markacisti

Reševalna akcija: Britanki zašli s poti in onemogli
14. 07. 2023 11.44Letalska policijska enota z dežurno ekipo in gorski reševalci GRS z Brnika so na območju Razorja na Bovškem našli in rešili tuji planinki, državljanki Velike Britanije, ki sta zašli s poti ter onemogli. Ob hudem poletnem reševalnem tempu policisti pozivajo k previdnosti, opremljenosti in ustreznim pripravam. Markacisti medtem odsvetujejo obisk planinskih poti na Koroškem.

Na gorskih poteh bi se brez markacij hitro izgubili
18. 07. 2022 19.47Gore so lahko zelo nevarne, saj skrivajo številne pasti, hitro se lahko tudi izgubimo. In že otroke učimo, da je takrat treba kar najhitreje poiskati markacijo. Tisto vsem znano belo piko z rdečo obrobo, ki letos praznuje že 100 let. Tako vemo, da smo na pravi poti, a brez pomembnega dela markacistov bi se v gorah hitro izgubili. Kdo so markacisti, za koliko planinskih poti skrbijo in zakaj je pri nas najbolj značilna prav rdeče-bela Knafelčeva markacija?

Markacisti z novelo zakona dobili stalna sredstva za vzdrževanje planinskih poti
28. 05. 2021 16.41Slovenci od nekdaj radi hodimo v hribe, zadnja leta pa je planinska dejavnost postala še bolj priljubljena. Vzdrževane in označene planinske poti so predpogoj za varno gibanje v hribovitem in gorskem svetu. Za njih so prostovoljno skrbeli markacisti, saj je bil Zakon o planinskih poteh pred 14 leti spisan pomanjkljivo – ni urejal sistemskega vira financiranja. Poslanci so zdaj sprejeli predlog novele tega zakona in tako zagotovili stalna sredstva za vzdrževanje in obnovo planinskih poti.

Predlog: za vzdrževanje planinskih poti 400.000 evrov namenskih sredstev
26. 02. 2021 16.10Vzdrževanost in dobra označenost planinskih poti sta predpogoj za varno gibanje v gorskem svetu, je na novinarski konferenci poudarila poslanka SMC Mateja Udovč. S predlogom novele zakona o planinskih poteh, ki so ga vložili s koalicijskimi partnerji in poslancema narodnosti, bi za vzdrževanje planinskih poti zagotovili namenska sredstva.

Ne na državne evre, računajo lahko samo na entuziazem ljudi
31. 08. 2020 09.09Koliko časa bo država še promovirala zeleni trajnostni turizem in hkrati ignorirala pozive Planinske zveze Slovenije, naj vendarle ustrezno uredi financiranje vzdrževanja planinske infrastrukture? Slednje je še vedno v domeni prostovoljnega dela članov različnih društev. Izračuni PZS kažejo, da samo za materialne stroške vzdrževanja na letni ravni porabijo okoli 300.000 evrov, ki jih krijejo sami. Po drugi strani pa ekonomske študije kažejo, da je prispevek planinske infrastrukture in možnosti planinarjenja kar 131 milijonov evrov ustvarjenega BDP.

Slovenci smo narod gora, a država za urejanje planinskih poti ne nameni niti evra
26. 06. 2018 06.00Po zadnjih podatkih naše gore letno obišče 1,7 milijona obiskovalcev. Gneča pa seveda terja svoj davek in pusti posledice tudi na planinskih poteh. Čedalje več dela imajo zato markacisti, ki te poti urejajo in zanje skrbijo, in to prostovoljno. V Sloveniji jih imamo približno 770, od tega zgolj nekaj deset takšnih, ki so usposobljeni za visokogorje. Država ob tem za urejanje planinskih poti ne nameni niti evra.

Začetek akcije Markiramo Slovenijo
19. 05. 2002 00.00Prvi dvodnevni sklop akcije obnove slovenskih planinskih poti - Markiramo Slovenijo je potekal od vasi Sava mimo vasi Tirna do Zasavske svete gore.