merjenje temperature

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina

08. 02. 2025 17.39

Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

BLOG: Aerobna in anaerobna vadba v zimskem času

02. 02. 2025 08.13

Hladno vreme je precej omejilo možnosti za gibanje na prostem. Kaj torej storiti, da ostanete aktivni kljub mrazu? Seveda lahko izberete hojo v hribe, a pozimi se tudi ta precej omeji, saj so razmere pogosto nepredvidljive in nevarne. Ostanejo še hitra hoja, smučanje in tek na smučeh, a če vas zebe že pri odpiranju vrat, potem ... No, potem ste obsojeni na kavč. Ah, saj veste, da se šalim! Za vaše zdravje bomo vedno našli rešitev, pa če se vam zdi še tako nemogoča.

Kako je Milton z ekspresno hitrostjo postal uničujoča pošast

10. 10. 2024 06.00

"Če ste čez vikend pomežiknili, ste morda spregledali začetno formacijo današnjega orkana Milton," ameriška nacionalna uprava za oceane in atmosfero (NOAA) slikovito opisuje nastanek pošasti, ki je udarila po Floridi. Le 24 ur po tem, ko je Milton postal nevihta, se je okrepil v orkan prve kategorije. Nato pa je potreboval le še 12 ur, da je narasel do mogočne pete kategorije. Šlo je za eno najhitrejših okrepitev, kar so jih kdaj opazili v Atlantiku, zmajujejo z glavo strokovnjaki.

Pametne rešitve hlajenja za vsak dom in poslovni prostor

15. 08. 2024 00.15

V današnjem hitrem tempu, kjer tehnologija vsak dan spreminja naš način življenja, je Samsung ponovno postavil nove standarde na področju klimatskih naprav. Inovativna tehnologija, kot je linija klimatskih naprav WindFree, prinaša pametne rešitve, ki ustvarjajo popolnoma udoben prostor, prilagojen potrebam vsakega posameznika.

Kako se spopasti z vročino? Poiščite senco, pijte dovolj vode, omejite aktivnosti

19. 06. 2024 08.36

Slovenijo je zajel prvi vročinski val, zato je Arso za vso državo od 14. do 21. ure izdal rumeno opozorilo. Na NIJZ opozarjajo, da lahko vročina škodljivo vpliva na zdravje, zlasti občutljivejših skupin prebivalstva. Z upoštevanjem napotkov za ravnanje v obdobju visokih temperatur lahko škodljive vplive omilimo ali preprečimo.

Budilke so bile nastavljene ob treh zjutraj

05. 01. 2024 21.00

Dan se je bliža poldnevu, ko se Andrej Šporn, Gorazd Bregant, Tilen Lozar in Borut Krois, kdo ve kolikokrat že, zgnetejo na štirisedežnico. V rokah nosijo vrtalnik, lopato, vedro, zastavice za merjenje vmesnega časa. Primožu Preširnu ne neha zvoniti telefon, Janezu Slivniku ves čas hrešči iz radijske postaje, Janez Šmitek razpravlja o soli. Manj kot 24 ur pred začetkom tekme so pridne mravljice hitele sem in tja po ciljni areni ter gor in dol po podkorenski strmini, da bi kljubovale nebu in zagotovile novo izvedbo slovenskega ponosa, znamenite Zlate lisice, tokrat celo jubilejne. "Napoved ni dobra," je bil jasen naš hišni prognostik Rok Nosan. Delavci na progi so se bali predvsem velikih količin novozapadlega snega, vendar je noč na soboto prinesla dež.

Nenadna smrt kitajskega milijarderja in znanstvenika na področju umetne inteligence

17. 12. 2023 13.11

Milijarder in ustanovitelj kitajskega velikana na področju umetne inteligence SenseTime Tang Šiaou je v petek zaradi zdravstvenih težav umrl. Tang je imel ob smrti premoženje ocenjeno na več kot milijardo evrov, bogastvo so predstavljale prav delnice družbe SenseTime.

Gasilci na intervencije v predor na transportnem vozičku

15. 12. 2023 15.49

Direkcija za infrastrukturo je v okviru varnostno-tehnične nadgradnje železniškega predora Karavanke nabavila specialno reševalno dvopotno vozilo in spremljevalno logistično vozilo za prevoz opreme. Kohezijski sklad je prispeval 85 odstotkov od 2,22 milijona evrov vredne investicije, so sporočili iz direkcije.

