menjalni tečaji

Združenje bank: v tujini plačila s kartico opravite v lokalni valuti
09. 06. 2023 12.23Združenje bank Slovenije pred bližajočimi se poletnimi počitnicami opozarja na varno rabo plačilnih kartic. Imetnikom svetujejo, da v državah, kjer evro ni domača valuta, plačila s kartico ali pa dvig gotovine na bankomatih opravijo v lokalni valuti. Pred odhodom v tujino prav tako preverite veljavnost svojih plačilnih kartic, v primeru morebitnih zlorab pa o tem nemudoma obvestite svojo banko.

Višji stroški: kupci naj bi Amazonu pomagali pokriti milijardne izgube
27. 03. 2023 09.55Spletni trgovec Amazon je prvič po letu 2014 zabeležil izgubo. Zdaj naj bi za to plačali kupci in prodajalci na platformi. Gigant naj bi tako za oboje zvišal stroške, ob tem pa izvedel še nekaj drugih ukrepov.

Tudi na počitnicah poskrbite za varno plačevanje
11. 06. 2022 14.58Združenje bank Slovenije (ZBS) je ob prihajajočih poletnih počitnicah izdalo priporočila za varno plačevanje tudi na dopustu ter pravila o priporočenem ravnanju s plačilnimi karticami in uporabi POS-terminalov in bankomatov.

Turisti na Hrvaškem nezadovoljni z menjalnimi tečaji
30. 07. 2021 11.14Številni turisti na Hrvaškem, med katerimi so tudi Slovenci, se počutijo prevarane, ko za 100 evrov dobijo nekaj več kot 600 kun, medtem ko po uradnem tečaju vrednost enega evra znaša približno 7,5 kune. V hrvaški centralni banki pravijo, da menjalnice samostojno določajo tečaj v skladu s tržnimi pogoji.

Priporočila za neevrske države: Pri plačilu s kartico izberite plačilo v lokalni valuti
22. 06. 2021 16.52Če se odpravljate v tujino, morate poleg dokazil o cepljenju, testiranju ali prebolevnosti in urejenem zdravstvenem zavarovanju za tujino poskrbeti tudi za varno uporabo plačilnih kartic. Za vse države, kjer valuta ni evro, predhodno preverite menjalne tečaje, na bankomatu izberite dvig v lokalni valuti brez konverzije in v vseh primerih velja, da pred potovanjem preverite veljavnost plačilnih kartic.

Na bankomatih v tujini izberite dvig brez konverzije
04. 07. 2020 07.00Počitnice in čas dopustov je tu in čeprav je koronavirus marsikomu prekrižal načrte, bo še vedno veliko ljudi potovalo v tujino, večina predvidoma na Hrvaško. Da poletno polnjenje baterij ne bo hkrati tudi nepričakovano dodatno praznjenje denarnice, je tu nekaj nasvetov, kako se izogniti skritim stroškom pri uporabi bančnih storitev. Pripravili so jih pri Združenju bank Slovenije.

Bančni uslužbenec, ki nikoli ne zamuja: robot 'Zmajček' hitro uredi osebni račun
14. 05. 2018 11.01Najnovejši bančni uslužbenec v Šanghaju je točen, ustrežljiv in komunikativen. Prvi bančni robot na svetu so poimenovali 'Zmajček'. Hitro uredi bančni račun, zamenja denar ali odgovori na osnovna vprašanja. Je prvi popolnoma avtomatiziran izdelek na tržišču.

Švicarska bankirja: Recesija v Veliki Britaniji je skoraj neizbežna
24. 06. 2016 07.41Ob prvih izidih referenduma je britanski funt padel na najnižjo raven v zgodovini. Padla je tudi vrednost evra, krepi pa se švicarski frank. Na borzah so padli borzni indeksi. Zrasla je cena zlata, medtem ko so cene nafte padle. "Nikoli več ne bo tako, kot je bilo, a ni rečeno, da je to najslabše za prihodnost EU," pravi predsednik GZS.

