manca turk

Bliskovito širjenje požara: 'Ponekod je zgorelo vse. Videti je, kot bi prišel na Mars'

22. 07. 2022 06.05

"Za prebivalci Krasa je šesti zaporedni dan strahu in negotovosti, za gasilci pa neusmiljen boj z ognjeno stihijo," so v petek zvečer sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite za severno Primorsko. Zaradi širjenja požara na Krasu so morali za več kraških vasi odrediti tudi evakuacijo. Evakuaciji za kraje občine Miren - Kostanjevica in občine Renče - Vogrsko (Opatje selo, Hudi Log, Nova vas, Vrtoče ter Merljaki, Martinuči, Žigoni, Vinišče, Mohorini in Oševljek) ostajata v veljavi tudi čez noč.

Evakuacija preklicana: prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo

21. 07. 2022 10.42

Na Krasu je že peti dan zapored stanje izredno resno. V treh kraških vaseh so se že dopoldan oglasile sirene za evakuacijo, in sicer v Temnici, Vojščici in Novelu. Popoldan se je alarm zaradi neposredne nevarnosti požara sprožil znova. Iz teh vasi evakuirali okoli 400 ljudi, zbrali so se v Komnu, kjer bi jim lahko zagotovili okoli 300 postelj, vendar so zvečer iz štaba civilne zaščite nato sporočili, da so se razmere toliko umirile, da bodo krajani noč lahko preživeli doma. Sirene, ki opozarjajo na splošno nevarnost, so se sicer oglasile tudi v Kostanjevici na Krasu, načrt za evakuacijo pa so v primeru, da ga bodo potrebovali, pripravili tudi v občini Renče-Vogrsko.

Kakšna bo kazen za nezakonito tihotapljenje in preprodajo drog?

19. 07. 2022 19.01

Kakšna kazen čaka 13 obtoženih, domnevnih članov hudodelske združbe, ki naj bi od septembra 2017 do januarja 2020 preprodajali heroin, kokain, ekstazi, konopljo, amfetamine in tako v žepe nezakonito pospravili najmanj 1,3 milijona evrov? Združba je po besedah tožilstva med drugim organizirala tudi prevoz kokaina iz Ekvadorja v Luko Koper. V sredo je na ljubljanskem sodišču pričakovati sodbo domnevno vpletenim z izjemo prvoobtoženega Aleša Zupančiča, ki naj bi združbo vodil, zdaj pa je zaradi slabega zdravja začasno izločen iz glavnega postopka. V obtožnici je bilo sicer skupno 31 obtoženih, a jih je 17 krivdo že priznalo.

Med najinteligentnejšimi ljudmi na svetu tudi dveletna Isla McNabb

29. 06. 2022 19.05

Organizacija Mensa, ki združuje najinteligentnejše ljudi sveta – med dvema odstotkoma genijev, ki imajo inteligenčni količnik višji od 148, je tudi okoli 300 Slovencev –, je medse sprejela najmlajšo članico v svoji zgodovini, komaj dveletno Islo McNabb iz Kentuckyja. Navdušenje za črke je pokazala, še preden je shodila, pravijo starši. Test Mense pa je opravila z 99-odstotno uspešnostjo.

Naftni derivati cene kmetijskega materiala pognali v nebo

22. 06. 2022 18.26

Konkretne rešitve od vlade pričakujejo tudi slovenski kmetje, ki pravijo, da so odkupne cene sicer zrasle, stroški pa še bolj. Že nekaj časa so dražja semena, embalaža, krmila in gnojila, zdaj se je podražilo še gorivo. In kje se bo to poznalo? Na ceni produkta oziroma na denarnici potrošnika, če seveda vlada ne bo ukrepala.

10-letna Julija odšla z mamo na počitnice, nato je za njima izginila vsaka sled

16. 06. 2022 19.28

Kje sta že sedem mesecev pogrešani 52-letna Melisa Smrekar, prej Nataša Brumen, in njena 10-letna hči Julija Pogačar? Policija ju aktivno išče že od 3. novembra, prav tako sta na Interpolovem seznamu pogrešanih oseb. Oče, z mamo Julije sta ločena, sam pa ima polno skrbništvo nad 10-letnico, je obupan. Sledi, ki bi lahko vodile do njegove hčerke, z vsakim dnem bolj bledijo. Julijina mama je novembra sorodnikom dejala, da se morata umakniti, da gresta le na dopust, a sta doma pustili vse, od bančne kartice in telefona do prenosnega računalnika, nato pa kot da bi izpuhteli.

