mala podjetja

Nova priložnost za male slovenske podjetnike in ljubitelje unikatnih izdelkov
11. 04. 2025 00.15V poplavi množične proizvodnje in globalizacije smo pogosto priča izgubljanju tistega, kar nas dela posebne – avtentičnosti. A dobra novica je tu! Nova digitalna platforma Singular, ki jo podpira DPD Slovenija, bo povezala mala in srednje velika slovenska podjetja s tistimi, ki cenijo unikatnost in lokalno kakovost.

Hitreje do poslovnih ciljev s programi za podjetnike
07. 04. 2025 00.15Brezplačni programi SPIRIT Slovenija za mikro, mala in srednje velika podjetja.

Trump uvaja 10-odstotne carine na večino uvoza v ZDA, za EU 20-odstotne
03. 04. 2025 06.26Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo naznanil uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz iz vsega sveta, ki bo začela veljati v soboto, 5. aprila, ter še višje carine za okrog 60 držav in EU, ki bodo vstopile v veljavo prihodnjo sredo, 9. aprila. Odzivi so pričakovano negativni. Napoved Trumpa o uvedbi univerzalnih carin predstavlja velik udarec za svetovno gospodarstvo, je povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Prve neuradne ocene komisije kažejo, da bodo ti dodatni carinski ukrepi veljali za blago v vrednosti okoli 380 milijard evrov oziroma 70 odstotkov vsega izvoza iz EU v ZDA.

Slovenci znova zaupajo zdravnikom in direktorjem, manj Policiji
03. 04. 2025 13.03Raziskava Ogledalo Slovenije, ki jo je konec marca izvedla agencija Valicon, ugotavlja vrnitev zaupanja v zdravstvo, poklic zdravnika, banke in direktorje ter opazen padec zaupanja v Policijo, spletne trgovine in poklic umetnika. Med poklici najbolj zaupanja vredni ostajajo gasilci ter reševalci, med institucijami pa civilna zaščita.

Moj spletni priročnik – nepogrešljiv vir informacij za podjetnike
17. 03. 2025 00.15Zagotovite si dostop do brezplačnih tedenskih vsebin, namenjenih podjetjem v vseh fazah rasti.

Sloveniji za superračunalnik 67,5 milijona evrov evropskih sredstev
12. 03. 2025 12.59Evropska komisija je objavila rezultate drugega roka razpisa za postavitev tovarn umetne inteligence, za katerega se že ve, da je bil uspešen tudi za Slovenijo. Prej izbranim sedmim lokacijam se poleg Slovenije pridružujejo še Avstrija, Bolgarija, Francija, Nemčija in Poljska, so sporočili. Skupna vrednost naložb je okoli 485 milijonov evrov. Vrednost slovenskega superračunalnika znaša 150 milijonov evrov, od tega bo EU prispevala 67,5 milijona evrov.

Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša kot v Sloveniji?
14. 02. 2025 06.09Za hrano plačujemo dobrih 44 odstotkov več kot pred 10 leti. Čeprav so tudi plače rasle, si lahko privoščimo manj; denimo 111 kilogramov manj kruha kot pred 10 leti. Ne le podražitve, v porastu je skrčflacija. To pomeni, da proizvajalci dvigujejo ceno izdelkom in zmanjšujejo količino, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Pogledali smo še, koliko za hrano plačujejo v Münchnu. Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša?

Prijeti Rusi, ki so vodili eno najdejavnejših hekerskih izsiljevalskih združb
11. 02. 2025 17.54V mednarodni operaciji proti kibernetskemu kriminalu so aretirali štiri ruske državljane, ki so vodili eno od najdejavnejših hekerskih izsiljevalskih združb, so sporočili iz Evropskega policijskega urada Europol. Njihov izsiljevalski program je šifriral podatke žrtev in nato zahteval plačilo. Pogoste tarče so bila podjetja.

'Vojna' umetne inteligence: Se moramo kitajske bati bolj kot ameriške?
10. 02. 2025 06.08Presenečenje leta, ki je zatreslo. Kitajski DeepSeek. Poceni klepetalni robot, ki pa prinaša nekaj dobrih izboljšav, ocenjuje strokovni direktor Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco Marko Grobelnik. Z njim smo se pogovarjali o tem, kako hitro se dogaja spopad na področju umetne inteligence med ZDA in Kitajsko ter zakaj Evropa zaostaja. Kot meni, sta glavna krivca, zakaj ne pridemo v prvo ligo, evropejska investicijska konservativnost in razvajenost. Kaj pa varnost kitajske umetne inteligence? Nas ogroža bolj od tiste, ki nastaja v ZDA?

V manj kot eni uri do finančnih sredstev za poslovanje
06. 01. 2025 09.15Pridobitev posojil in kreditov je v podjetju PNC nadvse hitra - tudi na praznik ali dela prost dan - z avtomatiziranim sistemom, 24/7, vse dni v letu.

OZS Hana in Mesca poziva k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona
17. 12. 2024 15.26Obrtno-podjetniška zbornica ministra Matjaža Hana in Luko Mesca poziva k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona s shemo čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa za podjetja, ki so zaradi upada naročil prizadeta. "Le tako bodo ta podjetja lahko zadržala svoje zaposlene," je na seji upravnega odbora dejal predsednik OZS Blaž Cvar.

