materialni stroški

Z novim letom dvig RTV-prispevka na 14 evrov mesečno

28. 08. 2024 13.20

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je sporočila, da je vlada na seji potrdila odlok o zvišanju RTV-prispevka, ki bo v veljavo stopil 1. januarja prihodnje leto. Višina prispevka se bo tako s sedanjih 12,75 evra dvignila na 14,02 evra. Na RTVS so pozdravili odločitev vlade o zvišanju prispevka. Dodatna finančna sredstva predstavljajo pomemben korak k finančni stabilizaciji in s tem tudi k nadaljnjemu razvoju javnega zavoda, so zapisali v odzivu.

Položnica za RTV od leta 2025 dobrih 14 evrov?

20. 08. 2024 11.28

Na ministrstvu za kulturo so pripravili odlok o 10-odstotnem zvišanju RTV-prispevka in ga poslali v medresorsko usklajevanje. Vlada ga bo sprejela do konca meseca. RTV-prispevek, ki je od leta 2012 nespremenjen, naj bi tako namesto 12,75 evra od leta 2025 znašal 14,025 evra na mesec za gospodinjstvo.

Otroški dodatki, državne štipendije in subvencija študentske prehrane višji

01. 03. 2024 06.45

Meje dohodkov za letne pravice ter zneski otroškega dodatka, državne štipendije in dodatkov k državni štipendiji se bodo s 1. marcem uskladili z rastjo cen življenjskih potrebščin od januarja do decembra lani, ki je znašala 4,2 odstotka. Prav tako bo višja subvencija študentske prehrane.

Z marcem višji socialni transferji

29. 02. 2024 11.40

Na podlagi objavljenega indeksa rasti cen življenjskih potrebščin v obdobju od začetka januarja do konca decembra preteklega leta se za 4,2 odstotka zvišajo meje dohodkov za letne pravice iz javnih sredstev, zneski otroškega dodatka, državne štipendije ter denarne socialne pomoči in prag za upravičenost do denarne socialne pomoči (na podlagi povišanja osnovnega zneska minimalnega dohodka).

Otroški dodatki in državne štipendije bodo s 1. marcem višji

21. 02. 2024 12.35

Meje dohodkov za letne pravice ter zneski otroškega dodatka, državne štipendije in dodatkov k državni štipendiji se bodo s 1. marcem uskladili z rastjo cen življenjskih potrebščin v obdobju od januarja do decembra lani, ki je znašala 4,2 odstotka. Osnovni znesek minimalnega dohodka se bo s 465,34 evra zvišal na 484,88 evra.

Golob: Ko se nek proces znajde v slepi ulici, je treba skrbnika zamenjati

05. 10. 2023 11.51

Ob napovedanih menjavah v vladi premier Robert Golob pritrjuje, da sta ministrica Irena Šinko in minister Uroš Brežan izgubila njegovo zaupanje. "Ko se nek proces znajde v slepi ulici, je treba skrbnika procesa zamenjati," je podkrepil svojo odločitev. Zato pa ima bodoča ministrica za zdravje njegovo močno podporo.

Škoda po avgustovskih poplavah ocenjena na 9,9 milijarde evrov

04. 10. 2023 12.43

Vlada se je seznanila z oceno neposredne škode po naravni nesreči, ki znaša 9,9 milijarde evrov. Minister Aleksander Jevšek je pojasnil, da so oceno pripravili po mednarodno priznani metodi, in zatrdil, da bodo vlogo za pridobitev sredstev iz solidarnostnega sklada EU zagotovo pravočasno oddali.

Obeta se drastična podražitev ljubljanskih vrtcev

05. 09. 2023 08.28

Ljubljanski mestni svet bo konec septembra odločal o drastični podražitvi vrtcev. Predlagane cene so za več kot četrtino višje od trenutnih, res pa je, da se ob tem zvišuje tudi popust, ki ga staršem namenja občina. Ob tem naj spomnimo, da so spomladi v Združenju mestnih občin izračunali, da bi se morale cene dvigniti za od 14 do 17 odstotkov, torej precej manj od trenutnega predloga.

Za zdravstvo bomo odšteli več, bomo prišli tudi prej do operacije?

28. 06. 2023 06.00

Za javno zdravstvo bomo vsaj v prihodnjem letu plačevali več. A več denarja v sistemu ne pomeni, da bodo bolniki tudi hitreje prišli do pregledov pri zdravniku, operacij. Za to je po opozorilih strokovnjakov treba bolje organizirati in izkoristiti javni sistem. Z obmetavanjem v javnosti – kot se je zgodilo pri ukinjanju dopolnilnega zavarovanja – pa ni bil vzpostavljen še noben dober sistem, poudarja Alojz Ihan.