Živali se utapljajo v lastnem gnoju, kmetijo obiskala Policija

15. 06. 2022 16.36

Na eni od kmetij v Novi vasi na Blokah govedo v lastnem blatu in urinu trpi že več let, kar so vaščani že večkrat prijavili inšpektoratu. Pa so inšpektorji sploh ukrepali? V ponedeljek so namreč sosedje še zadnji trenutek rešili skotenega telička, ki se je sredi hleva utapljal v gnojnici. Lastnik krav je v sredo zatrjeval, da živali niso v gnoju, inšpektor pa, da večjih odstopanj ni ugotovil in da je vse v mejah normale.

'Čas teče in spomini bledijo, nas pa kmalu ne bo več'

13. 06. 2022 18.23

Pričevalci vojnih grozot, interniranke iz nemških koncentracijskih taborišč, ukradeni otroci in izgnanci so se srečali pri predsedniku države Borutu Pahorju in približno 100 dijakom pripovedovali zgodbe, ki niso zaznamovale le njihovega otroštva, temveč celotno življenje. Težke zgodbe iz koncentracijskih taborišč, ki jih nikoli ne smemo pozabiti. In prav zdaj je čas, je ocenil predsednik Pahor, ko se moramo ponovno spomniti, da mir ni samoumeven in neminljiv, zanj pa da si moramo ves čas prizadevati vsi. In to nas po njegovih besedah opominjajo preživeli v drugi svetovni vojni.

Stanovalec doma upokojencev naj bi posilil sostanovalko, kljub temu ostaja v domu

08. 06. 2022 19.21

V enem od domov za starejše na območju Policijske uprave Koper kriminalisti obravnavajo kaznivo dejanje posilstva. Moški, ki v domu stanuje, naj bi posilil drugo stanovalko, v soboto pa je hotel spolno napasti še eno stanovalko, a so ga k sreči pravočasno zasačili in je tako ostalo le pri poskusu posilstva. Zakaj moški še vedno ostaja v domu? Zakaj ga ne premestijo? Ga sploh lahko in kam? Kakšne možnosti ima vodstvo doma?

Dražje življenjske razmere upokojence prisilile v iskanje služb

02. 06. 2022 16.59

Robert Golob in njegova ekipa sta prevzela vodenje države v času, ko so nekateri statistični podatki vrhunski: imamo najnižjo brezposelnost in najvišjo zaposlenost. A porazdelitev kadra je zelo neenakomerna, v državi tako trenutno primanjkujejo delavci v gostinstvu, v domovih za starejše, v trgovinah. In zato na pomoč nekatera podjetja kličejo upokojence. Ob prej naštetih podatkih dodajmo še enega: v aprilu smo imeli najvišjo mesečno inflacijo v zadnjih 20 letih. Po domače: življenje je dražje, pokojnine, ob katerih že tako marsikateri upokojenec komaj shaja, pa torej vse manj vredne. In zato tudi med upokojenci vlada zanimanje za dodatno delo.

Kako zdravi smo Slovenci?

16. 05. 2022 19.16

Ena od zavez bodoče vlade, vsaj v predvolilnem času, je bilo skrajšanje čakalnih vrst v zdravstvu na 30 dni. Kako zdravi pa smo Slovenci? Katere bolezni so v porastu in pri katerih je hospitalizacij manj kot nekoč? Dobra novica je, da število bolezni, povezanih z alkoholom, upada, tudi samomorov je manj. Nacionalni inštitut za javno zdravje vsako leto zbere podatke o zdravju Slovenk in Slovencev in kot boste videli, se trendi razlikujejo od regije do regije.

Slovenec v Šanghaju: Če hočeš jesti kaj več kot zelje in čebulo, se moraš znajti

06. 05. 2022 19.07

Dve največji kitajski mesti, Peking in Šanghaj, sta še vedno v karanteni. Pa čeprav so imeli včeraj v Šanghaju 4000 asimptomatskih primerov in le 245 okuženih s simptomi. A tudi te številke ne pomenijo, da gre lahko slovenski fotograf Matjaž Tančič na prosto, ker tako kot vsi ostali prebivalci velemesta ne sme zapustiti domovanja. Iz Šanghaja bi prihajali neverjetni prizori, če jih Kitajska vlada ne bi uspešno cenzurirala na spletu.

