markacije

Bela past
05. 12. 2024 07.00Nepričakovane snežinke, ki so pobočje Krvavca zagnile v metež s slabo vidljivostjo, so nazorno prikazale, kako se lahko v zimskih razmerah tudi priljubljene poletne pohodniške točke, ki ne zahtevajo posebnega alpinističnega znanja, spremenijo v nerodno belo past. Pošiljka snega, ki je napovedana za ta konec tedna, bo ljudi znova (iz)vabila iz zelenih dolin, izkušeni planinski mački pa svarijo, da obiskovanje hribov in gora pozimi ni mačji kašelj.

'Gora ni nora, nor je tisti, ki gre gor'
26. 11. 2023 20.23"Narava je lahko kruta, treba je vedeti, kdaj se obrniti." Tudi izkušenim alpinistom in plezalcem se je že zgodilo, da jim jo je zagodlo vreme in so se le nekaj metrov pred vrhom morali obrniti in se spustiti nazaj v dolino. To je pozimi še toliko bolj pogosto, ker je vreme nepredvidljivo, še posebej v gorah. Saj veste, kako pravijo: "Gora ni nora, nor je tisti, ki gre gor." Za obisk gora pozimi je potrebna pripravljenost, tako fizična kot psihična, treba je imeti znanje, veliko znanja, in primerno opremo.

Gneča na Triglavu: sončen dan privabil številne obiskovalce
03. 07. 2022 19.10Bralec nam je posredoval fotografije gneče na Triglavu. Kot je razvidno s fotografij, je najvišji vrh Slovenije ta konec tedna privabil številne, ki so se odločili, da ga bodo osvojili.

Italijanski pohodnik po padcu sedem dni brez hrane in vode
03. 07. 2022 15.37Italijanski reševalci so na gori Matajur rešili pohodnika, ki je po padcu brez hrane in vode preživel sedem dni. 31-letnik je bil ob padcu v razpoko le lažje poškodovan, a je ob zdrsu izgubil nahrbtnik z mobilnim telefonom, vodo in drugo opremo, sam pa se ni mogel rešiti.

10 navdihov za srednje zahtevne vzpone po slovenskih hribih
25. 06. 2022 14.26Prejšnji teden smo predstavili ideje za nezahtevne izlete in vzpone, tokrat gremo korak naprej. Za tiste, ki jim je zmanjkalo zamisli ali nimajo volje raziskovati, kam bi se podali v hribe, smo pripravili spisek lažjih in srednje zahtevnih vzponov. Njihova skupna značilnost je, da je pot navzgor daljša kot uro in pol. Za tovrstne užitke potrebujete nekaj kondicije, vendar so izbrani cilj s tehničnega vidika nezahtevni. Večina je primernih tudi za družine z otroki (ne najmlajšimi). Pri tem upoštevajte, da se je za vsak odhod v hribe treba pripraviti, četudi na prvi pogled deluje, da je tura 'mačji kašelj'. Kaj vzeti s sabo, na kaj paziti?

Od Karavank do Primorske: 10 idej za nepozabne izlete in vzpone
18. 06. 2022 07.37Se tudi vam zgodi, da vam zmanjka idej ali pa preprosto nimate volje, da bi raziskali, kam se odpraviti v hribe glede na telesno pripravljenost in planinsko znanje, ki ga imate? Da bi olajšali miselno delo tistim, ki razmišljanje v poletnem času z veseljem odložijo, smo zbrali spisek planinskih izletov in vzponov ter jih razvrstili v tri težavnosti. Vsako soboto – torej tri zapored – bomo predstavili eno. Članki ne bodo zgolj ideje, ampak tudi napotki, kako se za določeno težavnost pripraviti, kaj vzeti s sabo, na kaj paziti. Ker v hribih velja načelo postopnosti – od manj k bolj težavnemu, tudi mi začenjamo z nezahtevnimi izleti in vzponi.

Varno v gore po načelu postopnosti: od manj k bolj zahtevnim ciljem
11. 06. 2022 07.00Nesreča v gorah se lahko zgodi vsakomur, izjema niso niti izkušeni ali najbolj usposobljeni posamezniki. A vsak planinec lahko možnosti za nesrečen razplet v višavah občutno zmanjša, če se v hribe odpravi odgovorno in upošteva osnove, ki so drugačne od tistih, ki veljajo pri rekreaciji v dolini. Kam grem, ali poznam pot, kako sem pripravljen, kakšno opremo imam, kakšno je vreme oziroma napoved, s kom grem, so vprašanja, ki sodijo k pripravi na turo. Tudi organizirane planinske aktivnosti so naložba za varnejši obisk gora, je pred začetkom poletne sezone spodbudila PZS in ob tem podala koristne napotke. Svoj vidik je osvetlila tudi Policija.

