mednarodni dan moških

Vsak dan 140 žensk in deklic umre pod roko sorodnika
25. 11. 2024 06.48Ob mednarodnem dnevu proti nasilju nad ženskami in deklicami, 25. novembru, Združeni narodi (ZN), nevladne in druge organizacije opozarjajo na zavržnost tovrstnega nasilja. Tako kot vsako leto se bodo s tem dnem začeli akcijski dnevi proti nasilju nad ženskami, ki bodo potekali vse do svetovnega dne človekovih pravic, 10. decembra.

Statistika o slovenskih moških: skoraj polovica je neporočenih
19. 11. 2024 08.41Prvega januarja 2024 je bilo v Sloveniji 10,1 odstotka več moških kot leta 1991. Glavni razlog za to je naraščanje števila tujih državljanov. Skoraj polovica moških prebivalcev je samskih, največ jih ima srednješolsko izobrazbo in izražajo nekoliko večje zadovoljstvo z delom kot ženske, je ob mednarodnem dnevu moških navedel Surs.

Več kot 370 milijonov deklic in deklet posiljenih ali spolno zlorabljenih
10. 10. 2024 11.54V svetu je bilo posiljenih ali žrtev spolnega napada več kot 370 milijonov deklet in deklic, so sporočili iz Sklada ZN za otroke (Unicef) pred mednarodnim dnevom deklic. Prva globalna ocena Unicefa glede spolnega nasilja nad mladoletniki pomeni, da je vsaka osma deklica žrtev spolnega nasilja. Če v oceni upoštevamo spletno in verbalno nasilje, število žrtev med deklicami po svetu naraste na 650 milijonov oz. na vsako peto deklico in dekle.

V moški konkurenci osvojil 11 naslovov, na paraolimpijskih igrah bo prva trans športnica
15. 08. 2024 15.11Olimpijske igre v Parizu so mimo, na njih pa so veliko prahu dvignili nastopi Alžirke Iman Helif in Tajvanke Lin Ju-Ting. Osvojili sta zlati olimpijski medalji v boksu, polemike o njunem spolu pa so zasenčile njuno veselje. Po koncu olimpijskih iger je v Parizu prišel čas tudi za paraolimpijske igre, ki očitno ne bodo minile brez nove debate o spolu sodelujočih.

'Dala sem glas očetu in bratu, ki se javljata iz onostranstva'
11. 07. 2024 06.18V Potočarih, kjer vsakega 11. julija poteka spominska slovesnost in pokop posmrtnih ostankov žrtev genocida, je pokopanih tudi več kot 30 sorodnikov Nirhe Efendić, med njimi tudi njen oče in brat. Sama je bila kot 16-letno dekle priča genocidu, ki se je zgodil pred 29 leti v Srebrenici. In skoraj toliko let je potrebovala, da je svojo travmo ubesedila v knjigi. V njej pa je dala glas tudi svojcem, saj je kot preživela čutila, da je to njena dolžnost.

Kdo v resnici ustvarja nestabilnost na Zahodnem Balkanu?
29. 06. 2024 17.32Generalna skupščina Združenih narodov je 23. maja sprejela resolucijo, s katero je 11. julij razglasila za mednarodni dan spomina na genocid v Srebrenici ter obsodila njegovo zanikanje in poveličevanje vojnih zločincev. Podprlo jo je 84 držav, 19 pa jih je bilo proti. Vodstvo BiH entitete Republike Srbske meni, da je skupno življenje v državi po njenem sprejetju nemogoče, zato bodo sprejeli korake, ki vodijo v mirno razdružitev. Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić pravi, da skuša Zahod z njo Srbom nalepiti etiketo genocidnega naroda, kar bo ustvarilo nestabilnost v regiji. Toda kaj v resnici njeno sprejetje pomeni zanjo?

