mddsz

Kaj drži in kaj ne v izjavah politikov o inflaciji, minimalni plači, pokojninah?
07. 04. 2024 07.11V zadnjih tednih smo spremljali izjave politikov – Golobovi odgovori na poslanska vprašanja, govori Janše in članov SDS na protestnem shodu proti aktualni vladi in izjave v medijih ter družbenih omrežjih. Katere trditve o pokojninah, migrantih, minimalni plači in inflaciji držijo?

Obvezni zdravstveni prispevek: kdaj morate izpolniti izjavo?
26. 01. 2024 10.45Kadar sta v istem mesecu dva izplačevalca dohodka, na primer nastopite materinski/očetovski/starševski dopust ali ga končate in za del meseca prejmete plačo, je potrebno izpolniti izjavo, ali bo za potrebe obračuna obveznega zdravstvenega prispevka in obračuna akontacije dohodnine izplačevalec Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti glavni ali drugi delodajalec.

MDDSZ z akcijo proti nasilju nad ženskami in v družini
07. 12. 2023 00.15Po ocenah strokovnjakov je nasilje nad ženskami in v družini v porastu, uradne statistike prijav nasilja na policiji pa ostajajo približno enake. Kljub temu da je nasilja vse več, to ostaja neprijavljeno. Žrtve je strah posledic, sram pred okolico ali pa preprosto ne zaupajo institucijam, ki naj bi jih po prijavi zaščitile in jim pomagale.

V Kranju bodo zgradili nov dom za starostnike, a kdo bo v njem delal?
10. 03. 2023 06.00Na dan, ko so v Kranju podpisali pismo o nameri gradnje 20-milijonskega novega doma za starejše na Zlatem polju, so iz Skupnosti socialnih zavodov Slovenije sporočili, da so domovi prisiljeni zavračati sprejem bolnikov, ki potrebujejo zahtevnejšo zdravstveno nego, saj zaradi neprimernih kadrovskih normativov nimajo dovolj zaposlenih. Je gradnja novih domov sploh smiselna, če ni kadra? "Glede na to, da občina v projekt vlaga svoja najboljša zazidljiva zemljišča in je plačala projektno dokumentacijo, pričakujemo, da bo ministrstvo do izgradnje doma, ki jo financira, poskrbelo za osebje in sistemsko rešilo te izzive," pravijo v Kranju.

Vrhovno sodišče razsodilo v prid nekdanjim delavcem Luke Koper
29. 12. 2022 16.46Luka Koper se je leta in leta posluževala prikritih delovnih razmerij v primeru izvajalcev pristaniških storitev, je razvidno iz odločitve Vrhovnega sodišča. Ker je Luka Koper v večinski državni lasti, so iz društva Delavska svetovalnica predsednika vlade pozvali, naj nemudoma ukrepa in poskrbi, da bodo oškodovani delavci ustrezno poplačani.

Maljevac: Da je stanovanjska politika neučinkovita, smo že vedeli
16. 12. 2022 14.52Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve se je odzvalo na revizijo poročila Računskega sodišča, ki je pokazala, da vlada, okoljsko ministrstvo in stanovanjski sklad niso bili uspešni pri izvajanju stanovanjske politike. Simon Maljevac, državni sekretar na MDDSZ in kandidat za ministra za solidarno prihodnost je v izjavi med drugim zapisal, da poročilo računskega sodišča opisuje podobne pomanjkljivosti sistema, ki so jih v preteklosti ugotavljali sami.

Uporabniki Placa: Dokler tožbe ne bodo umaknjene, dialog ni mogoč
07. 12. 2022 11.41Slaba banka je proti 46 posameznikom Participativne ljubljanske avtonomne cone vložila tožbe za motenje posesti. "DUTB je postopke za pripravo vloge tožbe začela že v času, ko so s Placom vodila (navidezni) dialog, usmerjen v uporabo prostorov in dogovarjanje o možnostih obstoja Placa v objektu na Linhartovi 43. S tem je ogrozila obstoj Placa in pripravlja teren za nasilno evikcijo," pravijo slednji. Razočarani so nad vlado in od nje pričakujejo uporabo vseh razpoložljivih sredstev, da prepreči izvajanje pritiskov na Plac. DUTB je k odstopu od pregona uporabnikov Plac javno pozval tudi minister Mesec.