Največji jedrski reaktor v Evropi izključen iz omrežja

20. 11. 2023 12.42

Največji jedrski reaktor v Evropi Olkiluoto 3 se je v nedeljo avtomatično zaustavil zaradi tehnične težave na hladilnem sistemu. V družbi TVO, ki upravlja finsko elektrarno, pričakujejo, da bo reaktor ponovno začel proizvajati elektriko v torek. Dogodek ni vplival na jedrsko varnost, zagotavljajo v TVO.

35 dni ležanja v imenu znanosti: izkušnja takrat 29-letnega Jurija Bizjaka

13. 06. 2023 10.46

Ko je IJS objavil, da bo jeseni potekala fiziološka raziskava, ki vključuje tudi dolgo, 60-dnevno ležanje v postelji, se je na oglas v zgolj treh dneh prijavilo več kot 200 moških. Zanimanje je veliko, saj je – vsaj na prvi pogled – obljubljeno plačilo za 'zgolj mirovanje' zelo mamljivo, a se mnogi niti ne zavedajo, v kaj se spuščajo. Kako je sodelovati v takšni raziskavi, kakšne so prijetne in neprijetne strani takšnega znanstvenega poskusa, smo se pogovarjali z Jurijem Bizjakom, ki je leta 2007 v zelo podobni raziskavi kar 35 dni miroval v postelji.

Civilna družba: Salonit ne izvaja ustreznih meritev

12. 05. 2023 12.45

Družba Salonit Anhovo se srečuje z novimi očitki civilne družbe glede spoštovanja okoljskih zahtev pri sosežigu odpadkov v anhovski cementarni. Društvo Eko Anhovo in dolina Soče je na inšpektorat za okolje in prostor podalo prijavo suma kršitve okoljevarstvenega dovoljenja, saj da Salonit ne zagotavlja ustreznih meritev temperature sosežiga. Salonit je očitke zavrnil. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, delujejo po veljavnih predpisih in v celoti spoštujejo okoljevarstveno dovoljenje.

Kar 80 % žensk ne prepozna plodnih dni

27. 03. 2023 00.15

Čeprav pogostokrat mislimo, da do zanositve pride zlahka, žal, temu ni vedno tako. Vse več parov lahko to potrdi, saj je za nekatere pot do starševstva daljša in polna preizkušenj.

Kako bomo (pre)živeli brez ledenikov?

31. 08. 2022 10.34

Podnebna kriza uničuje svetovne ledenike. Ker se drastično hitro topijo, se s tem uničujejo ekosistemi. Švicarski ledeniki so v manj kot sto letih izgubili več kot polovico svoje prostornine, letošnje dolgo vroče poletje pa je pospešilo taljenje, kaže nova študija. Ledenike pogosto imenujemo vodni stolpi Evrope. Shranjujejo zimski sneg in ga poleti nežno izpuščajo ter tako zagotavljajo vodo za evropske reke in pridelke, pa tudi za hlajenje jedrskih elektrarn.

Če si želite vožnjo v vročini olajšati, ne spreglejte naslednjih priporočil

03. 07. 2022 17.14

Vročine ne podcenjujte niti med vožnjo avtomobila, še posebej če je ta dolgotrajnejša, opozarjajo na Agenciji za varnost prometa. Veliko tekočine, delujoča klima in več krajših postankov so recept, da je vožnja v teh dneh znosnejša, pravijo tuji turisti, ki za pot proti morju potrebujejo tudi deset ur in več.

Kakšne so temperature predmetov, ki so več ur izpostavljeni soncu?

28. 06. 2022 20.15

Vročinski val, ki smo mu priča zadnje dni, ni dodobra ogrel le ozračja, pod žgočim soncem se izjemno segreva in pregreva tudi vse, kar nas obdaja. Naša ekipa se je na teren podala z gasilci, ki so s termokamero preverjali temperature. Tla, po katerih hodimo, se tako lahko ogrejejo tudi do 60 stopinj, plastične površine v vozilu, parkiranem na soncu, pa do kar 90 stopinj. Povsem drugače je v senci na zelenih površinah.

Miran Tepeš: To je vrhunec štiriletnega obdobja in vsak hoče pokazati največ

03. 02. 2022 10.38

Miran Tepeš, nekdanji skakalec in dobitnik olimpijske medalje leta 1988, je bil skupaj s slovensko žensko reprezentanco v smučarskih skokih na letalu, ki je iz Milana prispelo v Peking na olimpijske igre. Sam bo med tistimi, ki bo vodil tekme v smučarskih skokih. Prepričan je, da lahko Slovenke in Slovenci na igrah v tej panogi veliko dosežejo.

