medicina dela

Dr. Alja Kavčič, dr. med., med zmagovalci 11. International Medis Awards for Medical Research
15. 03. 2025 00.15Predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar je bila slavnostna govornica na slovesnosti.

Po 'težkih časih' znova več zanimanja za družinsko medicino
14. 03. 2025 14.24V Ljubljani so se danes začeli 28. Schrottovi dnevi, dvodnevno strokovno srečanje s področja družinske medicine. Kot je bilo slišati v uvodu srečanja, se po letih, ko je bilo zanimanje za specializacije iz družinske medicine majhno, vendarle kažejo pozitivne spremembe. Naziv zdravnica leta 2024 pa so podelili Neni Kopčavar Guček.

Anamarija je doktor medicine, težke življenjske preizkušnje so v njej prebudile druge strasti
09. 03. 2025 09.30Anamarija Truden je po izobrazbi doktor medicine, a še pred dokončanim študijem se je po spletu okoliščin začela spraševati, ali je medicina resnično to, kar si želi. Veliko strast in veselje je našla v kuhanju, zato prihaja v novo sezono MasterChefa Slovenija.

Hvaležna starša: Valentino živi samo zato, ker je bila operacija v Sloveniji
21. 02. 2025 09.47Zdravniki v UKC Ljubljana so dosegli nov mejnik v medicinski stroki in uspešno presadili srce komaj šestmesečnemu dojenčku. Malemu Valentinu je zaradi genske bolezni srčne mišice odpovedalo srce. Za postopkom transplantacije stoji ekipa izjemnih strokovnjakov, ki so bili sposobni dobro sodelovati in premorejo tudi veliko empatije. Na novinarski konferenci so povedali, da je njihov uspeh grenka sreča, saj to pomeni, da je nekomu drugemu nekje umrl otrok. Spregovorila sta tudi starša malega pacienta in povedala, da se počuti dobro. "Valentino je danes desetmesečnik, pri katerem nihče ne bi opazil, da je prestal takšno operacijo. Plazi se, skoraj že hodi, se ves čas smeji in odlično sprejema zdravila!"

Dve slovenski zdravnici med finalisti 11. International Medis Awards for Medical Research
11. 02. 2025 00.15Mednarodna strokovna komisija ocenila 251 znanstvenoraziskovalnih prispevkov iz 11 držav in izbrala 18 finalistov

Sprejet interventni zakon, ki podaljšuje nagrajevanje ambulant družinske medicine
19. 12. 2024 17.53Državni zbor je z 51 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu. Ta med drugim podaljšuje nekatere dodatke za zaposlene na primarni ravni, nagrajuje tudi ambulante družinske medicine, ki opredeljujejo več pacientov. Zakon so podprli v koaliciji in NSi, poslanci SDS so sejo obstruirali.

Obremenjene zaposlene v urgentnih centrih bodo nagradili
18. 11. 2024 18.04Močno obremenjene urgentne centre bo razbremenil sistem manjših satelitskih urgentnih centrov po državi, ki bodo zaživeli do leta 2028, je poudaril državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež. Ob tem je napovedal nagrajevanje zdravstvenih delavcev glede na obremenitve, ki so v urgentnih centrih večje kot na urgencah v manjših krajih.

Študentka medicine na TikToku deli zanimivosti s predavanj: 15.000 sledilcev
05. 10. 2024 08.22Pred enim letom se je študentka medicine Ema odločila, da bo zanimivosti, ki jih izve na predavanjih oziroma med učenjem, na poljuden način delila na družbenem omrežju TikTok. Odziv je bil odličen, sledilci – danes jih je že dobrih 15 tisoč – so jo začeli kmalu zasuvati s temami oziroma vsakodnevnimi težavami, ki jih zanimajo. Čeprav postaja neke vrste zdravstvena influencerka, pa se sama s tem ne poistoveti. Kot pravi, si želi le izobraževati ljudi z verodostojnimi, znanstveno podprtimi vsebinami.