Banalnosti, zaradi katerih številni izgubljajo denarno socialno pomoč
25. 10. 2022 07.00Mama mi je posodila denar za poplačilo stroškov, izplačan je bil regres ali vrnjena dohodnina, v nagradni igri je eden od družinskih članov zadel skiro, v službi je dobil jubilejno nagrado, vse to so razlogi, da so posamezniki ali družine ostali brez denarne socialne pomoči. Slednja je namenjena zadovoljevanju minimalnih življenjskih potreb v višini, ki omogoča preživetje, piše na spletni strani ministrstva za delo, kjer pravijo, da kdor se z odločbo CSD ne strinja, naj poda pritožbo. A številni ne vedo, da se lahko pritožijo, spet drugi se ne znajo, zato država 'privarčuje'.

Kako bodo romsko problematiko reševale stranke?
14. 09. 2022 10.37Po pričevanju več prebivalcev Dolenjske, ki zaradi, kot pravijo, groznih izkušenj z nekaterimi Romi živijo v strahu, smo vprašanja glede konkretnih rešitev romske problematike naslovili na politične stranke. V Gibanju Svoboda so tako izpostavili zagotavljanje intervencij, krepitev policijskega dela in boljšo integracijo Romov, v SD menijo, da je treba vzpostaviti ravnovesje med pravicami in dolžnostmi slehernika, NSi je že v začetku leta želela spremeniti zakonodajo, da bi morali biti upravičenci do socialne pomoči dolžni otroke pošiljati v šolo, v Levici pa so prepričani, da je revščina tista, ki ljudi potisne v razna protizakonita ravnanja.

Večina politikov na dopust na hrvaško obalo ali po Sloveniji
16. 07. 2022 18.05Poletje je čas, ko tudi politiki zajamejo sapo, odložijo službeni del in ga posvetijo zasebnemu življenju, družini. Kje bodo predsednik slovenske vlade, predsednica DZ in ministri letos polnili svojo energijo za izpolnjevanje zavez, ki so jih napovedali na letošnjih volitvah? Kot bomo videli, so si njihove dopustniške navade in želje precej bolj podobne kot stališča do problematik, ki jih razrešujejo v službi. Hrvaška obala ali Slovenija je njihov najpogostejši cilj dopustovanja, kar nekaj se jih nagiba k temu, da ga bodo preživeli v aktivnem, športnem duhu. Precej odgovorov si je bilo podobnih tudi po tem, da so bili skopi in splošni.

Vlada ukinila urad za demografijo
14. 07. 2022 17.48Le nekaj mesecev po večkrat preloženem slovesnem odprtju Urada za demografijo se je nova vlada na 8. redni seji odločila, da ga bo ukinila. Ustanovljen je bil že oktobra 2020, in sicer z namenom spodbujanja, koordiniranja in usmerjanja aktivnosti demografskega preporoda Slovenije, piše na njihovi spletni strani. Do ustanovitve so bili mnogi kritični, saj so bili zaposleni v uradu močno povezani s takratno vladajočo stranko. Na seji je vlada tudi za eno leto preložila začetek izvajanja zakona o dolgotrajni oskrbi.

Pomoč ukrajinskim beguncem
22. 03. 2022 20.30Begunci v Sloveniji imajo številna vprašanja: kako urediti svoj status, čim prej pridobiti pomoč naše države, vključiti otroke v vrtce in šole, dobiti službo in podobno. Razumljivo je, da veliko prosilcev ustavlja hitro urejanje statusov, mirijo na Rdečem križu, medtem ko prek Zavoda za zaposlovanje ukrajinski begunci še ne iščejo zaposlitev v povečanem obsegu.

