mariča lah

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek

02. 04. 2025 10.45

Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša kot v Sloveniji?

14. 02. 2025 06.09

Za hrano plačujemo dobrih 44 odstotkov več kot pred 10 leti. Čeprav so tudi plače rasle, si lahko privoščimo manj; denimo 111 kilogramov manj kruha kot pred 10 leti. Ne le podražitve, v porastu je skrčflacija. To pomeni, da proizvajalci dvigujejo ceno izdelkom in zmanjšujejo količino, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Pogledali smo še, koliko za hrano plačujejo v Münchnu. Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša?

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'

13. 02. 2025 06.00

Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

Kavcija za plastenke pijač: kdo se bori za 'zlato' odpadne embalaže?

21. 11. 2024 06.09

Zakaj v Sloveniji za vrnjene plastenke ne dobimo nazaj denarja kot v 14 drugih državah Evropske unije? Kdo bi imel od kavcije največ koristi in kdo največjo izgubo? In ključno vprašanje: koliko bi plačali potrošniki? Smo v evropskem tednu zmanjševanja odpadkov in ravno zdaj je ministrstvo za okolje prvič razkrilo predlog kavcijskega sistema za embalažo pijač. Imajo politično podporo? Proizvajalci pijač bi kavcijo uvedli, trgovci so razdeljeni, komunale pa zagovarjajo, da je ne potrebujemo.

'Ko trpi gospodarstvo, zaživi korupcija'

11. 09. 2024 06.00

Slovensko gospodarstvo se ohlaja, za naša podjetja še kako pomembna Nemčija krči proizvodnjo, tresenje avtomobilskega giganta Volkswagna lahko v Evropi sproži cunami, ob tem pa Evropska komisija svari: prvič od konca hladne vojne se moramo resnično bati za svoje preživetje.

Nove omrežnine prinašajo malo sprememb, a veliko zmede

10. 09. 2024 21.40

Prvega oktobra prihaja nov obračun omrežnine za električno energijo. Izračun stroška, ki na položnici za elektriko trenutno predstavlja približno tretjino zneska, bo po novem bistveno bolj zapleten, vendar pa povprečnim gospodinskim uporabnikom predvidoma ne bo prinesel večjih sprememb. Gospodinjstva naj bi z novim obračunom celo nekoliko privarčevala, pravijo na Agenciji za energijo. Veliko višji stroški pa bodo doleteli podjetja, predvsem v energetsko intenzivnih panogah, kjer naj bi se omrežnina podražila za več kot štirikrat.

'Opuščanje slabih navad': sladke in žgane pijače ter pivo drugo leto dražji

28. 08. 2024 20.07

Med napovedanimi spremembami so tudi dvig davka na sladke pijače iz 9,5 na 22 odstotkov ter dvig trošarin za pivo in žgane pijače. Slovenski trgovci ob tem opozarjajo, da so v Italiji in Avstriji alkoholne pijače že zdaj cenejše kot pri nas. Pa še ena podražitev prihaja. Vlada je potrdila zvišanje RTV prispevka, ki bo po novem znašal dobrih 14 evrov.

Minister o davčnih spremembah: Nismo jih še niti predstavili, pa jih že kritizirajo

29. 05. 2024 06.00

Nič več davčna reforma, finančno ministrstvo govori le še o davčnih spremembah, ki so zdaj na mizi. Ni ne debirokratizacije ne razbremenitve plač ne ugodnejšega poslovnega okolja, je slišati kritike iz gospodarstva. Paket sicer zajema kar nekaj sprememb, a nobene konkretne, ki bi razbremenila plače državljanov, pravijo. Kaj je več mesecev delal strateški svet za davke, se sprašujejo poznavalci. Minister odgovarja: Fascinantno je, da ljudje, ki sploh še niso videli, kaj smo pripravili, zadeve že komentirajo in kritizirajo.

Nova davčna reforma: 'Tresla se je gora in rodila miš'

28. 05. 2024 18.35

Novi davki in nobene razbremenitve plač, bomo pa, kot kaže, plačevali več za sladke pijače in pri vsakem nakupu na avtomatu čakali tudi na račun. Izhodišča za novo davčno reformo vlade že dvigujejo veliko prahu. "Ponovno se je tresla gora in rodila miš – razbremenitve plač ni, "fasali" pa smo nove davke," so nad predlaganimi davčnimi spremembami razočarani delodajalci. Pričakovali so namreč širši nabor ukrepov, trgovci pa se že sprašujejo, ali bodo morali investirati v nove avtomate.

