mednarodni dan starejših

Ob dnevu žena tudi protesti: Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice!

08. 03. 2025 17.09

Ženske in vsi, ki se zavzemajo za njihovo enakopravnost, ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, poudarjajo nujnost boja proti neenakosti in diskriminaciji. Hkrati opominjajo, da pravice niso podarjene, ampak priborjene. Tokratni mednarodni dan bo potekal pod geslom Za vse ženske in dekleta: Pravice. Enakost. Opolnomočenje. So pa se zvrstili tudi protesti.

Pred petimi leti umrl prvi, od takrat (uradno) presegli sedem milijonov smrti

11. 01. 2025 07.00

Mineva pet let, odkar je Kitajska sporočila, da so zaradi koronavirusa zabeležili prvo smrt. Teh je bilo pozneje ogromno, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije več kot sedem milijonov, a žrtev naj bi bilo še veliko več. V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od marca 2020 zaradi covida-19 umrlo več kot 2800 oseb. Virus sicer še ni izkoreninjen, njegove različice še vedno krožijo med ljudmi, porast okužb pa še vedno beležimo prav v zimskih mesecih. Pa smo pet let pozneje vsaj bolje pripravljeni na morebitno novo pandemijo?

Vsaka šesta starejša oseba je tarča ene od oblik nasilja

15. 06. 2024 08.03

Organizacije, ki se zavzemajo za pravice starejših, ob mednarodnem dnevu ozaveščanja o nasilju nad starejšimi opozarjajo na nedopustnost tovrstnega nasilja ne glede na to, ali gre za fizično, psihično, ekonomsko ali socialno nasilje. Varuh človekovih pravic Peter Svetina ugotavlja, da je to nasilje večinoma skrito.

AKA Neomi 3.0 ali čudovitost glasbenega bleščanja

16. 04. 2024 15.30

Saša Vipotnik je prvi glas zasedbe AKA Neomi, za katerega so si mnogi edini, da jih poboža in je prepoznavno edinstven. Njihov novi album Lepo se svetiš v temi je tako skupek singlov, za katere so doslej posneli šest videospotov, plošča pa poleg Sašinega glasu ponuja svojevrstno minimalistično produkcijo Maria Babojelića in prefinjen glasbeni prispevek preostalih članov skupine.

Bobinac: Olimpijske igre v Parizu so izjemna priložnost za Slovenijo

14. 01. 2024 10.57

Predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) Franjo Bobinac je ob vstopu v drugo leto mandata osredotočen na priprave krovne slovenske športne zveze na poletne olimpijske igre v Parizu. V njih vidi izjemno priložnost za Slovenijo, ki bo v Parizu ciljala na odmeven nastop tako na športnem kot tudi na poslovno-diplomatskem področju.

'Nasilje se pogosto ne konča z razpadom zveze, včasih le spremeni obliko'

25. 11. 2023 18.29

"Ime mi je bilo Mateja, stara sem bila 33 let, mama osemmesečnega Maksa, ko se je moj Marko odločil, da me ubije." Tako pravi zgodba žrtve nasilja, ki jo je lani ob prvi Nacionalni konferenci o preprečevanju in odzivanju na nasilje nad ženskami v Sloveniji predstavilo društvo SOS telefon za ženske in otroke. In če so lani poudarjali ničelno toleranco do nasilja ter to, da mora krivdo nositi storilec, so letos poudarek namenili starševstvu in stikom v primerih nasilja v družini. Ti se namreč pogosto nadaljujejo tudi po razpadu zveze, govorniki pa so v petek pozvali k zagotavljanju varnosti žrtve tudi po tem.

Imamo zavarovane hiše, če se zgodi v Ljubljani rušilni potres?

11. 10. 2023 06.00

"V Ljubljani je bil potres pred 120 leti in lahko se zgodi jutri," opozarja gradbeni inženir Andrej Pogačnik. Posledice bi bile neprimerljivo večje kot zaradi ujm v začetku avgusta. Ogroženih je do 100.000 stavb in do 228.000 življenj, škoda pa lahko seže do osmih milijard evrov. Zavarovalničarji, ki se potresa najbolj bojijo, hkrati ocenjujejo, da v Sloveniji nismo dovolj zavarovani za nevarnost potresa. Zakaj ne? So previsoke premije? Se splača zavarovati proti potresu?

'Staranje je izjemen proces, s katerim postaneš človek, kakršen bi vedno moral biti'

01. 10. 2023 10.40

Mednarodni dan starejših, 1. oktober, letos poteka pod geslom "Izpolnjevanje obljub splošne deklaracije človekovih pravic za starejše" in podnaslovom "Skozi generacije". Po državah naj bi pogledali, v katerih točkah se deklaracija na področju starejših ne upošteva. V Sloveniji varuh človekovih pravic Peter Svetina meni, da so premiki na bolje počasni, predsednica republike pa je v poslanici navedla, da se z naraščanjem števila starejših v družbi odpirajo tako dobre kot slabe strani dolgožive družbe. Prepričana pa je, da aktivno staranje prinaša številne koristi celotni družbi in vsem generacijam.

