marjan pipenbaher

Bratuškova: S tretjo razvojno osjo smo tako daleč kot še nikoli
28. 01. 2025 15.27Če ne bo večjih zapletov pri pridobivanju gradbenih dovoljenj tam, kjer še manjkajo, bi letos lahko bili v gradnji oz. začeti vsi odseki tretje razvojne osi od Šentruperta do Slovenj Gradca, je dejala ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek. S tretjo razvojno osjo smo tako daleč kot še nikoli, je ocenila.

Slovesno odprli enega najvišjih mostov na Zahodnem Balkanu
05. 09. 2024 10.49V Počitelju na jugu BiH so v sredo zvečer slovesno odprli skoraj kilometer dolg in sto metrov visok most čez reko Neretvo. Eden najvišjih mostov na Zahodnem Balkanu, ki so ga poimenovali Hercegovina, je del avtoceste, ki bo znotraj koridorja med Budimpešto in Dalmacijo povezala sever in jug BiH. Promet po njem bo stekel v četrtek po 12. uri.

Slavnostna otvoritev viadukta Gabrovica odeta v kraško meglo
12. 12. 2023 14.55Megla se je vila po decembrski kraški pokrajini, kjer se je ob 13. uri zbrala peščica pomembnežev. Ob dokončanju glavnih gradbenih del na viaduktu Gabrovica se je namreč odvila slovesnost, kot se za "najbolj atraktiven del nove proge" tudi spodobi. Skrivnostna kulisa je tako poskrbela za dodaten dramatični učinek ob razkritju te nove tehnološke mojstrovine, ki pa sicer potnikom na vlakih, ki bodo nekoč tu drveli med Divačo in Koprom, na tem delu žal ne bo omogočila tudi spektakularnega pogleda na slovensko Istro in avtocestni viadukt nad njimi.

'Ukrepi bodo zelo veliko stali, zato se jih moramo premišljeno lotiti'
26. 09. 2023 06.50Treba se je zavedati resnosti problema in k rešitvam pristopiti strokovno in pametno, jedejal premier Robert Golob. Da se je projekta obnove treba lotiti premišljeno, je prepričan tudi vodja sveta za obnovo, gradbeni inženir Marjan Pipenbaher. "Strokovni svet je pokazal, da je takšno telo nujno, če želimo izpolniti cilj, da bo odpornost na naravne nesreče na teh območjih večja," je poudaril Golob. Izpostavil je, da so pričakovanja sicer velika, a nikoli se še ni izkazalo, da je hitrost v takšnih situacijah koristna.

14-članski svet za obnovo po poplavah bo vodil Pipenbaher
24. 08. 2023 19.17Vlada je imenovala člane novoustanovljenega sveta za obnovo po poplavah, ki so v začetku meseca prizadele dele države. Za predsednika 14-članskega strokovnega sveta so postavili priznanega gradbenega inženirja Marjana Pipenbaherja.

Šefic: Naša naloga je priprava predlogov in prioritet ter skrb za realizacijo
18. 08. 2023 06.00Kako se bo vlada Roberta Goloba spopadla s posledicami najobširnejše vremenske katastrofe v zgodovini samostojne Slovenije? Rešitve so na mizi, a še niso sprejete, med njimi pa izredna solidarnostna pomoč, enoletni moratorij na posojila za vse prizadete, ne le za podjetja, ter brezplačna nastanitev v prazna državna stanovanja ter domove za starejše. Kako bo potekala obnova, kako bodo na terenu delovale tehnične pisarne, kdo bo določal prioritete? V oddaji 24UR ZVEČER je bil gost novi državni sekretar Boštjan Šefic, ki bo bedel nad obnovo po poplavah.

Najprej interventni zakon, nato zakon o obnovi, imenovali Boštjana Šefica
17. 08. 2023 14.24Vlada je obravnavala predlog dodatnih ukrepov za pomoč prizadetim v nedavnih vremenskih ujmah. V zakonodajo umeščajo tudi tehnično pisarno na terenu, pripravljajo pa še zakon o obnovi, ki bo sledil interventnemu. Ob tem je vlada za novega državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade imenovala operativca v času begunske krize Boštjana Šefica, ki je polovica tandema, ki bo skrbel za obnovo prizadetih krajev, cest in domov v katastrofalnih poplavah. Koordinacijo vzpostavitve posvetovalnega telesa za obnovo bo prevzel glavni projektant mostu na Pelješac Marjan Pipenbaher.

