mehanizem vladavine prava

Ursula von der Leyen na slovenski tehtnici
06. 06. 2024 10.53Pandemija covida, odziv na ruski napad na Ukrajino, energetska kriza, Zeleni dogovor, vojna v Gazi. To so vse teme, po katerih nosilci list slovenskih strank presojajo delo Ursule von der Leyen in njene Evropske komisije. Kdo bi jo podprl in od koga bi dobila odločni ne?

Evropski parlament zaradi Madžarske v tožbo proti komisiji
14. 03. 2024 13.24Evropski parlament namerava tožiti Evropsko komisijo zaradi njene odločitve o decembrski odmrznitvi sredstev za Madžarsko. Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je naročila pristojnim službam, da zadevo predložijo Sodišču EU, so sporočili iz Evropskega parlamenta.

Madžarski veto preprečil dogovor glede pomoči Ukrajini? Orban: To je laž
06. 12. 2022 13.21Finančni ministri Evropske unije so se v Bruslju razšli brez dogovora glede makrofinančne pomoči Ukrajini. Madžarska še naprej blokira sprejetje nadaljnje večmilijardne pomoči tej državi, svojo podporo pa pogojuje z izplačilom evropskih sredstev. A madžarski premier Viktor Orban je slednje označil za lažne novice. Na spletu je poudaril, da je njegova država pripravljena nameniti finančno pomoč, a na bilateralni ravni. Premier Robert Golob je bil medtem v Tirani kritičen do predloga Evropske komisije za omejevanje cene plina pri 275 evrih na megavatno uro. Po njegovih besedah je ta predlog neustrezen.

Stanje v Uniji
08. 10. 2022 18.13Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je 14. septembra 2022 nagovorila Evropski parlament in podala letno poročilo o stanju znotraj Evropske unije (EU). Gre za vsakoletni nagovor evropskim poslancem in državljanom glede usmeritve in prioritetnih nalog EU v naslednjem delovnem letu.

Evropska komisija predlaga zamrznitev 7,5 milijarde sredstev Madžarski
18. 09. 2022 10.45Evropska komisija državam članicam EU predlaga, da se Madžarski zamrzne evropska sredstva v višini okoli 7,5 milijarde evrov, je danes sporočil evropski komisar za proračun Johannes Hahn. Komisija se je zato odločila zaradi pomanjkljivosti na področjih javnega naročanja in boja proti korupciji, ki predstavljajo tveganje za proračun EU.

Evropske milijarde za 'neposlušno' Madžarsko pod vprašajem
14. 09. 2022 16.52Evropska unija bo zamrznila financiranje državam članicam, ki si ne prizadevajo za demokratične izboljšave, so v sredo sporočili iz vrha EU. Pod vprašajem so tako predvsem evropske milijarde, namenjene Madžarski. Po podatkih EU je imela naša vzhodna soseda med vsemi članicami v obdobju 2015–2019 daleč največji delež nepravilnosti pri porabi evropskih sredstev. Bruselj jo je zato pozval k preglednosti in odgovornosti pri javnih naročilih. Usoda finančnih tokov iz Bruslja v Budimpešto bo sicer znana čez nekaj mesecev.

Madžarska odgovorila Bruslju glede vladavine prava
23. 08. 2022 11.23Madžarska je odgovorila Evropski komisiji v zvezi z mehanizmom pogojevanja evropskih sredstev z vladavino prava, je sporočila madžarska ministrica za pravosodje in pojasnila, da je Budimpešta predložila obsežen sveženj ukrepov, s katerimi odgovarja na vse pomisleke Bruslja. Ob tem je dodala, da ostajajo odprti za konstruktiven dialog.

Golob odgovornost za zmanjšanje evropskih sredstev pripisal Janševi vladi
30. 06. 2022 14.43Slovenija bo iz mehanizma EU za okrevanje po koronski krizi prejela 1,49 milijarde evrov nepovratnih sredstev, kar je skoraj 286 milijonov evrov manj od prvotne dodelitve. Razlog za manjši znesek so ugodnejša gospodarska gibanja v letih 2020 in 2021, kot so jih predvidele prvotne ocene. Premier Robert Golob je odgovornost za manjša sredstva pripisal prejšnji vladi Janeza Janše. Vlada bo zaradi zmanjšanja nepovratnih sredstev tako zdaj prilagodila finančne vire Načrta za okrevanje in odpornost, so sporočili z Ukoma.

