meritev

AVP postavila prve tri merilnike varnostne razdalje
24. 04. 2025 21.51Agencija za varnost prometa (AVP) je v Borovcih, Selnici ob Dravi in Slovenj Gradcu postavila prve merilnike varnostne razdalje. Vsi sistemi so priključeni in delujejo, čeprav so LCD zasloni za zdaj še izključeni in izvajajo prikrite meritve. Po navedbah AVP je neustrezna varnostna razdalja eden od petih najpogostejših vzrokov prometnih nesreč.

Omrežnina: odslej trajna oprostitev zaračunavanja presežne moči
23. 04. 2025 18.40Agencija za energijo je s spremembo področnega akta odpravila prehodno obdobje, v katerem se uporabnikom, ki ne spremenijo določene obračunske moči, ne zaračuna morebitna presežna moč - odslej bo to veljalo trajno. Agencija pravi, da nadaljuje analize in da namerava posodobitve metodologije obračuna omrežnine predstaviti do konca junija.

Po Nizozemski svarila tudi pred kontaminacijo hrane pri nas
17. 04. 2025 09.43Medtem ko se aktivisti v Sloveniji borijo za prepoved baterijske reje kokoši, Nizozemce skrbi nekaj povsem drugega. Nizozemska vladna agencija je v torek sporočila, da bi morali ljudje na Nizozemskem prenehati jesti domača jajca kokoši, ki se hranijo na domačih dvoriščih. In kaj je razlog nenavadnega opozorila? Njihov nacionalni inštitut za javno zdravje skrbi kontaminacija s PFAS, bolj znanim kot večne kemikalije. Kokoši bi se lahko z njimi kontaminirale preko svojega plena – deževnikov, glist in ostalih črvov, ki so njihova največja poslastica, pravijo. Opozorilo nizozemskega inštituta za javno zdravje Nizozemcem, naj zaradi pojava visokih ravni umetno ustvarjenih kemikalij PFAS ne uživajo jajc iz lastne reje, navaja k previdnosti tudi pri nas, so opozorili v ZPS.

Sončna energija za vse: Ali bo v Sloveniji ugasnila?
10. 04. 2025 07.00Hrastnik bi lahko poimenovali kar zibelka slovenskih energetskih skupnosti. Uspelo jim je ujeti sončnega duha energetskih skupnosti, ki ni le cenejša elektrika, ampak predvsem sodelovanje uporabnikov pri odločanju. Potencial za razvoj energetskih skupnosti v Sloveniji je velik, a zdaj se bojijo, da se bo ustavil. Razvoj modela skupnostne samooskrbe je namreč temeljil na letnih neto meritvah, zaradi sprememb v evropski zakonodaji pa odslej ni več mogoč. Država je ključni pogoj, ki določa odnos med dobaviteljem in člani skupnosti, popolnoma deregulirala, opozarjajo v društvu Focus. Odgovor ministrstva je naložbena pomoč, člani takšnih skupnosti pa si želijo bolj trajnostnostne rešitve, saj ne želijo biti odvisni od trenutne politike.

Glede na poročilo razpoke na hišah niso posledice miniranja za drugi tir
10. 04. 2025 12.21Potem ko so se pojavile ocene, da so se na več objektih na Škofijah, Plavjah in Dekanih pojavile razpoke zaradi miniranja na drugem tiru, poročilo, ki sta ga naročila 2TDK in Kolektor, to zanika. Eko patrulja Alpe Adria Green (AAG) ob tem opozarja, da so v bližnji Lokvi prebivalci izpostavljeni vedno večjemu onesnaževanju zraka in okolice.

Na 575 lokacijah z radarji lovijo prehitre voznike
09. 04. 2025 08.18Po Sloveniji poteka maratonski nadzor hitrosti. Ali vozniki upoštevajo predpisane omejitve hitrosti, policisti preverjajo na kar 575 lokacijah po vsej državi. Ker želijo delovati preventivno, pa so na Policiji že vnaprej objavili seznam merilnih mest s pripisano smerjo in uro merjenja hitrosti. Preverite, kje bodo policisti prežali na prehitre voznike.