Ljubljanskemu ZD za študente spet grozi ukinitev
25. 09. 2024 08.33V predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ga je vlada sredi septembra dala v javno obravnavo, je predvidena tudi ukinitev ZD za študente v Ljubljani kot samostojnega zavoda. To pa bi imelo resne posledice za študentsko skupnost v prestolnici in bi še dodatno obremenilo že tako dolge čakalne vrste, so opozorili v Študentski organizaciji v Ljubljani.

Zdravniki svarijo pred posledicami novele: specialisti bodo zapuščali klinike
24. 09. 2024 19.32Če bo novela zakona o zdravstveni dejavnosti sprejeta, lahko pričakujemo množične odhode zdravnikov, ki bodo prisiljeni izbrati med javnim in zasebnim, napoveduje del zdravnikov, zaposlenih v javnem zdravstvenem sistemu. Kot opozarjajo, so na udaru predvsem dejavnosti, ki so z zasebnim zdravstvom tesno prepletene že zdaj. Po besedah predstojnice Dermatovenerološke klinike bi od tam lahko odšla celo tretjina vseh zdravnikov. Kaj bo z obravnavo bolnikov, če bodo odšli posamezni strokovnjaki, skrbi tudi urgentne zdravnike in specialiste intenzivne medicine, ki sicer v zasebnem zdravstvu ne delajo.

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'
07. 07. 2024 06.38Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

Valjavec verjame, da Pogačar lahko še tretjič osvoji Tour de France
25. 06. 2024 10.05Nekdanji slovenski kolesar Tadej Valjavec je kot prvega favorita za prihajajočo dirko po Franciji izpostavil rojaka Tadeja Pogačarja in pripomnil, da je od lanskega leta še napredoval. Možnosti ima tudi Primož Roglič, ki je potrdil svojo vrednost na kriteriju po Dofineji.

Potrebe po družinskih zdravnikih vse večje, a interesa med mladimi ni
17. 05. 2024 16.05Pred svetovnim dnevom družinskih zdravnikov, ki bo v nedeljo, so družinski zdravniki iz Zdravstvenega doma Ljubljana spregovorili o pomenu in lepotah poklica. Kot glavni izziv pa so izpostavili pridobivanje novih specializantov družinske medicine, saj se s starajočo se populacijo in višjim nivojem oskrbe z leti povečuje tudi obseg dela.

Dovolj imajo žigosanja tistih, ki delajo več, z zaslužkarji in dvoživkami
29. 03. 2024 15.06"Dovolj imamo žigosanja tistih, ki delajo več, z 'zaslužkarji' in 'dvoživkami'. Več smo delali zato, ker smo želeli ohraniti visok nivo zdravstvenih storitev v Sloveniji," v odprtem pismu sporočajo zdravniki iz izolske bolnišnice. Premier Robert Golob je medtem sporočil, da je mediacija z zdravniškim društvom Fides stekla. Ponovil je, da je dogovor o plačah možen izključno v okviru plačne reforme. "Nihče ne more izsiliti, da bo obravnavan preferirano," je poudaril. Ocenil je, da je stavka nepotrebna in škodljiva.

Dr. Jure Urbančič, dr. med., iz UKC Ljubljana med zmagovalci 10. International Medis Awards for Medical Research
11. 03. 2024 09.05Znani najboljši dosežki zdravnikov in farmacevtov iz devetih državah srednje in jugovzhodne Evrope.

Nakup medicinske opreme: 'S preprostim manevrom privarčevali 13 milijonov evrov'
11. 03. 2024 06.30Kakšne so provizije oziroma kako donosen je pravzaprav posel posredništva zdravil in medicinske opreme pri nas? Da so prihranki, ko govorimo o večstomilijonskih letnih nabavah v našem zdravstvu, mogoči, za 24UR Forum med drugim pripovedujeta šef nabave največje bolnišnice v državi Drago Kreš in šef gradbenega podjetja GH Holding Blaž Miklavčič, ki sicer uvaža tudi magnetne resonance. Dobavitelji v zdravstvu bodo še ena od žgočih tem nocojšnjega 24UR Foruma (NE)JAVNO ZDRAVSTVO – posebne oddaje, ki si jo boste lahko ob 20. uri ogledali na POP TV.

