mednarodni dan izobraževanja

Dončić bo v ekipi pod isto streho združil znane svetovne športne osebnosti

19. 12. 2024 13.34

Branilec ekipe NBA Dallas Mavericks, kapetan slovenske moške reprezentance in filantrop Luka Dončić bo na svetovni dan košarke v soboto, 21. decembra, uradno ustanovil Fundacijo Luke Dončića. Fundacija se bo osredotočila na zagotavljanje, da bo šport mladim po vsem svetu predstavljal vir veselja in obogatitev vsakodnevnega življenja.

Več kot 60 mednarodnih psihologov, ekonomistov, inovatorjev na konferenci DOBA Fakultete v Mariboru

21. 11. 2024 00.15

Maribor je te dni v središču pozornosti akademskega in poslovnega sveta, saj gosti izjemen dogodek – prvo konferenco v Sloveniji, ki povezuje psihologijo in poslovni svet. Na 12. mednarodni znanstveni konferenci DOBA Fakultete, ki velja za enega najpomembnejših dogodkov tega leta, se bo zbralo več kot 150 udeležencev z uglednih domačih in tujih univerz, raziskovalnih inštitucij ter vodilnih podjetij. V dveh intenzivnih dnevih bo predstavljenih kar 60 strokovnih prispevkov, ki so plod raziskovalnega dela mednarodno priznanih strokovnjakov.

'Slovenija je postala aktivna soustvarjalka evropske prihodnosti'

30. 04. 2024 20.48

Ob 20. obletnici vstopa Slovenije v Evropsko unijo bodo v barvah evropske zastave zažarele prepoznavne stavbe in javni prostori po vsej Sloveniji. Ob obletnici pa se tako iz naše države kot iz tujine vrstijo sporočila. "Slovenija je v dveh desetletjih članstva v EU zrasla in se razvijala, krepila svoje mednarodne vezi ter postala aktivna soustvarjalka evropske prihodnosti," je dejala zunanja ministrica Tanja Fajon. "Širitev je temeljni kamen naše strateške suverenosti," pa je ob obletnici največje širitve EU spomnil predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Osrednja državna proslava ob obletnici vstopa pa bo sledila 9. maja v Novi Gorici.

Plačna vrzel v Sloveniji je leta 2022 znašala 6,1 odstotka

08. 03. 2024 08.23

Kolikšna je povprečna starost žensk v Sloveniji? Koliko žensk je mater, koliko žena? Ter kakšno izobrazbo imajo? Statistični urad RS je pred mednarodnim dnem žena znova postregel s posebno statistiko, ki je pokazala, da je lani v Sloveniji prebivalo skoraj 1.054.000 žensk. Med stoletniki je bilo medtem po podatkih konec leta 311 žensk in 60 moških. Kakšna pa je plačna vrzel pri nas in koliko delovno aktivnih mam imamo?

Mednarodni dan maternih jezikov letos o pomenu večjezičnega izobraževanja

21. 02. 2024 06.44

Na Unescovo pobudo obeležujemo mednarodni dan maternih jezikov. Z letošnjo temo Večjezično izobraževanje je steber medgeneracijskega učenja želi organizacija poudariti pomen večjezičnih izobraževalnih politik in praks za trajnostni razvoj. Društvo slovenskih pisateljev (DSP) je pripravilo literarno-pogovorni večer.

Odkrijte navdihujoča doživetja na Sejmu Alpe-Adria

25. 01. 2024 09.18

34. sejem turizma: 31. januar-3. februar 2024, Gospodarsko razstavišče, Ljubljana

'Nasilje se pogosto ne konča z razpadom zveze, včasih le spremeni obliko'

25. 11. 2023 18.29

"Ime mi je bilo Mateja, stara sem bila 33 let, mama osemmesečnega Maksa, ko se je moj Marko odločil, da me ubije." Tako pravi zgodba žrtve nasilja, ki jo je lani ob prvi Nacionalni konferenci o preprečevanju in odzivanju na nasilje nad ženskami v Sloveniji predstavilo društvo SOS telefon za ženske in otroke. In če so lani poudarjali ničelno toleranco do nasilja ter to, da mora krivdo nositi storilec, so letos poudarek namenili starševstvu in stikom v primerih nasilja v družini. Ti se namreč pogosto nadaljujejo tudi po razpadu zveze, govorniki pa so v petek pozvali k zagotavljanju varnosti žrtve tudi po tem.

