mateja lopuh

Kako poteka paliativna oskrba na terenu?

12. 06. 2023 20.39

Pogost očitek nasprotnikov prostovoljnega končanja življenja je, da imamo premalo razvejano paliativo, ki bi hudo bolnemu človeku omogočila čim bolj kakovostno iztekajoče se življenje in na koncu tudi smrt brez bolečin. In kako poteka paliativna oskrba? Barbara Bašić je na terenu spremljala zdravnico Matejo Lopuh, vodjo mobilne paliativne enote z jeseniške bolnišnice.

'Intenzivno zdravljenje starostnikov praviloma ne rešuje življenja, ampak podaljšuje trpljenje'

09. 06. 2020 11.38

Po razpravi o domnevno neustrezni obravnavi nekaterih starostnikov v času epidemije covid-19 in celo informaciji o seznamih, na podlagi katerih naj bi v domovih za starejše odločali, kateri oskrbovanci bodo v primeru okužbe z novim koronavirusom deležni bolnišničnega zdravljenja, so se v javnem pismu oglasili zdravniki. "Žal smo prišli do točke, ko podatki, predstavljeni v javnosti, izkrivljajo postopke obravnave, pomanjkanje vedenja pa lahko dolgoročno ustavi proces načrtovanja zdravljenja starostnikov in pacientov s kroničnimi, neozdravljivimi boleznimi," so navedli kot razlog, da so se oglasili.

'Vsi starejši, ki so potrebovali bolnišnično zdravljenje, so ga dobili'

27. 05. 2020 10.20

Vsi oskrbovanci domov za ostarele, ki so bolnišnično zdravljenje potrebovali, so ga tudi dobili, so na novinarski konferenci zatrjevali pristojni. Beovičeva je poudarila, da je bolnišnično zdravljenje smiselno le, ko lahko oboleli tam dobi zdravljenje, ki ga drugje ne more prejeti. A tudi zdravljenje v bolnišnici ima svoja tveganja. "Premeščanje v bolnišnico samo zato, ker so okuženi z novim koronavirusom, ni smiselno," je dejala. V domovih za starejše je umrlo 52 odstotkov vseh smrtnih žrtev koronavirusa v Sloveniji.

'Za starejše bolnike je bolje, če lahko ostanejo v domu'

29. 04. 2020 10.33

V zadnjem dnevu je bilo vzetih 1317 brisov za novi koronavirus, pri desetih so potrdili okužbo. 73 oseb je hospitaliziranih, od tega jih je 25 na intenzivni negi. Sedem oseb so odpustili iz bolnišnice, kažejo vladni podatki. "Če ima starostnik v domu za starejše okužbo z novim koronavirusom in nima stanja, ki zahteva bolnišnično zdravljenje, je zanj veliko bolje, da ostane v domu, kjer mu lahko nudijo več udobja," je o oskrbi starejših dejal predstojnik Kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino UKC Ljubljana Marko Noč.

KOMENTAR: 'Bolečina je znak nestrokovnega zdravljenja.' Nekaj je treba storiti

22. 02. 2019 21.24

Težko je najti pravo besedo, ki bi opisala, kaj so prestajali 20-letna Sanja Pertoci in njena družina. Sanja je umirala zaradi raka, ki je podivjal, ki se ga menda ni moglo več ukrotiti. Vsi poskusi so bili neuspešni. Predstavljajte si mlado bitje, ki je komaj malo manj sramežljivo začelo gledati v svet, pa je že prišlo pred tista vrata, od koder ni več vrnitve, je boleče. Takšnih zgodb si ne želimo. S takšno zgodbo nihče od novinarjev ne želi imeti opravka, vključno z mano.

Radan o oprostilni sodbi: Sodnik je povedal vse

06. 11. 2018 07.37

Senat ljubljanskega okrožnega sodišča je po skoraj triletnem sojenju nekdanjega zdravnika na nevrološki kliniki Ivana Radana oprostil vseh obtožb. "Če je nekdo lažnivec, odvisnik ali osebnostno moten, to še ne pomeni, da je morilec," je o delu tožilstva povedal sodnik Martin Jančar. Radanov odziv na oprostilno sodbo je bil kratek: "Sodnik je povedal vse."

Stiska umirajočih in poziv k učinkoviti paliativni oskrbi: 'Naj socialna smrt ne prehiti telesne smrti'

27. 10. 2017 11.09

Dejstvo je, da nam smrt ne uide, vsi pa si želimo, da bi umrli na dostojen način. Razprava o iztekanju življenja je odstrla nekaj tančic med življenjem in smrtjo. Pravniki so pojasnili, zakaj naš pravni sistem ne dovoljuje evtanazije, zdravstveno osebje pa je predstavilo vse prednosti paliativne oskrbe in pozvalo državo k zagotovitvi ustreznih sredstev. Stiske umirajočih so velike, pa je opozorila zaposlena v edini slovenski hiši hospic.

Sojenje Radanu: Na nevrološki kliniki so imeli infuzijski sistem za dvosmerni tok, je kalij torej stekel mimo?

17. 08. 2017 16.23

Priča Nada Savić je na sojenju zdravniku Ivanu Radanu potrdila, da so na nevrološki kliniki decembra 2014 imeli infuzijski sistem, s katerim bi lahko naredili obvod, da učinkovina ne bi stekla v bolnika. Ni pa vedela, ali so imeli tudi takšnega, ki to onemogoča. Radan namreč trdi, da je pri bolniku naredil obvod cevke, zato kalij ni stekel v žilo, pač pa v podlogo.

Na sojenju zdravniku Radanu podrobno o okoliščinah smrti njegovih bolnikov

02. 03. 2017 16.31

Na nadaljevanju sojenja zdravniku Ivanu Radanu, ki ga obtožnica bremeni štirih umorov, se je strokovnjakinja za paliativo Mateja Lopuh izrekla glede okoliščin smrti Radanovih bolnikov. Pri nekaterih bolnikih je opozorila na to, da so nenadoma umrli, saj njihove življenjske funkcije pred tem niso nakazovale na smrt.

Radanov obvod za kalij po mnenju priče ni možen

11. 01. 2017 15.15

Nadaljuje se sojenje zdravniku Ivanu Radanu, ki je obtožen, da naj bi umoril šest svojih pacientov s prevelikimi odmerki morfija, propofola in kalijevega klorida. Priča tožilstva Mateja Lopuh je prikazala, da obvod, s katerim naj bi Radan dosegel, da je kalij stekel mimo bolnika, ni možen. Sojenje se bo nadaljevalo 20. februarja.

Zdravnika nihče ni prosil, naj bolnemu konča trpljenje

12. 01. 2015 15.26

83-letni pacient, ki naj bi mu zdravnik z mešanico kalija in morfija skrajšal življenje, je bil nezavesten, torej zdravnika ni mogel zaprositi za končanje trpljenja. Tega niso storili niti svojci. Je torej zdravnik deloval samovoljno? Slovenska zakonodaja evtanazije ne priznava, obravnava le umor ali uboj.