medicinski dosežek

40-letni Avstralec več kot 100 dni preživel z umetnim srcem

15. 03. 2025 19.40

Kirurgi v Sydneyju so izjemno ponosni na uspeh pacienta s srčnim popuščanjem, ki so mu vsadili umetno srce, zasnovano kot začasno rešitev, ta pa je z njim živel več kot 100 dni, preden je prejel srce darovalca. 40-letni pacient se je prostovoljno javil, da postane prvi prejemnik umetnega srca v Avstraliji in šesti na svetu.

Hči Billa Gatesa: Oče me je navdihnil, da postanem zdravnica

05. 02. 2025 09.09

Bill Gates je izdal prvi del svojih spominov in ob tej priložnosti s pohvalami nista varčevali njegovi hčerki. 69-letnik se je na koncu knjige dotaknil tudi svojih otrok, ki jih ima z nekdanjo soprogo Melindo Gates, za katero je pred kratkim priznal, da obžaluje ločitev od nje. Hčerki sta svojega očeta, kakor že velikokrat prej, znova pohvalili. Prvorojenka je priznala, da jo je ravno on navdihnil za študij medicine.

Novo zdravilo za demenco 'velik korak naprej', a v Evropi še ni registrirano

19. 09. 2024 16.51

Dolga leta je bilo zdravljenje demence omejeno le na simptomatsko olajšanje z zdravili, ki sicer izboljšajo simptome, vendar ne vplivajo na bolezenski proces. In po 20 letih je na trg končno prišlo novo zdravilo, ki predstavlja "velik korak in premik, ker dve desetletji na tem področju ni bilo nobenega napredka", je na novinarski konferenci izpostavila predsednica Spominčice – Alzheimer Slovenija, Štefanija L. Zlobec. Gre za dve zdravili, ki pa v Evropi še nista registrirani.

Znanstveniki pomladili miši, cilj je doseči enako pri ljudeh

05. 06. 2022 16.47

V laboratoriju molekularnega biologa Davida Sinclairja na ameriški harvardski medicinski fakulteti so stare miši spet postale mlade. Znanstveniku in njegovi ekipi je uspelo z beljakovinami, ki lahko odraslo celico spremenijo v matično, pomladiti starajoče celice miši v mlajšo različico samih sebe. Če bi metodo uporabili pri ljudeh, bi lahko spremenili potek staranja, živeli mlajši dlje časa in preložili ali se izognili boleznim, povezanim s starostjo, denimo Alzheimerjevi bolezni. "To je svet, ki prihaja. Verjamem, da smo našli glavno krmilno stikalo, način za previjanje ure nazaj," je napovedal Sinclair.

Medicinski preboji slovenskih zdravnikov in znanstvenikov v letu 2020

21. 12. 2020 18.46

Tisti, ki bi si letos najbolj zaslužili nagrado za posebne dosežke, so zagotovo zdravstveni delavci. Pa so jim, navkljub neverjetno težkemu letu, kakršnega še nismo doživeli, uspeli tudi presežki. Naše zdravstvo je tako znova dokazalo, da se lahko kljub majhnosti kosamo z velikimi medicinskimi centri po svetu, zdravniki in medicinske sestre pa so znova dokazali, da je biti zdravstveni delavec poslanstvo in način življenja. Presežkov je bilo veliko, izbrali smo najodmevnejše.

Slovenec sodeloval pri odkritju, ki bo milijonom spremenilo življenje

13. 11. 2020 12.57

Izjemen dosežek, pri katerem je sodelovalo tudi slovensko znanje, bo bolnikom s sladkorno boleznijo močno olajšal življenje. Razvili so inzulin, pri katerem namesto dnevnega zadostuje že en odmerek tedensko. Pri kliničnem preizkušanju je sodeloval prof. dr. Andrej Janež z UKC Ljubljana ter si s tem prislužil objavo v najbolj ugledni medicinski reviji na svetu in jabolko navdiha iz rok predsednika Pahorja. "To je epohalen dosežek v svetovnem merilu," pravijo v njegovem uradu.

Kdo sta bogata, a skromna znanstvenika, ki sta razvila cepivo proti covidu-19?

11. 11. 2020 06.00

Ugur Sahin in Ozlem Tureci sta se odločila, da bosta svoji življenji posvetila področju onkologije in nalezljivih bolezni, že več let pa orjeta ledino v personaliziranih imunoterapevtskih postopkih za zdravljenje raka. A prelomna raziskava na področju spremenjene genetske kode je njuni imeni sredi pandemije koronavirusne bolezni izstrelila v svet, ki ju zdaj pozna kot izumitelja prvega učinkovitega cepiva proti covid-19.