'Nobena ženska ali deklica se zaradi svojega spola ne sme bati za življenje'

25. 11. 2023 07.00

Lani je bilo po svetu umorjenih 89.000 žensk in deklet. Največ v zadnjih 20 letih. Več kot polovico teh umorov so storili družinski člani ali intimni partnerji žensk. To pomeni, da je bilo lani vsak dan na svojem domu ubitih več kot 133 žensk ali deklet. A femicide smo beležili tudi v Sloveniji. Lani se jih je pri nas zgodilo kar sedem. Sociologinja Jasna Podreka ob tem opozarja, da je bilo nasilja nad ženskami tudi v preteklosti veliko, zdaj pa je tudi zaradi ozaveščanja o njem toliko več prijav. Kljub temu pa poudarja, da so prijave zgolj vrh ledene gore: "Številne žrtve nasilja ne prepoznajo ali pa si ga ne upajo prijaviti."

Imamo zavarovane hiše, če se zgodi v Ljubljani rušilni potres?

11. 10. 2023 06.00

"V Ljubljani je bil potres pred 120 leti in lahko se zgodi jutri," opozarja gradbeni inženir Andrej Pogačnik. Posledice bi bile neprimerljivo večje kot zaradi ujm v začetku avgusta. Ogroženih je do 100.000 stavb in do 228.000 življenj, škoda pa lahko seže do osmih milijard evrov. Zavarovalničarji, ki se potresa najbolj bojijo, hkrati ocenjujejo, da v Sloveniji nismo dovolj zavarovani za nevarnost potresa. Zakaj ne? So previsoke premije? Se splača zavarovati proti potresu?

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?

12. 07. 2023 06.00

Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Golob: Pri proizvodnji streliva bi morala sodelovati tudi Slovenija

23. 03. 2023 13.23

Proizvodnja streliva mora biti enakomerno razporejena po vsej EU, pri tem pa bi morala sodelovati tudi Slovenija, je ob prihodu na zasedanje voditeljev EU v Bruslju, kjer bodo govorili tudi o skupnih nabavah topniškega streliva za Ukrajino, povedal premier Robert Golob. V ta namen bo Slovenijo obiskal evropski komisar Thierry Breton. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je medtem opozoril na dramatične razmere v svetu in dodal, da ima ruska agresija globalne posledice.

Ministrica ob dnevu žena: 8. marec opomnik za bran priborjenih pravic

08. 03. 2023 07.11

Ženske ne dopustimo, da imamo manj pravic kot moški, slabše možnosti in nižji položaj ter da smo zaradi spola žrtve nasilja, je osrednje sporočilo organizacij za vprašanja žensk na današnji mednarodni dan žensk, 8. marec. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v poslanici izpostavila, da bi moral biti današnji dan opomnik za vse, da pravice, solidarnost in enakost niso samoumevne, temveč da si je treba zanje prizadevati vsak dan.

Po novici o delni mobilizaciji v Slovenijo pribežalo povečano število Rusov

25. 11. 2022 15.05

Mineva že devet mesecev, odkar je Rusija začela invazijo na Ukrajino. Od takrat je v Slovenijo pribežalo skoraj 8000 državljanov Ukrajine, od tega je skoraj 3000 otrok. Povečanega prihoda Rusov v Sloveniji vse do 21. septembra nismo beležili, nato pa je Rusija razglasila delno mobilizacijo, število prihodov pa se je z 12 v septembru povečalo na skoraj 100 v oktobru. Zgolj v prvem tednu novembra je prišlo 68 državljanov Rusije, ki pa za razliko od Ukrajincev ne morejo pridobiti statusa začasne zaščite. Urad za migrante je imel medtem s pomočjo Ukrajincem doslej že 13 milijonov evrov stroškov.

'Včasih zgolj en stavek lahko pomembno usmeri naše življenje'

20. 09. 2022 09.50

V sredo, na mednarodni dan miru, bo ob 19. uri v Kosovelovi dvorani Cankarjevega doma potekala okrogla miza z naslovom "Kako narediti svet prijazen kraj?". Naslov izhaja iz misli Alberta Einsteina, v kateri je pojasnil, kako naša notranja naravnanost vpliva na naše delovanje in kako s tem posledično krojimo svet. Pred dogodkom smo se o čuječnosti pogovarjali s povezovalko dogodka, kolumnistko, gostujočo predavateljico in učiteljico joge, Tino Košir. Na dogodek vabi prav vse, saj, kot pravi, včasih zgolj en stavek lahko pomembno usmeri posameznikovo življenje.

'Najboljša miselna igra, ki si jo je izmislil človek' odslej del študija

17. 09. 2022 07.07

Ste že slišali za bridž? Mogoče pa ga celo znate igrati? To je ena najbolj priljubljenih iger s kartami na svetu, večina pa ob besedi bridž pomisli na štiri starejše osebe, ki v svoji dnevni sobi ob krožniku piškotov in čaju kartajo na deževno popoldne. A to so napačne predstave, bridž je namreč igra za vse generacije, zahteva pa tako miselno kot telesno pripravljenost. V letošnjem šolskem letu pa bo bridž celo akreditiran predmet na ljubljanski Fakulteti za matematiko.