Zelenski v Vilni: Nato nam bo zagotovil varnost, mi bomo okrepili zavezništvo

11. 07. 2023 06.13

Voditelji držav zveze Nato so v litovski prestolnici Vilna začeli dvodnevno zasedanje, ki se ga udeležujeta tudi slovenski premier Robert Golob in ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Slednji je ob robu vrha članicam Nata namenil kritiko glede negotovosti ukrajinskega članstva v zavezništvu. Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg pa je kasneje zagotovil, da so z voditelji znova potrdili, da bo Ukrajina postala članica zavezništva.

Ob 28. obletnici genocida v Srebrenici pokopali 30 žrtev

11. 07. 2023 09.24

V spominskem centru v Potočarih so na spominski slovesnosti ob 28. obletnici genocida v Srebrenici pokopali posmrtne ostanke 30 žrtev genocida, v katerem so sile bosanskih Srbov v samo nekaj dneh po zavzetju te bošnjaške enklave 11. julija 1995 ubile več kot 8300 Bošnjakov, večinoma moških in dečkov. Slovenija ob obletnici svari pred relativizacijo genocida, EU pa je obsodila zanikanja genocida.

Sreča močno povezana z osebnimi odnosi: 'Bodimo pozorni, hvaležni in prijazni'

19. 03. 2023 07.00

Dohodek in sreča nista nujno pozitivno povezana. To potrjujejo tudi podatki Statističnega urada RS, ki so jih zbrali ob mednarodnem dnevu sreče. Prebivalci statističnih regij, ki se počutijo srečni ves čas ali večino časa, namreč niso vedno hkrati tudi najbolj zadovoljni s finančnim stanjem v svojih gospodinjstvih.

Letošnji mednarodni dan epilepsije posvečen destigmatizaciji bolezni

13. 02. 2023 06.29

Vsak drugi ponedeljek v februarju zaznamujemo mednarodni dan epilepsije. Letošnji je posvečen destigmatizaciji bolezni, saj se mnogi bolniki težje kot z dejansko boleznijo soočajo prav s stigmo, povezano z boleznijo. Strokovnjaki opozarjajo, da se bo zaradi staranja prebivalstva delež starostnikov z epilepsijo v prihodnje še povečeval.

Daleč od doma, v službi domovine: 273 pripadnikov SV pogreša svoje domače

31. 12. 2022 08.34

Praznikov je že skoraj konec, čaka nas še silvestrski večer in zakorakali bomo v novo leto. In čeprav smo večinoma v teh dneh obkroženi z družino, bližnjimi in prijatelji, pa to ne velja za vse. V različnih okoljih, na različnih misijah slovenski vojaki preživljajo praznične dni stran od svojih najbližjih. Na nalogah ohranjanja miru v mednarodnih operacijah in misijah preživlja praznične dni okrog 273 pripadnikov in pripadnic Slovenske vojske.

Povprečna starost očeta ob rojstvu otroka je skoraj 34 let

19. 11. 2022 17.20

Ob mednarodnem dnevu moških, ki ga obeležujemo 19. novembra, je Statistični urad RS pripravil statistiko zanimivosti o močnejšem spolu, ki med drugim potrjuje, da so bili lani očetje v Sloveniji ob rojstvu otroka povprečno skoraj tri leta starejši kot ženske. Plačna vrzel med moškimi in ženskami v Sloveniji je v letu 2021 znašala 2,7 odstotka, kar pomeni, da so imeli zaposleni moški v povprečju za toliko višje plače kot ženske. Plače žensk so bile višje od plač moških samo v uradniških poklicih.

Beg pred mobilizacijo: na mejah kolone vozil, Rusija pa že zapira vrata

28. 09. 2022 11.36

Potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin odredil delno mobilizacijo, so na mejah z nekaterimi sosednjimi državami, zlasti z Gruzijo, Kazahstanom in Finsko, nastale dolge kolone vozil, v katerih so številni Rusi, ki se želijo izogniti morebitnemu vpoklicu. Rusija mobiliziranim ne bo več izdajala mednarodnih potnih listov.