Obnova poplavljenih krajev v roke Boštjana Šefica in Marjana Pipenbaherja
15. 08. 2023 19.49Prvi operativec v času begunske krize Boštjan Šefic in glavni projektant mostu na Pelješac Marjan Pipenbaher. To sta ključna človeka, ki jima bo premier Robert Golob zaupal nalogo obnove prizadetih krajev, cest in domov v katastrofalnih poplavah. Šefica bo vlada postavila za novega državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade. Pipenbaher pa bo po zgledu premierjevega strateškega sveta za zdravstvo, ki ga vodi kirurg Erik Brecelj, sodeloval v novem posvetovalnem telesu za sanacijo, ki ga bodo predvidoma sestavljali gradbeni, hidrološki, geološki in drugi strokovnjaki.

Pipenbaher o novih mostovih: Gradnja bo dražja, a se bodo tveganja zmanjšala
09. 08. 2023 11.17Podnebne spremembe so realnost, ki jo je treba resno upoštevati v življenju in tudi pri načrtovanju prometne infrastrukture. Kot je povedal gradbeni inženir in konstruktor mostov Marjan Pipenbaher, bo treba novelirati hidravlične študije rek in to ustrezno upoštevati pri načrtovanju rekonstrukcij in gradenj v poplavah uničenih mostov.

Po pregledu časovnica skrajšana za pol leta. Končni datum junij 2028
29. 05. 2023 12.13Znan je nov terminski načrt izgradnje tretje razvojne osi, projekta, ki je vreden več kot dve milijardi in ki ga država obljublja že tri desetletja. Kot je po srečanju vseh vpletenih strani dejala ministrica Alenka Bratušek, naj bi bil severni del 3. razvojne osi končan sredi 2028, seveda ob predpostavki, da ne bo nepotrebnih pritožb na izdana gradbena dovoljenja.

Turška mostova, ki ju je projektiral Slovenec, po potresu ostala nepoškodovana
16. 02. 2023 19.40Enajsti dan po uničujočem potresu so v Turčiji in Siriji našteli že več kot 42 tisoč smrtnih žrtev. Ogromno je tudi poškodovanih, samo v Turčiji okrog 100 tisoč. Da bi bile razsežnosti tragedije veliko manjše, če bi bila gradnja bolj kakovostna, potrjuje tudi priznani slovenski projektant mostov Marjan Pipenbaher. A bi, dodaja, tako silovit potres gotovo tudi v Sloveniji za seboj pustil veliko razdejanje. Pipenbaher je nedaleč od žarišča potresa v Turčiji projektiral dva mostova. Oba sta ob tresenju tal ostala nepoškodovana.

Delova osebnost leta je Marjan Pipenbaher
12. 01. 2023 21.09Prestižni naslov Delova osebnost leta je letos šel v roke Marjanu Pipenbaherju. Kot so poudarili v uredništvu Dela, gre za enega najbolj priznanih evropskih graditeljev in projektantov mostov. Je avtor in odgovorni projektant več kot 200 mostov in viaduktov doma in v tujini, so navedli.

Izjemni posamezniki, ki so zaznamovali leto
01. 01. 2023 10.48Leto 2022 je bilo v mnogih pogledih prelomno, zaznamovali so ga tudi izjemni posamezniki s svojimi vrhunskimi dosežki in uspehi. Premikali so meje, nizali uspehe tudi v tujini in prejemali nagrade. O njih se je govorilo in pisalo. Dali so obraz kulturi, podjetništvu, humanitarnosti in pravičnosti. Za njihovimi dosežki so leta predanosti, opozarjanja na krivice, leta borb in trdega dela.

Pahor podelil državna odlikovanja za pomembno delovanje na poslovnem področju
30. 08. 2022 19.36Red za zasluge sta dobila Anka Lipušček Miklavič, ki je v mlekarni Planika dokazala, da smo lahko uspešni pri pridelavi hrane, ter Bogomir Strašek, ki je v Ljubnem ustvaril podjetje, brez katerega ne more svetovna avtomobilska industrija. Srebrni red za zasluge pa je dobil človek, ki svet povezuje dobesedno: Marjan Pipenbaher gradi mostove, tiste največje.