Preverite, kje bodo policisti prežali na prehitre voznike
08. 04. 2025 14.29V sredo bodo med maratonskim nadzorom hitrosti na cestah po Sloveniji z radarji lovili prehitre voznike. Radarji so nameščeni na 575 lokacijah po vsej državi. Lokacije, na katerih merijo hitrost, so vnaprej objavili, saj želijo, kot poudarjajo na Policiji, delovati preventivno.

Vozili pod vplivom kokaina, krepko prehitro, med prehitevanjem celo telefoniral
07. 04. 2025 15.24Celjski policisti so minuli konec tedna ustavili več kršiteljev cestno-prometnih predpisov. Med drugim so obravnavali dva voznika, ki sta vozila pod vplivom prepovedanih drog, voznika z vozilom, ki ni bilo tehnično brezhibno, več voznikov pa je prekoračilo omejitev hitrosti. Med slednjimi sta bila tudi dva voznika začetnika, ki sta hitrost prekoračila za več kot 50 kilometrov na uro. Še enega voznika začetnika pa so ustavili in kontrolirali, ker je v križišču prehiteval v škarje ter ob tem telefoniral.

Sneguljčica 'katastrofa' za filmske blagajne: bo sploh pokrila stroške snemanja?
06. 04. 2025 07.00Slabe napovedi so se uresničile. Sneguljčica, ki je razburjala že pred izidom, se s pogromom sooča tudi po premieri. Gledalci ji namreč namenjajo zelo nizke ocene na platformah za ocenjevanje filmov – te so med najnižjimi v zgodovini meritev –, prav tako je precej manjši od pričakovanj tudi zaslužek. Bojazen, da film ne bo pokril stroškov snemanja in promocije, je zdaj vse večja. A ne le to, kot kaže bo film vplival tudi na prihodnjo Disneyjevo produkcijo.

Slovenci znova zaupajo zdravnikom in direktorjem, manj Policiji
03. 04. 2025 13.03Raziskava Ogledalo Slovenije, ki jo je konec marca izvedla agencija Valicon, ugotavlja vrnitev zaupanja v zdravstvo, poklic zdravnika, banke in direktorje ter opazen padec zaupanja v Policijo, spletne trgovine in poklic umetnika. Med poklici najbolj zaupanja vredni ostajajo gasilci ter reševalci, med institucijami pa civilna zaščita.

Afera norveških dresov: Pravila ostajajo enaka, spreminjajo se merilni postopki
29. 03. 2025 08.21Vodja smučarskih skokov in nordijske kombinacije Gorazd Pogorelčnik je v Planici razkril zadnje novosti po škandalu s prirejanjem dresov v norveški ekipi in posledicami za olimpijsko sezono. Kot je dejal po petkovem sestanku pododbora za opremo in razvoj pri mednarodni zvezi Fis, sprememb pravil ne bo, spremenili pa bodo merilne postopke.

Prve meritve po požaru na deponiji pokazale, da je kakovost zraka slaba
10. 03. 2025 07.12Ponoči je zagorelo na deponiji podjetja Cerop Puconci. Večje število gasilcev je uspelo lokalizirati in ustaviti požar, dela na požarišču pa še potekajo. Zaradi morebitnih škodljivih snovi v zraku naj prebivalci v okoliških naseljih ne odpirajo oken in vrat, osebe s težavami z dihanjem pa naj ne zapuščajo domov. Prve meritve so pokazale, da je kakovost zraka slaba.

Divjal s hitrostjo 257 km/h: 1200 evrov in 9 točk kazni
07. 03. 2025 11.2532-letnemu vozniku Volkswagnovega golfa so novomeški policisti na avtocesti pri naselju Vihre izmerili hitrost 257 km/h. Poleg 1200 evrov kazni si je prislužil tudi devet kazenskih točk.

Letošnji februar tretji najtoplejši doslej
06. 03. 2025 08.20Letošnji februar je bil po podatkih službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus tretji najtoplejši februar doslej. Povprečna globalna temperatura zraka je dosegla 13,36 stopinje Celzija, kar je 0,63 stopinje nad februarskim povprečjem v obdobju 1991–2020. V Evropi je februar precej odstopal od najtoplejših mesecev.

