mengele

Strup v žile, steklo na rane, kemikalije v oči: 'angel smrti' umrl na plaži
08. 02. 2023 08.02Josef Mengele si je prislužil vzdevek angel smrti, ker je imel moč odločati o tem, kdo bo živel in kdo umrl v koncentracijskem taborišču Auschwitz, zaradi svojih grozljivih poskusov na ujetnikih. A roka pravice ga ni nikoli ujela, tudi po zaslugi vplivnih podpornikov. Umrl je na brazilski plaži veliko bolj mirno kot njegove žrtve.

'Rekel je, da bomo tam gori še dva ali tri mesece, potem pridem k tebi'
27. 01. 2022 06.00Svet obeležuje mednarodni dan spomina na holokavst ob 77. obletnici osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz. Kolesje nacizma je drobilo vse, ki režimu niso bili po volji zaradi svoje rase, vere, spolne usmerjenosti ali zdravstvenega stanja – in kraj, kjer je bilo najhuje, je bilo koncentracijsko taborišče Auschwitz na Poljskem, kjer je bilo od maja 1940 do januarja 1945 ubitih okoli 1,1 milijona ljudi, večinoma Judov. Tam je umrl skoraj vsak šesti od šest milijonov Judov, ki so bili ubiti v holokavstu. So pa tam trpeli tudi Slovenci.

45554: Spremenili so me v pomilovanja vredno bitje, oropali človeškega obraza
28. 01. 2020 07.52"Stražar je rekel – levo. In nato je rdeča pika v daljavi postajala vse manjša in manjša. In tako je iz mojega življenja v smrt odšla moja družina." Kruta usoda deklice v rdečem plašču je bila znova obujena v trenutkih, ko se je svet v Auschwitzu spominjal holokavsta. In čeprav tukaj vsako leto odmeva "nikoli več", osrednje vprašanje ostaja – kdaj bo Auschwitz tudi resnično “osvobojen”, kdaj bo zablod, ki so vodile v to mračno poglavje zgodovine, resnično osvobojeno tudi človeštvo, so poudarili govorniki.

'Vidite pepel? To so vaše mame, očetje, bratje, sestre! Bi radi bili naslednji?!’
27. 01. 2020 04.30"Naša baraka je bila blizu ognja, na katerega so metali otroke. Žive! Si predstavljate? Celo noč smo gledali plamene in poslušali vpitje. Zaradi teh spominov pogosto ne spim. Veste, življenje gre naprej, zelo enostavno je pozabiti. Ampak tega ne morem dopustiti. Nacisti so poklali naše bližnje. In če svet pozabi, so umrli zaman. Bil sem iz sedemčlanske družine. Konec vojne sva dočakala samo jaz in sestra."

Nerazumljiva, a zmagovalna korejska logika
19. 10. 2019 12.17Hibrid med hibridom in dizlom, po vrhu pa še med lamborghinijem in mcLarnom, ki ima stoenkine luči in sedeže iz katrce, je spaka.

Umrla Eva Kor: preživela je Auschwitz in mučenje angela smrti
06. 07. 2019 16.03V 85. letu starosti je umrla Eva Kor, judinja, ki je preživela Auschwitz in mučenje zloglasnega angela smrti – Josefa Mengeleja. Umrla je med potjo na Poljsko, kjer je vsakoletno obiskovala Auschwitz. Svoje življenje je posvetila ozaveščanju o holokavstu, bila je glasna zagovornica odpuščanja.

'Zdaj pa poglejte še drugi dimnik. Tam gorijo vaši svojci'
27. 01. 2019 15.13"Tri dni in tri noči smo potovali z vlakom. Nikoli niso odprli vrat, da bi preverili, če je morda kdo umrl. Moj dedek je umrl, medtem ko je stal na vlaku. Niti na tla ga niso položili," tako se Cipora Feivlovich spominja prihoda na kraj groze – v Auschwitz.

