merjenje kakovosti

Ministrstvo pripravilo 31 smernic za izboljšanje zdravstva

17. 04. 2025 19.09

Na ministrstvu za zdravje so predstavili usmeritve zdravstvene politike za leto 2026. Te vključujejo 31 smernic, ki bodo osnova za pripravo splošnega dogovora v zdravstvu za prihodnje leto. Med temeljnimi cilji so povečanje dostopnosti do storitev, merjenje kakovosti in varnosti storitev ter povečanje učinkovitost izvajanja zdravstvene oskrbe.

Fides z zahtevo ustavne presoje novele zakona o zdravstveni dejavnosti

03. 04. 2025 14.54

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides bo začel aktivnosti za vložitev zahteve za oceno ustavnosti novele zakona o zdravstveni dejavnosti, je odločil glavni stavkovni odbor sindikata. Zahtevali bodo presojo členov, ki jih označujejo za škodljive. Gre predvsem za člene, ki omejujejo dodatno delo zdravnikov v njihovem prostem času. Napoved sicer za zdravstveno ministrico Valentino Prevolnik Rupel ni popolno presenečenje.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina

08. 02. 2025 17.39

Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

Aplikacija Tarifnik: za več prihrankov pri obračunavanju omrežnin

04. 11. 2024 12.11

Da bi ljudem olajšali prehod na novi tarifni sistem za obračunavanje omrežnine, ki je bil uveden 1. oktobra letos, je podjetje CNJ Digital razvilo aplikacijo Tarifnik. Preko nje lahko uporabniki natančno vidijo, kateri tarifni blok je trenutno aktiven, kar jim omogoča premišljeno načrtovanje uporabe električnih naprav in optimizacijo stroškov. Največji prihranek dosežejo, ko svojo porabo prilagodijo cenovno ugodnejšim blokom, ki so manj obremenjeni. Aplikacijo si je v manj kot tednu dni naložilo več kot 9000 uporabnikov. Razvijalci, presenečeni nad izjemnim odzivom, pa v kratkem napovedujejo dodatne izboljšave.

Na predlog novele zakona prejeli pripombe več kot 100 deležnikov

17. 10. 2024 15.15

Opolnoči se je iztekla enomesečna javna razprava o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, katere cilj je razmejitev javnega in zasebnega zdravstva. Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so prejeli pripombe skoraj 100 deležnikov. Med raznolikimi pripombami je slišati tudi opozorila pred odpovedmi zdravnikov v javnih ustanovah.

Svetovni dan varnosti pacientov: v ospredju napake v diagnostiki

17. 09. 2024 06.26

V središču svetovnega dneva varnosti pacientov so letos napake v diagnostiki. Na dnevih odprtih vrat, brezplačnih meritvah, delavnicah in predavanjih bodo poudarjali pomen pravilne in pravočasne diagnostike ter sodelovanja med pacienti in zdravstvenimi delavci za izboljšanje varnosti v zdravstvu.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Indeks zaznave korupcije: lani padli na najnižjo raven, letos jo ohranjamo

30. 01. 2024 10.37

Indeks zaznave korupcije za leto 2023, ki ga je objavil Transparency International, za Slovenijo razkriva enako oceno kot lansko leto. Že drugo leto zapored je namreč prejela oceno 56, Slovenija pa ob tem še vedno znatno zaostaja za povprečjem Evropske unije, ki znaša 64, so sporočili. A da slednje v luči škandalov na področju politične integritete, transparentnosti in sumov korupcije v javnem sektorju v lanskem letu niti ne preseneča, je kritična predsednica slovenskega satelita organizacije, ki je objavila indeks, Neža Grasselli. Kako pa so se odrezale ostale države?

Žalostni prizori: Drinsko jezero še vedno prekriva na tone smeti

13. 12. 2023 18.26

Plastenke, pnevmatike, avtomobilski deli, bela tehnika, sodi – Drinsko jezero pri Višegradu prekriva na tisoče kubikov plavajočih smeti. Gre za pravo ekološko katastrofo, problem pa se vleče že desetletja. Po nekaterih ocenah letno iz jezera odstranijo od šest do osem tisoč kubičnih metrov različnih odpadkov. Okoljevarstveniki ob tem opozarjajo na pasivnost pristojnih institucij.

Kandidata za ministra Props in Novak uspešno prestala zaslišanje v DZ

05. 12. 2023 06.44

Kandidat za ministra za javno upravo Franc Props je s svojo predstavitvijo prepričal odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo. Kot ustrezno jo je ocenilo devet članov odbora, kot neustrezno pa šest. Med prednostnimi nalogami je naštel urejanje plač v javnem sektorju, izboljšanje delovnih pogojev in ohranjanje kadrov. Pred odborom je bil zaslišan tudi kandidat za ministra za naravne vire in prostor Jože Novak. Da je bila njegova predstavitev ustrezna, je ocenilo devet poslancev, pet jih je bilo proti.

A1 Slovenija ponovno prejemnik certifikata za najboljše mobilno omrežje

29. 10. 2023 00.15

Po meritvah podjetja NET CHECK je bilo omrežje A1 Slovenija že drugo leto zapored ocenjeno kot najboljše mobilno omrežje pri nas.