Postopno umirjanje inflacije: konec popisa košarice osnovnih živil

30. 03. 2024 17.28

Po januarski domnevno začasni zamrznitvi popisa cen osnovne košarice živil se projekt, ki ga je vlada močno promovirala, zaključuje. Kot so po sestanku s trgovci sporočili s kmetijskega ministrstva, so se za to odločili zaradi postopnega umirjanja inflacije. Prvotni namen, da bi krotili draginjo, se je sprevrgel v tekmo trgovcev po vse nižjih cenah, vse več je bilo tudi očitkov, da se na trgovskih policah množijo uvoženi izdelki nepreverjene in vprašljive kakovosti. Končni epilog popisa košarice sicer še ni znan, po besedah kmetijske ministrice pa bi se projekt nadaljeval le v primeru, če vsi vpleteni dosegli konsenz in v njem sodelovali brez fig v žepu.

Gospodarstvo sprejema povabilo, se bodo z Golobom sešli v sredo?

04. 12. 2023 10.31

Gospodarstvo z nezaupanjem sprejema povabilo predsednika vlade Roberta Goloba k dialogu z vlado, ki ga je premier dal na vrhu gospodarstva. Sešli naj bi se v sredo. Njihovo nezaupanje izhaja iz tega, ker so bili, kot so prepričani, v zadnjem obdobju prevečkrat izigrani in deležni le dodatnih obremenitev. Za vnovična pogajanja vladi postavljajo tudi nekaj pogojev. Minister Boštjančič zahtevo za razveljavitev ukrepov, ki dodatno obremenjujejo gospodarstvo, šele nato so se pripravljene vrniti za pogajalsko mizo, vidi kot izsiljevanje.

Hrvaška v občutno znižanje cen, Slovenija o tem ne razmišlja

14. 09. 2023 19.40

Hrvaška je napovedala boj z visokimi cenami. Trgovci so v dogovoru z vlado pristali na znižanje cen 30 osnovnih izdelkov na raven pred uvedbo evra. Cene nekaterih živil in higienskih proizvodov bodo tako od 10 do 50 odstotkov znižali in zamrznili. Za druge izdelke hrvaški trgovci obljubljajo akcije. Bi se lahko kaj takega zgodilo tudi pri nas?

Vlada: Izstop del strategije za preprečevanje sprejetja zakonov

21. 07. 2023 10.15

Pet interesnih združenj iz gospodarstva je sporočilo, da zaradi vladne kršitve pravil socialnega dialoga začasno izstopajo iz Ekonomsko-socialnega sveta. Na njihovo odločitev se je odzval minister za delo Luka Mesec, ki prekinitev dialoga vidi kot taktično potezo, s katero želi delodajalska stran zaostriti razmere, da bi se določene stvari ustavile. Z njim se strinja tudi predstavnik sindikalne strani, Branimir Štrukelj.

Kdo je kriv, da imamo v Sloveniji tako visoke cene hrane?

02. 06. 2023 06.00

Kdo je kriv, da imamo v Sloveniji tako visoke cene hrane na trgovskih policah, in kdo v prehranski verigi ima neupravičene dobičke in oderuške marže? Na to vprašanje naj bi vlada odgovorila z uredbo o pošiljanju podatkov o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, ki bo veljala najmanj šest mescev. V tem obdobju bo vlada spremljala cene pridelkov in izdelkov v prehranski verigi. Bo vladi s tem res uspelo obvladati naraščajoče cene hrane?

Košarica z enakimi izdelki pri nas za polovico dražja kot v Italiji

01. 06. 2023 19.28

Kdo je kriv, da imamo na slovenskih trgovskih policah tako drage izdelke? Po napovedi premierja Goloba, da bodo temeljito preverili vsak člen prodajne verige od kmeta do police, smo sami preverili, kakšne so sploh razlike za enak izdelek istega proizvajalca pri nas in čez mejo v Italiji. In res. Rezultat je šokanten. Enak izdelek je pri nas dražji celo do 70 odstotkov. Zakaj? Kako je to sploh mogoče? Kdo je zaslužen za te ogromne razlike? Kako se bo tega lotila vlada in kako ukrepala, morda celo kaznovala?

Trgovci: Če bo vlada zvišala DDV, bodo Slovenci nakupovali čez mejo

24. 04. 2023 19.30

Vlada mora ta teden Evropski komisiji poslati program stabilnosti. V osnutku tega dokumenta pa je zapisana možnost, da bi lahko proračunska sredstva povečali tudi z zvišanjem stopnje davka na dodano vrednost. Slednje je močno razburilo trgovce. Ti namreč pravijo, da bi Slovenci zaradi podražitev množično kupovali v sosednjih državah, kjer je DDV že zdaj nižji kot pri nas. Se bo torej DDV res zvišal in, če se bo, kdaj?