'Ko bodo dosežene nove maksimalne covid kapacitete, bo nivo obravnave še nižji'

08. 11. 2021 19.52

Na navadnih covid oddelkih leži že 843 bolnikov, na intenzivnih 186. Ministrstvo za zdravje je po skoraj dveh letih epidemije imenovalo posebno skupino koordinatorjev, ki bodo dnevno spremljali zasedenost kapacitet, prerazporejali kader in opremo. Bolnišnice pospešeno iščejo dodatne rezerve, Slovenija bi po zadnjih ocenah lahko zagotovila do 1.200 navadnih in 300 intenzivnih postelj. A to bo mogoče le na račun vseh ostalih necovidnih pacientov, v tem primeru bodo namreč zdravili le še nujne primere in onkološke bolnike. Standardi zdravljenja bodo neizogibno padli, svarijo na ministrstvu za zdravje, kjer so se odločili, da kadrovsko podhranjenost rešujejo tudi z dijaki in študenti. Kdaj pa bomo začeli bolnike voziti v tujino?

Grčija namerava, kot nevihte, poimenovati tudi vročinske vale

22. 08. 2021 13.57

Po rekordno visokih poletnih temperaturah so grški znanstveniki začeli razmišljati o tem, da bi bilo, kot to počnejo za neurja, smiselno poimenovati in kategorizirati tudi vročinske vale. Do debate je prišlo po tem, ko so iz sicer ne tako zelo opaznih vročinskih valov, zaradi podnebnih sprememb, nastali hudi požari. Ukrep bi politikom in prebivalstvu omogočil, da bi se lahko bolje pripravili na t. i. tihe morilce.

Tolikšne avtonomije ob takšnih zmogljivostih nima nobena druga

07. 07. 2021 14.26

S pametno uro Watch 3 Pro je Huawei storil velik korak naprej, ko gre za raznovrstne zmogljivosti in vsestranskosti uporabe brez povezave s telefonom, toda pri tem niso pozabili na lastnosti, zaradi katerih cenimo predhodnice Watch GT2. Dolga avtonomija baterije in celovito beleženje dejavnosti ter zdravja.

Arso opozarja: Popoldne smo ponekod zaznali preseg opozorilne vrednosti ozona

19. 06. 2021 19.46

Na merilnem mestu Deskle je urna vrednost ozona v soboto ob 17. uri nekoliko presegla opozorilno vrednost. Glede na vremensko napoved pa agencija za okolje pričakuje preseganje tudi v nedeljo popoldne. Vrednosti ozona, ki presegajo opozorilno vrednost, dražijo sluznico in dihala, opozarjajo in pozivajo k izogibanju naporom v tem času.

Bližajo se topli dnevi. Pripravite svoj dom na vroče poletje

05. 06. 2021 00.15

Gotovo se veselite toplega vremena. A kako lahko dosežete, da boste tudi doma uživali v poletju? Sobe v mansardi služijo različnim namenom, zato zahtevajo tudi različne rešitve za zaščito proti vročini. Tako boste tudi v vročih dneh ustvarili prijeten prostor za spanje, delo, učenje in celo za vadbo doma. Za vas smo razvili nabor rešitev, ki ne le ponujajo učinkovito zaščito pred poletno vročino, temveč nudijo tudi popolno zatemnitev in dodatno protihrupno zaščito.

Kljub pozivu vlade podjetja zaustavitve proizvodnje večinoma ne načrtujejo

29. 03. 2021 16.03

Podjetja ob napovedi ponovnega zaprtja države in pozivih k prehodu na delo na daljavo večinoma ne načrtujejo ustavitve proizvodnje, pač pa bodo še naprej izvajala ukrepe za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom med zaposlenimi. Bodo pa na delo na domu marsikje prešli režijski delavci.

'Hitro testiranje za vstop v trgovino je teoretično in praktično popolnoma neizvedljivo'

07. 12. 2020 18.50

So trgovci vendarle prepričali gospodarskega ministra, da na vladi izposluje odprtje? In kako realno je, da bi pred vstopom v trgovino opravili hitri test? Praktično nemogoče, saj za to ni kadra. Kdo bo nadzoroval, kam boste s tem rezultatom šli, kje boste čakali rezultat in kdo bo to plačal? Že vprašanja kažejo, da hitrih testov pred vstopom v trgovine zagotovo še ne bo.

Študenti medicine priskočili na pomoč: garajo v težkih razmerah, a za kakšno plačilo?

