mednarodna komisija

Ali je možno, da norveški skakalci za goljufijo z dresi niso vedeli?

29. 03. 2025 08.44

To vprašanje so si vse od izbruha afere skakalni dresi zastavili mnogi. Potem ko so Norvežani na domačem svetovnem prvenstvu skušali zmagati z eno največjih goljufij v zgodovini smučarskih skokov, je bil namreč škandal tema tudi v Planici. Tam smo se o njem pogovarjali s poljskim novinarjem, ki je posnetke goljufanja razkril javnosti. Naš nekdanji skakalec Robert Kranjec, ki od športne upokojitve šiva skakalne drese, pa nam je v svoji delavnici pokazal, kaj so Norvežani pravzaprav naredili.

Kursk skoraj v celoti pod ruskim nadzorom, Ukrajina zanika obkolitev sil

15. 03. 2025 17.29

Ruska vojska je v regiji Kursk prevzela nadzor nad še dvema krajema, ki so jih v ofenzivi avgusta lani zasedle ukrajinske sile. Kijev sicer zanika, da so Ukrajinci pri Kursku obkoljeni, priznavajo pa, da so razmere v regiji zelo težke za njihove sile. Obe strani sta ponoči izvedli nove napade z droni. Mednarodna preiskovalna komisija pa je ugotovila, da je Rusija med invazijo zagrešila zločine proti človečnosti.

Dr. Alja Kavčič, dr. med., med zmagovalci 11. International Medis Awards for Medical Research

15. 03. 2025 00.15

Predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar je bila slavnostna govornica na slovesnosti.

Fis suspendiral vse vpletene v afero skakalni dresi

12. 03. 2025 17.05

Krovna mednarodna smučarska zveza Fis je danes sporočila, da je začasno suspendirala tri člane norveške skakalne ekipe in dva skakalca, ki so se znašli v preiskavi zaradi goljufije s skalnimi dresi na nedavnem svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju v Trondheimu.

Dve slovenski zdravnici med finalisti 11. International Medis Awards for Medical Research

11. 02. 2025 00.15

Mednarodna strokovna komisija ocenila 251 znanstvenoraziskovalnih prispevkov iz 11 držav in izbrala 18 finalistov

Leškijeva in Kuralt v izboru za judoistko in trenerja leta

23. 12. 2024 13.09

Po novem izjemnem letu za slovenski judo slovenske dosežke prepoznava tudi IJF oziroma Mednarodna judo zveza, ki bo na začetku leta 2025 izbrala najboljše judoistke, judoiste, trenerje in zmagovalce še petih drugih kategorij.

Znani so zmagovalci 12. Generacije Mladih upov

22. 12. 2024 07.08

V preteklem mesecu smo vam predstavili navdihujoče zgodbe dvajsetih finalistov razpisa Mladi upi 2024. Od 11. decembra je na spletni strani Mladih upov potekalo glasovanje, v katerem ste lahko izbrali svojega favorita. Največ vaših glasov in s tem tudi finančne podpore je prejel Tristan Majcenovič, medtem ko je strokovna komisija neodvisno izbrala še 12 drugih nadarjenih posameznikov s področja športa, para športa, znanosti in umetnosti, ki bodo prav tako prejeli finančna sredstva za nadaljnji razvoj svojih talentov.

Spoznajte zadnjo peterico in glasujte za svojega favorita razpisa Mladi upi 2024

11. 12. 2024 10.00

Projekt Mladi upi 2023 se približuje vrhuncu. Doslej smo spoznali že 15 izjemnih zgodb mladih talentiranih posameznikov, ki jih je strokovna komisija izbrala v ožji krog. Sedaj pa je čas, da spoznate še zadnjo peterico finalistov in aktivno sodelujete pri izbiri enega od prejemnikov finančnih sredstev.