Človekove pravice: od razrednega kompromisa do neoliberalne prisvojitve
21. 05. 2022 10.25Leta 1948 je bila sprejeta v Organizaciji združenih narodov Splošna deklaracija človekovih pravic. Deklaracija je bila kompromis med različnimi pogledi, kaj vse sodi v človekove pravice in je nastajala dolgo časa. Pomenljivo in pomembno je, da v tej deklaraciji najdemo štiri vrste pravic: politične, ekonomske, socialne in kulturne pravice. Deklaracija je v bistvu odražala specifičnost razmerij moči v povojni konstelaciji: močan socialistični blok in močna keynesianska država blaginje na strani kapitalističnega bloka, znotraj katerih so bile leve stranke in delavski razred (sindikati) izjemno močni.

'EU bi morala storiti več za zaščito vrednot na Poljskem in Madžarskem'
05. 05. 2022 15.49Evropski poslanci so v sprejeti resoluciji pozvali Svet EU in Evropsko komisijo, naj storita več za zaščito skupnih evropskih vrednot na Poljskem in Madžarskem. Prepričani so tudi, da za prepoznavanje groženj evropskim vrednotam ne bi smela biti potrebna soglasna odločitev članic.

Bruselj proti Madžarski sprožil mehanizem pogojevanja sredstev z vladavino prava
27. 04. 2022 12.30Evropska komisija je proti Madžarski uradno sprožila mehanizem pogojevanja evropskih sredstev z vladavino prava. Madžarsko je o tem obvestila v pismu, Budimpešta pa ima zdaj dva meseca za odgovor. Kot so pojasnili viri pri EU, se skrbi komisije nanašajo predvsem na javno naročanje.

'EU bi ob upravičenih kritikah Madžarske morala videti tudi soodgovornost za razmere'
16. 04. 2022 07.12Odločitev Evropske komisije, da sprejeme ukrep o omejitvi financiranja Madžarske, še vedno odmeva v evropskem in slovenskem političnem prostoru. Opozicijske stranke podpirajo odločitev komisije in izražajo nasprotovanje t. i. iliberalnemu dojemanju demokracije v Budimpešti, medtem ko v delu koalicije ocenjujejo, da je Bruselj čakal na izid madžarskih volitev in nato takoj začel s postopkom. Največja vladna stranka, ki goji tesno zavezništvo z madžarskim vodstvom, na naša vprašanja glede sankcij komisije ne odgovarja.

'Vladavina prava pomeni omejitve tudi za vladajočo večino'
12. 04. 2022 06.58Vladavina prava pomeni omejitve tudi za vladajočo večino, je po razpravi o vladavini prava na Madžarskem na zasedanju ministrov EU dejal evropski komisar za pravosodje Didier Reynders. Francoski državni sekretar Clement Beaune pa je poudaril, da jasen rezultat na madžarskih volitvah ne pomeni, da ne sme biti razprav o vladavini prava. Madžarska pravosodna ministrica Judit Varga odgovarja, da bi se morali v času, ko v madžarski soseščini poteka vojaški konflikt med Rusijo in Ukrajino, osredotočiti na teme, ki povezujejo, ne pa na tiste, ki delijo.

Novo zaslišanje Madžarske v okviru 7. člena Pogodbe EU bo 30. maja
06. 04. 2022 18.11Novo zaslišanje Madžarske v okviru procesa po 7. členu Pogodbe EU bo 30. maja, je v Evropskem parlamentu napovedal francoski državni sekretar Clement Beaune. Podpredsednica Evropske komisije za vrednote in preglednost Vera Jourova je obžalovala, da ne more poročati o pozitivnem razvoju postopka proti Madžarski in Poljski.

Evropska komisija sprejela ukrepe proti Madžarski zaradi nespoštovanja vladavine prava
05. 04. 2022 16.44Madžarska je postala prva država, proti kateri je Evropska komisija sprejela ukrep o omejitvi financiranja zaradi nespoštovanja postulatov vladavine prava. Odločitev, ki je prišla dva dni po madžarskih parlamentarnih volitvah, je sporočila predsednica komisije Ursula von der Leyen. Madžarsko nevladne organizacije in večina evropskih držav obtožujejo erozije demokratičnih institucij in korupcije.