Hrvaški kolegi slovenskim: pošljite nam paciente in dali vam bomo provizijo

21. 06. 2023 14.10

Pacienti, ki potrebujejo zdravljenje pri endodontu, morajo nanj čakati nedopustno dolgo, zato odhajajo na zdravljenje v tujino, pogosto na Hrvaško. Ob tem so zobozdravniki opozorili na paradoks. Bolniku iz Slovenije, ki ima napotnico za specialista endodonta, je po opravljeni storitvi s strani ZZZS povrnjen večji znesek, kot ga prejmejo naši zobozdravniki na primarni ravni. Tako slovenski denar za storitve, ki bi jih lahko opravili tudi slovenski zobozdravniki, odteka v tujino, opozarjajo.

560.000 ljudi brez osebnega zobozdravnika, s prenovo storitev bo še slabše

29. 03. 2023 14.07

Odbor za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije opozarja, da ukinitev doplačil za endodontske storitve zmanjšuje dostopnost do zobozdravstvenih storitev. Prepričani so, da se bodo s tem povečale čakalne vrste na sekundarnem nivoju, delež zasebnih storitev, zaradi več nujnih primerov zdravljenja pa tudi obremenitev blagajne ZZZS.

Novogoriški vrtci bodo za 20 odstotkov dražji

09. 03. 2023 21.23

Novogoriški mestni svetniki so podprli povišanje cen vrtcev za približno 20 odstotkov, odvisno od starosti otroka in programa, ki ga otrok obiskuje. Novogoriška občina želi ob tem pomagati mladim družinam, ki prvič rešujejo stanovanjski problem.

7,6 milijona na leto skozi okno: je država znižala nepotrebne stroške za uporabo nepremičnin?

01. 04. 2022 06.00

Pet let je minilo od izračunov Računskega sodišča: da država na leto po nepotrebnem plačuje 7.621.271 evrov za prostore, ki jih po lastnih določilih ne potrebuje. Prostorov je preveč, so pri pregledu gospodarjenja za leto 2014 in prvih devet mesecev leta 2015 ugotovili revizorji – so preveliki in/ali ostajajo prazni. Kaj so na ministrstvu za javno upravo, ki je s sklepom vlade iz leta 2015 postalo upravljalec večine državnih nepremičnin, do danes naredili za zmanjšanje nepotrebnih stroškov?

Šarec, Črnčec in Glavaš v Ukrajini: 'Slovenija bo oskrbela ukrajinske ranjence'

28. 11. 2022 10.28

Na obisku v Kijevu se mudi obrambni minister Marjan Šarec, ki ga spremljata državni sekretar Damir Črnčec in načelnik Generalštaba Slovenske vojske Robert Glavaš. Obiskali so mesto Irpin, ki je zaznamovano z vojnimi grozotami. "To ni vojna, ki bi poznala kakšen kodeks časti. To je vojna proti civilnemu prebivalstvu in to je vredno vseh obsodb," je ob obisku od vojen razdejanega mesta dejal Šarec. Kasneje je dejal, da sta se z ukrajinskim obrambnim ministrom pogovarjala tudi o tem, da bi Slovenija na svojem ozemlju oskrbela nekaj njihovih ranjencev, tudi civilnih.

Kako Brglez porabi skoraj 5000 evrov mesečnega nadomestila za stroške pisarne?

12. 10. 2022 06.00

Kandidat za predsednika države in aktualni evropski poslanec Milan Brglez je v intervjuju za našo televizijo pojasnil, da njegova plača po plačilu vseh davkov (tudi slovenskih) znaša okoli 5700 evrov. Poleg tega Brglez iz Bruslja mesečno prejme še skoraj 5000 evrov nadomestila za upravljanje lokalne pisarne. Preverili smo, kako ga porabi.

