matematična

Tuji delavci v slabih razmerah: 'To spominja na sužnjelastniške razmere'

18. 03. 2025 12.15

Sindikat voznikov avtobusov in KS 90 opozarjata na slabe delovne pogoje voznikov avtobusov. Namesto da bi jih uredili in voznikom dvignili plače, so se delodajalci po njihovih opozorilih poslužili bližnjice z uvozom tuje delovne sile, ta pa je še bolj podvržena kršitvam delovne zakonodaje. Od pristojnih pričakujejo odločno ukrepanje. V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije so kritični: "Uvoz tuje delovne sile spominja bolj na trgovino z ljudmi kot na zakonito posredovanje." Ministrstvo za delo je sporočilo, da že pripravlja ukrepe za kaznovanje kršiteljev pravic tujih delavcev.

Znani so zmagovalci 12. Generacije Mladih upov

22. 12. 2024 07.08

V preteklem mesecu smo vam predstavili navdihujoče zgodbe dvajsetih finalistov razpisa Mladi upi 2024. Od 11. decembra je na spletni strani Mladih upov potekalo glasovanje, v katerem ste lahko izbrali svojega favorita. Največ vaših glasov in s tem tudi finančne podpore je prejel Tristan Majcenovič, medtem ko je strokovna komisija neodvisno izbrala še 12 drugih nadarjenih posameznikov s področja športa, para športa, znanosti in umetnosti, ki bodo prav tako prejeli finančna sredstva za nadaljnji razvoj svojih talentov.

Finalisti bodo sedli na vroči stol

15. 12. 2024 14.54

Le še teden dni nas loči do velikega finala desete sezone šova Slovenija ima talent, ko se bo deset najboljših te sezone znova predstavilo vesoljni Sloveniji, le eden pa bo na koncu slavil kot zmagovalec. Nocoj jih čaka prav posebna preizkušnja: na vročem stolu bodo odgovarjali na vprašanja gledalcev.

Predstavljamo drugih pet finalistov razpisa Mladi upi 2024

28. 11. 2024 08.17

Projekt Mladi upi, ki ga že vrsto let izvajata Zavarovalnica Triglav in zavod Vse bo v redu, je eden tistih projektov, ki dokazujejo, kako pomembna je podpora mladim na njihovi poti k uresničitvi sanj. Gre za družbeno odgovorno pobudo, namenjeno nadarjenim športnikom, parašportnikom, umetnikom in znanstvenikom, ki s svojo predanostjo in talentom premikajo meje možnega. Mladi upi so dokaz, da so sanje dosegljive, če imamo ob sebi prave ljudi in priložnosti, ki nam pomagajo na tej poti. Čas je, da spoznamo že drugo peterico 12. generacije.

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'

23. 08. 2024 14.42

Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

Pogačar komaj čaka začetek Gira: To je dirka, o kateri sem dolgo sanjal

30. 04. 2024 17.21

Tadej Pogačar se je pričakovano znašel na seznamu osmerice, ki bo med 4. in 26. majem zastopala barve UAE Emiratesa na dirki po Italiji. 25-letnik s Klanca pri Komendi je v vlogi izrazitega (za mnoge tudi edinega) favorita za rožnato majico, ki jo je lani osvojil Primož Roglič. Pogačar ob tem ne skriva, da mu nastop na Giro predstavlja uresničitev sanj. Analitiki pa se ob tem sprašujejo, ali bo zaradi njegove prisotnosti trpela zanimivost dirke.

Zaljubljena Selena Gomez izdala pesem in videospot o ljubezni

23. 02. 2024 12.01

Selena Gomez je svoje oboževalce presenetila z novo pesmijo Love On, za katero je posnela tudi videospot. Tako besedilo pesmi kot zgodbo v videospotu zaznamuje ljubezen, v kateri ima zadnje mesece pevka veliko sreče - sveže je namreč zaljubljena v glasbenega producenta Bennyja Blanca.

Teleskop James Webb odkril najstarejšo zabeleženo črno luknjo

18. 01. 2024 15.27

Vesoljski teleskop James Webb je odkril doslej najstarejšo zabeleženo črno luknjo, ki je nastala kmalu po velikemu poku in postavlja pod vprašaj dosedanje ugotovitve v zvezi z oblikovanjem tega vesoljnega pojava, so v sredo sporočili znanstveniki.