Študent v samo dveh tednih zaslužil neverjetnih 219.750 USD
23. 05. 2016 06.00Pod vtisom globalizacije se vse več investitorjev odloča za udeležbo na svetovnih finančnih trgih. Nekateri zelo uspešno ustvarjajo dobiček, drugi žal zaradi pomankanja znanja ne.

Islandija s kar 16-odstotno inflacijo
27. 10. 2008 09.07Islandija, ki je bila do nedavnega ena najbogatejših držav sveta, je zabeležila rekordno inflacijo. Finančna kriza je med drugim tako rekoč ustavila prodajo avtomobilov.

Rop za hitro uvedbo evra
04. 11. 2003 00.00Vlada in centralna banka sta s predsednikom vlade Ropom razpravljali o vstopu Slovenije v mehanizem evropskih menjalnih tečajev ERM 2.

SAP povečal dobiček
21. 04. 2003 00.00Največji evropski proizvajalec programske opreme SAP je v prvem četrtletju letos kljub manjšemu prihodku od prodaje občutno povečal dobiček.

Evro in dolar izenačena
15. 07. 2002 00.00Vrednost skupne evropske valute evro se je danes prvič po februarju 2000 izenačila z vrednostjo dolarja.

V Argentini zaprte menjalnice
09. 01. 2002 00.00Argentinska centralna banka je sprejela odločitev, da bodo vrata menjalnic zaenkrat ostala zaprta. Veliko Argentincev pa želi zaradi globoke gospodarske krize zapustiti državo.

Sprostili tečaj turške lire
23. 02. 2001 00.00Zaradi hude finančne krize je turška vlada sprostila menjalni tečaj turške lire in s tem omogočila devalvacijo nacionalne valute. Za takšen ukrep se je vlada odločila po dvanajsturni krizni seji s finančnimi strokovnjaki in predstavniki centralne banke v Ankari. Tečaj lire, ki je bil doslej vezan na košarico valut, se je danes znižal za dobro četrtino, porasli pa so tečaji vrednostnih papirjev na borzi. Mednarodni denarni sklad je odločitev Turčije pozdravil.

Previsoka ovrednotenost evra v primerjavi z jenom in dolarjem?
02. 01. 1999 14.10Podpredsednik Evropske centralne banke (EBC) Christian Noyer je za nemški tisk povedal, da je bojazen o preveliki ovrednotenosti evra v primerjavi z dolarjem ali jenom odveč, saj EBC noče ustvariti ''neupravičljivo visoke stopnje'' za evro. Kljub neuravnoteženem stanju na finančnih trgih so v preteklem menjalni tečaji med dolarjem in valutami držav, članic Evropske monetarne zveze, ostali stabilni, Noyer pa ne vidi nobenega razloga, da bi se takšno stanje spremenilo.

Guverner nemške centralne banke o posledicah uvedbe evra
14. 11. 1997 00.00Guverner nemške centralne banke Hans Tietmeyer je v Frankfurtu sinoči povedal, da ni pripravljen postati guverner evropske centralne banke, in se izrekel proti kandidaturi nemškega predstavnika za ta položaj. Tietmeyer je obenem ponovno posvaril pred posledicami uvedbe evra, če izbira udeleženk maja prihodnje leto ne bo dovolj stroga. Po njegovih besedah utegne spoznanje, da mehanizma menjalnih tečajev ni več na voljo, prinesti <i>bridko prebujenje</i>. Zato mora vsaka država premisliti, ali je dovolj prožna, da je lahko kos skupni denarni politiki in enotni denarni enoti. <i>To velja tudi za Nemčijo,</i> je Tietmeyer poudaril v mednarodnem klubu frankfurtskih gospodarskih novinarjev. Pojasnil je, da po uvedbi evra v začetku leta 1999 spremenljivi menjalni tečaji ne bodo več mogli izenačiti razlik v gospodarski zmogljivosti evropskih regij.