mers

Tehnologija mRNA: proizvajalci cepiv proti covidu-19 na sodišče
26. 08. 2022 15.20Moderna je vložila tožbi zaradi kršitve patentov proti Pfizerju in BioNTechu: "Moderna verjame, da cepivo Comirnaty proti covidu-19 Pfizerja in BioNTecha krši patente, ki jih je Moderna vložila med letoma 2010 in 2016 in zajemajo Modernino temeljno tehnologijo mRNA. Ta prelomna tehnologija je bila ključnega pomena za razvoj Moderninega lastnega cepiva mRNA proti COVID-19, Spikevax. Pfizer in BioNTech sta kopirala tehnologijo za izdelavo Comirnaty, a nista imela dovoljenja Moderne."

S hiperimunsko prebolevniško plazmo pri nas zdravili okoli 160 bolnikov s covidom-19
07. 12. 2021 10.08V Sloveniji so bolnike s covidom-19 s krvno plazmo prebolevnikov zdravili od novembra lani. V tem času so na takšen način zdravili okoli 160 bolnikov, pa še to le najranljivejše z okrnjenim imunskim sistemom. Pri teh se je zdravljenje izkazalo za učinkovito, pravijo na UKC Ljubljana.

Za bliskovit razvoj cepiva zaslužni milijoni, na tisoče raziskovalcev in že preizkušena tehnologija
02. 02. 2021 06.00"V primeru covida-19 so države prispevale več milijard za hiter razvoj in zagotovljen odkup cepiva," pove Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Poleg masivnega financiranja pa so k hitrosti prispevali tudi izjemen človeški vložek, sodelovanje raziskovalcev z vsega sveta, prilagodljivost regulatorjev in uporaba moderne tehnologije. "Da imamo cepivo v tako kratkem času, je fenomenalen dosežek znanosti," je prepričan urednik Kvarkadabre Sašo Dolenc. Stroka je pri tem enotna – cepiva izpolnjujejo enake visoke standarde, ki jih morajo izpolnjevati preostala cepiva.

NIJZ: Novi koronavirus se z uživanjem hrane ne prenaša
29. 11. 2020 18.32Znanstveniki in vlade po vsem svetu spremljajo širjenje novega koronavirusa, ki povzroča covid-19, in poudarjajo, da se po trenutnih podatkih virus z uživanjem hrane ne prenaša. Po podatkih Evropske agencije za varnost hrane (EFSA) ni dokazov, da bi živila v zvezi s covidom-19 predstavljala tveganje za javno zdravje, so sporočili z NIJZ.

Krvna plazma za zdravljenje covida-19: na voljo 48 enot, uporabili je (še) niso
14. 11. 2020 07.00Zdravstvene institucije kot eno od možnosti zdravljenja bolnikov s covidom-19 'oglašujejo' tudi hiperimunsko prebolevniško plazmo (HCP). Odziv je precejšen, nenazadnje je prebolele k darovanju pozivala celo vlada. Na ZTM za zdaj hranijo 48 enot HCP, predvsem krvnih skupin A in 0, ki sta tudi med bolniki najpogostejši. Kljub temu pa je v Sloveniji do zdaj še nismo uporabili. Kako to? Predstojnica ljubljanske infekcije klinike zatrjuje, da jo bodo pri primernem bolniku. Kdo pa je 'primeren bolnik' in kako to, da ga med več kot 3800 do zdaj hospitaliziranimi (še) niso našli?

'V prihodnjih dneh mogoče pričakovati izrazito povečanje števila bolnikov'
14. 09. 2020 09.39Število potrjenih okužb z novim koronavirusom je danes preseglo mejo 40 okužb na 100.000 prebivalcev. Po besedah infektologinje Bojane Beović število pomeni, da je "epidemija kar v obširnem razmahu". Kot še bolj zaskrbljujoče pa je ocenila naraščanje števila hospitaliziranih. Ponovno je pozvala k doslednemu upoštevanju ukrepov. Okužbo so potrdili tudi pri zaposlenih na ministrstvu za kulturo. Okuženi so štirje delavci, nihče od okuženih ni bil v stiku z ministrom.