Stanovanja, prekarnost: mladi se ne morejo osamosvojiti in načrtovati

12. 08. 2022 13.52

Na mladih svet stoji, pogosto slišimo iz različnih ust. Vendar pa se mladi soočajo z večplastnimi vprašanji o svoji prihodnostmi - z izzivi in priložnostmi. Hitrost tehnološkega razvoja in posledice podnebnih sprememb drastično spreminjajo svet, mladi pa morajo biti v toku z najnovejšimi trendi, z najnovejšo tehnologijo ...

Pahor odlikoval Toplaka in Battellija ter čestital državljanom

25. 06. 2022 16.08

Predsednik republike Borut Pahor je na posebni slovesnosti odlikoval nekdanjega rektorja Univerze v Mariboru Ludvika Toplaka in nekdanjega poslanca italijanske narodne skupnosti Roberta Battellija. Ob dnevu državnosti je nato nagovoril državljane in tudi obiskovalce, ki so si v okviru dneva odprtih vrat ogledali njegove uradne in delovne prostore. K besedi je povabil tudi predsednika prve demokratično izvoljene slovenske vlade Alojza Peterleta, ki je bil med gosti na slovesnosti ob vročitvi odlikovanj.

Inovativna rešitev za kibernetsko varnost

21. 06. 2022 00.15

Število kibernetskih napadov se iz leta v leto povečujetudi zaradi vedno bolj pospešene digitalizacije in povečanega obsegadela na daljavo. Pojavljajo se v vse bolj sofisticiranih oblikah, usmerjeni so na posameznike, podjetja in organizacije. Zelo pogosti so napadi na e-poštne račune, storitve oddaljenih dostopov in storitve v oblaku, več je tudi napadov na uporabniške mobilne naprave. Zato je tudi pomen kibernetske varnosti vse večji. Tega se zavedajo tudi v Telekomu Slovenije, kjer imajo največji Operativni center kibernetske varnosti v Sloveniji, kije letos že drugič prejel nagrado za najbolj inovativno varnostno rešitev.

Da lahko 'Maverick' in druščina varno kraljujejo v zraku

12. 06. 2022 10.36

V dneh, ko blagajne svetovnih kinematografov polni nadaljevanje kultnega letalskega filma Top Gun s Tomom Cruisom kot likom Mavericka v glavni vlogi, smo se pomešali med tiste, ki (po)skrbijo za to, da vojaški piloti lahko sploh kraljujejo v zraku. "Da lahko piloti opravijo svojo nalogo, stoji za njimi še cela falanga ljudi, ki skušajo zagotoviti, da se bodo fantje varno vrnili domov," pravi štabni vodnik Damjan Ržen.

Izobraževanje: za nekatere samoumevna, za druge nedosegljiva dobrina

23. 01. 2022 10.16

Pravica do izobraževanja je ena temeljnih človekovih pravic, a kljub temu še vedno več kot 258 milijonov otrok in mladostnikov po svetu ne obiskuje pouka. 617 milijonov jih ne more doseči minimalne ravni znanja matematike in branja, čeprav dve tretjini obiskujeta šolo. Na drugi strani je izobraževanje dostopnejše kot kadar koli prej. V lanskem šolskem letu je 96,2 odstotka otrok v Sloveniji po osnovni šoli nadaljevalo šolanje in skoraj polovica mladih med 19. in 24. letom se je odločila za študij, kažejo podatki statističnega urada.

'Naša naloga je, da pomagamo ustvarjati pogoje, kjer se korupcija ne bo več izplačala'

06. 12. 2021 14.40

Zaradi korupcije tako družba kot posamezniki izgubljamo zelo veliko, opozarja predsednik protikorupcijske komisije Robert Šumi. Po nekaterih ocenah za Slovenijo bi lahko letni strošek korupcije zanašal do 3,5 milijarde evrov. Če bi ta sredstva usmerili v socialno ogrožene, v Sloveniji ne bi bilo nikogar, ki bi živel pod pragom revščine, je opozoril.

Zgodovinski uspeh slovenskih študentov matematike

18. 08. 2021 12.34

Slabo leto po olimpijski zlati medalji na matematični olimpijadi je Luka Horjak, bruc na fakulteti za matematiko, spet posegel po odličnem rezultatu. Na tekmovanju za študente matematike je prejel prvo nagrado. Njegov uspeh so, prav tako s prvo nagrado, dopolnili še Daniel Vitas, z drugo nagrado pa Matevž Miščič, Andraž Maier, Žan Bajuk in Tjaž Silovšek. S srebrom se lahko pohvali tudi Besfort Shala s koprske fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije.