'Družinski zdravniki ne moremo biti zavarovalni agenti'
06. 03. 2024 07.42Pred ponedeljkovim 24UR Forumom, ki bo na sporedu ob 20. uri na POP TV, smo v POPkast povabili družinskega zdravnika Jako Strela. Dotaknila sva se tudi tem, ki jih bomo razdelali v naši posebni oddaji: delovanje zdravstvenega sistema na primarni ravni, zakaj se javno zdravstvo lomi, kaj to pomeni za vse nas, kje smo in kakšno zdravstvo si želimo? Pa tudi o neodzivnosti politike sva govorila.

Na bolniški je iz leta v leto več ljudi, rekorder pa že 12 let
04. 01. 2024 06.00Na bolniški je iz leta v leto več ljudi. Lani – rekordnih 56.128 zaposlenih. Izgubljenih pa več kot 20 milijonov koledarskih dni. Katere so anomalije bolniškega sistema? Naš bolniški sistem namreč ne pozna časovne omejitve in je tudi zato evropsko neprimerljiv. Takšen sistem v Evropi pozna le še Bolgarija. Absentizem pa siromaši zdravstveno blagajno. Poznamo rešitve?

Brez izbranega družinskega zdravnika je ta hip več kot 140.000 ljudi
06. 11. 2023 19.47To rak rano slovenskega zdravstva bi lahko rešili, če bi se za družinsko medicino vsaj nekaj let zapored odločilo 100 specializantov medicine, so prepričani na Zdravniški zbornici. Na drugem letošnjem razpisu pa je za 47 mest prispelo le 21 prijav, kljub kroničnemu pomanjkanju družinskih zdravnikov zanimanja za to vejo medicine torej še ni dovolj. Na jesenskem razpisu so sicer zapolnili vsa mesta za specializacijo iz urgentne in interne medicine, ki so bila razpisana za območje celotne države.

Zdravili prek telefona, izvedli porod na domu, z gasilci vlomili v lekarno
07. 10. 2023 07.30Nadčloveške napore je tiste prve dni po poplavah v odrezani Črni na Koroškem in okoliških zaselkih opravljalo tudi medicinsko osebje. Kljub prekinjenim komunikacijam, upadu elektrike in pomanjkanju zdravil so skrbeli za tam ujete prebivalce. S pomočjo gasilcev so med drugim vlomili v lekarno, da so prišli do potrebnih zdravil, medicinsko opremo in zdravila pa so do odrezanih prebivalcev s pomočjo prostovoljcev prevažali s štirikolesniki, če to ni bilo mogoče pa tudi s helikopterjem. Ob tem so zaradi razmer morali en porod opraviti doma, drugo porodnico so uspeli prepeljati v Avstrijo, tretjo pa z oklepnikom Slovenske vojske v dolino.

Bolečine v stopalu – odpravite jih!
05. 10. 2023 00.15Se kdaj sprašujete, zakaj vas včasih obiščejo neprijetne bolečine v stopalu, ki močno vplivajo na vašo kakovost življenja in spodobnost gibanja? Ali se morda soočate s to težavo prav zdaj?

Vojna med zdravstveno in zunajzdravstveno stroko: kaj je psihoterapija?
04. 10. 2023 08.00V Sloveniji se trenutno bije bitka med na eni strani psihiatri in kliničnimi psihologi, ki pravijo, da so zgolj oni usposobljeni za izvajanje psihoterapije, in na drugi strani psihoterapevti, ki so se več let na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali prek Slovenske krovne zveze za psihoterapijo izobraževali zunaj zdravstva. Kamen spotike predstavlja že sama definicija psihoterapije, se pa obe strani strinjata, da je treba izločiti šarlatane. Kako? Poglejmo njihove predloge.

Strupeno zelena Slovenija: kaj se skriva pod idilično površino?
02. 09. 2023 07.00So kraji, ki so zaznamovani, žalostni kraji, kjer je bolezen, prezgodnja smrt potrkala skoraj na vsaka vrata skoraj vsake hiše.