Kaj lahko Rominje praznujejo 8. aprila?
06. 04. 2024 17.148. aprila obeležujemo mednarodni dan Romov in Rominj. Evropska unija se na ta dan tradicionalno pokloni tej največji etnični manjšini znotraj evropske skupnosti solidarnosti in napredka. Ob tem priročno pozabi na različne pobude kriminaliziranja, patologiziranja in diskriminiranja skupnosti, ki je skozi leto bolj ali manj očitno izvajajo države članice, kot so popisi romskega prebivalstva, kriminalizacija beračenja ter njihova popolna pozaba med epidemijo koronavirusa in po njej.

'Na nas so naščuvali pse, nas slekli in pretepali'
12. 03. 2024 09.08Zdravstveno osebje bolnišnice v Gazi je za BBC nedavno pojasnilo, čemu so bili podvrženi, ko so izraelske enote prejšnji mesec vdrle v bolnišnico. Kot so povedali, naj bi jim vojaki zavezali oči, jih pridržali, slekli in večkrat pretepli.

Uspešne ženske mladim dekletom: 'Bodite pogumne, sprejmite izziv, vztrajajte'
09. 03. 2024 14.14Astrofizičarka in astronomka, generalna vodja skladišč in nekdanja prva častnica na tovorni ladji. Tri uspešne ženske na sicer tradicionalno "moških" področjih smo spoznali že ob mednarodnem dnevu žena. Kaj pa svetujejo mladim dekletom, ki se danes odločajo za karierno pot? In kakšne besede bi namenile sebi, če bi se lahko vrnile v preteklost? Predvsem to, da naj si zaupajo in sledijo svojemu srcu. Ter da ne obupajo, "ne glede na to, koliko izzivov ali padcev se pojavi na njihovi poti".

Pirc Musarjeva zapela Siddhartino pesem Ledena in požela stoječe ovacije
08. 03. 2024 15.29Čeprav smo skozi leta prizadevanj feminističnih gibanj priča napredku in premikom k pravičnejši družbi, je zavzemanje za pravice in dostojanstvo žensk še vedno ključnega pomena, je na slovesnosti v predsedniški palači ob mednarodnem dnevu žensk poudarila predsednica Nataša Pirc Musar. "Naj nas ideja 8. marca spremlja vsak dan znova," je dodala. S sodelavko je tudi zapela Siddhartino pesem Ledena. Pomen boja za pravice žensk pa so izpostavile tudi ministrice slovenske vlade.

Plačna vrzel v Sloveniji je leta 2022 znašala 6,1 odstotka
08. 03. 2024 08.23Kolikšna je povprečna starost žensk v Sloveniji? Koliko žensk je mater, koliko žena? Ter kakšno izobrazbo imajo? Statistični urad RS je pred mednarodnim dnem žena znova postregel s posebno statistiko, ki je pokazala, da je lani v Sloveniji prebivalo skoraj 1.054.000 žensk. Med stoletniki je bilo medtem po podatkih konec leta 311 žensk in 60 moških. Kakšna pa je plačna vrzel pri nas in koliko delovno aktivnih mam imamo?

Mediana: 73 odstotkov prebivalk Slovenije meni, da imajo pri karieri manjše možnosti kot moški
08. 03. 2024 06.00"Podatki kažejo skrb vzbujajočo sliko glede naraščajoče neenakosti ter nasilja nad ženskami," poudarjajo v inštitutu Mediana. Tri izmed štirih prebivalk Slovenije so mnenja, da imajo v službi in karieri manj priložnosti kot moški, ugotavlja raziskava, ki so jo izvedli pred mednarodnim dnevom žena. "Pri izenačevanju spolov na delovnih mestih bo treba opraviti še veliko dela," ocenjujejo v inštitutu. Podatek, ki še dodatno zmrazi, pa: na svetovni ravni delež žensk, ki so žrtve fizičnega ali psihičnega nasilja, iz leto v leto narašča. Od lani se je povečal tudi v Sloveniji. Višji pa je tudi odstotek spolnega nasilja nad ženskami.