Leta 1952 toliko snega, da so iz hiš izstopali kar skozi okna
17. 02. 2025 07.36Še vedno bodo vztrajale dokaj nizke temperature, a če se ozremo v preteklost, so se v takšnem času soočali z zimami, ko so zabeležili tudi okoli minus 30 stopinj Celzija. Snežna odeja je bila 6. februarja leta 1952 tako debela, da so ponekod iz hiš izstopali kar skozi okna prvega nadstropja.

Telemach Slovenija prejel priznanje za najbolj zanesljivo mobilno omrežje
12. 02. 2025 00.15S priznanjem družbe Opensignal telekomunikacijski operater Telemach utrjuje položaj podjetja, ki narekuje trende na področju povezljivosti naslednje generacije.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina
08. 02. 2025 17.39Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

Leto zaskrbljujočih rekordov: prebili neslavno mejo, pri nas za kar pol stopinje topleje
18. 01. 2025 06.00Že deseto leto zapored lahko znova ponovimo, da je za nami najtoplejše zabeleženo leto. Za nami je globalno leto vremenskih presežkov, rekordov tako na regionalni kot na globalni ravni, leto 2024 opisujejo klimatologi. Prvič smo prebili neslavno mejo 1,5 stopinje Celzija nad predindustrijsko dobo in s takšnim tempom se bomo do leta 2050 že približali naslednjemu mejniku dveh stopinj Celzija, svarijo klimatologi. Povprečna temperatura zraka je na ravni države znašala okoli 11,3 stopinje, kar je pol stopinje več kot leto prej. Za lažjo predstavo, kaj to pomeni, pa ponazoritev: kraji na 500 metrih so imeli letos podobne temperaturne razmere kot lansko leto kraji na 400 metrih nadmorske višine.

Poročilo: Debelost bi bilo treba na novo opredeliti
15. 01. 2025 11.27Debelost bi bilo treba opredeliti na novo in jo diagnosticirati z natančnejšimi meritvami, pri čemer bi zdravniki morali upoštevati tudi zdravje pacientov, piše v poročilu, ki ga je sestavila 56-članska komisija zdravstvenih strokovnjakov. Glede na zdravje pacienta bi se debelost nato opredelilo kot klinično ali predklinično.

Lani globalna temperatura prvič za več kot 1,5 stopinje presegla predindustrijsko raven
10. 01. 2025 07.06Leto 2024 je bilo najtoplejše v zgodovini meritev, povprečna globalna temperatura zraka pa je prvič za več kot 1,5 stopinje Celzija presegla predindustrijsko raven, so sporočili iz službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus. Glavni razlog za ekstremne temperature so izpusti toplogrednih plinov. Prilagajanje na podnebne spremembe ni več izbira, ampak je nuja, je ob tem povedal direktor EU Copernicus Carlo Buontempo. Da je nujno ukrepati, se je strinjal tudi Mauro Facchini z Evropske komisije.

Se bomo tudi letos na najdaljšo noč v letu stiskali pod dežniki?
29. 12. 2024 19.27Kje boste pa letos preživeli novo leto? To je verjetno najpogostejše vprašanje te dni. Že kar nekajkrat je praznovanje na prostem pokvarilo vreme. Ali bo tokrat kaj drugače? Bomo spet praznovali z dežniki v rokah? Bo ognjemete spet prikrila megla? No, vremenoslovci imajo tokrat dobre novice - na najdaljšo noč v letu se bodo temperature gibale okoli 0 stopinj Celzija, a bo suho in jasno. Vreme pa nas bo očitno s soncem in prijetnimi temperaturami razvajalo tudi v začetku novega leta. Že kmalu se bodo ponekod v državi lahko razveselili nove pošiljke snega.

Bosanske piramide: energetski fenomen ali dobičkonosna prevara?
29. 12. 2024 07.57Trditve Semirja Osmanagića in njegovih somišljenikov o obstoju piramid v kraju Visoko že dlje časa razburjajo stroko. Čeprav so različni strokovnjaki potrdili njegovo odkritje, je večina skeptična, češ da gre za naravne griče, ki so jih oblikovali geološki procesi, kot je erozija. Označujejo ga za prevaranta in psevdoznanstvenika in mu celo očitajo, da sam koplje rove za turistične in dobičkonosne namene. "Kritike ljudi, ki ne samo, da nikoli niso bili v Bosni, pač pa so piramide gledali samo na televiziji in verjamejo v pravljice, da so jih gradili sužnji kot grobnice faraonom, so zame povsem nerelevantne," odgovarja bosanski Indiana Jones. In še: Nihče od mojih kritikov ni strokovnjak za piramide, jaz pa jih preučujem že celo življenje.

