mednarodna zaščita

Poklukar trenutno ne vidi razlogov za ustavitev obravnave sirskih prošenj za azil

12. 12. 2024 19.04

Po mnenju notranjega ministra Poklukarja trenutno ni razlogov, da bi Slovenija po zgledu več drugih držav članic EU ustavila obravnavo prošenj sirskih državljanov za mednarodno zaščito. V Sloveniji, ki velja za tranzitno državo, je namreč malo prosilcev iz Sirije, je povedal ob robu zasedanja notranjih ministrov EU v Bruslju.

35 let po akciji Sever: 'To je bil prelomni trenutek'

30. 11. 2024 19.42

Na predvečer 35. obletnice akcije Sever, ki je z enotnim in odločnim odzivom Slovencev 1. decembra leta 1989 preprečila napovedan "miting resnice", ki so ga v Ljubljani želeli izvesti srbski nacionalisti, se je v Cankarjevem domu odvila osrednja slovesnost. Takratni organi za notranje zadeve so s pomočjo gasilcev, zdravstvenih delavcev, celo železničarjev, ki so se uprli, da bi v Ljubljano prevažali udeležence mitinga – Slovenijo zavarovali pred nasilnim posegom in morebitnim vojaškim udarom ter s tem zaščitili demokratične procese v Sloveniji.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Finančni POPkast: Bitcoin od rojstva do globalne prepoznavnosti

10. 10. 2024 08.37

Bitcoin je v mladostniških letih poln potenciala, vendar še vedno obdan z izzivi. Čeprav je lahko prihodnost kriptovalut negotova, je očitno, da bitcoin ni več le eksperiment, ampak uveljavljeno digitalno sredstvo, ki se vse bolj umešča v sam vrh svetovnega finančnega sistema.

Leto groze in uničenja, ki je na rob potisnilo celotno regijo

07. 10. 2024 06.32

Mineva natanko eno leto od vdora palestinskega gibanja Hamas v Izrael, ki je sprožil silovito izraelsko ofenzivo na Gazo. Izraelski povračilni ukrepi so zahtevali že več deset tisoč življenj in sprožili humanitarno katastrofo. Kljub pritiskom mednarodne skupnosti vojni še ni videti konca, konflikt pa se širi tudi na bližnje države v regiji. Združeni narodi, EU, tudi Slovenija, ter številne druge države so obsodile napad palestinskega gibanja in pozvale h končanju vojne v Gazi.

Članice EU za zmanjšanje zaščite volka

25. 09. 2024 13.36

Članice EU so podprle zmanjšanje zaščite volka, ki ga je decembra predlagala Evropska komisija, so potrdili v Bruslju. Pred spremembo ustrezne zakonodaje bo moral zmanjšanje zaščite iz strogo zaščitenega v zaščitenega potrditi stalni odbor bernske konvencije. Slovenija naj bi se pri odločanju vzdržala. Znižanje zaščitenega statusa volka po mnenju okoljske organizacije Alpe Adria Green "odpira vrata odstrelu volkov kot lažni rešitvi za problematiko uničevanja živine". V organizaciji so prepričani, da je to v nasprotju z zavezo Evrope za zaščito in obnavljanje biotske raznovrstnosti. Ministrstvo za naravne vire in prostor je medtem potrdilo, da ima Lovska družina Kropa dovoljenje za odstrel po dveh volkov na Jelovici in Pokljuki.

Kako nam indeks ekonomske svobode pomaga razumeti neoliberalizem

31. 08. 2024 07.00

Indeks ekonomske svobode, ki ga objavlja kanadski inštitut Fraser, je za družbene analitike priročen merski inštrument. Meri pet vidikov: skromnost države, integriteto pravnega sistema in zasebne lastnine, vzdržnost denarne politike, svobodo mednarodne trgovine in skromnost regulacije. Pokriva veliko večino držav, dostopen je tudi za preteklost, vsi njegovi sestavni deli so transparentno prikazani in javno dostopni. Prav tako izhajajo iz priznanih mednarodnih inštitucij, na katere se raziskovalci stalno zanašamo.

Kaj drži in kaj ne v izjavah politikov o migrantih?

06. 04. 2024 11.17

V zadnjih tednih smo spremljali izjave politikov – Golobovi odgovori na poslanska vprašanja, govori Janše in članov SDS na protestnem shodu proti aktualni vladi in izjave v medijih ter na družbenih omrežjih. Katere trditve o migrantih držijo?