Okužbe s HPV letno povzročijo raka pri več kot 150 ženskah in 40 moških
04. 03. 2024 07.32Okužbe s HPV so zelo pogoste, saj se vsaj enkrat v življenju okužimo skoraj vsi. Pred okužbo pa se lahko zaščitimo s cepljenjem. Okužbe na leto povzročijo raka pri več kot 150 ženskah in več kot 40 moških v Sloveniji. S tem pa se začenja tudi 41. teden boja proti raku.

Srbske volitve pod drobnogledom: primeri lažnih glasovnic in korupcije?
18. 12. 2023 10.09V nedeljo so v Srbiji potekale predčasne parlamentarne volitve, pokrajinske volitve v Vojvodini ter lokalne volitve v Beogradu in še 65 drugih lokalnih samoupravah. S terena pa so prihajale tudi informacije o domnevnih incidentih in nepravilnostih na voliščih. Med drugim naj bi na več volilnih mest v Beogradu prepeljali neprijavljene volivce, ena od nevladnih organizacij pa trdi, so jim pred policijsko postajo s palicami uničili avtomobil in jim preprečili opazovanje volitev. Mednarodni opazovalci so sicer sporočili, da so volitve potekale brez večjih težav.

'Nasilje se pogosto ne konča z razpadom zveze, včasih le spremeni obliko'
25. 11. 2023 18.29"Ime mi je bilo Mateja, stara sem bila 33 let, mama osemmesečnega Maksa, ko se je moj Marko odločil, da me ubije." Tako pravi zgodba žrtve nasilja, ki jo je lani ob prvi Nacionalni konferenci o preprečevanju in odzivanju na nasilje nad ženskami v Sloveniji predstavilo društvo SOS telefon za ženske in otroke. In če so lani poudarjali ničelno toleranco do nasilja ter to, da mora krivdo nositi storilec, so letos poudarek namenili starševstvu in stikom v primerih nasilja v družini. Ti se namreč pogosto nadaljujejo tudi po razpadu zveze, govorniki pa so v petek pozvali k zagotavljanju varnosti žrtve tudi po tem.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?
12. 07. 2023 06.00Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Ob 28. obletnici genocida v Srebrenici pokopali 30 žrtev
11. 07. 2023 09.24V spominskem centru v Potočarih so na spominski slovesnosti ob 28. obletnici genocida v Srebrenici pokopali posmrtne ostanke 30 žrtev genocida, v katerem so sile bosanskih Srbov v samo nekaj dneh po zavzetju te bošnjaške enklave 11. julija 1995 ubile več kot 8300 Bošnjakov, večinoma moških in dečkov. Slovenija ob obletnici svari pred relativizacijo genocida, EU pa je obsodila zanikanja genocida.

Nov ljubljanski zapor: 'Napačno razumevanje je, da se gradi hotel'
20. 05. 2023 08.00V ljubljanskih Dobrunjah že nastajajo prve zaporniške celice. Na gradbišču, velikem skoraj 5 hektarjev, bo do leta 2025 zrasel nov moški zapor. Imel bo prostora za 388 zapornikov, kar je trikrat več, kot jih uradno sprejme zapor na Povšetovi, kjer so bivanjske razmere – kar boste lahko videli v današnji rubriki 24UR Inšpektor – katastrofalne. Kar nekaj let je bilo tam zaprtih dvakrat več ljudi, kot bi jih po standardih lahko bilo, zaporniki pa so imeli na voljo tudi manj kot tri kvadratne metre osebnega prostora. Zaradi tega je država danes plačala že za četrt milijona evrov odškodnin.