Talibani: Ženske bodo uživale pravice po šeriatskem pravu

17. 08. 2021 18.02

Prvič, odkar so prevzeli oblast v Afganistanu, so talibani sklicali novinarsko konferenco in odgovarjali na novinarska vprašanja. Tiskovni predstavnik talibanov je dejal, da je to trenutek ponosa za ves narod, saj so prvič po 20 letih uspeli osvoboditi državo in izgnati tujce. Zagotovil je, da nihče ne bo ogrožen, da si ne želijo sovražnikov in da bodo spoštovali ženske pravice v okviru šeriatskega prava. Poudaril je, da bodo lahko še vedno delale in se izobraževale.

'Stanovanjski trg je prerasel vse meje razumnega, mladi so ujeti v prekarnost'

12. 08. 2021 16.59

Mladi so ena bolj prizadetih skupin, na katero so vplivali ukrepi, ki so jih odločevalci sprejeli, da bi preprečili širjenje novega koronavirusa. Okrnjeno je bilo njihovo izobraževanje, pridobitev prvih zaposlitev, zaradi razmer so odlašali z ustvarjanjem družine, med prvimi so izgubljali svoje dohodke zaradi visoke stopnje prekarnosti, oteženi so bili njihovi socialni stiki, ki so nujni za razvoj zdravih in trdnih osebnosti. Predstavniki Mladinskega sveta Slovenije so se ob mednarodnem dnevu mladih osredotočili na tematike, ki tarejo mlade v naši državi.

Za DPD beseda "meja" ne obstaja

22. 06. 2021 00.15

DPDgroup je druga največja mednarodna družba za dostavo paketov v Evropi, ki dnevno razpošlje več kot 7,5 milijona paketov - 1,9 milijarde paketov na leto - prek blagovnih znamk DPD, Chronopost, SEUR in BRT. Trenutno deluje v 230 državah, okrog 97 tisoč dostavnih strokovnjakov pa vsak dan poskrbi za dostavo vaših paketov. Prav DPD ima največjo mrežo t. i. prevzemnih točk, z več kot 58.000 tisoč Pickup lokacijami po Evropi, kjer svojim strankam omogoča, da prevzamejo ali pošljejo paket skoraj povsod po svetu. Zahvaljujoč najširšim evropskim cestnim prometnim povezavam in učinkoviti mednarodni mreži, na več kot 900 lokacijah, pošiljajo vaše pakete prejemniku trajnostno in hitro do želene destinacije v Evropi in po vsem svetu.

Poletna šola hipnoze v Ljubljani in Mariboru

04. 06. 2021 00.15

Hipnoza je eno izmed najbolj učinkovitih komunikacijskih orodij za spremembo vedenja in odpravo neželenih vzorcev. S hipnozo boste končno dobili daljinca za upravljanje s svojim umom in svojimi mislimi.

Praznik dela: na proslavi pri predsedniku glasbenik z vklenjenimi rokami

01. 05. 2021 07.16

Današnji mednarodni praznik dela zaradi ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 mineva brez množičnih prvomajskih praznovanj. Sindikati so tako že v prejšnjih dneh pozvali k boju za varnejše zaposlitve, varna in zdrava delovna mesta, socialno varnost in dostojno starost. Kljub epidemiji so ponekod ob upoštevanju ukrepov zadonele budnice. Premier Janez Janša v poslanici ob prazniku dela poudarja, da je cilj vlade ustvariti pogoje, ki bodo zagotavljali vsem za delo sposobnim dostojno delo za dostojno plačilo. Pri predsedniku Pahorju pa je glasbenik skladbo – simbolno – zaigral z vklenjenimi rokami.

'Spominjati se pomeni tudi biti previden, kajti te stvari se lahko ponovijo'

27. 01. 2021 07.22

Po svetu in v Sloveniji se danes spominjamo žrtev holokavsta – 27. januarja 1945 je Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Osrednja slovesnost pod okriljem Združenih narodov bo potekala virtualno. Številne mednarodne organizacije ob tem opozarjajo na zanikovalce - po oceni Unesca je to simptom porasta dezinformacij, sovražnega govora in predsodkov.

Po novem predlogu za RŠ polovica minimalnega zneska

27. 01. 2021 12.54

Nov predlog proračuna Študentske organizacije Univerze v Ljubljani za leto 2021, ki ga bo študentski zbor obravnaval v četrtek, za Radio Študent predvideva 64.000 evrov za redno delovanje.

Smučanje s 1. januarjem dovoljeno, a ob predložitvi negativnega testa

31. 12. 2020 17.08

Vlada je na današnji dopisni seji sprejela več odlokov z ukrepi za zajezitev epidemije. Prvi teden januarja se odpirajo šole in zavodi za izobraževanje otrok s posebnimi potrebami. Vožnja z žičniškimi napravami oziroma smučanje je s 1. januarjem dovoljeno osebam, ki predložijo negativni test. Vlada je določila tudi nove izjeme za prehod meje brez testa in karantene.