Tudi v Evropi primeri ljudi, ki so se s koronavirusom okužili dvakrat
27. 08. 2020 11.12Po odkritju hongkonških znanstvenikov, da lahko oseba, ki je že prebolela covid-19, po nekaj mesecih spet zboli, o takšnih primerih poročajo tudi iz Evrope. Tako naj bi se s koronavirusom dvakrat okužila Nizozemec in Belgijec.

Raziskovalci prvič potrdili ponovno okužbo pri osebi, ki je pred meseci prebolela covid-19
24. 08. 2020 18.54Je odpornost pred novim koronavirusom pri osebi, ki je prebolela covid-19, trajna ali ne? To je dilema, s katero se med drugim ukvarjajo znanstveniki, ki proučujejo novi koronavirus. Hongkonški znanstveniki so zdaj potrdili, da se lahko zgodi, da oseba, ki je že prebolela covid-19, po nekaj mesecih znova zboli.

17 okužb, ena oseba umrla: 'Glavni vir veseljačenje in popivanje na zabavah'
11. 08. 2020 09.49Znani so podatki glede novih okužb z novim koronavirusom v Sloveniji. V ponedeljek smo potrdili 17 novih primerov, od tega kar sedem na območju Ljubljane. Ena oseba s covidom-19 je umrla. Iz doma starejših v Hrastniku so ob tem sporočili, da je umrla njihova oskrbovanka, ki je bila na zdravljenju v UKC Maribor. Največ novih okužb je sicer med mladimi, v kar osmih novih primerih pa gre za vnose iz tujine. "Glavni vir okužb je veseljačenje in popivanje na zabavah," je ob tem dejal vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin.

Rusija: imamo prvo cepivo proti covidu-19, registrirano bo prihodnji teden
07. 08. 2020 14.55Rusko ministrstvo za zdravje trdi, da jim je kot prvim na svetu uspelo razviti cepivo proti covidu-19, uradno naj bi ga registrirali že v prihodnjih dneh. Cepljenje tako naj ne bi bilo več daleč, prednost pa bodo imeli zdravstveni delavci in starejši. Vodja ruskega državnega sklada, ki je finančno podprl raziskave, je odkrivanje cepiva primerjal z vesoljsko dirko. "Američani so bili presenečeni, ko so slišali Sputnikove piske, enako je s tem cepivom. Rusija bo prva tam," je dejal.

Zaloge krvi nizke, omejitve pri darovalcih, ki so nedavno prišli iz Hrvaške
28. 07. 2020 16.21Zaloge krvi v Sloveniji so še vedno majhne, zato pristojni vabijo ljudi, da se v čim večjem številu udeležijo krvodajalskih akcij. Darovalci morajo svoj prihod vnaprej napovedati in izpolnjevati nekatere pogoje. Med drugim se v zadnjih 14 dneh niso smeli gibati v državah, ki niso na seznamu epidemiološko varnih, trenutno torej tudi ne na Hrvaškem.

Ženska, ki razvija najbolj obetavno cepivo proti covid-19: Moji otroci so se testno cepili
16. 07. 2020 10.18Čeprav se po svetu več kot 140 ekip trudi izdelati cepivo proti covid-19, je trenutno največ pozornosti namenjene ekipi skupnega projekta univerze Oxford in družbe AstraZeneca in ekipi, ki razvija cepivo za družbo Moderna. Na čelu prvega projekta, ki naj bi po hitrosti dela za več kot mesec dni prehiteval konkurenco, je Sarah Gilbert, ki računa, da bi lahko testiranja na ljudeh zaključili septembra, kar pomeni, da bi bilo cepivo jeseni že na voljo.

Se zdravilo za covid-19 'skriva' v lamah?
04. 05. 2020 15.06Mednarodna skupina raziskovalcev iz ZDA in Belgije je razvila posebno protitelo, ki se veže na protein, na katerega se veže tudi novi koronavirus SARS-CoV-2. Razvili so ga z združitvijo dveh kopij posebnega protitelesa, ki so ga našli v lamah.