Če med stavko ni nujnega varstva, je eden od staršev lahko odsoten z dela
07. 03. 2022 16.06Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) so objavili nekatera pojasnila glede odsotnosti z dela zaradi zagotavljanja varstva otroka v času stavke zaposlenih v vzgoji in izobraževanju. Kot navajajo, je delavec lahko odsoten z dela zaradi varstva otroka v času stavke v vzgoji in izobraževanju, če za otroka ne bo organiziranega nujnega varstva. Odsotnost enega od staršev, ki bo v tem času zagotavljal varstvo, se namreč lahko presoja v okviru instituta višje sile, so zapisali.

V UKC Ljubljana okuženih 338 zaposlenih, zaprtih vse več šol
19. 01. 2022 14.21V torek je bilo potrjenih več kot 12.200 okužb, porast okužb pa organizacijske težave prestavlja tudi v šolstvu in zdravstvu. V UKC Ljubljana je med zaposlenimi 338 okuženih s covidom-19 in 115 odrejenih karanten. Zaprtih je tudi vse več šol, precej jih ima v karanteni vsaj polovico oddelkov. Da bi omogočili čim bolj normalno delovanje, so pristojni sicer uvedli nove izjeme od napotitve v karanteno, a se stanje, glede na naraščanje števila okuženih, verjetno še ne bo kmalu umirilo.

'Nasilje ni osebna težava posameznice, je kaznivo dejanje, ki ga ne smemo le nemo opazovati'
25. 11. 2021 11.37Vsakršno nasilje nad ženskami in deklicami je nesprejemljivo, je ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami zapisal varuh človekovih pravic. Poudaril je, da se je treba zavedati, da je za nasilje odgovorna oseba, ki povzroča nasilje, ne glede na to, kaj reče žrtev. Tudi pri Policiji vsako leto novembra in decembra pozornost posvečajo zaščiti ranljivejših skupin, kot so otroci in ženske. Letno obravnavajo okrog 80.000 različnih kaznivih dejanj – od več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, ki so na videz blagih oblik, do tistih najhujših, kot so umori v družini. V Svetu Evrope pa opozarjajo, da razvoj novih tehnologij omogoča nove možnosti za nasilje.

Svetina opozoril na prepočasno prilagajanje okolja in storitev invalidom
20. 11. 2021 22.01Slovenija je po oceni ministrstva za delo ena dejavnejših držav na področju uresničevanja pravic invalidov in kot predsedujoča Svetu EU odločno podpira udeležbo invalidov v vseh vidikih družbe v EU. A varuh človekovih pravic Peter Svetina meni, da je enakopravno vključevanje invalidov in ustvarjanje vključujočega okolja pri nas prepočasno.

Osebni asistenti: 'Če upoštevamo odlok vlade, lahko invalidi tudi umrejo'
20. 09. 2021 10.30Osebni asistenti opozarjajo na nesmiselnost odloka o izpolnjevanju pogoja PCT, saj se invalidni osebi, ki je pozitivna na covid-19 ali ni cepljena, ne dovoli uporaba storitve. Na ministrstvu za delo pojasnjujejo, da pogoj PCT ni potreben v primerih nujne osebne asistence. V invalidskih organizacijah pa menijo, da bi morala biti osebna asistenca izvzeta iz odloka in da bi moralo za uporabnike namesto obveze veljati priporočilo, saj gre za nujno storitev.

Ko novi lastniki prisluhnejo arheologom: odkritja v kleti stare ptujske vojašnice
19. 09. 2021 08.57Prenova stare ptujske vojašnice je razodela številna arheološka odkritja. V kleti zgradbe na Vičavi, ki je nekoč služila kot oficirski paviljon, so se namreč več mesecev mudili arheologi. Pod prvotnim tlakom so našli mogočne, več kot dva metra debele zidove nekdanje rimske monumentalne zgradbe, ki je morda služila kot obrambni stolp, pa tudi številne ostanke lončenine, novce in nakit. Strokovnjaki ob tem hvalijo izreden posluh novih lastnikov, ki bodo najdeno – čeprav bodo tam poslovni prostori – skušali tudi primerno reprezentirati. Za oživitev nekoč propadajoče stavbe so sicer namenili dva milijona evrov. Arheologi so te dni ravno zaključili svoje delo, zdaj so na vrsti gradbinci.