Kdaj smo imeli nazadnje bel božič?
25. 12. 2024 07.00Marsikdo si želi, da bi se na božično jutro prebudil v zasneženo idilo, a belega božiča v večjem delu države, torej tudi po nižinah, ni bilo že 17 let. Ponekod po Sloveniji je sicer letos, po padavinah v začetku tega tedna, praznični dan po dolgih letih zopet bel.

Hipnoza – anestezija, sprostitev in terapija
15. 12. 2024 14.05Medicinska hipnoza v športu, pri porodu, za strahove, travme, samozavest, tudi operativne posege. Pri nas jo uporabljajo pri tako imenovanih budnih možganskih operacijah, da pacienta pomirijo, pripravijo na nujno sodelovanje. Tudi zobozdravniki pred pregledi in posegi. Gre za budno stanje, v katerem smo bolj dovzetni za sugestije in spremembe v razmišljanju in dojemanju.

Previdno pri odzivanju na vabila za različne brezplačne dogodke
13. 12. 2024 11.00Tržni inšpektorat opozarja na prakse podjetij, ki vabijo na različna brezplačna praznovanja, brezplačne zdravstvene meritve in druge podobne dogodke, pri čemer pa je dejanski namen takšnih dogodkov prodaja določenih izdelkov. Pri tem so njihova tarča zlasti starejši potrošniki.

Elektrika brez skrbi: znižajte stroške na enostaven način
11. 12. 2024 00.15Znižajte stroške elektrike s sistemom optiMOON! Spremljajte in uravnavajte moč porabnikov, uravnavajte moč glede na tarife in shranjujte presežke.

Rekordno sneženje v Seulu: zabeležili že dve smrtni žrtvi
27. 11. 2024 16.58Seul je danes prekrila 18-centimetrska snežna odeja, kar je po podatkih južnokorejske meteorološke agencije največ v mesecu novembru od začetka meritev pred več kot stoletjem. Več kot 200 gospodinjstev v 10-milijonski prestolnici je ostalo brez elektrike. Zastal je tudi letalski in trajektni promet.

Slovenci spet zaupamo zdravnikom in spletnim trgovinam
22. 11. 2024 16.06Raziskava Ogledalo Slovenije, ki jo je sredi oktobra izvedlo podjetje Valicon, ugotavlja vrnitev zaupanja v zdravnike in spletne trgovine na eni strani ter občuten padec zaupanja v direktorje na drugi strani. Najbolj zaupanja vreden poklic ostajajo gasilci ter reševalci.

NSi za razveljavitev novega sistema omrežnine
13. 11. 2024 13.14Poslanci NSi zahtevajo "svojo" sejo odbora DZ za infrastrukturo, na kateri bi razpravljali o novem sistemu obračuna omrežnine pri elektriki. Menijo, da bi morala vlada poskrbeti za to, da se akt o omrežnini, ki je sicer v pristojnosti Agencije za energijo, razveljavi, je dejal poslanec NSi Jernej Vrtovec.

Nov sistem obračuna omrežnine ostaja, agencija za energijo vztraja
12. 11. 2024 08.32Agencija za energijo ne bo spreminjala sistema obračuna omrežnine za električno energijo, ki je začel veljati 1. oktobra, vztraja direktorica agencije Duška Godina. Kot pravi, za kakršnekoli spremembe ni razlogov, nov način obračuna je močno strokovno podkovan, za zdaj vse poteka skladno z napovedmi. Kot smo poročali, pa naj bi premier Golob odpovedal pot na podnebno konferenco v Azerbajdžanu tudi zato, ker je ogorčen nad delom omenjene agencije in novim sistemom. Agencija sicer vztraja, da ni nikogar zavajala. Koalicijski partnerji so se medtem dogovorili, da bo vlada to vprašanje obravnavala v četrtek na redni seji.