'Ukrepi vlade za blaženje energetske krize v gospodarstvu ne dosegajo ciljev'

17. 03. 2023 19.31

Reprezentativna gospodarska združenja v javnem pismu predsednika vlade Roberta Goloba opozarjajo na neučinkovite ukrepe za blaženje energetske krize. Pod pritiskom so predvsem energetsko intenzivna podjetja, ukrepi pa ustvarjajo razlike tako med različnimi gospodarskimi panogami kot podjetji. Predvsem pa, tako gospodarstveniki, poglabljajo nekonkurenčnost slovenskega gospodarstva. Golob pisma še ni komentiral.

'Podražitve kažejo, da je hudič vzel šalo'

12. 01. 2023 06.00

V prvem mesecu novega leta smo lahko priča podražitvam maloprodajnih cen. Svinjsko meso se je podražilo za 33 odstotkov, goveje za 12 odstotkov, sladkor pa za več kot 45 odstotkov. Na vprašanja o tem, ali se bodo cene mesa še naprej visoko dvigale in kaj nas čaka pri ostalih prehrambenih izdelkih, so nam pomagali odgovoriti predsednica Trgovinske zbornice Mariča Lah, predsednik Kmetijsko gospodarske zbornice Roman Žveglič in agrarni ekonomist Aleš Kuhar.

Gospodarska združenja enotna: rešitev je v omejitvi zgornje meje cene elektrike

16. 12. 2022 06.11

Poslanci bodo potrjevali vladni predlog zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize, ki med drugim predvideva subvencioniranje cene elektrike in plina. Gospodarska združenja so si enotna, da je zakon obetal veliko, a pogoji, ob katerih je bil ustvarjen, ne veljajo več. Res bo prinesel subvencije za cene energentov, a tudi subvencionirana cena bo še vedno tudi do petkrat višja, kot jo plačujejo konkurenti v tujini, opozarjajo v gospodarstvu, kjer si želijo zgornjo mejo cene elektrike.

'Govoriti o 15-odstotnem znižanju cen je nerealno'

26. 10. 2022 18.46

Drobnogled je napovedal premier Golob, saj se je, kot pravi, od prvega popisa cen 15 osnovnih živil cena košarice znižala za 15 odstotkov. In medtem, ko bi vlada s spremljanjem cen še večjega števila izdelkov rada izvajala pritisk na trgovce, da bi bile cene izdelkov nižje, trgovinska zbornica opozarja, da je govoriti o 15-odstotnem znižanju cen nerealno, saj so podatki prvega popisa cen napačni.

Primerjava cen živil: med najcenejšo in najdražjo košarico 11 evrov razlike

19. 09. 2022 07.10

V okviru vladnih ukrepov za naslovitev draginje je zaživela spletna stran, ki bo potrošnikom ponujala primerjavo cen osnovnih živil in lažjo izbiro med primerljivimi izdelki. Kot je pojasnila kmetijska ministrica Irena Šinko bodo potrošniki na portalu pridobili informacije ceni, poreklu in kakovosti izdelka. Dostopni bodo podatki 15 skupin živil pri šestih največjih trgovcih. Med najcenejšo in najdražjo košarico določenih živil je okoli 11 evrov razlike, v primerjavi s Hrvaško, Italijo in Avstrijo pa je košarica osnovnih živil najdražja pri naših severih sosedih. Na kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije pozdravljajo namero vlade, a opozarjajo, da je v tej verigi kmet najšibkejši člen. Na razpisu za opravljanje popisa je bilo izbrano ljubljansko podjetje April 8, ki je oddalo ponudbo v vrednosti nekaj več kot 47.000 evrov, a ker so se nato odločili še za popis petih sezonskih izdelkov, so podpisali aneks v višini 11.000 evrov.

Vlada bo objavila težko pričakovan spletni primerjalnik cen živil

18. 09. 2022 19.43

Končno naj bi ugledal luč sveta primerjalnik cen osnovnih živil šestih trgovcev v Sloveniji, ki ga je obljubila vlada. V prehranski košarici je 15 skupin živil, ki so razvrščena tudi glede na kakovost in poreklo. Primerjavo je v dobrem mesecu dni naredilo ljubljansko podjetje April 8, ki je posel dobilo za dobrih 47.000 evrov.