Mednarodna racija proti mafiji: V Sloveniji prijeli državljana Italije
03. 05. 2023 10.57Kriminalisti v Novi Gorici so prijeli državljana Italije, ki je bil po ugotovitvah tujih varnostnih organov vpet v kriminalno dejavnost na področju prepovedanih drog, so potrdili na policijski upravi Nova Gorica. Preiskava je sicer potekala v okviru obsežne operacije proti italijanski mafiji 'Ndrangheta v osmih evropskih državah.

'Ta feminizem, ki je prestopil mejo sprejemljivega, napada žensko dušo'
09. 03. 2023 06.00Praznovali smo že 112. mednarodni dan žena. Kljub temu, da smo leta 2023, pa opozorilo o neenakosti med spoloma velja še danes, pa ne govorimo le o tujini. Kljub mnogim gibanjem, feminizmu in akcijah je v Sloveniji ženska še vedno plačana manj od moških kolegov na enakem delovnem mestu. O vlogi ženske v slovenski politiki smo se pogovarjali s prvo predsednico krščanskih demokratov, Ljudmilo Novak in prvo predsednico državnega zbora, Urško Klakočar Zupančič.

Zakaj praznujemo dan žena? Je boj za enakost še potreben?
08. 03. 2023 10.15Ljudje 8. marec kot poseben dan za ženske praznujemo že več kot stoletje, kot opozorilo na neenakosti med spoloma pa služi še danes. Ženskam v Afganistanu so talibani lani med drugim prepovedali visokošolsko izobraževanje, v Iranu so izbruhnili množični protesti, potem ko je moralna policija 22-letnico "podučila" o nošenju hidžaba, čez nekaj dni pa je v bolnišnici umrla. Razlike med spoloma je poudarila tudi ruska invazija na Ukrajino, ženske so bolj ranljive, kar se tiče dostopa do hrane, bolj so podvržene revščini, poroča pa se tudi o vse več nasilju nad ženskami. V ZDA medtem denimo bijejo bitko proti prepovedi splava. A vendar smo ljudje v zadnjih letih dosegli tudi nemalo sprememb na bolje.

Najprej so jih rešili iz vode, zdaj jih iščejo zaradi 365 kilogramov kokaina
15. 02. 2023 08.13Zaradi 365 kilogramov kokaina so avstralske oblasti začele lov na tri moške, ki so jih pred dvema tednoma rešile iz morja. Trojico so ob obali zahodne Avstralije rešili iz vode, medtem ko so se oklepali hladilne škatle.

'Ko so ženske vključene v upravljanje z naravnimi viri, so izidi boljši za vse'
11. 02. 2023 07.23Obeležujemo mednarodni dan žensk in deklet v znanosti, katerega namen je spodbuditi zanimanje žensk in deklet za znanost ter opozoriti na enakopravne možnosti v znanosti. Spodbujajte ženske, da vstopajo v poklicno usposabljanje in študij naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike, je na zasedanju, ki ga je na sedežu ZN v New Yorku organizirala fundacija The Royal Academy of Science International Trust, dejala predsednica Nataša Pirc Musar.

Povprečna starost očeta ob rojstvu otroka je skoraj 34 let
19. 11. 2022 17.20Ob mednarodnem dnevu moških, ki ga obeležujemo 19. novembra, je Statistični urad RS pripravil statistiko zanimivosti o močnejšem spolu, ki med drugim potrjuje, da so bili lani očetje v Sloveniji ob rojstvu otroka povprečno skoraj tri leta starejši kot ženske. Plačna vrzel med moškimi in ženskami v Sloveniji je v letu 2021 znašala 2,7 odstotka, kar pomeni, da so imeli zaposleni moški v povprečju za toliko višje plače kot ženske. Plače žensk so bile višje od plač moških samo v uradniških poklicih.

Beg pred mobilizacijo: na mejah kolone vozil, Rusija pa že zapira vrata
28. 09. 2022 11.36Potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin odredil delno mobilizacijo, so na mejah z nekaterimi sosednjimi državami, zlasti z Gruzijo, Kazahstanom in Finsko, nastale dolge kolone vozil, v katerih so številni Rusi, ki se želijo izogniti morebitnemu vpoklicu. Rusija mobiliziranim ne bo več izdajala mednarodnih potnih listov.