'Najboljša miselna igra, ki si jo je izmislil človek' odslej del študija

17. 09. 2022 07.07

Ste že slišali za bridž? Mogoče pa ga celo znate igrati? To je ena najbolj priljubljenih iger s kartami na svetu, večina pa ob besedi bridž pomisli na štiri starejše osebe, ki v svoji dnevni sobi ob krožniku piškotov in čaju kartajo na deževno popoldne. A to so napačne predstave, bridž je namreč igra za vse generacije, zahteva pa tako miselno kot telesno pripravljenost. V letošnjem šolskem letu pa bo bridž celo akreditiran predmet na ljubljanski Fakulteti za matematiko.

Kadrovske menjave, ukrepi zoper draginjo in spopad z ognjeno stihijo

08. 09. 2022 06.00

Vlada Roberta Goloba je z delom začela junija, za njo pa je prvih sto dni. Miru ni bilo kaj dosti, za zdaj pa uživa eno rekordnih podpor javnosti. Prvo delovno poletje je namenila zlasti pripravam na izzive na področju draginje in covida-19, prav tako je posegla v Janšev kadrovski cunami in opravila nekaj najpomembnejših menjav.

Stanovanja, prekarnost: mladi se ne morejo osamosvojiti in načrtovati

12. 08. 2022 13.52

Na mladih svet stoji, pogosto slišimo iz različnih ust. Vendar pa se mladi soočajo z večplastnimi vprašanji o svoji prihodnostmi - z izzivi in priložnostmi. Hitrost tehnološkega razvoja in posledice podnebnih sprememb drastično spreminjajo svet, mladi pa morajo biti v toku z najnovejšimi trendi, z najnovejšo tehnologijo ...

Glasujte za svojega favorita razpisa Mladi upi 2022

29. 05. 2022 20.30

Pred nami so zgodbe zadnje peterice finalistov letošnjega razpisa Mladi upi. S tem pa se začne tudi spletno glasovanje, v katerem boste tudi vi s svojimi glasovi izbrali enega finalista in tako prejemnika finančnih sredstev. Ostale prejemnike bo na osnovi razpisnih meril izbrala strokovna komisija.

Ukrajina potrdila umik vseh žensk, otrok in starejših iz Azovstala

07. 05. 2022 08.17

Ukrajina je v soboto potrdila, da so iz nekdanje jeklarne Azovstal v Mariupolju na jugovzhodu države, ki jo že več tednov oblegajo ruske sile, evakuirali "vse ženske, otroke in starejše". Da bi lahko dosegli mirovni dogovor z Rusijo, se morajo ruske sile umakniti na položaje pred začetkom invazije, je dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. ZDA so medtem Ukrajini namenile novo finančno injekcijo za obrambo pred rusko agresijo.

Na začetku je bil človek ... ta človek je bil moški?

14. 03. 2022 06.00

Kadar razmišljamo o homo sapiensu, si navadno predstavljamo aktivnega in močnega junaka – lovca, ki spretno vihti sulice in kopja, da z njimi preživlja sebe in svojo skupnost. Homo sapiens, kot smo se o njem učili in poslušali, je tako močno povezan z moškosrediščno predstavo o nastanku in delovanju družbe, da so morala miniti stoletja, preden so se raziskovalci in raziskovalke pradavnine resno posvetili vprašanju – kaj pa je takrat počela ženska?

Življenje z epilepsijo: 'Lahko me vrže zdaj, čez deset minut ali pa nikoli več'

13. 02. 2022 12.15

"V srednji šoli sem doživela marsikaj, med drugim sem iz stoječega položaja priletela naravnost na ličnico, za nekaj centimetrov zgrešila steno ... Tega ne moreš preprečiti, ne moreš se pripraviti. Je kot nekakšna igra na srečo. Lahko me vrže zdaj, čez deset minut ali pa nikoli več." Tako o svojih epileptičnih napadih pripoveduje 22-letna Maša. Pred mednarodnim dnevom epilepsije opozarja, da ljudje še vedno premalo vedo o tej nevrološki motnji, prav tako se prevečkrat obrnejo stran.

Belgija si bo pri upravljanju epidemije pomagala s koronskim barometrom

22. 01. 2022 09.54

Belgija si bo v prihodnje pri upravljanju epidemije covida-19 pomagala s posebnim koronskim barometrom. S pomočjo tega novega orodja bodo oblasti povezale odločanje o omejitvenih ukrepih s stanjem v bolnišnicah, je v petek naznanil belgijski premier. Na Irskem so medtem odpravili večino omejitev zaradi pandemije covida-19, raziskava ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je ugotovila, da so cepiva in še posebej poživitveni odmerki zelo učinkoviti proti koronavirusni različici omikron.

Avstralska Viktorija se zaradi novih okužb že šestič zapira

05. 08. 2021 12.01

Oblasti v avstralski zvezni državi Viktorija so zaradi novih okužb z novim koronavirusom razglasile že šesto zaprtje od začetka pandemije covida-19. V Novem Južnem Walesu, kjer prav tako veljajo strogi omejitveni ukrepi, pa so danes potrdili največ okužb v enem dnevu doslej – našteli so jih 262. V Nemčiji pa od 1. avgusta veljajo spremembe pri vstopu z visokorizičnih območij.