Sodišče EU zavrnilo tožbi Poljske in Madžarske, Varšava: Gre za napad na poljsko suverenost
16. 02. 2022 10.04Sodišče Evropske unije je v Luksemburgu zavrnilo tožbi Madžarske in Poljske proti zakonodaji Unije o pogojevanju evropskega denarja s spoštovanjem vladavine prava. Sodišče je izrek sodbe prvič prenašalo po spletu. Medtem ko je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen odločitev sodišča pozdravila, pa iz Budimpešte prihajajo kritike, da je bila odločitev politična.

Bruselj odločen, da zaščiti vladavino prava v EU
28. 10. 2021 16.21Evropska komisija je odločena uporabiti vsa sredstva, ki jih ima na voljo, da zaščiti vladavino prava v EU, je v razpravi o vladavini prava v Evropskem parlamentu dejal evropski komisar za pravosodje Didier Reynders. Predsedujoči Svetu EU Gašper Dovžan meni, da ima vsaka članica še prostora za izboljšave na področju vladavine prava.

Evropski parlament pripravlja tožbo proti komisiji glede vladavine prava
20. 10. 2021 17.17Predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli je danes pravno službo parlamenta pozval k pripravi tožbe proti Evropski komisiji zaradi neukrepanja na podlagi uredbe o pogojevanju evropskih sredstev s spoštovanjem vladavine prava, so sporočili iz Evropskega parlamenta.

Von der Leynova v primeru Poljske napoveduje ukrepanje
19. 10. 2021 09.59Več članic EU je v Luksemburgu Evropsko komisijo pozvalo k ukrepanju v primeru sodbe poljskega ustavnega sodišča, ki je postavilo pod vprašaj temeljno načelo primarnosti prava EU. Evropski komisar za pravosodje Didier Reynders je zatrdil, da komisija bo ukrepala. Tudi Von der Leynova je napovedala enako. "Ne bomo dovolili, da se naše vrednote postavijo na kocko," je zatrdila.

Milijarde za Zahodni Balkan. Kaj pa odprta evropska vrata?
06. 10. 2021 06.59Voditelji držav članic EU in Zahodnega Balkana so na Brdu v okviru vrha EU-Zahodni Balkan razpravljali o tem, kako ta del Evrope čim prej priključiti EU. Toda kljub številnim spodbudnim besedam, ki jih je iz Bruslja slišati tudi v luči dejstva, da skušajo tja vpliv širiti Rusija, Kitajska in celo Turčija, evropska vrata za Albanijo, BiH, Srbijo, Severno Makedonijo, Črno goro in Kosovo niti po današnji razpravi niso bistveno bolj odprta. Ni namreč jasne časovnice, čeprav je bilo poudarjeno, da je cilj širitev, EU pa regiji obljublja finančno pomoč, toda tam potrpljenja vse bolj zmanjkuje.

'Nemčija ostaja proevropska, pri vladavini prava in demokraciji pa ne bo popuščala'
19. 09. 2021 08.30Angela Merkel se po 16 letih poslavlja. Kaj pušča za seboj, kaj čaka Nemčijo, kako se bodo razpletle volitve, katerih zmagovalec tokrat ni jasen že vnaprej? In za nas ključno vprašanje: kakšno vlogo bo Nemčija igrala na evropskem parketu po slovesu ženske, ki so jo številni Nemci, pa tudi marsikdo drug, ljubkovalno klicali "mami"?

Pozivi k hitri širitvi. Liberalna družina želi mehanizem za zaščito vrednot
01. 09. 2021 18.45Ena osrednjih tem letošnjega Blejskega strateškega foruma je nedvomno širitev EU na Zahodni Balkan. Slišali smo množico pozivov, naj proces dobi potreben zagon, saj gre predvsem za strateško vprašanje.

Dikaučiču vprašanja o vladavini prava in evropskih tožilcih, kritike zaradi odsotnosti slovenskega predstavnika
01. 09. 2021 16.35Pravosodni minister Marjan Dikaučič je pred pristojnim odborom Evropskega parlamenta zagotovil, da si Slovenija prizadeva za čimprejšnjo celovito vzpostavitev delovanja evropskega javnega tožilstva. Razpravo je sicer zasenčila kritika poslancev zaradi odsotnosti slovenskega predstavnika na predhodni razpravi o vladavini prava.

