mesečni temeljni dohodek

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah
11. 07. 2023 06.00V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

Ministrstvo razkrilo, koliko sredstev so med epidemijo prejeli verski uslužbenci
03. 07. 2022 15.32Verski uslužbenci Katoliške cerkve in Srbske pravoslavne cerkve Metropolija zagrebško-ljubljanska so v letu 2020 prejeli skupno dobrih 1,2 milijona evrov izredne pomoči v obliki mesečnega temeljnega dohodka, v letu 2021 pa skupaj dobrih 4,1 milijona evrov, izhaja iz predloga odgovora ministrstva za kulturo zagovorniku načela enakosti.

'V industriji sejmov in srečanj smo bili več kot 14 mesecev brez prihodkov'
01. 12. 2021 10.06V Zbornici industrije sejmov in srečanj pri GZS opozarjajo, da so podjetja iz njihove panoge med najbolj prizadetimi v tej pandemiji. Da od sredine marca 2020 do maja 2021 sploh niso smeli poslovati, tudi po koncu uradne prepovedi pa je njihovo delo še vedno zelo omejeno, izpostavljajo. Obljubljene državne pomoči pa ni od nikoder, so ogorčeni. Kot je na novinarski konferenci dejal predstavnik koncertnih organizatorjev Mitja Prezelj, je bilo zaradi epidemije odpovedanih že okoli 1250 glasbenih dogodkov, kar pomeni gospodarsko škodo v višini 110 milijonov evrov.

Proračunska luknja kljub okrevanju gospodarstva večja kot v enakem obdobju lani
07. 09. 2021 10.06Primanjkljaj državnega proračuna je po začasnih podatkih v prvih osmih mesecih leta 2021 znašal 2,4 milijarde evrov, je sporočil fiskalni svet. Razlog za tako veliko proračunsko luknjo pa so protikoronski ukrepi. Brez neposrednega učinka protikoronskih ukrepov bi primanjkljaj znašal 402 milijona evrov. V državnem proračunu je sicer za celotno leto predviden primanjkljaj v višini 2,75 milijarde evrov.

Državni proračun v prvem polletju z 1,9 milijarde evrov primanjkljaja
30. 07. 2021 09.18V prvi polovici letošnjega leta se je v državni proračun nateklo približno 5,4 milijarde evrov prihodkov, kar je za 25,3 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Večji so odhodki iz državnega proračuna, ki so znašali 7,3 milijarde evrov, kar je za 18 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Primanjkljaj državnega proračuna je znašal 1,9 milijarde evrov.

Delodajalci želijo podaljšanje ukrepov za zaščito delovnih mest
30. 06. 2021 16.13Reprezentativne delodajalske organizacije si želijo, da bi DZ v novi interventni zakon za pomoč gospodarstvu vključil še nekatere ukrepe, ki jih vlada ni predvidela. Med drugim si želijo podaljšanja ukrepov za zaščito delovnih mest in mesečnega temeljnega dohodka za samozaposlene, najbolj prizadetim pa bi izplačali enkratni dodatek.

Izteka se vrsta ukrepov: mesečni temeljni dohodek, nadomestilo čakanja na delo ...
30. 06. 2021 07.25Izteka se vrsta ukrepov za pomoč gospodarstvu in zaščiti delovnih mest v okviru dosedanje protikoronske zakonodaje. Med drugim se iztekata ukrepa povračila nadomestila plače zaradi začasnega čakanja na delo ter subvencioniranje skrajšanega delovnega časa. Slednjemu se sicer obeta podaljšanje.

OZS: Pomoč malemu gospodarstvu se bo vrnila skozi davke in prispevke
29. 06. 2021 16.51Interventni zakon mora vključevati ukrepe pomoči za vse prizadete panoge, ki so bile z odlokom zaprte ali omejene, pravijo pri upravnem odboru Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, kjer so razpravljali o interventnem zakonu za pomoč turizmu in gospodarstvu. Tega je sprejela vlada in čaka na potrjevanje v državnem zboru. Če v interventnem zakonu ne bo nekaterih rešitev, pozivajo k sprejemu novega širšega protikoronskega paketa PKP 9.