Borrell opozarja: Lakota se v Gazi uporablja kot orožje

13. 03. 2024 08.39

Josep Borrell, visoki zunanjepolitični predstavnik EU, je nedavno opozoril, da se lakota v Gazi uporablja kot vojno orožje. Pomanjkanje pomoči na tem območju pa je označil za katastrofo, ki ni naravnega izvora, temveč jo je v celoti ustvaril človek. Zaščita in pomoč civilistom na območju Gaze morata biti naloga številka ena za Izrael, je izjavil ameriški državni sekretar Antony Blinken. Hkrati se je nekoliko oddaljil od izjav Josepa Borrella.

Biden Putinu: Ne bomo odkorakali stran. Ne bomo se uklonili

08. 03. 2024 06.21

Ameriški predsednik Joe Biden je v sinočnjem energičnem govoru o položaju v državi nemudoma napadel bivšega predsednika Donalda Trumpa glede njegovega stališča do vojne v Ukrajini in ruskega predsednika Vladimirja Putina, celoten govor pa je predvolilno izkoristil za izpostavljanje razlik med njegovimi in republikanskimi politikami. V govoru je napovedal, da bo ameriška vojska pomagala postaviti začasno pristanišče na obali Gaze za povečanje humanitarne pomoči. Izraelu je ob tem sporočil, da humanitarna pomoč ne more biti sredstvo za pogajanja.

Evropska komisija bi zmanjšala zaščito volkov

21. 12. 2023 15.27

Vrnitev volka je velik uspeh pri ohranjanju vrst in danes po ocenah v gozdovih držav Evropske unije živi več kot 20.000 teh živali. V Bruslju zato predlagajo, da bi status volka v okviru Bernske konvencije spremenili iz strogo zavarovane v zavarovano živalsko vrsto.

Iz vulkana se širijo strupeni plini: 'Ljudem odsvetujemo obisk mesta izbruha'

19. 12. 2023 06.27

Po vrsti potresov v ponedeljek pozno zvečer je na Islandiji izbruhnil vulkan. Moč lava, ki bruha iz okoli štiri kilometre dolge razpoke, se je sicer popoldan zmanjšala, a strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko izbruh trajal tudi več mesecev. Nevarnost pa ob predstavljajo tudi strupeni plini, ki so se ob izbruhu začeli širiti iz vulkana. Po oceni strokovnjakov naj bi v prihodnjih urah dosegli tudi islandsko prestolnico Reykjavik. Islandija je bila sicer že več tednov v stanju visoke pripravljenosti na izbruh in po številnih potresih je bil izdan tudi ukaz za evakuacijo.

Francija si želi trajne prekinitve ognja med Izraelom in Hamasom

22. 11. 2023 18.25

Svetovni voditelji odobravajo napovedano začasno humanitarno premirje in izpustitev talcev na območju Gaze. "Vsak dan, ko so te matere in otroci talci teroristov, je en dan preveč," je dejala predsednica Evropske komisije. "Gre za pomemben korak, ki mu mora slediti vrnitev vseh talcev," je dejal premier Golob. Poudaril je še, da mora biti zaščita civilistov, bolnišnic in šol zagotovljena tudi po humanitarni prekinitvi spopadov. Fajonova pa je poudarila zavezanost rešitvi dveh držav, ki naj vodi v trajen mir.

Pirc Musarjeva: Brez ukrepanja postajamo soodgovorni za umiranje otrok v Gazi

15. 11. 2023 18.56

Pobijanje civilistov in otrok je zločin, je glede dogajanja na Bližnjem vzhodu jasna predsednica republike Nataša Pirc Musar. "Brez ukrepanja postajamo soodgovorni za umiranje otrok v Gazi. Pomagati jim moramo zdaj," je še opozorila ter palestinski Hamas in Izrael pozvala, naj se pogledata v ogledalo. Medtem je več deset organizacij in gibanj v javnem pismu premierja Goloba in zunanjo ministrico Fajonovo pozvalo k prekinitvi diplomatskih stikov z Izraelom ter uvedbi sankciji proti tej državi. Pozvali so ju tudi, naj se konkretneje zavzameta za prekinitev napadov na Palestince. Fajonova sicer namerava v kratkem obiskati regijo.

V Gazo prispel prvi tovornjak z gorivom. 'To ni dovolj. Potrebujemo veliko več!'

15. 11. 2023 06.18

Agencije Združenih narodov in Mednarodni odbor Rdečega križa so izrazili globoko zaskrbljenost zaradi vdora izraelske vojske na območje največje bolnišnice na območju Gaze Al Šifa, v kateri je skupaj z bolniki in osebjem ter razseljenimi osebami več tisoč ljudi. Izpostavili so nujnost zaščite civilistov in pacientov. Izrael trdi, da ima Hamas pod bolnišnico vkopano svojo operativno bazo, pod otroško bolnišnico pa sobo z orožjem in eksplozivom. Hamas trditve zavrača. Prek mejnega prehoda Rafa pa je v Gazo prispel prvi tovornjak z gorivom od začetka obleganja te palestinske enklave. Gorivo naj bi bilo namenjeno Združenim narodom, ki delujejo v Gazi.