Bruselj o vladavini prava v Sloveniji: Zaskrbljeni zaradi tožilcev in groženj novinarjem
20. 07. 2021 06.27Evropska komisija je objavila drugo letno poročilo o vladavini prava v članicah Evropske unije. V poročilu je izražena zaskrbljenost zaradi zamude pri imenovanju evropskih delegiranih tožilcev, ožanja svobode medijev in groženj novinarjem. Komisar Didier Reynders je dejal, da bo o ukrepanju glede imenovanja tožilcev odločil po poletju. Kot težava je izpostavljeno tudi majhno število obsojenih zaradi korupcije na visokih položajih ter financiranje STA.

Azmani: Želite biti del zloveščega kluba! Sophie in 't Veld napovedala 'misijo ugotavljanja dejstev'
06. 07. 2021 07.53Premier Janez Janša je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu predstavil prednostne naloge šestmesečnega slovenskega predsedovanja Svetu EU. Čeprav je slovenski načrt prejel veliko podpore, je bilo v razpravi slišati precej pomislekov, da se besede ne bodo spremenile v dejanja, saj naj bi to dokazovale Janševe poteze na domačem političnem parketu. V razpravi so mu tako očitali predvsem njegov odnos do sodstva in medijev. Med najbolj izpostavljenimi vprašanji pa: ali Slovenija resnično misli resno, da bo vladavino prava postavila na vrh politične agende.

Von der Leynova ob zaključku na Bledu: Danes so dovoljene sanje, jutri je nov dan
01. 07. 2021 07.16Slovenija je od Portugalske prevzela polletno predsedovanje Svetu Evropske unije, v ospredju katerega bodo boj s pandemijo covida-19 in okrevanje ter krepitev odpornosti Unije na krize ter širitev EU. Prav ta je po besedah premierja Janše odgovor na strateške izzive, vrh o Zahodnem Balkanu je podprla tudi von der Leynova. Poudarila je pomen vladavine prava, neodvisnih medijev in spoštovanja evropskih vrednot, ki so bistvo EU.

Pet evropskih poslancev želi ukrepanje glede Slovenije
29. 06. 2021 14.17Pet evropskih poslancev in nemška poslanka v pismu pozivajo Evropsko komisijo in Evropski svet, naj ukrepata glede razmer v Sloveniji. Po njihovem bi morala Evropska komisija zaradi pritiskov na medije in pravosodje sprožiti mehanizem pogojevanja evropskih sredstev s spoštovanjem vladavine prava.

Hahn o ugotavljanju kršitev načel vladavine prava: Noben primer ne bo izgubljen
09. 06. 2021 06.18Evropski komisar za proračun Johannes Hahn je dejal, da je uredba o pogojenosti evropskih sredstev z vladavino prava v veljavi od 1. januarja in da bodo vse morebitne kršitve v povezavi z uredbo po tem datumu zajete. Evropska komisija že dela na ugotavljanju kršitev načel vladavine prava v povezavi z uporabo evropskih sredstev, je dodal.

Covid-19, politika in pravo
22. 05. 2021 07.00Pandemija covida-19 je razgrnila temeljna protislovja kapitalistične družbe in države in jih še dodatno zaostrila. V zadnjem letu smo lahko še bolj jasno videli številne neenakosti v družbi, privilegije bogatih, sam smoter kapitalističnega gospodarstva in razkroj družbe. Bistveno pa je, da covid-19 kriza ni le medicinska kriza niti zgolj ekonomska – gre za vsesplošno predrugačenje odnosov v družbi in za radikalno spremembo v načinu samega vladanja. Covid-19 je zato tudi politična kriza, saj je prišlo tudi do pravno formalne redefinicije samega koncepta svobode, državljanstva, države in demokracije.

Evropski poslanci potrdili 672 milijard evrov težak sveženj ukrepov
10. 02. 2021 10.38Evropski poslanci so na glasovanju na plenarnem zasedanju pričakovano podprli 672,5 milijarde evrov vreden instrument za okrevanje in odpornost (RFF), ki bo državam članicam pomagal v boju s posledicami pandemije covida-19.