V torek 532 novih okužb. Z enim odmerkom cepljena tretjina starejših od 18 let

19. 05. 2021 09.29

V Sloveniji smo v torek opravili 4469 PCR-testov, pri tem pa potrdili 532 novih okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 11,9 odstotka. V bolnišnicah se zdravi 368 bolnikov s covidom-19, sedemdnevno povprečje potrjenih okužb je s 444 padlo na 417. S skorajšnjim prehodom v zeleno fazo epidemije covida-19 je predvideno vnovično sledenje stikom s strani epidemiologov, je na novinarski konferenci napovedala Nuška Čakš Jager z NIJZ. Njena kolegica Marta Grgič Vitek pa je izpostavila, da je cepljenje proti covidu-19 priporočljivo tudi za prebolevnike.

Naša znanstvenica v New Yorku: Zdrava kmečka pamet ne bo dovolj

21. 02. 2021 07.29

Pomembno 'orožje' v boju proti epidemiji covida-19 so tudi znanstvenice. O pomembnosti njihove vloge so spregovorili na letošnji skupščini ZN, na kateri je sodelovala tudi slovenska znanstvenica Polona Šafarič Tepeš, ki si želi izboljšanja položaja žensk v tej panogi. Študije kažejo, "da bo od zagovora mojega doktorata moja karierna pot v primerjavi z moškimi kolegi mnogo težja". Seveda se nisva mogli izogniti razpravi o dvomih v znanost in cepljenje. "Zdrava kmečka pamet oziroma intuicija pri razumevanju delovanja cepiv, stranskih učinkov in njihove varnosti ne bo zadostovala."

V Veliki Britaniji zabeležili več kot 100.000 smrti zaradi covida-19

26. 01. 2021 09.48

V Mehiki je število smrtnih žrtev covida-19 v ponedeljek preseglo 150.000. Ta črni mejnik je Mehika dosegla kot četrta država na svetu – več smrtnih žrtev od nje so našteli le še v ZDA, Braziliji in Indiji. Koronavirus je v Veliki Britaniji zahteval že več kot 100.000 smrtnih žrtev, usoden pa je bil tudi za kolumbijskega obrambnega ministra Carlosa Holmesa Trujilla. Portugalska vlada medtem razmišlja o pošiljanju covidnih bolnikov v tujino, Irska pa je podaljšala tretjo ustavitev javnega življenja.

'Leta ne smejo biti izgovor, da življenja ne bi zajemali z veliko žlico'

01. 10. 2020 18.42

Čas koronakrize je močno poslabšal položaj starejših. Še toliko bolj, ker je dostop do zdravnikov otežen in ker v domovih za starejše ni dovolj kadra, marsikje pa tudi primernih prostorov za izolacijo okuženih stanovalcev ne. Slovenija je ena najhitreje starajočih se družb v EU, na posteljo v domovih za starejše ta trenutek čaka več kot 12.000 starostnikov. Ob mednarodnem dnevu starejših sta dve aktivni upokojenki poudarili, da je treba življenje zajemati z veliko žlico, ne glede na to, koliko si star.

Triletna Lili premagala raka, zdaj njen oče pomaga drugim

04. 09. 2020 12.52

Definicija pravi: "Junak je nekdo, ki prenaša, opravlja stvari, za katere je potreben velik napor, požrtvovalnost. Izredno pogumen, neustrašen človek." Otroci, ki se zdravijo na hemato-onkološkem oddelku Pediatrične klinike, so nedvomno veliki junaki. Čeprav nekateri še shodili niso, jim je življenje že naprtilo izjemno težko preizkušnjo. Skozi zahtevna zdravljenja jim pomagajo njihovi starši, zato so junaki tudi oni. In prav ti so se povezali med seboj in ustanovili društvo Junaki 3. nadstropja, da pomagajo otrokom in njihovim staršem skozi zahtevno preizkušnjo.

Leta 2018 vsak drugi 29-letnik še vedno živel pri starših, leta 1991 je bilo takih le 20 %

06. 08. 2020 14.16

V Sloveniji je leta 2018 vsak drugi 29-letnik še vedno živel v svoji primarni družini, leta 1991 je bilo takih samo 20 odstotkov. Največ mladih je delalo v storitvenih poklicih oz. kot prodajalci. Zaposlenih je bilo 81 odstotkov generacije. 29-letniki s terciarno izobrazbo so imeli za 28 odstotkov višje dohodke od tistih s srednješolsko izobrazbo.