Pelješac preletela vojaška letala, novoodprti most je razsvetlil ognjemet
26. 07. 2022 09.40Na mostu so se prižgale luči, Pelješac je preletela akrobatska skupina Krila Oluje hrvaškega vojnega letalstva. Domačini so svečano otvoritev spremljali tudi z morske gladine, saj so v Neretvanski kanal priplule številne ladjice in trajekt Jadrolinije s 600 potniki. Luka Šulić iz svetovno znanega dua 2Cellos, ki prihaja iz Dubrovnika, je zbranim na večerni svečanosti na čelo zaigral himno Dalmacije Oliverja Dragojevića, pesem Galeb i ja. Ob 22. uri je veličasten ognjemet oznanil, da je most, ki je skrajni jug Hrvaške povezal s preostankom države, odprt.

'Pelješki most je sprojektiral Slovenec, zgradil Kitajec in plačal Nemec'
26. 07. 2022 12.52Pelješki most je mojstrovina slovenskega projektanta Marjana Pipenbaherja in kitajskega gradbenega podjetja China Road and Bridge Corporation. Poleg praktičnega vidika, ki bo odrešil marsikaterega domačina in olajšal potovanje mnogim obiskovalcem, most v javnosti žanje tudi izjemno občudovanje zaradi njegove vizualne podobe. Strokovnjaki pa Pelješki most že zdaj uvršajo med najzanimivejše tovrstne objekte v Evropi. Edinstvenost mostu vidijo v njegovi kompleksnosti, navdušeni pa so tudi nad hitrostjo, s katero je bil zgrajen.

Pred črno luknjo v kamnitem breznu
13. 06. 2022 06.00Po približno osmih kilometrih vožnje iz Lipce se zasliši glasen hrup, ko šofer odpre vrata avtobusa. Smo v kamniti luknji južno od Divače, za katero je bilo izkopanega približno 100.000 kubičnih metrov materiala. Znotraj nje zeva še ena velika črna luknja, pravzaprav dve. Gledamo vhod v dvocevni predor Lokve, ki bo najdaljši predor na trasi drugega tira, ki ga bodo pridodali obstoječi železniški progi Divača-Koper. Megalomanski gradbeni projekt je dvigoval prah že vrsto let prej, preden je sploh bila zasajena prva lopata, zato na ogled gradbišča niso povabili samo novinarjev, pač pa tudi zainteresirano javnost.

Dela na mostu na Pelješac v sklepni fazi, objavili posnetke iz zraka
07. 01. 2022 21.08Dela na največjem hrvaškem infrastrukturnem projektu se približujejo sklepni fazi. Trenutno na mostu postavljajo ograjo za protivetrno zaščito ter notranjo odbojno ograjo. Družba Hrvatske ceste je ob tem objavila posnetke del na 2,4 kilometra dolgem mostu.

Pelješki most povezan, a nad novo pridobitvijo niso vsi navdušeni
29. 07. 2021 16.03Gradnjo mostu, ki povezuje celinski del Hrvaške s polotokom Pelješac, so s spojitvijo zadnjega segmenta konstrukcije tudi uradno zaključili. To pa še ne pomeni, da se je po njem možno tudi že zapeljati – promet bo stekel šele prihodnje leto. A če se bo pri potovanju na jug Hrvaške s tem prihranilo tudi do dve uri vožnje, pa nad povezavo niso vsi navdušeni. S tem se bo namreč obšlo Neum – edino bosansko-herecegovsko mestece ob obali Jadrana. Kar pa pomeni, da bi se 'manko' potnikov in turistov poznal tudi v denarnicah tamkajšnjih turističnih delavcev.

Pelješki most, ki se kopa v megli
02. 03. 2021 16.16Hrvaške ceste so objavile videoposnetek iz zraka, iz katerega je razvidno, kako napreduje projekt gradnje mostu na polotok Pelješac. Na njem je vidna konstrukcija – podporni stebri, ki se iz morja dvigajo v nebo, in se idilično kopajo v megli. Zanimiva je tudi izbira glasbene spremljave.

Most na Pelješac povezali s kopnim
15. 02. 2021 13.23Prvi steber mostu na polotoku Pelješac, ki izvira iz morja, se bo povezal s stebrom s celine. Element, ki je uporabljen za to povezavo, je dolg 52 metrov in tehta kar 587 ton. To je 45. segment, ki ga je treba sestaviti, kar je približno četrtina sestavljenih delov. Izračunano je, da bi moralo biti vse nameščeno do konca tega leta, čemur bi sledila testiranja in pregled.

O protivetrni ograji na vipavski hitri cesti se govori že dve desetletji
07. 10. 2019 19.11Dars je letos postavil tri testna območja za zimsko merjenje hitrosti vetra na vipavski hitri cesti. Podatke bo po analizi uporabil za morebitne popravke projektne dokumentacije. Razpis za izvajalca del bo objavil prihodnje leto. Nekateri postavitvi protivetrne zaščite nasprotujejo, saj menijo, da bi ograja uničila veduto Vipavske doline.