Število čakajočih na prve preglede znova naraslo

28. 07. 2023 15.34

Število čakajočih na prve preglede se je z začetkom julija v primerjavi s preteklim mesecem povečalo za 2,4 odstotka. Zveza organizacij pacientov Slovenije (ZOPS) ocenjuje, da je povečanje čakalnih dob znak, da kljub odstopu ministra ne sme biti prekinjen proces reforme zdravstva.

V Kanadi pogorelo več kot tri milijone hektarjev, zaradi dima v ZDA zapirajo parke in igrišča

08. 06. 2023 11.05

V Kanadi se soočajo z najhujšo sezono požarov v zgodovini. Samo v Quebecu gori 150 požarov, napovedi pa izboljšanja še ne predvidevajo. Požari po vsej Kanadi so doslej požgali že več kot 3,8 milijona hektarjev površin, kar je 12-krat več od 10-letnega povprečja za ta letni čas in skoraj dvakratna površina Slovenije. Dim pa je dosegel tudi ZDA. Iz New Yorka prihajajo "apokaliptični" prizori oranžnega mesta. Ljudem svetujejo, naj na prostem nosijo maske. V Washingtonu so zaprli javne površine, parke in igrišča.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'

09. 10. 2022 07.17

Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Sončne elektrarne na ključ za samooskrbo in postavitev sončne elektrarne

07. 10. 2022 09.14

Sončne elektrarne na ključ so ugodne. Sončna elektrarna za samooskrbo pretvarja sončno energijo v električno. Postavitev sončne elektrarne delno krije Eko sklad

Revolucionaren aparat za preprosto merjenje glukoze

10. 03. 2022 00.15

Neprestana pozornost na raven sladkorja v krvi je sestavni del življenjskega sloga diabetikov. Redno merjenje ravni krvnega sladkorja je lahko precej naporno, predvsem pa neprijetno, saj pogosto vključuje tudi boleč odvzem krvi.

Jeseničane skrbi za zdravje, pristojni mirijo, da izpusti prahu niso škodljivi

09. 01. 2022 16.42

Tik pred novim letom so nebo nad Jesenicami obarvali rdeče-rumeni oblaki dima. Iz podjetja SIJ Acroni so sporočili, da je med postopkom čiščenja pralnika prišlo do nepričakovanega izpusta dušikovega dioksida in zatrdili, da to ni predstavljalo nevarnosti za krajane ali imelo vpliva na okolje. A lokalni prebivalci opozarjajo, da je pobočje hriba Straža zaradi obrata že povsem golo, zaradi nenehnega močnega jedkastega vonja se je tam nemogoče zadrževati dlje časa. Skrbi jih, kako bo vse to onesnaževanje vplivalo na njihovo zdravje.

S kakovostnimi vhodnimi vrati do nižjih stroškov ogrevanja

28. 11. 2021 00.15

Ste že ocenili, kako močno vas bo letošnja kurilna sezona udarila po žepu? Konkretne številke so sicer odvisne od tega, kako neusmiljena zima se nam obeta, a obstajajo načini, da njen vpliv na svoje domovanje (in s tem na denarnico) vsaj nekoliko zmanjšam. Kako? Med drugim tudi z dobro izoliranim vhodom!

Bližajo se topli dnevi. Pripravite svoj dom na vroče poletje

05. 06. 2021 00.15

Gotovo se veselite toplega vremena. A kako lahko dosežete, da boste tudi doma uživali v poletju? Sobe v mansardi služijo različnim namenom, zato zahtevajo tudi različne rešitve za zaščito proti vročini. Tako boste tudi v vročih dneh ustvarili prijeten prostor za spanje, delo, učenje in celo za vadbo doma. Za vas smo razvili nabor rešitev, ki ne le ponujajo učinkovito zaščito pred poletno vročino, temveč nudijo tudi popolno zatemnitev in dodatno protihrupno zaščito.

Trenutne razmere v zdravstvu? 'Z eno besedo: katastrofa'

26. 10. 2020 15.23

Direktor Klinike Golnik in predsednik Zdravstvenega sveta Aleš Rozman je v odprtem pismu državljanom in zdravstvenemu ministru Gantarju izrazil podporo v vseh prizadevanjih in naporih v času soočanja z epidemijo covida-19. Medtem pa je val odobravanja, pa tudi ogorčenja sprožil zapis na Facebooku zaposlenega v UKC Ljubljana, ki dela na oddelku, kjer zdravijo bolnike s covidom-19. "Po eni uri ti pod plaščem ter vso zaščito, ki ne diha, postane že peklensko vroče. Rad bi naredil požirek vode, pa ne moreš," opisuje razmere. Podobno navaja tudi mariborska zdravnica: "Bolnišnica se z vso resnostjo pripravlja na najbolj 'črn' scenarij. Srčno upam, da se ne uresniči."

Po požaru na Viču: je obvestilo veljalo za celotno Ljubljano ali zgolj za bližnjo okolico?