'ZDA ne bodo dovolile, da Islamska država izkoristi vakuum oblasti v Siriji'

08. 12. 2024 14.04

Ameriški predsednik Joe Biden je v odzivu na padec Asadovega režima označil kot trenutek zgodovinske priložnosti, a tudi kot trenutek tveganja in negotovosti. Turški zunanji minister je dejal, da bi morali mednarodni in regionalni akterji zagotoviti miren prenos oblasti v državi, milijoni sirskih beguncev pa da se lahko vrnejo v domovino. K mirni spremembi oblasti med drugim pozivajo tudi Francija, Nemčija in Velika Britanija, ki hkrati svarijo pred možnostjo krepitve Islamske države (IS). Katarsko zunanje ministrstvo je opozorilo, da se ne sme pustiti, da bi Sirija potonila v kaos. Premier Robert Golob je padec Asadovega režima označil za dolgo pričakovan trenutek, ki je ljudem prinesel upanje.

Mednarodna recenzija brez bistvene spremembe ocene ekonomske upravičenosti

18. 10. 2024 13.06

Na ustavnem sodišču je še druga pobuda za ustavno presojo odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o Jeku 2. Vložili so jo dve fizični osebi ter nevladni organizaciji Focus in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno. Mednarodni neodvisni pregled vhodnih podatkov za analizo ekonomike projekta Jek 2 pa medtem ni bistveno spremenil prvotne ocene njegove ekonomske upravičenosti. Po reviziji je investicijska vrednost brez stroškov financiranja ocenjena na 9,6 do 15,4 milijarde evrov.

Vodna kriza: bo do leta 2050 ogrožena več kot polovica proizvodnje hrane?

17. 10. 2024 13.35

Če svet v povezavi z vodno krizo ne bo ukrepal, bi bila lahko do leta 2050 ogrožena več kot polovica globalne proizvodnje hrane. Poleg tega bi lahko vodna kriza BDP bogatih držav v tem času oklestila za osem odstotkov, BDP revnih držav pa za 15 odstotkov, so v danes objavljenem poročilu opozorili v Mednarodni komisiji za ekonomiko vode (GCEW).

'Slovenija upravičuje sloves najbolj kreativne regije na svetu'

11. 10. 2024 18.34

Slovenija je dežela kreativnih ljudi. To dokazujemo na številnih področjih, projekt BIG Design Ljubljana, ki združuje oblikovalce v najbolj kreativni regiji na svetu, pa številnim oblikovalcem ponudi možnost, da se predstavijo. Trenutno v Ljubljani poteka festival, na katerem so že podelili tudi nagrade za slovensko oblikovanje, oblikovalsko konferenco, debate, galerijo na prostem in oblikovalsko okuševalnico Eat & Drink Design, pa si je v prestolnici ogledalo tudi veliko turistov.

Članice EU za zmanjšanje zaščite volka

25. 09. 2024 13.36

Članice EU so podprle zmanjšanje zaščite volka, ki ga je decembra predlagala Evropska komisija, so potrdili v Bruslju. Pred spremembo ustrezne zakonodaje bo moral zmanjšanje zaščite iz strogo zaščitenega v zaščitenega potrditi stalni odbor bernske konvencije. Slovenija naj bi se pri odločanju vzdržala. Znižanje zaščitenega statusa volka po mnenju okoljske organizacije Alpe Adria Green "odpira vrata odstrelu volkov kot lažni rešitvi za problematiko uničevanja živine". V organizaciji so prepričani, da je to v nasprotju z zavezo Evrope za zaščito in obnavljanje biotske raznovrstnosti. Ministrstvo za naravne vire in prostor je medtem potrdilo, da ima Lovska družina Kropa dovoljenje za odstrel po dveh volkov na Jelovici in Pokljuki.

Kdo je dobil najboljše resorje in kdo najmanj zaželenega?

17. 09. 2024 11.17

Ursula von der Leyen je na tiskovni konferenci v Strasbourgu predstavila komisarsko ekipo, kot si jo je zamislila. V njej je 40 odstotkov žensk (11 komisark) in 60 odstotkov moških, nekoliko pa je razmerje zasukala pri izbiri svojih izvršnih podpredsednikov, kjer sta dva moška in štiri ženske. Kako je von der Leynova razdelila resorje? Komu so pripadla tista najbolj zaželena in kdo je dobil "najslabšega"?

Kako izgleda delo tistih, ki bdijo nad dirkaškimi incidenti?