'V gore nikoli tri do štiri dni po sneženju'
10. 12. 2021 09.04Magični beli hribi, nasmejani obrazi na fotografijah zasneženih, s soncem obsijanih gora, na družbenih omrežjih pogosto ustvarjajo napačen vtis, da smo ljudje le korak stran od edinstvenega občutka sreče, ki nam ga lahko ponudi narava. A ta korak je pozimi občutno bolj tvegan in zahteven kot v kopni planinski sezoni. Otežujejo ga nizke temperature, krajši dan, specifične snežne razmere, planinske koče so zaprte. Odhod v hribe zato zahteva znanje, natančno načrtovanje in drugačne priprave kot poleti. Napotke, kako ravnamo odgovorno, če se pozimi odpravimo v hribe, in kaj vzamemo s sabo, so z nami delili strokovnjaki PZS na poti na Veliko planino.

Tonin: Dokazujejo, da gredo v svoji brezidejnosti in agresivnosti lahko še nižje. Šarec: Pozni ste
28. 08. 2021 16.51Predsednik NSi Matej Tonin se je odzval na petkov protest, na katerem so se protestniki ustavili tudi pred sedežem NSi. Poudaril je, da verjame v strpno in spoštljivo politiko, da pa v družbi očitno "vsi ne delimo istih vrednot". Po njegovih navedbah si glasna manjšina domišlja, da predstavlja ljudstvo, ter ne izbira sredstev in načinov. Marjan Šarec, prvak LMŠ, ki so jo protestniki prav tako obiskali, pa pravi, da so sami že pred časom opozorili na krepitev nacizma in fašizma.

S policijskim helikopterjem iz gora rešili dve planinki in psa
06. 07. 2021 21.36Policijski helikopter je z ekipo za helikoptersko reševanje dvakrat posredoval v gorah nad Bohinjem. V dolino je prepeljal planinko s poškodovano nogo in še eno, ki se je izgubila, ker je uporabljala navigacijo na telefonu. Policisti planince ob tem opozarjajo, naj se na pot dobro pripravijo, nato pa naj se držijo markacij in označenih tras.

Kotički v Sloveniji, kjer se lahko ohladimo
28. 06. 2021 11.47Po znosnejših dneh ob koncu tedna bo vroč afriški zrak, ki se širi proti našim krajem, znova poskrbel za hudo vročino. Zato bodo v teh dneh pogoste misli – kako se ohladiti? Dobre osvežitve namreč ne bo zagotovilo niti morje, saj se po podatkih Arsa njegova temperatura približuje 30 stopinjam Celzija. Vse toplejše postajajo tudi celinske vode, a imamo v naši državi kar nekaj kotičkov v naravi, ki nam lahko olajšajo prebroditi vročino. Predstavljamo nekaj predlogov.

Z glavo v hribe: v gorah morate znati oceniti, kdaj je pametno obrniti
25. 07. 2020 13.53Sodobna tehnologija je prispevala, da so ljudje začeli gore dojemati drugače. Nasmejani obrazi z vrhov na družbenih omrežjih meglijo zavedanje, da so hribi resno okolje. Mnogi, ki hlastajo po sreči, izraženi v nasmehih, se ne vprašajo, ali so ti izrazi pristni ali pa planinci resnično uživajo, ker so v dobri kondiciji. Tudi zato je v zadnjem desetletju vse več gorskih nesreč, ki dobivajo pridih absurdnega. Pred odhodom v hribe je pomembna priprava na turo, ki vključuje informacije o stanju planinskih poti. Preverite, katere so trenutno zaprte.

Vpliv covida-19 v gorah: več planincev v sredogorju, več ponesrečenih Slovencev
15. 07. 2020 11.19Novi koronavirus je vplival tudi na drugačen trend obiska gora. Lani so med ponesrečenimi prevladovali tuji turisti, letos slovenski planinci. Reševanje je tudi zaradi povečanja tveganja za okužbo s koronavirusom zahtevnejše, zato so se gorski reševalci skupaj s policijo, posadkami helikopterjev Slovenske vojske in policije na sezono dobro pripravili.

Tri ideje za izlete: peš po slovenski obali
13. 06. 2020 13.51Bi odkrivali slovensko obalo na drugačen način, se nadihali morja in uživali v novih razgledih? Piranski in portoroški turistični delavci vas vabijo na izlet po eni od treh krožnih pešpoti. Vse se začnejo v Portorožu, od koder se lahko usmerite proti Piranu, Seči ali Strunjanu.