Po enoletnem premoru napovedana Punk Rock Camp in reggae festival
22. 06. 2021 17.53Ob obetih za poroštveno shemo, ki jo za koncertne organizatorje predvideva predlog interventnega zakona za gostinstvo in turizem, lahko v Tolminu po enoletnem premoru pričakujejo nekoliko krajšo festivalsko sezono. Napovedana sta Punk Rock Camp in reggae festival Overjam, ni pa še jasno, ali bo mogoče koristiti tudi bone.

Namesto državne pomoči nož v hrbet
17. 06. 2021 09.28Skoraj 7100 zavezancev mora državi vrniti pomoč, ki so jo prejeli v obliki mesečnega temeljnega dohodka. Sredstva, ki so bila namenjena za plače zaposlenih na čakanju. Denar, ki ga zavezanci nimajo. Eno takšnih je podjetje Lečnik z več kot stoletno tradicijo, ki mora vrniti kar 35.000 evrov pomoči, čeprav je bila zaradi vladne prepovedi obratovanja gostilna zaprta več kot pol leta, deset zaposlenih pa je lastnik poslal na čakanje. Ker gre za mešano podjetje, ki ima poleg gostilne še mesnice, skupaj pa zaposluje 32 oseb, njihov skupni upad ni presegel 20 odstotkov, kar je meja za pomoč. "To se mi ne zdi pošteno. Slabše smo poslovali, zdaj pa smo kaznovani," pravi Andraž Lečnik. Rešitev bi bila individualna obravnava, a posluha zanjo med pristojnimi ni.

Konec epidemije, konec koronskih dodatkov v javnem sektorju
15. 06. 2021 18.50Samo letos do maja smo za dodatke, ki so jih prejemali javni uslužbenci, iz javne blagajne potrošili več kot 600 milijonov evrov. Še naprej jih bodo prejemali le tisti, ki bodo v neposrednem stiku z okuženimi, ostali ne več. Kar je bilo med epidemijo nerazumljivo, je prav to, da so visoke dodatke nekateri dobivali, čeprav so delali v pisarnah in covidnih bolnikov sploh niso videli.

Maja zaposlenim izplačanih največ dodatkov od začetka epidemije
04. 06. 2021 11.12Primanjkljaj državnega proračuna je po začasnih podatkih v prvih petih mesecih letošnjega leta znašal 1,35 milijarde evrov, brez neposrednega učinka ukrepov, povezanih z epidemijo covida-19, pa bi bil proračun približno izravnan, ugotavlja fiskalni svet.

Napovedi gospodarske rasti v EU, tudi za Slovenijo, občutno boljše
12. 05. 2021 10.45Evropska komisija je občutno izboljšala napoved gospodarske rasti območja evra in celotne EU. Rast pospešujeta vse večja precepljenost prebivalstva in ukinjanje omejitvenih ukrepov. Stopnje rasti se bodo razlikovale od države do države, vendar naj bi se gospodarstva vseh članic do konca leta 2022 vrnila na predkrizne ravni. Napoved letošnje gospodarske rasti je EK izbojšala tudi za Slovenijo.

Prihodek gospodinjstev lani višji za 3,8 odstotka, trošili smo občutno manj
04. 05. 2021 12.13Državni ukrepi na trgu dela, povezani s koronavirusom, so lani omogočili nadaljnjo rast razpoložljivega dohodka gospodinjstev. Ta se zlasti zaradi ukrepov proti širjenju virusa ni močneje prelil v potrošnjo, ampak v večje varčevanje. Vloge gospodinjstev so se v bankah povečale na rekordnih 23 milijard evrov, ugotavlja Banka Slovenije.

Počivalšek izpostavil potrebo po dodatni pomoči gostinstvu in turizmu
28. 04. 2021 13.57Gospodarski minister Zdravko Počivalšek verjame v sprejem posebnih ukrepov pomoči za gostinstvo in turizem, ki ju je epidemija covida-19 najbolj prizadela do konca maja. Nujno je, da se ti dodatni ukrepi za panogo sprejmejo, je povedal ob robu odprtja obrtne cone Ugar v Ribnici.

Gostinci zahtevajo takojšnje odprtje lokalov, pa tudi kritje izpada prometa in regresa
14. 04. 2021 12.23Kakšni ukrepi za omejitev širjenja novega koronavirusa bodo veljali v prihodnjem tednu? Trenutno je največ nezadovoljstva v gostinstvu in turizmu, edini panogi v gospodarstvu, ki ne dela že osem mesecev. Gostinci zahtevajo odprtje lokalov v celoti, torej ne samo vrtov in teras. Gostinski in nastanitveni obrati niso vir okužb, druženje v zasebnih prostorih in po garažah pa je bistveno bolj tvegano, opozarjajo. Minister Počivalšek sporoča, da iščejo rešitve.