13. 09. 2024 20.47

Bolj kot je prvenstvo motoGP izenačeno, bolj neusmiljeni so obračuni dirkačev na stezi. Motocikli dosegajo hitrosti tudi prek 360 kilometrov na uro, ob številnih prehitevanjih pa incidenti niso nič neobičajnega. Nad dogajanjem na stezi pozorno bedijo trije sodniki Mednarodne motociklistične zveze, ena izmed njih je tudi Slovenka Tamara Matko. Naša ekipa je dobila ekskluziven vpogled v eno najpomembnejših funkcij v karavani motoGP.

Gruzijski judoist zaradi nešportnega vedenja diskvalificiran

02. 08. 2024 16.33

Judoist Guram Tušišvili iz Gruzije je bil zaradi nešportnega obnašanja po porazu v četrtfinalnem dvoboju v kategoriji nad 100 kg proti Francozu Teddyju Rinerju diskvalificiran z olimpijskih iger in je ostal brez bojev za odličja. Prav tako ne bo smel nastopiti na tekmovanju mešanih ekip, je po dvoboju sporočila Mednarodna judo zveza (IJF). NJegov nasprotnik je na koncu osvojil zlato medaljo.

Priče zanikale politične vplive v času Žuglja

07. 06. 2024 19.16

Preiskovalna komisija DZ, ki preiskuje sume vmešavanja politike v delo Policije in drugih organov, je zaslišala nekdanji uslužbenki urada za preprečevanja pranja urada Simono Kaučič in Petro Zakrajšek ter nekdanjega namestnika direktorja Damjana Režka. Na zaslišanje je prišel tudi nekdanji direktor urada Damjan Žugelj.

DEJSTVA: je javnost v Sloveniji res enotna glede Palestine, politika pa tista, ki razdvaja?

05. 06. 2024 06.00

Osrednje soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami na POP TV smo podrobno analizirali tudi v Dejstvih, objavljamo drugi del našega preverjanja. Preverite, ali so kandidati za evropske poslance govorili resnico in ali so operirali s pravimi podatki.

Senat UL sprejel nove sklepe glede sodelovanja z izraelskimi institucijami

22. 05. 2024 13.29

Senat Univerze v Ljubljani, ki se je nedavno znašel pod pritiskom FDV-ja, ki je od njih zahteval prekinitev akademskega in gospodarskega sodelovanja z izraelskimi raziskovalnimi in izobraževalnimi institucijami, je na dopisni seji sprejel določene sklepe glede pomoči palestinskim študentkam in študentom ter sodelovanja z izraelskimi ustanovami.

'Francija bi lahko z zavezniki ustavila ruandski genocid, a ni imela volje za to'

05. 04. 2024 08.20

Francoski predsednik Emmanuel Macron je dejal, da bi Francija in njeni zahodni in afriški zavezniki lahko zaustavili genocid v Ruandi leta 1994, vendar niso imeli "volje" ustaviti pokola približno 800.000 ljudi, večinoma etničnih Tutsijev. Mednarodna skupnost je namreč po njegovem mnenju že imela izkušnje s podobnimi zločini.

Predsednica DZ o kandidaturi na evropskih volitvah, referendumih in Palestini

04. 04. 2024 06.00

"Komisarka Vera Jourova uživa močno podporo predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen," je Bruselj namenil prvaku stranke SDS Janezu Janši in evroposlancu Milanu Zveru, ki sta komisarko pozvala k odstopu. V največji opozicijski stranki so namreč prepričani, da se je komisarka marca lani, ko se je sestala s predsednikom Ustavnega sodišča Matejem Accetom, vmešavala v notranje in ustavnopravne zadeve Republike Slovenije. In kaj o tem meni predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, ki se je tudi sama lani sestala z evropsko komisarko? In kaj pravi o ugibanjih, ali bo kandidirala na prihajajočih evropskih volitvah?

EU mikajo redke dragocene surovine, ki se nahajajo na Grenlandiji

14. 03. 2024 12.36

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se odpravlja na obisk na Grenlandijo. Čeprav dansko avtonomno ozemlje uradno ni del EU, je strateško zelo zanimivo za Bruselj zaradi redkih surovin, ki jih Evropa potrebuje za t. i. zeleni prehod.