Leto dni od tragedije v Genovi: nesreča, ki je pretresla Italijo
14. 08. 2019 19.43Mineva leto dni od zrušenja viadukta Morandi v Genovi. Viadukt se je zrušil med nevihto, z njim pa je 45 metrov v globino zgrmelo več kot 30 avtomobilov in tovornjakov. Umrlo je 43 ljudi, za katere so italijanske oblasti organizirale državni pogreb. Huje poškodovanih je bilo 29 ljudi, brez doma pa je ostalo kar 600 ljudi, ki so živeli v bližini mostu.

Iz morja pogledali prvi obrisi Pelješkega mostu
09. 07. 2019 08.46Manj kot leto dni po začetku gradnje Pelješkega mostu so že vidni prvi rezultati. Hrvaške ceste so objavile fotografije, posnete tako iz morja kot iz zraka, s katerih je razvidno, kako napredujejo gradbena dela. Na projektu dela 385 ljudi, dela pa naj bi bila zaključena do leta 2022.

V morje zabili poskusne pilote za most na Pelješac
10. 01. 2019 12.13Pred začetkom gradnje mostu na hrvaški Pelješac so kitajski izvajalci CRBC postavili gigantsko dvigalo. Začeli so z zabijanjem dveh 127 metrskih testnih pilotov v morsko dno. Most, vreden 420 milijonov evrov, je najdražja hrvaška infrastrukturna investicija, ki ga je projektiral slovenski inženir Marjan Pipenbaher.

Slovenski projektant mostov razkril, kateri so njegovi najljubši
26. 08. 2018 07.00Ključna stvar pri mostovih je harmonija, razmišlja Marjan Pipenbaher, slovenski projektant mostov, ki je s svojim izjemnim talentom, srčnostjo in delovno vnemo predan ogromnim skulpturam že od študentskih let. Njegova dediščina, več kot 200 mostov, je cenjena in poznana po vsem svetu. A kako sploh so nastale te umetnine? Kako zraste most, ki mora biti varen, odporen na vremenske vplive in se obenem zlije še z okoljem?

'Leta 1967 je na dan peljalo čez do 4.000 tovornjakov. Danes 20.000'
25. 08. 2018 06.50Dejstvo je, da tako trdnih mostov, kot so rimski, ki držijo že 2000 let, ne gradimo več. A kako je mogoče, da konstrukcije, o katerih mislimo, da so praktično nezrušljive, na koncu klonijo? Zakaj se je zrušil most v Genovi? Je danes, ko se uporabljajo trdnejši materiali, možnosti za take nesreče manj? Kakšna je prihodnost mostov? Pogovarjali smo se s slovenskim projektantom svetovnega kova Marjanom Pipenbaherjem.

Med žrtvami tragične nesreče tudi tričlanska družina
15. 08. 2018 09.44Po zrušitvi avtocestnega viadukta, ki je pod seboj pokopal več deset ljudi, je Italija zavita v črnino. Uradni vzrok nesreče še ni znan, vodilni politiki pa s prstom kažejo na upravljavca avtocest, družbo Autostrade per l'Italia. Medtem pa obraze dobivajo žrtve, ki so se znašle na nesrečnem viaduktu.

Kaj vse bi lahko bil vzrok zrušitve viadukta v Genovi?
14. 08. 2018 21.24Slovenski gradbeni inženir Marjan Pipenbaher zavrača možnost, da bi bilo zrušenje dela viadukta v Genovi le posledica vremenskih razmer, in hkrati vidi več možnih vzrokov za nesrečo. Verjetno je bilo posledica dotrajanosti konstrukcije, lokalne preobremenjenosti, odpovedi sidrišč poševnih zateg ter posledične porušitve pilona in dela voziščne konstrukcije, meni.

FOTO: Preverite, kakšen bo most na Pelješac, ki ga je projektiral slovenski inženir
16. 07. 2015 09.54Most na Pelješac, ki bo prometno povezal hrvaški jug, bo dolg skoraj 2,5 kilometra in širok okoli 22 metrov. Uporaba mostu bo brezplačna, vsaj tako obljublja prometni minister. Med projektanti mostu na Pelješac je tudi slovenski inženir, ki pravi, da bo to eden najlepših mostov v Evropi.