'Boljši sem v mednarodni politiki kot Logar in Pirc Musarjeva'

11. 10. 2022 06.00

Milan Brglez, nekdanji predsednik parlamenta, zdaj evropski poslanec, je v predsedniško igro vstopil pozno. Tako pozno, da Socialni demokrati (kandidira sicer tudi s podporo Gibanja svoboda) kršijo zakon, ker so zamudili rok za odprtje volilnega transakcijskega računa. Pravi, da je sam pristopil k predsedniku vlade in da kljub kratki kampanji računa na drugi krog. Med njim in Natašo Pirc Musar se še kar iskri. Očita ji davčno optimizacijo na škodo državljanov. "Ko dobim udarec pod pasom, sem se v politiki naučil, da pač udarce moraš vračati." Koliko zasluži sam? Pred našim mikrofonom smo Milana Brgleza gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati.

Vrtoglave cene na položnicah: najbolj ogroženim na pomoč z energetskimi vavčerji?

28. 12. 2021 19.58

Smo v tretjem mesecu kurilne sezone, ki je Slovenijo letos zaznamovala z vrtoglavimi cenami na položnicah. Še več. Naročnike električne energije pri Telekomu je letos presenetila tudi novica, da bodo morali spremeniti dobavitelja. Za še približno 3100 odjemalcev elektrike pri Telekomu se iztekajo dnevi. Še štiri dni imajo časa, da poiščejo novega dobavitelja, sicer bodo prešli na sistem zasilne oskrbe, ki je veliko dražji. Kako torej prebroditi čas energetske revščine? Kdaj in ali sploh bo država najbolj ogroženim pomagala z obljubljenimi energetskimi vavčerji? V eni od občin so se podvizali kar sami. Kako?

Samotestiranje za vse, ne le za šolnike. Bo potrebno le enkrat na teden?

19. 08. 2021 10.30

Po 23. avgustu bo testiranje na covid-19 postalo samoplačniško, ministrstvo za šolstvo je zato vladni skupini predlagalo samotestiranje učiteljev. Premier Janez Janša je napovedal, da bo v primeru uvedbe samotestiranja to veljalo za vse in ne samo za šolnike. Medtem ko je Janša sporočil obetavno novico za zaposlene v javnem sektorju, se je prebudil tudi zasebni. Na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije ne pristajajo na neenako obravnavo, možnost samotestiranja želijo tudi za zaposlene v zasebnem sektorju.

Tonin: V NSi za določitev PCT pogoja za vse zaposlene

14. 08. 2021 14.26

Matej Tonin je dejal, da bi moral biti pogoj PCT čim bolj razširjen, saj se bodo sicer ustvarjale "različne izjeme, pa tudi zmeda in nezadovoljstvo". Tako bi pogoj PCT na NSi vpeljali za vse zaposlene. V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije medtem upajo, da bodo zaposleni v domovih za starejše dodani med izjeme, pri katerih stroške hitrih testov krije država. Da bi se s temi stroški dodatno obremenilo domove, ki jih plačujejo stanovalci in njihovi svojci, se jim zdi nesprejemljivo.

Stroški hitrega testiranja za zaposlene v breme delodajalca

12. 08. 2021 14.15

Država od 23. avgusta ne bo več krila presejalnega testiranja s hitrimi antigenskimi testi na okužbo z novim koronavirusom. Tistim, ki se bodo morali testirali za potrebe opravljanja svojega dela, bo glede na zakon o varnosti in zdravju pri delu stroške testa kril delodajalec. Cena hitrega antigenskega testa bo predvidoma znašala 12 evrov.

Rejništvo je za marsikaterega otroka druga priložnost

27. 03. 2021 13.00

V Sloveniji imamo 580 rejnikov, v rejništvu pa 817 otrok. Odvzem otroka je skrajen primer, večinoma zaradi odvisnosti staršev od alkohola, prepovedanih drog, težav v duševnem zdravju, zlorab, nasilja. Rejništvo naj bi bil začasen ukrep, a praksa kaže, da so rejništva dolgotrajna, v povprečju sedem let. Kako otroku, ki je velikokrat poln psihičnih ran, frustracij, čustvenih in vedenjskih težav, najti ustrezno družino, v kateri se bo počutil dobro in sprejeto? Stiske, težave in srečni konci v nadomestnem domu.

MGRT pripravil program pomoči gospodarstvu za leto 2021

10. 01. 2021 12.32

Z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo so sporočili, da so pripravili zajeten program razvojnih spodbud za leto 2021 v višini skoraj 660 milijonov evrov. Podjetjem bodo na voljo tako nepovratna kot povratna sredstva. Kot pravijo na ministrstvu, bodo s tem prispevali h gospodarskemu okrevanju po zaključku epidemije.