Dr. Jure Urbančič, dr. med., iz UKC Ljubljana med zmagovalci 10. International Medis Awards for Medical Research

11. 03. 2024 09.05

Znani najboljši dosežki zdravnikov in farmacevtov iz devetih državah srednje in jugovzhodne Evrope.

112 mrtvih in 760 ranjenih: 'Stvari je imenovati s svojim imenom'

01. 03. 2024 09.14

Potem ko je izraelska vojska v četrtek streljala na Palestince v bližini mesta Gaza, ki so čakali na humanitarno pomoč, in pri tem ubila 112 ljudi, še 760 pa jih poškodovala, se iz sveta vrstijo obsodbe nasilja, pozivi k takojšnji prekinitvi ognja in neovirani dostavi humanitarne pomoči po vsej Gazi.

Kdo je letos med najprodornejšimi zdravniki in farmacevti v regiji?

27. 02. 2024 00.15

Med finalisti 10. International Medis Awards trije predstavniki Slovenije.

Seznam najodmevnejših afer v slovenskem zdravstvu

18. 02. 2024 17.58

Slovensko zdravstvo je v preteklih letih pretreslo več napak in afer, v katerih je prišlo tudi do hujših posledic za bolnike in celo smrtnih primerov. Se spomnite nevrokirurga Vinka Dolenca, obsojene brežiške zdravnice Nade Cesarec, težav na otroški srčni kirurgiji, smrti dvojčkov v trboveljski bolnišnici, Ivana Radana ali pa afere smejalni plin? To je nekaj najodmevnejših primerov v zadnjih desetletjih.

Tanja Fajon: Gre za jasna sporočila Izraelu, da mora takoj ustaviti morijo

26. 01. 2024 17.17

EU pričakuje takojšnjo uresničitev odločitve Meddržavnega sodišča (ICJ), so sporočili iz Bruslja in poudarili, da so odredbe sodišča za pogodbenice zavezujoče. Več držav, med njimi Turčija, Španija, Iran in tudi Slovenija, je odločitev ICJ pozdravilo.

Nagrade brit: pevka Raye podrla rekord, med nominiranci prevladujejo ženske

24. 01. 2024 19.04

Znani so nominiranci za glasbene nagrade brit. Slavnostna podelitev bo marca v Londonu, med tistimi, ki imajo možnost za največ kipcev, pa je pevka Raye, ki je podrla rekord, saj je nominirana kar sedemkrat. Premagala je Craiga Davida, Gorillaz in Robbieja Williamsa, ki so imeli prej skupni rekord s po šest nominacijami v enem letu. Nominirana je tudi v kategoriji za izvajalca leta, kjer je med desetimi izvajalci kar osem žensk.

Evropska komisija bi zmanjšala zaščito volkov

21. 12. 2023 15.27

Vrnitev volka je velik uspeh pri ohranjanju vrst in danes po ocenah v gozdovih držav Evropske unije živi več kot 20.000 teh živali. V Bruslju zato predlagajo, da bi status volka v okviru Bernske konvencije spremenili iz strogo zavarovane v zavarovano živalsko vrsto.

Odgovor na to, kako zaščititi Sredozemsko morje, bodo iskali v Sloveniji

29. 11. 2023 07.52

Prihodnji teden bo Slovenija v Portorožu gostila zasedanje sredozemskih držav in drugič v zgodovini prevzela dveletno predsedovanje Konvenciji o varovanju morja in obal Sredozemlja, bolj znani pod imenom Barcelonska konvencija. Ta je edini mednarodni pravni okvir za varovanje Sredozemskega morja in njegove obale ter prva konvencija o varovanju regionalnega morja na svetu. Otvoritve dogodka se bo udeležil tudi predsednik vlade Robert Golob. "Imamo morje, ki pomeni vrata v cel svet, in marsikatera država nam to zavida," je poudarila Alenka Bratušek v funkciji ministrice za naravne vire in prostor. Kot rezultat bo nastala Portoroška konvencija.