v preteklosti veliko, zdaj pa je tudi zaradi ozaveščanja o njem toliko več prijav. Kljub temu pa poudarja, da so prijave zgolj vrh ledene gore: "Številne žrtve nasilja ne prepoznajo ali pa si ga ne upajo prijaviti."

Mesec dolgih brk in ozaveščanja: rak na debelem črevesju vse pogostejši
01. 11. 2023 18.41Ste ob cesti zagledali plakat, ki je pritegnil vašo pozornost? Ne gre za politično provokacijo, ampak za ozaveščanje, ki lahko marsikateremu moškemu reši življenje. Vstopili smo namreč v mesec november, ko se pogosteje govori o raku pri moških. Po umrljivosti spada Slovenija med deseterico evropskih držav, v katerih je rak med moškimi najpogostejšimi vzroki za smrt, takoj za boleznimi srca in ožilja. Najpogosteje se govori o raku mod in raku prostate, a tokrat so si v društvu OnkoMan zadali, da bodo dvignili tudi odstotek moških, ki vzorec svojega blata oddajo v presejalni program za zgodnje odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesju, za katerim moški vse pogosteje zbolevajo.

Samopregledovanje dojk je pomembno v vseh obdobjih življenja
01. 10. 2023 08.34Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Strokovnjaki ob tem pozivajo k samopregledovanju dojk v vseh obdobjih življenja. Treba pa se je odzivati tudi na preventivne presejalne programe in skrbeti za svoje zdravje, ob spremembah na telesu pa obiskati zdravnika, opozarjajo.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS
17. 09. 2023 16.38September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

Debelost, prekomerna poraščenost in depresija – kaj pa, če so krivi jajčniki?
16. 09. 2023 11.27Najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje, je sindrom policističnih jajčnikov. Pogosto se bolnic drži stigma, da so "lene in debele", čeprav gre pravzaprav za, kot pravi ginekologinja primarij Darija Strah, kronično bolezen. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane. Pa vendar obstaja pomoč – objavljamo izpovedi žensk, ki so se s pomočjo celostne obravnave uspešno spoprijele s simptomi sindroma PCOS. "Če bi me ginekologinja videla več kot le debelo punco, bi lahko bila zdaj že šest let na poti, na kateri sem sedaj," pravi 25-letna Katje.

Ko študent na rajžo gre, malo švica in več ve
15. 04. 2023 15.11Ta teden je v Ljubljani potekal tradicionalni Tek od faksa do faksa, dogodek, ki povezuje študente ter zaposlene. Gre za rekreativno prireditev, na kateri so tekači lahko tekli tri različno dolge kroge, in sicer 5, 10 ter 15 kilometrov, vse tri tekaške proge pa so bile speljane tako, da so udeleženci spoznali čim več različnih fakultet in akademij Univerze v Ljubljani. Da je prireditev med študenti zelo priljubljena, priča podatek, da so v zgolj petih dneh od začetka prijav zapolnili vseh 600 mest. Da so bili tekači nad organizacijo zadovoljni, pa pričajo njihovi veseli obrazi, ki jih je v objektiv ujel naš fotograf.

Pred 10 leti so mu odkrili 4. stadij raka na debelem črevesu, zdaj ozavešča druge
01. 03. 2023 15.19Začenja se mesec boja proti raku debelega črevesa in danke, ki je v Sloveniji tretja najpogostejša oblika raka pri obeh spolih skupaj. V Sloveniji za to boleznijo vsako leto zboli več kot 1300 ljudi. Tako kot pri večini rakov je za uspešno zdravljenje pomembno zgodnje odkritje. A čeprav program Svit za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih sprememb pri nas poteka že 14 let, se še vedno vsaka tretja oseba na vabilo ne odzove.

Dobrodelni roza kruh
14. 10. 2022 08.50V oktobru, ki je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, Žito in Lidl Slovenija že tretje leto zapored podpirata Europo Donno Slovenija – slovensko združenje za boj proti raku dojk. Od prodaje kruha z imenom Kruh roza oktober, ki je nastal v Žitovih pekarnah in se bo v oktobru prodajal izključno v 63 Lidlovih trgovinah, bodo od vsakega hlebca donirali 0,5 EUR Europi Donni za podporo programu ROZA. Ta ponuja psihosocialno pomoč bolnicam, otrokom in svojcem, ki se soočajo z diagnozo raka dojk ali raka rodil.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Pri prepoznavanju raka dojk je ključno samopregledovanje
01. 10. 2022 07.44Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Strokovnjaki ob tem pozivajo k samopregledovanju dojk v vseh obdobjih življenja. Potrebno pa se je odzivati tudi na preventivne presejalne programe in skrbeti za svoje zdravje, ob spremembah na in v telesu pa obiskati zdravnika, opozarjajo.

Nepozabno doživetje Junakov in Junakinj Inštituta Zlata Pentljica
30. 09. 2022 14.36Čeprav so bile Stožice na edini septembrski domači evropski tekmi obarvane v modro, so bile misli ekipe Krima Mercatorja zlate. Krimovke so na igrišče stopile z zlatimi pentljicami in v spremstvu Junakov in Junakinj Inštituta Zlata Pentljica, zapustile pa so ga s solzami v očeh. Pa ne zaradi razpleta, ampak zaradi srečanja z malimi heroji, ki so jih spodbujali s tribun.