Novi koronavirus bi lahko škodoval tudi živčnemu sistemu
11. 04. 2020 10.38Okužba z virusom sars-cov-2 se ne kaže le z vročino, kašljem in težavami z dihanjem, ampak lahko povzroči tudi nevrološke simptome, je razvidno iz študije kitajskih znanstvenikov, ki so preučevali bolnike v Wuhanu. Glede na prispevek v znanstveni reviji Jama Neurology je virus pri tretjini bolnikov poškodoval živčni sistem.

Cepivo proti covidu-19, ki ga razvijajo v ZDA, kaže spodbudne rezultate
03. 04. 2020 15.59Znanstveniki z univerze v ameriškem Pittsburghu razvijajo cepivo proti covidu-19, ki po testiranju na miših kaže spodbudne rezultate. V telesu se namreč razvije tolikšna količina protiteles proti virusu SARS-CoV-2, ki bi lahko zadostovala za nevtralizacijo virusa.

'Zaenkrat ni dokazov, da bi komarji in klopi prenašali novi koronavirus'
24. 03. 2020 09.59Čeprav je danes marsikje sneg, je toplejše vreme vseeno pred vrati, skupaj z njim pa žal tudi velika nadloga - komarji. Razmeram primerno se zato te dni, predvsem po družbenih omrežjih, širi preplah - ali bodo komarji ob boleznih, ki jih že prenašajo, prenašali še novi koronavirus.

V Italiji z eksperimentalnim zdravilom pozdravili 79-letnika, zdravilo bi testirala tudi Hrvaška
19. 03. 2020 13.25Iz Italije prihaja novo upanje za zdravljenje covida-19. Tamkajšnji zdravniki so namreč pri zdravljenju 79-letnika eksperimentalno uporabili zdravilo remdesivir. V torek so nato sporočili, da je moški ozdravel. To zdravilo zdaj nameravajo testirati tudi na Hrvaškem.

BLOG: Čas je za odgovorno ravnanje, ne za obtoževanje, teorije zarot in paniko
15. 03. 2020 07.00Trenutno še ni cepiva, ki bi preprečeval okužbe s koronavirusom, prav tako še ni zdravila, ki bi ga zdravil. Zaenkrat je najučinkovitejše lajšanje simptomov in podpora vitalnim organom v težjih primerih. Zato je še toliko bolj pomembno, da v tem času okrepite svoj imunski sistem.

Če ste okuženi, se izogibajte tudi stikom z živalmi
14. 03. 2020 18.04Širjenje koronavirusa je posledica prenosa virusa med ljudmi. Glede na zbrane informacije ni dokazov, da bi domače živali lahko prenašale virus ali zbolele zaradi okužbe. Ker pa si lahko živali in ljudje delijo bolezni, veterinarji ljudem, ki so okuženi, priporočajo, da omejijo stike z domačimi živalmi. Opozarjajo tudi na upoštevanje osnovnih higienskih ukrepov.

Kaj je koronavirus in kakšni so simptomi okužbe?
04. 03. 2020 21.55Na Kitajskem so decembra 2019 zaznali več primerov pljučnic. Pri bolnikih so izključili običajne povzročitelje pljučnic oz. respiratornih okužb in potrdili okužbo z novim koronavirusom. Poimenovali so ga sars-cov-2, bolezen, ki jo povzroča, pa covid-19. Bolezen se kaže z vročino, kašljem in občutkom pomanjkanja zraka, kar je običajno za pljučnico.

Koronavirus: širši kontekst in zgodovinska perspektiva
29. 02. 2020 07.00Že nekaj tednov, sploh zadnji teden, dnevno poslušamo novice o aktualnem koronavirusu, zato v 24ur Inšpektor širši kontekst – o zgodovini epidemij, virusih, razvoju medicine, raziskavah, preventivi ... o stvareh, ki aktualno dogajanje postavljajo v perspektivo.