Migranti v Sloveniji: Večina odide, tisti, ki ostanejo, tukaj delajo

05. 11. 2023 09.35

V Slovenijo je letos nezakonito vstopilo več kot kot 44.000 ljudi, kar je skoraj trikrat toliko kot v enakem obdobju lani. Ob nadzorih na slovensko-hrvaški meji policisti zato poostreno nadzirajo tudi t. i. zeleno mejo med državama. Naša ekipa se je policistom pridružila v Rigoncah, kjer prestrežejo največ beguncev. Kaj pa se s pribežniki pravzaprav zgodi, ko jih Policija ujame? Koliko jih v Sloveniji, ki sicer nujno potrebuje tuje delavce, sploh ostane? Ima država zanje rešitve?

'Ni pomembno poimenovanje prekinitve spopadov, ampak zaščita civilistov'

26. 10. 2023 17.12

Po mnenju premierja Roberta Goloba ni pomembno poimenovanje prekinitve spopadov na Bližnjem vzhodu, ampak zaščita civilistov. Voditelji EU morajo sprejeti jasno stališče, da je treba zaščititi civiliste na obeh straneh in vzpostaviti humanitarne koridorje, je dejal. Tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel je poudaril potrebo po zaščiti civilnega prebivalstva na območju Gaze.

Vojaški helikopter iz rečne struge dvignil v poplavah uničen avtomobil

15. 08. 2023 14.55

Čeprav si je marsikdo po 11 dneh neutrudnega dela danes le vzel dan premora za počitek, številne ekipe na terenu še vedno vztrajno sanirajo uničenje po poplavah. Na več lokacijah so prisotne tudi ekipe mednarodne pomoči. Helikopterske posadke slovenske, španske, srbske in nemške vojske tako združeno nadaljujejo s prevozom tovora ter sodelujejo pri čiščenju rečnih strug. Slovenska vojska je z uporabniki na spletu delila posnetek helikopterja, ki iz reke dviguje uničen avtomobil.

Na Prevaljah izpod nemških rok raste novi most, zaprtih 119 km cest

11. 08. 2023 08.58

Najbolj prizadeti območji ostajata Zgornja Savinjska dolina in del Koroške, kjer so dočakali težko pričakovano informacijo, da je cesta med Dravogradom in Ravnami spet odprta. Nemška enota je medtem na Prevaljah pričela s postavljanjem 30-metrskega montažnega mostu, ki bo namenjen tako pešcem kot vozilom. Napovedali so, da bo most postavljen v treh dneh.

Mednarodna pomoč že v Sloveniji, trenutno najbolj primanjkuje razvlažilcev zraka

07. 08. 2023 17.08

Voda iz poplavljenih hiš in objektov še ni niti odtekla, ko je na prizadeta območja že prišla prva pomoč. Za hitrim odzivom stojijo tudi številne humanitarne organizacije in prostovoljci, med njimi so tudi taki, ki sedaj pomagajo drugim, čeprav so jim poplave uničile dom. Pomoč prihaja tudi že iz tujine. Zjutraj sta v Slovenijo prišla dva tovornjaka pomoči poljskega Rdečega križa, slovenski pa opozarja, da trenutno najbolj primanjkuje razvlažilcev zraka.

Mednarodna pomoč bo nastanjena v Rečici ob Savinji, Solčava za turiste zaprta

07. 08. 2023 13.34

V Slovenijo prihaja mednarodna pomoč, ki se bo nastanila v Rečici ob Savinji, od tam pa se bodo ekipe po Savinjski dolini že v torek odpravile na pomoč, je ob obisku Solčave povedal minister za obrambo Marjan Šarec. Medtem občina Solčava, od koder zaradi posledic ujme še danes evakuirajo turiste, za nove turiste ostaja začasno zaprta.

Golob ocenil, da bo škoda po ujmah presegla pol milijarde evrov

05. 08. 2023 12.05

"Slovenija se sooča z najhujšo naravno ujmo v novejši zgodovini," je po seji sveta za nacionalno varnost dejal predsednik vlade Robert Golob in dodal, da sta prizadeti kar dve tretjini Slovenije. "Izkazali smo voljo in odločitev, da bomo delovali enotno, da bi čim prej pomagali državljanom. Trgovine s hrano in tehnično opremo bodo, kjer bo možno, odprte tudi v nedeljo," je napovedal Golob. Poveljnik civilne zaščite Srečo Šestan je po izredni seji vlade potrdil, da bodo izdali odredbo za odprtje nekaterih trgovin.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?