Spreminjanje barve oči, presajanje okončin, prisilne oploditve: najbolj grozljivi poskusi medicine, ki se je utopila v ideologiji
12. 05. 2015 06.00Recimo, da v pozni jeseni na gori zaidete in tam ostanete tako dolgo, dokler vas ne rešijo z napol zmrznjenimi okončinami na robu življenja. Najbrž se ne boste spraševali, od kod zdravnikom metode, ko vas bodo reševali. A vseeno ne gre pozabiti, kaj vse in na kakšen način je zraslo na neslavnem zeljniku nacističnih zdravnikov.

Nori znanstveniki in njihovi poskusi
16. 05. 2010 17.23Meja med genialnostjo in norostjo je zelo tanka, a nekateri znanstveniki te meje niso samo prestopili, njihovi poskusi namreč prekašajo celo filmske izmišljotine.

Brutalni posegi na ljudeh
10. 04. 2010 06.30Znanost je zelo pomembna za človeštvo. Mnogi dosežki so povezani z radikalnimi znanstvenimi posegi in eksperimenti. Ali lahko sadistične poskuse na ljudeh v preteklosti, in celo v sedanjosti, sploh štejemo med znanost?!

Obudil bo Mengeleja
12. 08. 2006 03.24Brett Ratner bo režiral novo predelavo trilerja o nacističnih zločinih dr. Mengeleja, <i>Dečki iz Brazilije</i>.

V Bukarešti bodo usmrtili 300.000 psov
25. 02. 2001 00.00Dvesto prebivalcev romunske prestolnice je nedavno protestiralo proti načrtu mestnih oblasti o usmrtitvi kakih 300.000 potepuških psov, ki se klatijo po mestnih ulicah. "Nasprotujemo masakru" je pisalo na nekaj transparentih, zdravnika Liviuja Harbuza, ki so ga mestne oblasti zadolžile za vodenje načrta, pa so poimenovali "nacistični doktor Mengele". Pse naj bi najprej polovili, nato bodo nekaj dni v zavetišču, na koncu pa jih čaka usmrtitev. Pred smrtjo jih lahko rešijo le ljubitelji živali, ki jim bodo ponudili dom in ne bodo pustili, da se potepajo po ulicah. Lani so potepuški psi ogrizli skoraj 20.000 Bukareštancev.

Pavelić v Argentino odnesel 200 kilogramov zlata
13. 11. 1999 10.06Ustaški voditelj Ante Pavelić je po koncu druge svetovne vojne v Argentino pribežal z 200 kilogrami zlata, ki ga je verjetno zaplenil žrtvam svojega režima, je izjavil koordiantor Komisije za pojasnjevanje nacistične dejavnosti v Argentini Ignacio Klich. Povedal je tudi, da so do podatkov prišli po dveletnem raziskovanju v Argentini, na Hrvaškem in drugih evropskih državah, ni pa jim uspelo ugotoviti, kaj se je z zlatom zgodilo. Komisija je poleg tega objavila, da je v Argentino po drugi svetovni vojni pribežalo najmanj 180 vojnih zločincev iz Nemčije, Hrvaške, Francije in Belgije, med katerimi so bili tudi Adolf Eichmann, Josef Mengele in Erich Priebeke. V Argentino so prišli v času predsedovanja Juana Perona. Komisijo je ustanovil predsednik Carlos Menem, da bi se Argentina opravičila za nekdanjo popustljivost z vojnimi zločinci.

Argentina dala zatočišče vojnim zločincem
03. 10. 1999 10.11Argentinska vlada naj bi priznala, da je po drugi svetovni vojni dala zatočišče 180 nacističnim vojnim zločincem, je zapisal izraelski časnik Haaretz daily. Omenjena ugotovitev izhaja iz poročila argentinskega vladnega odbora, v katerem je podrobno opisano povojno obdobje v tej južnoameriški državi. Med nacističnimi zločinci, ki so v Argentini našli svoj drugi dom, naj bi bil tudi razvpiti Josef Mengele, ki je opravljal medicinske poskuse v koncentracijskem taborišču Auschwitz na Poljskem. Časnik Haaretz še navaja, da naj bi zločinci v Argentino prišli s ponarejenimi begunskimi dokumenti Rdečega križa, nekdanji argentinski predsednik Juan Peron pa naj bi jim dovolil, da pridejo v državo, saj naj bi med njimi bilo veliko znanstvenikov in inženirjev, ki bi lahko državi pomagali.