Finančni Popkast: Investiranje na podlagi matematike

07. 12. 2023 07.00

Številke ne lažejo. Matematična analiza vrednotenja je pokazala, da bo donosnost ameriških delnic v naslednjih letih nižja od povprečne donosnosti, ki je bila zadnjih 100 let.

Bralna pismenost slovenskih šolarjev pod mednarodnim povprečjem

05. 12. 2023 12.34

Najnovejši podatki mednarodne raziskave PISA, v kateri sodelujejo 15-letniki iz 83 držav, pri slovenskih šolarjih kažejo na splošen upad tako pri matematični kot tudi pri bralni in naravoslovni pismenosti. Povprečna dosežka iz matematike in naravoslovja se sicer še vedno uvrščata nad povprečje držav članic OECD, dosežek pri bralni pismenosti pa je, podobno kot v letih 2009 in 2012, pod povprečjem.

Tilen Lebar: Če se odločim za bolj varen način življenja, bom poučeval

19. 10. 2023 07.00

Tilen Lebar se je začel s komponiranjem ukvarjati že v osnovni šoli, sočasno z učenjem saksofona, nadaljevalo pa se je v srednji šoli, kjer je imel veliko podporo svojega takratnega mentorja Petra Kruderja. Njegova pot se je nato nadaljevala na Akademiji za glasbo v Ljubljani, ker si je želel še več znanja, pa se je tako kot mnogi tudi sam podal v tujino. Preselil se je na Nizozemsko, kjer sedaj živi in dela, načrtov, da bi se kmalu vrnil v domovino, pa nima. Prvotni razlog je seveda delo, a si poti ne zapira, pravi.

Matematika ne dokazuje, da je kapitalizem učinkovit

20. 05. 2023 07.00

Kapitalizem je privlačno zagovarjati s sklicevanjem na t. i. prvi osnovni teorem ekonomije blaginje, ki je matematična formalizacija slavne ideje Adama Smitha o "nevidni roki" trga. Ta pravi, da kapitalistični trgi v stanju popolne konkurence ustvarjajo t. i. Paretovo učinkovitost (ali Paretov optimum). Enostavneje rečeno, če je zadoščeno nekaj (strogim) družbenim pogojem, delovanje trga ustvarja situacijo, v kateri nihče ne more več izboljšati svojega položaja, ne da bi se poslabšal položaj vsaj ene druge osebe. Vse morebitne ekonomske interakcije s pozitivno vsoto so bile uspešno izvršene. Trg je ekonomsko učinkovit in to lahko matematično dokažemo.

V naslednjih 18 mesecih bodo učenci dobili osebne učitelje

27. 04. 2023 18.09

Bill Gates napoveduje, da bodo orodja umetne inteligence najpozneje v letu in pol dosegla stopnjo, kjer bodo učence že lahko učila branja in pisanja. "Presenečeni boste, kako dobro bodo klepetalni boti to počeli," je dejal v pogovoru, ki ga je objavil na svojem blogu. Dodal je še, da v prihodnosti lahko pričakujemo, da bo umetna inteligenca postala pomemben del izobraževalnih sistemov, kar bo prineslo velike izboljšave.

'Duh je ušel iz steklenice'

01. 04. 2023 08.15

"Izgubljeni so," pravi Marko Grobelnik, član strokovnih skupin za raziskovanje umetne inteligence pri Evropski komisiji, NATU, OECD, UNESCU, ob vprašanju, kako se spopadajo s pojavom ChatGPT-ja. Prepričan je, da je pred človeštvom obdobje, ko bo prisiljeno sprejeti novo družbeno pogodbo, hkrati pa se sprijazniti, da se bo življenje zelo spremenilo.

Bi znali rešiti matematično nalogo, namenjeno šestletnikom?

24. 03. 2023 18.48

Po spletu je zakrožila matematična naloga, ki so jo reševali otroci v prvem razredu na tekmovanju iz matematike, ki je za šestletnike zahtevna. Naloga ima precej dolgo besedilo, kjer naštejejo kar nekaj podatkov o starosti otrok, ki imajo tudi precej podobna imena. Šestletnik, ki ne zna brati ali pa mu to še ne gre dobro, je torej pred težko nalogo. Ko pa smo jo pokazali starejšim, je bil izplen prav tako slab. A kot pojasnjujejo snovalci naloge, je ta namenjena res nadarjenim otrokom, ki jim področje matematike in logike ne dela težav in se za takšno tekmovanje odločijo sami.