Socialni partnerji po letu dni sedli za mizo in našli skupni jezik

15. 07. 2022 12.20

Socialni partnerji so na prvi seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) po 14 mesecih spet sedli za isto mizo. Po srečanju je bilo slišati, da večjih nesoglasij ni bilo in da so pri bistvenih točkah našli skupen jezik. Zavezali so se tudi k obuditvi socialnega dialoga.

Kritike vladni napovedi o košarici izdelkov: 'Ljudje že sami primerjajo cene v trgovini'

01. 07. 2022 19.53

Slovenci smo svetovni fenomen, že zdaj velika večina namreč primerja cene hrane v trgovinah, svoj nakup pa opravi vsaj v treh, na tak način vlada ne more zajeziti draginje. To so prvi odzivi na vladno napoved, da bo pripravljena košarica s 15 izdelki hrane, da bi tako nadzirali njihove cene. Na ta način boste, kot pravi vlada, lahko sami ugotovili, v kateri trgovini se vam nakup posameznega izdelka najbolj splača. Vlada trdi, da je zadeva usklajena s trgovinsko zbornico, ta pa pravi, da posamezni izdelki, ki bodo v košarici, še niso določeni.

Kako se bo Golob lotil draginje: Regulacija cen bo v drugem planu

26. 05. 2022 20.01

Ena od ključnih nalog nove vlade bo reševanje prehranske in energetske draginje. Regulacija cen bo v drugem planu, nova vlada si bo prizadevala za dialog s trgovci in proizvajalci, da bi se breme vse višjih cen bolj enakomerno porazdelilo mednje in potrošnike. Veliko prahu dviga napoved novih obdavčitev. Se obeta tudi progresivna obdavčitev premoženja, kot je zapisano v koalicijski pogodbi? "Za večino se ne bo spremenilo nič, je pa prav, da tisti, ki ima več, da več," odgovarja novi mandatar.

Državni svet z državnim proračunom na ustavno sodišče

11. 05. 2022 18.23

Državni svetniki so sklenili ustavnemu sodišču v presojo posredovati letošnji državni proračun in zakon o njegovem izvrševanju. Pod drobnogled naj vzame tisti del obeh dokumentov, ki se nanaša na finančne načrte neodvisnih ustavnih organov, to so državni svet, ustavno sodišče, računsko sodišče in varuh človekovih pravic.

Po hrano čez mejo?

16. 04. 2022 07.00

Kupna moč je v Sloveniji za 18 odstotkov nižja od povprečja Evropske unije. Za isto vsoto denarja torej lahko kupimo skoraj petino manj kot v povprečju kupijo Evropejci. Cene hrane pa nevzdržno rastejo in so najvišje v zadnjih 15 letih.

Trgovinska zbornica zagotavlja: Oskrba z živili je stabilna, zalog dovolj

15. 03. 2022 12.58

Hrane v Sloveniji je po navedbah Trgovinske zbornice Slovenije dovolj, oskrbne verige pa delujejo nemoteno. Trgovci zavračajo zapise, da je v posameznih prodajalnah oskrba s hrano motena, police pa prazne. Zaradi povečanega povpraševanja so lahko police za krajši čas prazne, a kot pravijo v Zbornici, so lahko "potrošniki povsem mirni". "Vsakršna skrb, da bi lahko v Sloveniji zmanjkalo živil in drugih osnovnih potrebščin, je popolnoma odveč," so sklenili v zbornici.

'Cene hrane se bodo dvigovale, a ne bo šlo za drastične podražitve'

15. 01. 2022 07.00

"V tem trenutku slovensko gospodarstvo še ni v stanju, ko bi bilo treba zvišanje cen hrane blažiti s tako drastičnimi ukrepi, kot je zniževanje DDV-ja," meni agrarni ekonomist Aleš Kuhar, ki se mu zdi bolj smiselno, da bi država pomoč usmerila k tistim, ki bi zaradi zvišanja cen res doživeli eksistenčno stisko. A kot poudarja, dvig cen ne bo tako drastičen: "Za zdaj moramo sprejeti, da se bodo živilski artikli dražili, a ne pretirano."

Napovedujejo podražitve hrane, trgovinska zbornica predlaga delno nižji DDV

13. 01. 2022 08.38

Zaradi podražitev v vseh členih proizvodnje in distribucije hrane se bo po napovedih kmalu podražila tudi hrana na trgovskih policah. V trgovinski zbornici ocenjujejo, da podražitev ne bo velika, so pa vladi predlagali znižanje stopnje DDV za osnovne prehrambne proizvode. Živilska podjetja medtem opozarjajo na težave pri vzdržnosti poslovanja.