Delavske pravice pred 100 leti: 13-urni delovnik brez dopusta

29. 04. 2022 18.19

Nedeljo bodo zaznamovali pohodi in druženja v duhu boja za delavske pravice. Te so se skozi čas precej spremenile, tudi pogoji dela so danes boljši. Mnoga podjetja uvajajo krajši, šesturni delavnik, zaradi koronavirusa smo delo iz pisarn preselili v kuhinje in dnevne sobe. Delo od doma je v marsikaterem slovenskem domu predstavljalo še večji izziv kot na delovnem mestu. A v primerjavi s pogoji dela pred 100 ali 200 leti v železarni Ravne, je bilo mačji kašelj.

Slovenka, ki naj bi 47 let živela brez hrane, bi bila kmalu lahko razglašena za blaženo

28. 04. 2022 19.05

Magdalena Gornik naj bi 47 let živela brez hrane, lebdela, razumela jezike, ki se jih nikoli ni učila, videla je v človeške duše in imela stigme, krvave rane, kot jih je imel Jezus. Živela je pred skoraj 190 leti na Gori nad Sodražico, v krajih, ki zdaj zaradi njenih nadnaravnih sposobnosti postajajo slovensko Medžugorje. Romarji se zgrinjajo na njen grob in prosijo za njeno pomoč, Cerkev pa je medtem začela postopek, da bi Magdaleno Gornik Vatikan razglasil za blaženo. A kdo je sploh bila Magdalena Gornik? Kaj pravijo duhovniki in kaj krajani iz teh mističnih slovenskih krajev? Je bila Magdalena res mistikinja ali le dobra prevarantka?

Turistični delavci že od lanske pomladi čakajo na enkratni dodatek za pomoč turizmu

08. 04. 2022 18.26

Slovenski turistični vodniki so na robu preživetja, opozarja njihova civilna iniciativa. 15 mesecev smo imeli zaradi koronavirusa prepoved dela, finančne pomoči pa smo dobili le za devet mesecev, pravijo. Sicer lahko že nekaj mesecev normalno delajo, a ker mnoge države še vedno odsvetujejo nenujna potovanja, se je njihov turistični trg prepolovil. Zdaj pa so izpadli še iz obljubljenega razpisa za najbolj prizadeta podjetja v turizmu in tako niso upravičeni do enkratnega dodatka, s katerim bi pokrili izgube. Dovolj je, pravijo, zahtevali bomo odškodnino in uporabili pravna sredstva.

Slepi in slabovidni dobili prostore za razvijanje potrebnih veščin za samostojno življenje

06. 04. 2022 18.34

Si predstavljate peko velikonočne potice v popolni temi? Kako bi v kuhinji našli vse sestavine? Bi se lahko držali recepta in stehtali pravo količino moke ali orehov? To lahko od danes, po dobrem desetletju prizadevanj, slepi in slabovidni izvedo v Nacionalnem centru za celovito rehabilitacijo slepih in slabovidnih. V teh prostorih dobijo vse pripomočke, veščine in znanje, da lahko živijo čim bolj samostojno in da lažje premagajo ovire, ki jih prinaša slepota.

Bo Miroslav Moravec prejel odškodnino od države?

28. 03. 2022 18.26

Belokranjec Miroslav Moravec, ki so ga pred tremi leti ugrabili trije migranti, ga strpali v prtljažnik in ga več ur zvezanega vozili, zdaj za travmatičen dogodek od države terja 45 tisoč evrov odškodnine. Njegov odvetnik je na sodišču povedal, da je država dolžna zagotoviti splošno varnost, torej preprečevati nezakonite prehode meje in pregledovati potne liste na mejnih prehodih, kar pa po njegovem mnenju ni storila, njegova stranka pa je zato utrpela hude fizične in psihične posledice.

Iz zapora v Solkanu v štirih mesecih pobegnili trije obsojenci

24. 03. 2022 19.44

Prvi se je za beg odločil novembra lani, stara znanca policije in sodišč pa sta pobegnila prejšnji teden. Eden se je medtem že sam vrnil za rešetke, drugega policija še išče. Kaj na tolikšno število pobegov pravijo na Upravi za izvrševanje kazenskih sankcij? V zaporu v Solkanu obsojenci sicer prestajajo krajše zaporne kazni, prav tako pa tam ne sedijo storilci težjih kaznivih dejanj.