Richie Porte: Pogačar in Froome sta psihološki zverini

26. 12. 2022 14.29

Zdaj že upokojeni avstralski kolesar Richie Porte, ki je letos končal tekmovalno pot, je prepričan, da sta slovenski kolesarski as Tadej Pogačar in britanski Chris Froome "psihološki zverini". Tega pristopa, ki ga je opisal z besedama "zmagaj ali umri", in ki krasi oba velikana kolesarskega športa, namreč Porte, ko je kolesaril, ni imel.

Frida in Edvard – mlada matematična genija s pokaloma iz Dubaja

06. 12. 2022 19.09

Bi znali na pamet množiti in deliti dvomestna in trimestna števila? Je to še za koga nočna mora? Za brata in sestro iz Maribora sta matematika in računanje velika ljubezen. Sedemletni Edvard ter petletna Frida Kaloh sta mala matematična genija, saj jima aritmetika ne povzroča težav, kar sta dokazala tudi na nedavnem tekmovanju v Dubaju, od koder sta se vrnila vsak s svojim pokalom. Ker sta nadebudna in vedoželjna, sta si za svojevrsten izziv vzela tudi to, da se na pamet naučita čim več decimalk števila Pi. Kdo ju je navdušil za matematiko in kaj vse sta počela v Dubaju?

Nemec, ki je z zabavnim poučevanjem matematike zaslužil prvi milijon

25. 11. 2022 06.00

Ste med tistimi, ki so se v šoli težko prebijali skozi matematične probleme? Če bi poznali tega Nemca, ki si je kot vse bolj prepoznavna spletna matematična zvezda že zaslužil prvi milijon evrov, bi bilo morda povsem drugače. Daniel Jung, ki je predmet le inštruiral, fakulteto za matematiko pa obesil na klin, dokazuje, da je matematika lahko zabavna. Prek YouTube kanala na preprost način razlaga še tako zapletene matematične probleme.

Irena Svetek: V prvi vrsti so žrtve ženske

18. 09. 2022 08.00

Leto po kriminalki Rdeča kapica je izšlo še njeno nadaljevanje Beli volk. V njem ponovno spremljamo okrožnega državnega tožilca Mia Aurellija, ki raziskuje primer ženskega trupla, najdenega v Kočevskem Rogu. Med preiskavo se pojavijo ugibanja, ali je bila žrtev posiljena, kot pravi pisateljica, pa motiv posilstva, ki je bil prisoten tudi v prvem delu, ni naključje. Z njim je namreč želela opozoriti na zaskrbljujočo statistiko, ki kaže, koliko žensk je posiljenih in koliko umorov je povezanih s tem.

Zlato, dvakrat srebro, bron: slovenski dijaki zablesteli z znanjem o vesolju

27. 08. 2022 12.29

Pet slovenskih dijakov je na mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike v Gruziji dokazalo, da med 250 tekmovalci iz 48 držav sodijo v sam vrh po znanju o zvezdah, vesolju in fizikalnih pojavih, povezanih z njimi. Ponosni so lahko, da so v Gruziji odtisnili svoje izjemne pečate – zlato, dve srebrni in bronasto medaljo, prejeli pa so še pohvalo. Naloge na olimpijadi so namreč primerljive z izpitnimi nalogami 2. letnika univerzitetnega študija astrofizike. Zlato je v svojo astronomsko malho položil Peter Andolšek, mi pa smo se o zahtevni preizkušnji pogovarjali s srebrnim Vidom Kavčičem, ki nam je med drugim zaupal, od kod strast do neskončnega obzorja.

Ob dnevu števila pi v živo zrecitiral 10.000 decimalk tega števila

14. 03. 2021 21.18

14. marec obeležujemo dan števila pi oziroma Arhimedove konstante. To je tisto iracionalno število, ki se začne z 3,14159... Sledi pa neskončen niz številk, kjer se periodično ne ponavljajo niti ena številka niti skupina številk. Mnogi matematični navdušenci si zadajo cilj, da se na pamet naučijo čim več decimalk tega neskončnega števila.

Sloveniji novo olimpijsko zlato - tokrat v matematiki

28. 09. 2020 12.53

Luka Horjak s I. gimnazije v Celju je Sloveniji na Mednarodni matematični olimpijadi "priračunal" doslej največji uspeh na tem tekmovanju - sploh prvo zlato medaljo. Med 616 tekmovalci iz 105 držav je dosegel zavidljivo 22. mesto. "To so najboljši srednješolci z vsega sveta. Biti 22. je izjemen uspeh," je poudaril vodja ekipe Gregor Dolinar. Dopolnili so ga še Lovro Drofenik s srebrno medaljo, Job Petrovčič z bronasto ter Tevž Lotrič, Jan Genc in Jaka Vrhovnik s pohvalami.