Ministrstvo predloge zdravniških organizacij poslalo zdravstvenim zavodom
01. 06. 2023 11.29Zdravniške organizacije so na podlagi že predstavljenih pričakovanj za izboljšanje zdravstvenega sistema in na predlog ministrstva za zdravje pripravile celovit dokument z naslovom "Spremembe in rešitve za izboljšanje zdravstvenega sistema". Ključno sporočilo dokumenta je, da si zdravniki želijo delati v urejenem javnem zdravstvu in zato predlagajo rešitve, ki bi to omogočile. Usklajene predloge rešitev in sprememb za izboljšanje zdravstvenega sistema, so z ministrstva poslali zdravstvenim zavodom v širšo razpravo, kar koordinacijo veseli, je povedala predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović.

Slovenjgraška bolnišnica z novo gama kamero, a brez dovoljenja ministrstva
23. 05. 2023 15.01V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec so slovesno predstavili prenovljeno in dograjeno Enoto za nuklearno medicino in v njej nov, sodoben SPECT CT aparat oz. gama kamero. Naložba je vredna 3,9 milijona evrov, bolnišnica jo financira sama, ni pa dobila še dovoljenja ministrstva, ki je podlaga za zaračunavanje storitev zavarovalnici.

'Družinska medicina je srce zdravstvenega sistema'
19. 05. 2023 13.09Ob svetovnem dnevu zdravnikov družinske medicine je družinska zdravnica v ZD Ljubljana Eva Vodnik predstavila svoje delo, ki ga opravlja kot poslanstvo in pri katerem ji je najbolj všeč celostni pristop. Ob tem je opozorila, da družinski zdravniki ob obremenjenih dnevih pregledajo tudi več kot 100 bolnikov dnevno, zato poziva k razbremenitvam. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je poudaril, da je izboljšanje pogojev za delo in razbremenitev družinskih zdravnikov eden izmed prednostnih ciljev ministrstva za zdravje.

Fides pričakuje umik objavljenih podatkov o delu zdravnikov in opravičilo
11. 05. 2023 15.13V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides pričakujejo umik podatkov o opravljenih zdravstvenih storitvah po posameznih zdravnikih, ki jih je na spletni strani začel objavljati ZZZS. Ob tem k opravičilu pozivajo ZZZS, ministrstvo za zdravje in ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik, so zapisali v sporočilu za javnost.

Zdravnica po objavi statistike obravnav sporoča: Nismo roboti
11. 05. 2023 10.27Po tem, ko je ZZZS objavil seznam zdravstvenih obravnav pri zdravnikih, je med slednjimi zavrelo. V Zdravniški zbornici so poudarili, da so objavljeni podatki brez konteksta, zato po njihovem mnenju podajajo nepopolno in izkrivljeno sliko. "S takšnimi objavami nam razpada upanje v boljšo in svetlo prihodnost," se je na potezo ZZZS odzvala družinska zdravnica.

Ali je umetna inteligenca boljša od zdravnikov?
07. 05. 2023 07.02Ugotovitve nove raziskave so pokazale, da je klepetalni robot ChatGPT na zdravstvenih forumih ponudil boljše odgovore, ne glede na to, ali je šlo za tolažbo ali za predstavitev natančnih zdravstvenih informacij, od zdravnikov. "Prvič smo primerjali umetno inteligenco in odzive zdravnikov na ista vprašanja bolnikov in umetna inteligenca je prepričljivo zmagala," je dejal glavni avtor študije John Ayers.

'Nikoli še nismo bili v položaju, ko tehnologija ponuja toliko kot zdaj'
16. 04. 2023 16.10Fakultete in univerze po vsem svetu trenutno razglabljajo o politikah, ki bi jih morale uveljaviti glede uporabe ChatGPT-ja. Porajajo se vprašanja, ali naj se uporabo velikih jezikovnih modelov v celoti prepove, kdaj uporaba orodij umetne inteligence predstavlja plagiatorstvo? Ali bi se morali študentje naučiti odgovorne rabe umetne inteligence in ali je to sploh mogoče? Še večji izziv so značilne netočne informacije, ki jih ustvarja trenutno eno najbolj popularnih digitalnih orodij na svetu. S tem pa se bodo morali kmalu soočiti in to sprejeti vsi učitelji in profesorji.