Kako smo v Sloveniji odprti za pomoč?

23. 03. 2022 18.44

Seveda sem za pomoč. A ne na mojem dvorišču. Zgodba iz Divače, kjer naj bi v štiri nove hiše naselili 26 oseb z motnjami v duševnem zdravju, je znova razgalila našo bit: kako smo sicer odprti za pomoč, a naj bo ta čim dlje od naših oči. Da se bo kakovost bivanja spremenila, da bo postalo nevarno, da se otroci ne bodo več mogli mirno igrati, ljudje pa ne sprehajati, da to ne sodi v naš kraj – vse to pri nas poslušamo, ko gre za begunce, dom starostnikov, materinski dom in zdaj dom za osebe s posebnimi potrebami. In vedno ti ljudje, ki so proti, zagotavljajo, da niso nestrpni. Kako pa bi torej lahko temu rekli? Strah?

Moldavci se ne bojijo morebitne invazije

16. 03. 2022 18.21

Proti bojiščem v Ukrajini zelo zaskrbljeno pogledujejo tudi njene sosede. Naša ekipa je v Moldaviji, ki si z Ukrajino deli dobrih 1.200 kilometrov meje, obiskala parlament.

Na ukrajinsko-moldavski meji: 'Prostovoljci beguncem vlivajo upanje v boljši jutri'

15. 03. 2022 19.37

Množice ljudi, ki jih je vojna pognala iz domovine, se zgrinjajo tudi na ukrajinsko-moldavsko mejo, kjer je naša ekipa od blizu videla, kaj doživljajo begunci in kako težko jim je. Tam je tudi ogromno požrtvovalnih prostovoljcev, ki so prav tako pustili svoje življenje, kot ga poznajo in prišli pomagat Ukrajincem.

Slabe razmere v moldavskem begunskem centru: brez zasebnosti in na hladnem

14. 03. 2022 19.19

Ena od držav, kamor se zateka množica Ukrajincev – od začetka vojne je tja zbežalo že več kot 300.000 ljudi – je ukrajinska jugozahodna soseda Moldavija. Tja je konec tedna prispela naša ekipa in obiskala dva največja begunska centra. Kot opozarjajo strokovnjaki, bi bila lahko Moldavija sicer naslednja tarča ruskega predsednika Vladimirja Putina.

Kam bi se Slovenci skrili pred bombardiranjem?

09. 03. 2022 19.09

Četudi je vojna v Ukrajini povsem nerazumljiva, pa kljub Putinovi norosti ne gre pričakovati, da se bo razplamtela tudi pri nas. A če kdaj, je zdaj čas, da se vprašamo, kako je po osamosvojitveni vojni pri nas poskrbljeno za varnost, če bi morali ob alarmu, ki bi opozarjal na zračni napad, v zaklonišče. V Sloveniji imamo 2244 javnih zaklonišč, to pa zadostuje za slabih 350 tisoč Slovencev.

Testiranje v torek državo stalo slaba dva milijona evrov

26. 01. 2022 19.45

V torek smo v zvezi s koronavirusom podrli tri rekorde. Najvišje doslej je bilo število testiranj in pozitivnih, največji pa bil tudi delež pozitivnih. Ob takšnih številkah sta vse bolj obremenjena tudi laboratorija, ki analizirata PCR-teste. A pritisk ni le na laboratorijih – rekordne številke testiranj se močno poznajo tudi v državni blagajni. Včerajšnje testiranje je državo stalo slaba dva milijona evrov.

Bolniki zdravniku poslali elektronsko pošto in dobili le avtomatsko povratnico

12. 01. 2022 20.01

Mnogi Ljubljančani so bili v zadnjih dneh presenečeni, ko so se zaradi preobremenjenih telefonskih linij na osebnega zdravnika obrnili prek elektronske pošte, v odgovor pa dobili avtomatsko povratnico, da je zaradi izpada kadra delo zdravstvenih timov okrnjeno, zato tudi ne bodo mogli odgovoriti na vsa elektronska sporočila. Paciente so še pozvali, naj se na zdravnika obrnejo le v nujnih primerih. Primanjkljaj družinskih zdravnikov je sicer težava, ki Slovenijo pesti že leta, saj za specializacijo družinske medicine ni zanimanja, zaradi epidemije pa do zdravnika, če ga sploh imamo, pridemo še težje.