Ne na državne evre, računajo lahko samo na entuziazem ljudi

31. 08. 2020 09.09

Koliko časa bo država še promovirala zeleni trajnostni turizem in hkrati ignorirala pozive Planinske zveze Slovenije, naj vendarle ustrezno uredi financiranje vzdrževanja planinske infrastrukture? Slednje je še vedno v domeni prostovoljnega dela članov različnih društev. Izračuni PZS kažejo, da samo za materialne stroške vzdrževanja na letni ravni porabijo okoli 300.000 evrov, ki jih krijejo sami. Po drugi strani pa ekonomske študije kažejo, da je prispevek planinske infrastrukture in možnosti planinarjenja kar 131 milijonov evrov ustvarjenega BDP.

Država bi pri poslu z Acronom prihranila 16,6 milijona, če bi maske kupila neposredno pri proizvajalcu

13. 05. 2020 06.00

Acron je ena maska FFP2 stala skupaj s prevozom in carino največ 1,6 evra, državi pa jih prodaja za 100 oziroma 143 odstotkov več. Če bi država maske kupovala neposredno pri proizvajalcu, bi prihranila 16,6 milijona evrov od 30-milijonskega posla z Acronom, ki mu je naročila maske za devet mesecev epidemije. Drugače povedano, država bi tako lahko kupila še dodatnih 10,3 milijona mask FFP2 po isti ceni kot Acron – 1,6 evra.

Kdo bo kril stroške dodatne zaščitne opreme v zobozdravstvu?

12. 05. 2020 09.27

Nenujne zobozdravstvene storitve so odslej znova na voljo, a pod posebnimi pogoji. Zobozdravniki pričakujejo, da jim bo država, kot drugim izvajalcem v javnem zdravstvu, zagotovila zaščitno opremo. Na ZZZS ocenjujejo, da bodo zaradi epidemije koronavirusa pri izvajalcih zdravstvenih storitev nastali nenačrtovani stroški v višini okoli 36 milijonov evrov.

Spet lahko sedete na zobozdravniški stol, odslej odprti tudi nekateri dodatni mejni prehodi

09. 05. 2020 07.57

Državno mejo bo mogoče odslej prečkati na nekaterih dodatnih kontrolnih točkah. Spreminja se delovanje mejnih prehodov Predel, Nova Gorica in Neblo ob Italiji, odpira pa se nova kontrolna točka na železniškem prehodu iz Avstrije pri Šentilju. Večinoma bodo omogočali prečkanje dnevnim delovnim migrantom in osebam s potrdilom lokalne skupnosti. Znova je dovoljeno tudi izvajanje vseh zdravstvenih in zobozdravstvenih storitev. Veljajo pa tudi tukaj posebni pogoji.

Kdo od izbranih služi na račun osebne asistence, s. p. ali velika društva?

27. 11. 2019 11.10

Samostojni podjetniki – taksisti, vrtnarji, računovodje ... samostojni podjetniki – mame, samostojni podjetniki – uporabniki in tudi društva znajo izkoristiti Zakon o osebni asistenci, ki se je že po treh mesecih izvajanja popolnoma izrodil, po slabem letu pa je na robu finančnega kolapsa, saj se je poraba povečala za štirikrat. Kdo je zatajil in kdo ne zna obvladati kaosa, ki lahko ogrozi privilegij invalidom?

Plače direktorjev državnih podjetij pod drobnogledom

27. 08. 2019 18.54

So plače vodilnih v državnih podjetjih ušle izpod nadzora? Astronomske odpravnine, visoki stroški reprezentance in druge bonitete naj bi bili klasični triki, s katerimi si direktorji državnih podjetij večajo prihodke. Ali je Lahovnikov zakon, s katerim so v času krize skušali vodilnim omejiti plače, sploh še živ, bo zdaj preverjalo računsko sodišče.

Kako draga je demokracija?

25. 05. 2018 11.28

3. junija bomo imeli že osme parlamentarne volitve v Sloveniji in tretje predčasne. Preverili smo, koliko nas davkoplačevalce stane volilna pravica, ki nam je zagotovljena z ustavo. V povprečju izvedba volitev stane okoli dva evra na volilnega upravičenca.

Namesto 120 evrov globe plačal le 70 centov parkirnine

30. 10. 2013 11.14

Bralec je v Novem mestu dobil obvestilo, da je kazen zaradi neplačila parkirnine 80 evrov, stroški postopka so 40 evrov, da pa lahko v treh dneh plača parkirnino na blagajni komunale. Na koncu je plačal le 0,7 evra.