Sodobna družba: otroci v pravljici najbolj občudujejo prevaranta
24. 09. 2022 07.00Vpliv kapitalizma in neoliberalizma se že kaže v spremembi družbenih vrednot. Strokovnjaki z različnih področij so tako na sredini okrogli mizi med drugim spregovorili o zaskrbljujoči analizi, ki je pokazala, da današnji otroci v pravljici Cesarjeva nova oblačila bolj občudujejo prevaranta kot iskrenega otroka. Drugačen je tudi odnos do narave, ki jo vse pogosteje izrabljamo zgolj za kuliso, ki bo olepšala naše fotografije. Potrebne bodo spremembe, govorci pa so podali kar nekaj predlogov, kako bi do njih lahko prišli. "Pomembno je, da ustvarjamo okoliščine, s pomočjo katerih bomo lažje kultivirali bolj prijazna in manj trpeča stanja," predlaga ena od gostij.

'Ustvarjajmo upanje z dejanji'
10. 09. 2022 13.48Ob svetovnem dnevu preprečevanja samomorov, ki ga obeležujemo, stroka poudarja pomen vseh, ki pomagajo pri preprečevanju samomorilnega vedenja. Preprečevanje samomorov je velik svetovni izziv, zato želi ljudi v stiski spodbuditi k iskanju strokovne pomoči. Letošnje geslo Ustvarjajmo upanje z dejanji opominja, da obstaja alternativa samomoru.

Ob 27. obletnici genocida v Srebrenici pokop 50 žrtev
11. 07. 2022 08.17Na spominski slovesnosti ob 27. obletnici genocida v Srebrenici bodo v bližnjem spominskem centru v Potočarih pokopali posmrtne ostanke 50 bošnjaških žrtev od skupno več kot 8000, kolikor so jih v samo nekaj dneh od 11. julija 1995 ubile sile bosanskih Srbov. Žrtev so se spomnili tudi v Ljubljani. Predsednik republike Borut Pahor se je na povabilo predsednika mešihata Islamske skupnosti v Sloveniji muftija Nevzeta Porića v Ljubljani v Muslimanskem kulturnem centru udeležil slovesnosti ob obletnici genocida.

Praznik dela: koliko ljudi dela ob nedeljah, od doma, prekarno?
01. 05. 2022 07.00Mednarodni praznik dela je za mnoge delavce dela prost dan. A kljub temu, da je nedelja in praznik, nekateri tudi danes delajo. Pogledali smo, kaj o stanju na trgu dela v Sloveniji pravijo statistični podatki. V 2021 je 23 odstotkov zaposlenih delalo ob nedeljah, stopnja brezposelnosti je bila nižja kot leto prej, a ne najnižja doslej. Povečal pa se je delež delovno aktivnih v prekarnih oblikah dela.

Zakaj (ne)poslušaš jazz?
30. 04. 2022 10.00Glasba ima že od nekdaj pomembno vlogo v življenju ljudi. Če jo je človek najprej ustvarjal za obredne namene, je danes predvsem sredstvo sproščanja in izražanja identitete. Da je pomemben del našega vsakdana, se strinjajo tudi strokovnjaki, pomemben del pa je predvsem v življenju mladih, saj naj bi pri njih predstavljala osrednjo kulturno dejavnost. Rek, povej mi, kaj poslušaš in povem ti, kdo si, tako zagotovo drži, saj je glasbeni okus ena izmed pomembnih skupnih točk, po katerih izbiramo družbo. Svetovni splet in globalizacija sta imela pomemben vpliv na to, kakšno glasbo danes poslušamo, predvsem radijske glasbene lestvice pa narekujejo glasbeni okus množic. Se ob tem zavedamo, kje je njen izvor?