Zajc: Na gostince nismo pozabili, v pripravi je nov interventni zakon
12. 04. 2021 14.03Nismo pozabili na zaposlene v gostinstvu in turizmu, trdijo na gospodarskem ministrstvu. "V pripravi je nov interventi zakon, upam, da ga bo vlada potrdila že do konca tega meseca," je v izjavi za javnost dejal njihov državni sekretar Simon Zajc. Gostinci so sicer razočarani nad novimi ukrepi. Vlada spet ni uslišala njihovih pozivov k odprtju gostinskih lokalov, ki so zaprti v vseh treh valovih. Strokovna skupina je naposled sklenila, da se odpiranje teras gostinskih lokalov premakne iz rumene faze v oranžno, vlada pa naj bi po besedah Zajca o tem odločala še ta teden.

'Koncerti so bili prvi prepovedani in bodo zadnji spet dovoljeni'
31. 03. 2021 14.00Letošnja koncertna sezona se v luči pandemije zdi praktično izgubljena, saj se festivali in koncertne turneje prestavljajo na leto 2022. Več o tem nam je povedal koncertni organizator Mitja Prezelj, ki je za leto 2022 napovedal premierni slovenski nastop avstralskih rokerjev 5 Seconds of Summer.

Zadnji dan za oddajo vlog po protikoronskih zakonih
31. 03. 2021 06.14Upravičenci do ukrepov po protikoronski zakonodaji, ki jih izplačuje Finančna uprava RS, imajo le še danes čas za oddajo vlog, če tega še niso storili. Med drugim gre za mesečni temeljni dohodek za samozaposlene in delno kritje fiksnih stroškov za vse poslovne subjekte, ki pa tako kot še nekateri drugi ukrepi veljata še naprej.

Pomoč turizmu: enkratna pomoč in povečanje temeljnega dohodka
23. 03. 2021 16.01Turizem je med najbolj prizadetimi gospodarskimi panogami epidemije. Ministrstvo za gospodarstvo tako pripravlja Zakon o interventnih ukrepih za turizem, v katerega je vključena tudi enkratna denarna pomoč za podjetja in osebe, ki so lani zabeležili več kot 50-odstotni upad prihodkov. Prilagodili bi tudi že obstoječe ukrepe ter povišali temeljni dohodek, prav tako glede na upad dohodkov. Deležniki v turizmu pripravo interventnega zakona pozdravljajo.

Osmi protikoronski zakon za dodatno zaščito delovnih mest
19. 01. 2021 17.09Vlada bo v osmi protikoronski zakon vgradila dodatne ukrepe za ohranitev delovnih mest in pomoč gospodarstvu v zaostrenih razmerah epidemije covida-19. Premier Janša in minister za delo Cigler Kralj med njimi izpostavljata podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo ter prevzem dela bremena zaradi dviga minimalne plače.

Solidarnostni dodatki in pomoč podjetjem: ne pozabite oddati vlog
12. 01. 2021 10.41Starši, ki niso upravičeni do otroškega dodatka, morajo posebej zaprositi za "protikoronski" solidarnostni dodatek za otroke. Vloga je že na voljo, medtem ko jo bodo študenti, ki jim PKP 7 zagotavlja 150 evrov dodatka, lahko vložili od četrtka. Oddati je že mogoče tudi izjavo za mesečni temeljni dohodek za januar, februar in marec, samozaposleni in mikropodjetja lahko zaprosijo za brezplačne zaščitne maske, podjetja pa lahko dobijo 40 evrov na delavca za teste.

Finančna uprava izvedla tretje nakazilo pomoči samozaposlenim
08. 01. 2021 14.50Finančna uprava je izvedla tretje nakazilo pomoči samozaposlenim, kmetom in družbenikom, ki so v drugem valu epidemije covida-19 utrpeli izpad prihodkov. Za oktober, november in december znaša skupno izplačilo 48,6 milijona evrov.