Proti prvakinjam bodo za zmago potrebovale vseh 60 minut dobre igre
15. 09. 2022 13.45Rokometašice Krima Mercatorja bodo v nedeljo prvič v novi sezoni stopile pred domače navijače. Že v samem uvodu jih čaka zahtevna evropska preizkušnja. V Stožice prihajajo zmagovalke EHF Lige prvakinj zadnjih dveh sezon, rokometašice Vipersa Kristiansanda. Ljubljančanke so se konec minulega tedna v romunski prestolnici predstavile v lepi luči. Predvsem to velja za prvi polčas, ko so povsem nadigrale ambiciozno Bukarešto in si priigrale pet golov prednosti, v drugem pa so malenkostno popustile in izgubile z 28:30.

100 dni dela: Golobova vlada predstavila svoje dosežke
08. 09. 2022 10.37Vladna ekipa se je ob 100 dneh vlade sprehodila čez dosedanje delo. Prepričani so, da predvolilne napovedi uresničujejo z zavzemanjem za krepitev socialne države, javnega zdravstva, s pomočjo prebivalstvu in gospodarstvu v negotovih razmerah. Predsedniki treh koalicijskih strank so zagotovili, da bodo z delom in soočanjem z izzivi nadaljevali. Vlada je s spoštljivostjo v dialogu pokazala, da se da spremeniti politično kulturo, je dejal premier Robert Golob in spoštljivost izpostavil kot ključen dosežek dosedanjega mandata.

Pohod za junake 3. nadstropja
02. 09. 2022 06.00Ne le prvi šolski dan, september je tudi mesec ozaveščanja o otroškem raku. Začel se je s pohodom od Škofje Loke do Ljubljane, pot so prehodili starši junakov 3. nadstropja – z željo, da bi ohrabrili vse, ki se s to zahrbtno boleznijo šele srečujejo, in z misijo, da bi zbrali denar za napravo, s katero bi se otroci lahko delno zdravili tudi v domači postelji. Na pohod, letošnji je že peti, se vsako leto podajo v spomin na deklico Emo.

Nebo nad Slovenijo se prazni, Wizz Air prekinja še povezavo z Londonom
17. 01. 2022 18.45Čeprav so na ljubljanskem letališču lani našteli skoraj za polovico več potnikov kot leta 2020, vpliv pandemije na letalski promet še vedno ne pojenja. Wizz Air je že drugi prevoznik, ki prekinja polete z ljubljanskega letališča. Potem ko je ustavil povezavo z belgijskim Charleroijem, se je madžarski nizkocenovnik zdaj odločil, da s 4. februarjem začasno prekine tudi odhode na londonski Luton. Slovenija je ta mesec že ostala tudi brez Brussels Airlinesa, število poletov zmanjšujejo tudi drugi prevozniki. Vozni redi naj bi se sicer z začetkom poletne sezone spet okrepili, nizkocenovniki pa medtem opozarjajo, da evropskih pravil glede slotov ne bi smeli spreminjati za zaščito velikih uveljavljenih letalskih družb.

Na nebu na tisoče praznih letal, s tem želijo ponudniki obdržati svoje slote
13. 01. 2022 13.04Številni letalski prevozniki so se, da bi na evropskih letališčih obdržali svoje slote, odločili, da bodo med destinacijami leteli s skoraj praznimi letali. Razlog za to je odločitev Evropske komisije, da morajo ponudniki porabiti 50 odstotkov dodeljenih slotov. Ta zahteva pa je v času mednarodnega ozaveščanja o podnebnih spremembah in porabi emisij ogljika sprožila številne polemike in jezo. Belgijski minister za mobilnost, Georges Gilkinet, je zahteve na primer označil za "okoljsko, gospodarsko in socialno neumnost".

Z dobrodelnim Onkoman treningom opozorili, da zdravje ni samoumevno
20. 11. 2021 12.57V Sloveniji letno z rakom prostate, ki je najpogostejši rak moških, umre okoli 400 bolnikov. V Crossfitu Ljubljana so se odločili za poseben način opozarjanja na to problematiko. Pripravili so posebne brezplačne dobrodelne OnkoMan treninge, ki so namenjeni vsem, ki vedo, da zdravje ni samoumevno.

Mesec ozaveščanja o transspolnosti
09. 11. 2021 10.53Transspolne osebe niso le moški, ki želijo biti ženske, in obratno. Zunanji videz ni tisto, kar določa transspolne osebe. Nocoj v oddaji Preverjeno poročamo tudi o porastu transfobije v Sloveniji.

Shannen Doherty s fotografijama ozavešča o pomembnosti preventive pred rakom
08. 10. 2021 20.29Zvezdnica nekdaj priljubljenih serij Čarovnice in Beverly Hills 90210 Shannen Doherty je na družbenem omrežju Instagram delila dve fotografiji, ki oboževalcem ponujata vpogled v njeno zasebno življenje in boj z rakom dojk. Igralka je pred nekaj leti razkrila, da je zbolela, sedaj pasvoje sledilce z objavo poziva k preventivi: "Upam, da bomo postali bolj informirani."