V Zadru prijet domnevni član slovenske celice Kavaškega klana

05. 01. 2022 19.03

Domnevnega člana slovenske celice Kavaškega klana, Drejca Kovača, ki je bil skupaj s še štirimi člani združbe na begu, odkar je tožilstvo vložilo obtožnico, so prijeli. Nekaj dni pred novim letom so ga hrvaške oblasti na podlagi evropskega naloga za prijetje aretirale v Zadru, kjer je trenutno tudi v priporu, postopek za predajo Sloveniji pa je v teku.

Težave pri vstopu v Avstrijo in različne razlage pri uslužbencih na smučiščih ali v hotelih

22. 12. 2021 12.25

Še vedno ni povsem jasne razlage, kdo in kako lahko v Avstrijo potuje brez dodatnih omejitev. Kot je dejal vodja konzularne službe Andrej Šter, si avstrijski organi zelo različno interpretirajo odlok. Opozarja, da obravnava oseb, cepljenih s cepivom Janssen in dodatnim odmerkom, v veljavnem odloku o vstopu v Avstrijo ni posebej opredeljena. Podobno velja tudi za osebe, ki so covid prebolele in bile cepljene. Potniki morajo biti pozorni še na druge razlike. Potrdilo o prebolevnosti v Avstriji velja tri mesece, in ne šest kot pri nas. Okužba po cepljenju pri nas velja kot poživitveni odmerek, pri Avstrijcih pa ne. Če ste zgolj v tranzitu, pa PCT pogoja za vstop v Avstrijo ne boste potrebovali.

Svež veter v Vatikanu, ki dviguje prah in je trn v peti konservativni struji

17. 12. 2021 17.39

Papež Frančišek danes praznuje 85. rojstni dan. Gre za enega bolj priljubljenih papežev med verniki, saj opozarja na usmiljenje do revnih, bolnih in beguncev, večkrat pa iskreno govori tudi o temah, o katerih si njegovi predhodniki niso upali ali pa niso želeli. Tako prah dviguje z izjavami o teoriji evolucije in velikega poka, o pravicah istospolno usmerjenih, spolnosti, pa tudi s predlogom, da bi v izrednih razmerah v duhovnike posvetili celo poročene moške. Na eni strani med verniki prav zaradi bolj modernega pristopa žanje navdušenje, na drugi strani pa je trn v peti konservativni cerkvi.

Nekatere države za turiste pripirajo vrata, a Slovencev to ne ustavi

16. 12. 2021 19.10

Posvetovalna skupina pri ministrstvu za zdravje vladi za zdaj ni predlagala zaostrovanja ukrepov. Jih pa – predvsem zaradi širjenja nove različice omikron – zaostrujejo nekatere evropske države, ki zlasti turistom, ki bi jih želeli obiskati za praznike, pripirajo meje. In kam si Slovenci najbolj želimo odpotovati v času božično-novoletnih praznikov? V turističnih agencijah pravijo, da se je povečalo povpraševanje po evropskih prestolnicah in tudi po bolj tropskih destinacijah, kot so Maldivi, Zanzibar in Dubaj. Večina pa jih namerava praznike preživeti doma.

Odprli ambulanto za zdravljenje z regeneronom: koktajl protiteles, ki nevtralizira virus

09. 11. 2021 17.50

Pritisk na bolnišnice, ki je, tudi zaradi prenizke precepljenosti, iz dneva v dan večji, bi lahko nekoliko zmanjšala uporaba regenerona, koktajla protiteles proti covidu-19, ki ga je med prvimi prejel nekdanji ameriški predsednik Trump. Pri zgodnjem poteku okužbe ga dajejo tistim, za katere pričakujejo, da bi lahko razvili težji potek bolezni in bi potrebovali bolnišnično zdravljenje. Da bi ga ponudili čim več bolnikom, so v ljubljanskem kliničnem centru odprli posebno ambulanto za regeneron, kjer jim bodo pod ustreznim nadzorom aplicirali to zdravilo. Bolnik je v nekaj urah odpuščen v domačo oskrbo, hujših neželenih učinkov pa doslej niso zaznali.