V veljavi sedmi protikoronski zakon: dodatki za zaposlene, študente, upokojence ...
31. 12. 2020 06.35Veljati je začel že sedmi od interventnih zakonov, ki jih je vlada v obdobju od izbruha epidemije covida-19 pripravila z namenom omilitve njenih posledic in pomoč gospodarstvu. Z novimi ukrepi, tokrat vrednimi 550 milijonov evrov, se bo med drugim pomagalo najranljivejšim skupinam prebivalstva, zdravstvu, gasilcem in prevoznikom.

PKP 7: Poslanci črtali določbo o odvzemu pomoči kršilcem vladnih odlokov
30. 12. 2020 07.48DZ je sprejel sedmi protikoronski zakon, vreden 550 milijonov evrov. Tudi ta prinaša ukrepe za pomoč gospodarstvu in zaščito delovnih mest, v njem je zapisana tudi možnost prisilnega upokojevanja. Večina poslancev je odločila, da se črta določba o tem, da se kršiteljem vladnih odlokov odreče pomoč za blažitev posledic epidemije covida-19. S 44 glasovi za in 40 proti so sprejeli, da se v sedmih dneh po uveljavitvi zakona STA izplača zaostale obveznosti za opravljanje javne službe. Izglasovali pa so tudi, da bodo trgovine to nedeljo ostale zaprte. Državni svet pa na sedmi paket ni izglasoval odložilnega veta.

Sprejet sedmi protikoronski zakon, vreden 550 milijonov evrov
29. 12. 2020 08.07DZ je po večurni obravnavi predloga le potrdil sedmi protikoronski zakon z dodatnimi 550 milijoni evrov ukrepov in možnostjo prisilnega upokojevanja. Tudi ta prinaša ukrepe za pomoč gospodarstvu in zaščito delovnih mest, ob tem pa tako kot prvi protikoronski zakon dodatke za najbolj ranljive skupine prebivalstva, med njimi upokojence, študente in družine.

PKP 7 prinaša izplačila enkratnih dodatkov, tudi 200 evrov za nekatere zaposlene
28. 12. 2020 10.51Odbor DZ za finance je danes obravnaval predlog PKP 7, ki bo pomagal pri omilitvi posledic drugega vala epidemije. "Paket bo pomagal socialno šibkim, zdravstvu, turizmu, prevoznikom ter socialnim in zdravstvenim delavcem," je dejal finančni minister Andrej Šircelj. Med drugim bodo dodatek prejeli tudi zaposleni s plačami do dvakratnika minimalne plače, in sicer v višini 200 evrov.

Ukrepi za pomoč gospodarstvu do junija, gostinci pa opozarjajo na stiske
22. 12. 2020 14.08Vlada namerava še za šest mesecev podaljšati nekatere oblike pomoči podjetjem pri blažitvi posledic epidemije covida-19, pa tudi samozaposlenim, družbenikom, kmetom in zaposlenim. Ukrepi, ki bi se sicer iztekli s koncem letošnjega leta, naj bi veljali do konca junija 2021. Finančna ocena podaljšanja je 1,2 milijarde evrov, gostinci pa že opozarjajo, da ukrepi ne bodo zadostovali, saj so številni na robu preživetja. Večina ima zaprte lokale že nekaj mesecev.

Furs: Za vsakih 10 dni nova vloga za povračilo izpada prihodkov
22. 12. 2020 10.17V Finančni upravi RS (Furs) so opazili, da nekateri zavezanci ne uveljavljajo pravilno povračila izgubljenega dohodka v primeru karantene ali obveznosti varstva otrok. Ti želijo z eno vlogo pridobiti 500 ali 750 evrov povračila, kar pa ni pravilno, saj se ena vloga vloži za obdobje 10 dni, če je to daljše, je treba vložiti novo.

Posebni dodatki za upokojence, zaposlene in starše, kritje fiksnih stroškov za podjetja
19. 12. 2020 07.00Vlada je sprejela načrt za PKP7, ki ob dodatni pomoči za gospodarstvo vnovič prinaša enkratni krizni dodatek najbolj ranljivim skupinam prebivalstva - upokojencem, študentom, zaposlenim z najnižjimi plačami, pa tudi staršem in verskim uslužbencem. PKP7 prinaša spremembe na področju urnih postavk za tiste, ki delajo v rizičnih pogojih ter na področju kritja fiksnih stroškov za podjetja. Vrednost tokratnih ukrepov je 550 milijonov evrov, je povedal finančni minister Andrej Šircelj.