Teorije zarote, neresnične zgodbe in obtožbe se širijo hitreje kot koronavirus
26. 02. 2020 09.57Novi koronavirus, ki se počasi širi po svetu, je v zadnjih tednih sprožil številne teorije zarote, mite, ki so se po družbenih omrežjih delili hitro kot še nikoli. Novi virus povzroča okužbo zgornjih dihal, lahko tudi spodnjih in pljučnico z oteženim dihanjem, ki pri približno 20 odstotkih poteka precej težko. Ampak tu je predvsem vprašanje epidemioloških raziskav, kot je raziskava v reviji JAMA. Za veliko večino zapletov ni.

Virologinja: Novi virus genetsko podoben sarsu, a ostajajo številna vprašanja
26. 02. 2020 06.00Novi koronavirus, imenovan sars-cov-2, je po besedah virologinje Tatjane Avšič Zupanc genetsko zelo podoben virusu sars. Če je smrtnost zaenkrat nižja, kot je bila pred leti ob izbruhu sarsa, pa beležimo desetkrat več obolelih kot takrat. Ker gre za nov virus, pa odgovorov na vsa vprašanja še ni. Iz ZDA pa poročajo o rekordno hitrem razvoju poskusnega cepiva.

NIJZ zagotovil nove zaloge cepiva proti gripi. Sto let po španski gripi vse več skrbi pred novo pandemijo
26. 01. 2018 15.06Na NIJZ so prejeli nove zaloge cepiva proti gripi, ki jih bodo izročili zdravstvenim zavodom. Letos sicer mineva sto let od najhujše pandemije v zgodovini – španske gripe. Strokovnjaki pa se bojijo, da prihaja nova pandemija gripe. Njene številne oblike se lahko združijo med seboj ali se celo povežejo z drugimi virusi in tako potencialno tvorijo nove smrtne kombinacije.

Na Slovaškem prvi sum na okužbo z mersom
14. 06. 2015 16.33Šlo naj bi za 39-letnega moškega iz Južne Koreje. Ta ima diarejo, vročino in lezije na koži. Vzorce njegove krvi so poslali na analizo v Prago. Zdaj vsi nestrpno čakajo na novice, ali je moški res okužen. Izbruh mersa so konec maja zaznali v Južni Koreji, epidemija pa se širi z veliko hitrostjo.

Že šest žrtev mersa v Južni Koreji
08. 06. 2015 07.42Izbruh bližnjevzhodnega respiratornega sindroma oz. mers v Južni Koreji je terjal že šest smrtnih žrtev. Tamkajšnje zdravstveno ministrstvo je sporočilo, da so zabeležili še vsaj 23 primerov okužbe, s čimer je skupno število obolelih v tej državi naraslo na 87.

Zaradi IS in bolezni veljajo še strožji varnostni ukrepi
02. 10. 2014 06.38Ob letošnjem tradicionalnem romanju muslimanov veljajo še strožji varnostni ukrepi kot običajno, predvsem zaradi nasilja Islamske države ter epidemij ebole in bližnjevzhodnega respiratornega sindroma.

V ZDA zabeležili prvi primer smrtonosnega koronavirusa
03. 05. 2014 12.23V ZDA so zabeležili prvi primer okužbe s smrtonosnim koronavirusom, ki se je doslej pojavljal predvsem v Savdski Arabiji. Odkrili so ga v Indiani, pri pacientu, ki je v ZDA pripotoval iz Savdske Arabije. Bolnik je izoliran v bolnišnici, njegovo stanje pa je stabilno.

Panika v Savdski Arabiji: virus mers pokončal že 102 osebi, epidemija se širi
28. 04. 2014 10.55V Savdski Arabiji beležijo porast okužb s smrtonosnim virusom mers. Od izbruha leta 2012 do danes sta umrli 102 osebi, v nedeljo pa so zabeležili kar 16 novih primerov okužbe. Je pa širjenje epidemije odneslo ministra za zdravje.

Na hadžu okoli dva milijona muslimanskih romarjev
13. 10. 2013 07.17Muslimani z vsega sveta so začeli tradicionalno romanje v Meko, hadž. Okoli dva milijona se jih je odpravilo v bližnjo dolino Mina, kjer bodo molili in počivali, preden se bodo podali na goro Arafat pri Meki. Med njimi je tudi 44 romarjev iz Slovenije.