12. 07. 2023 06.00

Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Države na COP15 sprejele zgodovinski dogovor za zaščito narave

19. 12. 2022 11.25

"Končno začenjamo sklepati mirovni sporazum z naravo," je dejal generalni sekretar ZN Guterres. Predstavniki več kot 190 držav so namreč na srečanju pogodbenic Konvencije o biološki raznovrstnosti v Montrealu sprejeli zgodovinski dogovor za zaščito svetovnih vrst in ekosistemov. Dogovor predvideva, da bodo države do leta 2030 zaščitile 30 odstotkov planeta in zagotovile 30 milijard dolarjev (okoli 28 milijard evrov) pomoči za ohranjanje narave v državah v razvoju.

Po novici o delni mobilizaciji v Slovenijo pribežalo povečano število Rusov

25. 11. 2022 15.05

Mineva že devet mesecev, odkar je Rusija začela invazijo na Ukrajino. Od takrat je v Slovenijo pribežalo skoraj 8000 državljanov Ukrajine, od tega je skoraj 3000 otrok. Povečanega prihoda Rusov v Sloveniji vse do 21. septembra nismo beležili, nato pa je Rusija razglasila delno mobilizacijo, število prihodov pa se je z 12 v septembru povečalo na skoraj 100 v oktobru. Zgolj v prvem tednu novembra je prišlo 68 državljanov Rusije, ki pa za razliko od Ukrajincev ne morejo pridobiti statusa začasne zaščite. Urad za migrante je imel medtem s pomočjo Ukrajincem doslej že 13 milijonov evrov stroškov.

Migranti dobijo nastanitev v prvi varni državi, iz katere pridejo. Drži?

17. 10. 2022 06.08

Predsedniški kandidat Anže Logar je v intervjuju za našo televizijo dejal, da je Janševa vlada ob koncu mandata pustila rekordne presežke v državni in občinski blagajni, da migranti dobijo nastanitev v prvi varni državi ... Kaj kažejo dejstva?

Zelenski pozval NATO k preventivnemu napadu

06. 10. 2022 06.53

Tiskovna agencija Interfax poroča, da je Volodimir Zelenski pozval Nato, naj Rusiji onemogoči uporabo jedrskega orožja. Ob tem je v nadaljevanju izjave še povedal, naj severnoatlantska zveza to stori s preventivnim napadom. "Potrebni so preventivni napadi, da bodo vedeli, kaj jih čaka, če bodo uporabili jedrsko orožje. Ne obratno, da bomo mi čakali na jedrske napade Rusije in potem rekli: "Oh, to so naredili, potem pa vračamo tole.""

Bobnar: Niti žica niti ograja ne moreta preprečiti migracij

19. 08. 2022 12.42

V zadnjem času poslanci opozicije pogosto opozarjajo, da se je drastično povečalo število migrantov, ki nezakonito vstopajo v našo državo, in da imajo prebivalci na južni meji polna dvorišča migrantov. Vladi očitajo, da s podiranjem ograje državljane izpostavlja nevarnosti, pa še celo Evropo zraven, ker da nas ogrožajo ilegalni migranti. Gre za navadno politično manipulacijo, pa odgovarja notranja ministrica Tatjana Bobnar.

Kako poskrbeti za varnost mobilnih telefonov na dopustu?

17. 07. 2022 18.10

Čeprav so počitnice namenjene odklopu od službe, skrbi in običajnega življenja, pa se v današnjih časih najbrž najdejo redki posamezniki, ki so na dopustu pripravljeni odložiti svoj mobilni telefon in se odklopiti z interneta. Pametni telefoni so postali 'nujna oprema', brez katere ne gre več, razmišljajo mnogi. S pomočjo mobilnikov brskamo po spletu, dostopamo do družbenih omrežij in spletne banke, plačujemo, iščemo destinacije za oddih, uporabljamo navigacijo. Čeprav nam lajšajo življenja, pa mnogi uporabniki ne poskrbijo za njihovo ustrezno zaščito, ugotavljajo na SI-CERT. Zato so pripravili napotke, kako telefone ustrezno zaščitimo, še posebno v času dopustov.

Dan beguncev: Slovenija za humanitarno in varno migracijsko politiko

20. 06. 2022 08.19

Ministrica Tatjana Bobnar je v poslanici ob svetovnem dnevu beguncev zapisala, da si Slovenija prizadeva za oblikovanje učinkovite humanitarne in varne migracijske politike. Pri nastajanju nove nacionalne migracijske strategije pa jih po njenih besedah vodi spoštovanje temeljnih svoboščin in človekovih pravic ter zagotavljanje varnosti vsem. Združeni narodi opozarjajo na visoko število beguncev, ki je preseglo 100 milijonov ljudi. V luči vojne v Ukrajini, množičnih pregonov in kršitev človekovih pravic letošnji svetovni dan beguncev v ospredje postavlja pravico do iskanja varnosti.