Slovenija med najboljšo deseterico glede na blaginjo otrok

03. 09. 2020 11.29

Samomor, nezadovoljstvo, debelost ter slabo razvite akademske in socialne veščine so vse preveč pogoste značilnosti otroštva v najrazvitejših državah sveta, ugotavlja najnovejše Unicefovo poročilo. Glede na blaginjo otrok se je med 41 najbogatejšimi državami sveta Slovenija uvrstila v zgornjo četrtino, na deveto mesto.

Dvojna zmaga Celjanov: slavili v Mariboru, Olimpija pa doma izgubila z Aluminijem

12. 07. 2020 19.49

Celjani so v derbiju 33. kroga prve slovenske lige v gosteh ugnali Maribor z 2:1, s čimer ohranjajo upe na naslov prvaka. Do konca prvenstva jih za lovoriko čaka obračun z Olimpijo, ki je tokrat z 0:1 izgubila proti Aluminiju v Stožicah. V neposrednem dvoboju za obstanek med elito pa so nogometaši Tabor Sežane slavili v Kranju z 2:1.

Tudi matematična analiza pritrjuje: Upoštevajte ukrepe in manj nas bo okuženih!

13. 03. 2020 14.10

Da sta širjenje okužbe s koronavirusom v Sloveniji in posledično število žrtev v največji meri odvisna od nas samih, kaže analiza, ki jo je opravil profesor Gregor Klančar: "Model ne more natančno napovedati izidov bolezni, je pa gotovo dovolj dober, da pokaže naravo problema, torej, kako pomembno je upoštevanje ukrepov."

Slovenski učenci nadpovprečni, na spletu več kot tri ure na dan

03. 12. 2019 08.48

Slovenski učenci so znova dosegli odlične rezultate v raziskavi Pisa, ki se osredotoča na bralne, matematične in naravoslovne kompetence 15-letnikov. Slovenija je dosegla nekoliko manj točk kot v raziskavi izpred treh let, a kljub temu dosegla rezultat, ki je nad povprečjem OECD.

'Brez karakterja ni teatra'

29. 09. 2019 07.00

Čar in umetnost lutkarstva sta, kako neživi stvari, nekemu predmetu, vdahniti življenje. O lutkarskem poklicu, ideji in nastanku lutke in kamišibaja smo se pogovarjali s priznano lutkovno ustvarjalko Jeleno Sitar in etnomuzikologom Igorjem Cvetkom, umetniško-raziskovalnim tandemom lutkarskega gledališča Zapik, ki sta pripravila razstavo Od skice do lutke.

Jezerniki na pomoč Dragićevemu Miamiju, prvaki izgubili in se jezili

30. 03. 2019 07.31

Petkove večerne tekme v ligi NBA so postregle z nekaj izjemno zanimivimi dvoboji. Boston Celticsi so v domačem TD Gardnu dobili "generalko" proti najverjetnejšim tekmecem v končnici Indiana Pacersom (114 : 112). Napeto je bilo tudi v Minneapolisu, kjer so imeli po porazu s Timberwolvesi (spet) veliko pripomb nad delom sodnikov prvaki Golden State Warriorsi (131 : 130).

Najprestižnejša nagrada s področja matematike prvič v roke ženski

19. 03. 2019 21.52

Prejemnica najbolj prestižne nagrade s področja matematike je 76-letna Karen Uhlenbeck, matematičarka in profesorica z Univerze v Teksasu. Nagrada, ki je bila zasnovana po vzoru Nobelovih nagrad, ki jih za odmevne dosežke na področju matematike sicer ne podeljujejo, je vredna približno 616 tisoč evrov.

Dončić v izbrani družbi – deli si mesto z Jordanom, Jamesom in Magicom

08. 03. 2019 13.28

Ameriški novinarji in analitiki so se dokopali do novih zanimivih podatkov, ki Luko Dončića v premierni sezoni lige NBA že uvrščajo ob bok največjim košarkarskim legendam. Tokrat so ga postavili ob bok LeBronu Jamesu, Michaelu Jordanu in Magicu Johnsonu.