02. 11. 2020 10.15

Poziv bolnišnic, ki so se za pomoč pri reševanju kadrovske stiske ob navalu bolnikov s covidom-19 obrnile na študente zdravstvenih smeri, ni naletel na gluha ušesa. Kot so nam povedali na Zvezi študentov medicine Slovenije (ZŠMS), je v njihovi bazi prostovoljcev prijavljenih že 590 študentov. Absolvent zdravstvene nege pa razkriva: plačilo za delo v covid ambulanti, kjer je moral biti v polni varovalni opremi brez odmora za malico, je znašalo pet evrov neto na uro. Kot pravijo na ZŠMS, pa je problem širši, saj niti zaposleni največkrat niso plačani dosti več.

Krimovke proti Nemkam tudi s podporo s tribun

12. 10. 2020 11.50

Rokometašice Krima Mercatorja bodo na tekmi 5. kroga Lige prvakinj proti nemški ekipi Bietigheim prvič v sezoni lahko računale tudi na podporo s tribun dvorane v Stožicah. Ob pozitivnem mnenju Nacionalnega instituta za javno zdravje (NIJZ) bo na voljo omejeno število vstopnic za ogled domače tekme.

Bi bilo merjenje temperature zaposlenim v podjetjih lahko sporno?

02. 10. 2020 19.32

V številnih podjetjih se po priporočilu vlade odločajo, da zaposlenim in obiskovalcem na vhodu merijo telesno temperaturo. Povpraševanje in prodaja brezstičnih merilnikov temperature in termokamer zato že naraščata. Medtem pa informacijska pooblaščenka opozarja, da bi bilo merjenje temperature v primeru, če bi podjetja te podatke tudi zbirala in hranila, lahko sporno.

'Vsesplošno merjenje temperature ni obvezno niti smiselno'

29. 09. 2020 10.59

Informacijska pooblaščenka opozarja, da glede na veljavne predpise merjenje telesne temperature nikakor ni nujen in smiseln ukrep vedno in povsod, sploh ker lahko vodi v nezakonito zbiranje osebnih podatkov. Za obvezno in vsesplošno merjenje temperature na način, da se obdeluje osebne podatke, namreč ni pravne podlage. O potrebnosti in smiselnosti tega ukrepa mora vedno presojati medicinska stroka, ki mora upoštevati veljavne predpise in zasledovati načelo sorazmernosti, še navajajo v uradu informacijske pooblaščenke. Premier Janša pa je medtem navedbe pooblaščenke označil za "popolnoma napačne, nestrokovne in skrajno škodljive".

V Kranju zaživela zelena streha: na svežem zraku bo lahko 60 učencev

28. 09. 2020 15.43

Učenci sedmih razredov OŠ Staneta Žagarja v Kranju so od ravnateljice in župana v uporabo prevzeli novo zeleno streho. Učenje naravoslovja, kemije, tehničnega in likovnega pouka na prostem bo zdaj bolj zanimivo in poučno, pravi ravnateljica, župan pa načrtuje, da bodo na strehi organizirali tudi visoke protokolarne obiske. Projekt je prijazen ne le do okolja, pač pa tudi do zdravja – zlasti v času razsajanja virusov.

Čeferin po 15.500 gledalcih na stadionu: Želimo vrniti upanje ljudem

28. 09. 2020 12.52

Čeprav se epidemija novega koronavirusa na Madžarskem še ni umirila, je Evropska nogometna zveza ob upoštevanju zdravstvenih in varnostnih predpisov v Budimpešti izpeljala superpokalno tekmo med Bayernom in Sevillo s kar 15.500 gledalci na stadionu. Mnogi so prepričani, da je krovna evropska nogometna organizacija začrtala smernice nogometa v času pandemije novega koronavirusa.

V četrtek rekordnih 192 okužb s koronavirusom

25. 09. 2020 07.26

Vlada je sporočila, da so v četrtek v Sloveniji potrdili 192 novih okužb s koronavirusom, kar je rekordno število do zdaj, rekordno pa je bilo tudi število testiranj, in sicer 3645. V bolnišnični oskrbi je 60 ljudi, na intenzivni negi 15. Iz bolnišnice so odpustili 11 oseb. Umrl ni nihče. "Vnosov v državo skoraj ni, ukvarjamo se z okužbami, ki se dogajajo v lokalnem okolju. Še vedno pa je preveč okužb neznanega izvora," je opozoril Kacin. Če se bo stanje še poslabšalo, bodo za vikend razpravljali o zaostritvi ukrepov. V CUDV Črna so potrdili že več kot 30 primerov koronavirusa.