Strategija cepljenja se zdaj usmerja v postopno vzpostavitev čredne imunosti
21. 06. 2021 22.11Vlada je v skladu s posodobljeno strategijo sprejela ukrepe za pospešitev cepljenja. Z večanjem količine cepiv, ki so na razpolago in z dostopnostjo do več vrst cepiv, se ukrepi zdaj tako usmerjajo v aktivnosti, ki bodo omogočile, da se zagotovi precepljenost prebivalstva. Ministrstvo za zdravje mora po navodilih vlade organizirati mobilne ekipe, naročanje več ne bo potrebno, možna pa je tudi izbira cepiva.

'Oskrbovalke dodatka za delo v rizičnih razmerah letos nismo dobile'
07. 05. 2021 12.05Zaposlenim v javnem sektorju, ki naj bi delali v tveganih razmerah v času epidemije, pripada dodatek za delo v rizičnih razmerah. Dobivajo od 500 vse do 2000 evrov na mesec. Na drugi strani denimo oskrbovalke na domu, zaposlene na CSD, tega dodatka v letu 2021 še niso dobile, kljub temu da delajo tako v sivih kot v rdečih conah. Za oskrbovance hodijo v zdravstvene domove, lekarne, trgovine. Kdo dodatek dobi, kdo ne in zakaj je tako?

Ob opravljenih manj testih 20,3 odstotka pozitivnih, okužbe v treh domovih za starejše
20. 04. 2021 10.19Znani so epidemiološki podatki za ponedeljek. Opravili so 3537 PCR-testov, pozitivnih je bilo 718 – delež je bil torej 20,3-odstoten. Pristojni so v Sloveniji včeraj testirali tudi 39.436 oseb s hitrimi antigenskimi testi, kjer pa pozitivne nato še dodatno preverjajo z zanesljivejšimi PCR-testi. V ponedeljek je umrlo pet covidnih bolnikov. V državi imamo trenutno 12.331 aktivnih primerov okužbe. Regija z najvišjo 14-dnevno in 7-dnevno incidenco ostaja primorsko-notranjska, z najnižjo pa obalno-kraška. Nove primere medtem beležijo v treh domovih za starejše – poleg trboveljskega še v domžalskem in fužinskem.

Prvi študenti na fakultete v rdeči, večina šele v oranžni fazi
09. 04. 2021 14.30Predstavniki študentov so se danes sestali s predstavniki treh ministrstev, NIJZ in strokovne skupine za covid-19. Po predlogu Strokovne svetovalne skupine bo vlada še ta teden obravnavala spremembe semaforja sproščanja ukrepov, po katerem bi se študenti na vaje in seminarje ter izpite v omejenem številu vrnili v rdeči, v večji meri pa v oranžni fazi. Hkrati pa študenti opozarjajo na "zelo skrb vzbujajoč" odnos MDDSZ pri reševanju socialne problematike študentov.

Muzej norosti za iskanje rešitve za grad Cmurek na ravni vlade
09. 04. 2021 11.08V Muzeju norosti ocenjujejo, da bi namesto podaljšanja roka za njihovo izselitev iz prostorov na gradu Cmurek na Tratah morala biti sprejeta odločitev o ustavitvi postopka izselitve. Po drugi strani pa jim odločitev sveta SVZ Hrastovec vliva upanje na rešitev, ki naj se poišče na ravni vlade.

Muzej norosti se ni izselil iz gradu Cmurek, upravljavec molči
27. 03. 2021 15.20Muzej norosti tudi po poteku roka za izselitev, ki mu je bila odrejena, ostaja na gradu Cmurek na Tratah. Vodstvo muzeja poudarja, da izselitev ni mogoča, saj so vsebine, ki jih muzej obravnava, neločljivo povezane s tem gradom. Kakšni bodo nadaljnji koraki upravljavca gradu, Socialno varstvenega zavoda Hrastovec, še ni znano, saj so se tam zavili v molk.