Govorci BSF proti moderatorju. Janša: Javnost, ki šteje, so volivci, ne pa nevladniki ali še kdo

31. 08. 2020 09.13

Na Bledu je potekal 15. strateški forum BSF, ki se ga je letos udeležilo osem voditeljev držav v regiji, šest zunanjih ministrov, visoki zunanjepolitični predstavnik EU in številni drugi. Pod naslovom Izzivi in priložnosti v svetu po covidu-19 naj bi bila v središču razprava o prihodnosti EU po brexitu in pandemiji, ki pa se je precej usmerila na stanje demokracije v določenih državah in se sprevrgla v precejšnje besedno preigravanje med moderatorjem in politiki.

Ženska s presajeno maternico rodila deklico

05. 12. 2018 10.40

Ženska, ki so ji presadili maternico pokojne darovalke, je rodila zdravo dete, so objavili raziskovalci, ki so jo spremljali. Gre za prvi tovrsten dogodek v medicinski znanosti. Ženska je sicer rodila že pred letom dni, zdaj pa so raziskovalci dosežek objavili v znanstveni reviji The Lancet.

Alaphilippe dobil drugo etapo letošnjega Toura, Roglič v Pirenejih ostal za petami najboljšim

24. 07. 2018 17.16

Francoski kolesar Julian Alaphilippe (Etixx-Quick Step) je na letošnji dirki po Franciji slavil že drugo etapno zmago. 218-kilometrsko preizkušnjo, ki se je končala v Pirenejih, je suvereno odpeljal tudi slovenski as Primož Roglič (Lotto NL-Jumbo), saj v boju za najvišja mesta ni zaostal za tekmeci.

Vrhunski dosežek slovenskih oftamologov: bolnik z umetno roženico spregledal po 20 letih

01. 12. 2017 12.46

Na ljubljanski očesni kliniki so uspešno opravili prvo implantacijo umetne roženice v Sloveniji. Z več kot dve uri trajajočo operacijo in vstavitvijo keraproteze so bolniku, ki je pred več kot 20 leti oslepel, povrnili vid na levem očesu. Umetno roženico je bolniku izdelal in podaril izumitelj bostonske keraproteze.

Tehnološki giganti analizirajo podatke, ki jih puščate za seboj: umetna inteligenca bo skrbela za vaše zdravje in za to, kako vidite svet

18. 05. 2017 11.38

Količina shranjenih podatkov, ki jih za seboj puščamo ljudje, je vse večja in večja. Do leta 2020 naj bi se v primerjavi z letom 2013 povečala za 10-krat in dosegela 44 bilijonov gigabajtov. Vsi ti podatki pa so dragocen vir informacij.

V Sloveniji prvič izvedli edinstven operativni poseg - avtologno presaditev mrežnice

05. 04. 2017 09.46

Na Očesni kliniki v Ljubljani so kirurgi pod vodstvom Xhevata Lumija izvedli inovativen operativni poseg – avtologno presaditev mrežnice. Gre za edinstveno operacijo tudi v svetovnem merilu, saj je bilo do sedaj po svetu opravljenih le okrog 20 takšnih posegov, ki bistveno izboljšajo kakovost življenja bolnikov.

Še en medicinski preboj: po kemoterapiji postala neplodna, s pomočjo zamrznjenega jajčnika pa postala mamica

10. 06. 2015 11.09

14 let po tem, ko so ji odstranili in zamrznili enega od jajčnikov, je 27-letna Belgijska rodila zdravega sina. Gre za velik medicinski dosežek, ki bo lahko v pomoč številnim dekletom, ki zaradi hude bolezni potrebujejo kemoterapijo, zaradi česar obstaja možnost, da bodo postale neplodne.

Medicinski dosežek: Zarodku odstranili nevaren tumor

22. 06. 2012 12.05

Dobra novica prihaja tokrat s Floride. Ginekolog je pri 17 tednov starem zarodku odkril nevaren tumor na ustnici. Da bi zarodek preživel, je bila potrebna zahtevna operacija, ki se je končala uspešno.

Kebrovo slovo

26. 11. 2004 00.00

Po štirih letih javnih polemik in ostrih kritik na njegov račun se je minister za zdravje Dušan Keber poslovil.

Znani Nobelovi nagrajenci za kemijo in ekonomijo

08. 10. 2003 00.00

Dobitnika letošnje Nobelove nagrade za kemijo sta Američana Peter Agre in Roderick MacKinnon za njune dosežke na področju raziskav prehodnosti celične stene za različne kemijske elemente. Nobelova nagrajenca za ekonomijo pa sta Američan Robert Engle in Britanec Clive Granger.

Sedma etapa Jalabertu

14. 07. 2001 00.00

Laurent Jalabert (CSC) je francoskim kolesarskim navijačem olepšal državni praznik - Dan Bastilije, saj je dobil sedmo etapo dirke Po Franciji. Priljubljeni francoski kolesar, ki je bil še pred časom težje poškodovan, je na cilj 162,5 kilmetra dolge etape od Strasbourga do Colmarja prišel sam, njegova prednost pred Nemcem Jensom Voigtom (Credit Agricole) pa je bila 11 sekund.