11. 09. 2020 15.54

Tudi po drugem požaru na avtoodpadu na ljubljanskem Viču so se pojavile težave pri obveščanju javnosti. Iz opozorila, naj zaprejo okna in ostanejo v zaprtih prostorih, ki so ga posredovali medijem, smo namreč razbrali, da le-to velja za celotno Ljubljano. Ljubljanski Oddelek za zaščito, reševanje in civilno obrambo pa sedaj pravi, da je opozorilo veljalo zgolj za območje v bližini požara.

Župan zaradi suma okužbe zaprl šolo in vrtec na Kapeli, Krek do njegovega ukrepanja kritičen

21. 05. 2020 10.18

Župan Radencev Roman Leljak je sporočil, da začasno zapira vrtec in osnovno šolo na Kapeli, potem ko se je pri enem od staršev otroka, ki obiskuje vrtec, pojavil sum na okužbo s koronavirusom. Direktor NIJZ MIlan Krek je do županovega ukrepanja kritičen in opozarja, da bo takšnih primerov v prihodnje še veliko. Pristojni so medtem danes sporočili, da bo klicni center, kamor se državljani lahko obrnejo z vprašanji o novem koronavirusu, deloval s skrajšanim delovnim časom. Kot so ocenili, je klicni center močno prispeval k informiranju ljudi. V uradu informacijskega pooblaščenca pa opozarjajo na nameščanje termo kamer za merjenje temperature.

Vlada SDH podala soglasje k načrtu upravljanja naložb, tudi turističnih

06. 02. 2020 15.55

Vlada, ki opravlja tekoče posle, je Slovenskemu državnemu holdingu dala soglasje k letnemu načrtu upravljanja kapitalskih naložb za leto 2020. Dokument vsebuje tudi načrt konsolidacije, upravljanja in prestrukturiranja turističnih družb v državni lasti, je objavila vlada. Dividende SDH so bile lani zaradi prodaje NLB in Abanke za več kot 100 milijonov evrov manjše kot leta 2018.

Naprava, ki preveri kakovost in vsebnost živil

26. 03. 2019 21.00

Si predstavljate, da lahko ob nakupovanju, takoj v trgovini, preverite, ali je sadje sveže, meso kakovostno? Napravo, ki počne točno to, je razvil južnokorejski znanstvenik, ki si je za prodor na evropski trg izbral prav Slovenijo. Da jo svet potrebuje, se je odločil, ko je spoznal, kako problematičen je v njegovi domovini trg s ponarejenimi zdravili.

Največ neodločenih volivcev k NSi?

26. 05. 2018 00.05

Čeprav je do volitev še dober teden dni, pa raziskave kažejo, da se podpora strankam lahko še močno spremeni. To je potrdila tudi anketa Episcentra, ki je postregla z nekaterimi zelo zanimivimi podatki, saj je poleg realnega dosega strank izmerila tudi njihov maksimalni doseg.

FOTO in VIDEO: Požar v grobem pogašen, meritve pokazale, da v zraku ni bilo škodljivih plinov in snovi

21. 07. 2017 06.54

Požar v Zalogu je v grobem pogašen, ostajajo še določena težko dostopna žarišča. Meritve ozračja so pokazale, da v zraku ni bilo škodljivih snovi, dovoljena vsebnost delcev PM10 pa ni bila presežena. Prav tako ocenjujejo, da onesnaženje s prašnimi delci ne bo imelo posledic na neoporečnost živil.

Zmagali inovatorji, ki bodo s svojo idejo spreminjali mesta prihodnosti

21. 04. 2017 08.58

Najboljša inovacija letošnjega razpisa za Rektorjevo nagrado je 'Interaktivna regulacija oblike zazidave'. Avtorji so razmišljali globalno in gledali v prihodnost, ko se bo v mesta priselilo 2,4 milijarde ljudi.

Kdo bo odnesel nagrado za najboljšo inovacijo? V finalu tudi jajčkomat, pametni obliž, robotska celica in tipanka

18. 04. 2017 09.46

Ljubljanska univerza bo najboljšemu inovatorju podelila Rektorjevo nagrado za naj inovacijo. V finale se je prebilo sedem ekip, sedem povsem različnih izjemnih idej. Kot smo ugotovili tudi sami, ima komisija vsekakor zelo težko nalogo.

Mrtvih vse več. Je rešitev prepoved alkohola, avtocestna policija ali pametne ceste?

04. 01. 2017 09.16

Leto 2016 se je začelo z eno najhujših prometnih nesreč v zgodovini Slovenije. Januarja je v megli pokalo na primorski avtocesti: 56 avtomobilov, 128 udeležencev, štirje mrtvi. To je bil le uvod v dvanajst tragičnih mesecev na naših cestah. Poslušali smo opozorila, predlagali so rešitve, a konec leta je bil podoben kot začetek: črn.

Bruseljski odpustki avtomobilski industriji: testi v realnih pogojih, dovoljeni izpusti pa dvakrat višji

05. 02. 2016 17.54

Evropski poslanci so podprli merjenje avtomobilskih izpustov v realnih pogojih. A če bodo na eni strani ti rezultati bolj realni, prinašajo po drugi strani evropski avtomobilski industriji velike odpustke glede emisij.