V Hrastniku do 2023 nov dom za starejše: za 11 milijonov evrov na voljo 132 postelj
23. 03. 2021 16.19Stanovalci hrastniškega doma za ostarele se bodo že kmalu morda lahko veselili novih, ustreznejših prostorov – tamkajšnjemu domu se obeta nova infrastrukturna pridobitev. DSO, ki sta ga tako prvi kot drug val epidemije zelo prizadela, od začetka delovanja – torej že skoraj četrt stoletja – namreč deluje v prostorih nekdanjega dijaškega doma. Manko vlaganja v preteklosti pa je tudi tukaj (kot podobno v drugih domovih za starejše) naredil svoje – hud kadrovski, finančni in prostorski primanjkljaj je ob prvih okužbah z novim koronavirusom razkril globoke vrzeli na področju oskrbe starejših. Hrastniška novogradnja bo zdaj vsaj nekoliko skušala blažiti tovrstne težave, vrednost naložbe pa znaša okoli 11 milijonov evrov.

'Starši otrok z redkimi boleznimi zaslužijo višje nadomestilo'
28. 02. 2021 07.00Skrb za otroka s težko redko boleznijo ali posebnimi potrebami je zahtevno delo, ki traja 24 ur na dan, vse dni v letu. Ponavadi se zato eden od staršev odloči, da bo ostal doma in skrbel za otroka, za kar je upravičen do delnega plačila za izgubljen dohodek zaradi nege otroka. Višina slednjega že več let ostaja nespremenjena, zato v Društvu Viljem Julijan pristojnega ministra pozivajo k uskladitvi z minimalno plačo.

'Domovi za starejše so se spremenili v neprodušno zaprte utrdbe'
16. 02. 2021 12.21Starejši ljudje si zaslužijo človeka vredno in vsebinsko karseda bogato življenje. Nedvomno so stiki s sorodniki, prijatelji in obiskovalci ena od njihovih najpomembnejših potreb, zato v združenju Srebrna nit odgovorne pozivajo, naj sprostijo ukrepe omejevanja obiskov v DSO.

Za koordinatorja projekta izbrali teologa, kar ni v skladu z razpisom
25. 01. 2021 10.49Medtem ko se minister Cigler Kralj zagovarja zaradi vložene interpelacije, razkrivamo še eno (zanj obremenilno) dejstvo: MDDSZ je v okviru javnega razpisa za sofinanciranje projektov za pomoč najranljivejšim skupinam prebivalcev zaradi epidemije covida-19 zaposlilo teologa, čeprav je v razpisni dokumentaciji jasno navedeno, da mora imeti izbrani kandidat izobrazbo "pedagoške, psihološke, sociološke ali socialne smeri". Na ministrstvu se branijo, da komisija ni naknadno spreminjala pogojev, "ampak je zgolj podala razlago, katero izobrazbo upošteva in katere ne".

Zaradi spornih določb o upokojevanju ministra pozvali k odstopu
30. 12. 2020 12.02Določbe o upokojevanju starejših delavcev, ki jih vključuje sedmi protikoronski zakon, so po mnenju reprezentativnih sindikalnih central nedopustne in predstavljajo očitno zlorabo interventne zakonodaje. Ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja so pozvali k odstopu, napovedujejo tudi razmislek o vložitvi ustavne presoje in nekatere druge ukrepe. Na ministrstvu za delo pa odgovarjajo, da pri ukrepu ne gre za prisilno upokojevanje.

Novi direktorji območnih Zavodov za zaposlovanje iz kroga SDS, SMC in NSi
17. 12. 2020 13.00"Takšnega brutalnega strankarskega kadrovanja nismo bili deležni še nikoli. Na direktorska mesta prihajajo ljudje brez ustreznih izkušenj, od zunaj, štirje na novo izbrani direktorji prihajajo iz kroga SDS-a, SMC-ja in Nove Slovenije, odstavljajo pa strokovnjake s 30-letnimi izkušnjami," nam osupla pripoveduje zaposlena na Zavodu za zaposlovanje. Še en dokaz podrejanja vlade Janeza Janše, še en poseg v izključno strokovna delovna mesta, pri katerih prostora za politizacijo ne sme biti.