Kje v Sloveniji lahko najdemo ohladitev?
27. 06. 2019 13.07Letošnji junij je v Sloveniji drugi najbolj vroči junij, odkar vremenoslovci merijo temperaturo. Zato so v teh dneh logične misli – kako se ohladiti? Če odmislimo sedenje pod klimo, je v naši državi dovolj kotičkov v naravi, ki lahko pomagajo ohladiti pregreto telo. Predstavljamo nekaj predlogov.

Pri sestopu z Grintovca umrla planinka
09. 02. 2019 17.05Zaradi zdrsa s poti in padca čez steno je umrla planinka. Pokojno je z gore odpeljal vojaški helikopter. Policija ob tem opozarja, da so razmere v gorah nevarne.

Restavrator Aljaževega stolpa: Na vrhu je edino pravo mesto za original
03. 09. 2018 06.00Gorazd Lemajič je restavrator-konzervator in eden glavnih operativcev projekta obnove Aljaževega stolpa. Med čistilno akcijo smo ga ujeli na Kredarici in izvedeli vse o tem, kako bo potekala odstranitev stolpa, kako zahtevna bodo restavratorska dela, pa tudi o tem, kako je na vrhu Triglava potekala malarska vojna in zakaj bi namestitev stolpa v muzej povzročila shizofreno stanje.

'Najvarneje pred udarom strele je na melišču, kjer čepimo ali sedimo na nahrbtniku'
18. 07. 2018 16.40Ker so naše gore vedno bolj priljubljene – tako med domačimi kot tujimi obiskovalci, imajo gorski reševalci tudi vedno več dela. Žal se še vedno dogaja, da ljudje odhajajo na vršace kondicijsko nepripravljeni in z neprimerno opremo. Letošnje poletje pa zaznamujejo tudi nevihte z močnimi padavinami, zato nekaj nasvetov, kako ravnati, če vas ujame nevihta v gorah.

Planinko zajela panika, po njo je moral helikopter
06. 07. 2018 08.43Slovenske gore niso mačji kašelj, opozarja policija. Ne le poškodba, tudi strah lahko ohromi človeka. To se je zgodilo tuji planinki, potem ko je njena skupina na poti proti Triglavu zašla. Čeprav ni bila poškodovana, ni mogla nadaljevati poti.

Gorski reševalci vso noč reševali lačne in premražene tuje planinke
29. 06. 2018 13.49Gorski reševalci so v reševalni akciji, ki je trajala vso noč, v dolino varno pripeljali tri tuje planinke, ki so se izgubile na poti do koče pri Sedmerih jezerih. Reševalci sicer opozarjajo na previdnost v gorah, saj se število nesreč pri osvajanju slovenskih vrhov iz leta v leto povečuje. Letos je v gorah umrlo že 18 ljudi.

V letošnjem letu umrlo že 18 ljudi, problematične tudi vedno bolj priljubljene ferate
28. 06. 2018 15.42Število nesreč v gorah se iz leta v leto povečuje. Samo v letošnjem letu je v gorah umrlo že 18 ljudi, gorski reševalci pa so posredovali v skoraj 200 intervencijah. Najpogostejša vzroka nesreč sta sicer zdrs ali padec in nepoznavanje terena.

Policisti opozarjajo: Kratke hlače in nizki čevlji niso primerna oprema za v gore
15. 07. 2017 06.30Policisti te dni, tudi zaradi številnih nesreč, ki so se pripetile, preverjajo, kako so planinci pripravljeni na varno gibanje v gorah. Ozaveščenost glede primerne opreme je namreč pogosto slaba: pred kratkim so denimo naleteli na planinca, ki sta na Stol v dežju in megli želela v kratkih hlačah in nizkih čevljih.

'Slovenci se moramo potruditi sami zase'
22. 02. 2014 21.28Predsednik Pahor ne verjame, da se bo kdo drug potrudil za nas, zato se moramo potruditi sami zase. Meni, da je Evropa za Slovence rešitev. Ob obletnici smrti Karla Destovnika Kajuha je še dejal, da se slovenski uporniški duh ne bo nikoli pokoril.

Lepe, a nevarne zasnežene gore
26. 11. 2010 14.03Tisti, ki radi zahajate v gore tudi v zimskem času, bodite še posebej previdni. Počakajte vsaj tri dni po sneženju, poskrbite za dobro opremo in fizično pripravljenost, svetujejo novogoriški policisti.