Frida in Edvard: Mala genija, ki sta Slovenijo pustila brez besed
28. 11. 2024 10.53Na odru šova Slovenija ima talent se je zgodila prava senzacija, ko sta 9-letni Edvard in 7-letna Frida s svojim znanjem, šahovskimi veščinami in karizmo prepričala žirijo ter si prislužila zlati gumb.

Višji računi za elektriko: gospodarstvu na pomoč s posebnim zakonom?
27. 11. 2024 17.45Predsednik vlade Robert Golob meni, da bi lahko gospodarstvu, ki mu je novi sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki zvišal račune, pomagali s posebnim zakonom. Na podlagi analize delovne skupine bodo preučili možnost, da se preko posebnega zakona poseže v tarifne postavke, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva.

Slovenci spet zaupamo zdravnikom in spletnim trgovinam
22. 11. 2024 16.06Raziskava Ogledalo Slovenije, ki jo je sredi oktobra izvedlo podjetje Valicon, ugotavlja vrnitev zaupanja v zdravnike in spletne trgovine na eni strani ter občuten padec zaupanja v direktorje na drugi strani. Najbolj zaupanja vreden poklic ostajajo gasilci ter reševalci.

Tukaj smo, da se lahko posvetite velikim odločitvam in uresničite vašo vizijo
22. 11. 2024 00.15Slovenija je dežela z visoko stopnjo podjetnih ljudi. Mikro in mala podjetja so hrbtenica slovenskega gospodarstva in imajo ključno vlogo pri ustvarjanju delovnih mest, inovacijah in gospodarskem razvoju. Njihova sposobnost prilagajanja in inoviranja je temelj za konkurenčnost in trajnostno rast gospodarstva.

Alternativna rešitev za financiranje poslovanja malih podjetij oz. kako do kredita za mala podjetja?
11. 11. 2024 00.15Podjetniški Naložbeni Center (PNC) nudi finančne vire (kredite in posojila) oz. t. i. sekundarne finančne vire izključno za pravne subjekte (s.p., d.o.o., d.n.o., k.d., d.d., itd.), ki imajo dobro poslovanje, finančne vire pa potrebujejo za povečanje obsega poslovanja, nakup materiala itd.

Kje je Melania in kdo je morebitni prvi gospod ZDA?
05. 11. 2024 13.10Prve dame niso le pomembne modne ikone, prav tako ne zasledujejo le družbenih ciljev. So tudi pomembne politične akterke, pa čeprav jim ljudstvo na volitvah te moči ne podeli. Melania Trump je to vlogo že prevzela, ko se je zavzemala za zmanjšanje spletnega nasilja in ustrahovanja. A njena vloga bi se lahko ob morebitni ponovni izvolitvi Donalda Trumpa močno spremenila. Iz predsedniške kampanje je bila namreč bolj kot ne odsotna, vprašanje pa je tudi, ali se bo v Belo hišo sploh vrnila. Po drugi strani Doug Emhoff skupaj z ženo orje ledino na tem področju. Kamala Harris bi se lahko namreč v zgodovino vpisala kot čisto prva ameriška predsednica, njen mož pa kot prvi 'prvi gospod Združenih držav Amerike'.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?
02. 11. 2024 15.01So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

'Smrtna kazen za migranta, ki ubije ameriškega državljana ali uradnika'
28. 10. 2024 07.01Donald Trump je v nedeljo zvečer nastopil pred množico podpornikov na svojem zborovanju v znameniti dvorani Madison Square Garden v New Yorku. V govoru, osredotočenem na kritiko administracije Bidna in Harrisove, je poudaril vprašanja priseljevanja in inflacije ter napovedal znižanje življenjskih stroškov in okrepitev mejne varnosti v primeru zmage. Med ključnimi točkami je bilo tudi, da bi predlagal smrtno kazen za priseljence, ki povzročijo smrt ameriških državljanov ali uradnikov, in uvedbo ostrih ukrepov proti kriminalnim tolpam. Več izjav je že poskrbelo za ogorčene odzive.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja
19. 10. 2024 09.03Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Presušeno največje umetno jezero na svetu: električni mrki podjarmili Zambijo
18. 10. 2024 11.48Dolgotrajna suša je Zambijo pahnila v vsakodnevne električne mrke. Hidroelektrarna, najpomembnejši vir energije za to državo, namreč zaradi suše ne more več normalno delovati. To je za državo, ki je kar 80-odstotno odvisna od enega vira energije, lekcija o tveganjih, ki jih prinaša zanašanje na le en vir energije.

Han: Slovenskemu gospodarstvu gre trenutno relativno dobro
19. 09. 2024 12.56Na Mednarodnem obrtno-podjetniškem sejmu Mos v Celju so pripravili mednarodno poslovno srečanje Connect2Slovenia, na katerem sodeluje 100 podjetnikov iz 13 držav. Minister za gospodarstvo Matjaž Han je v pismu zbranim med drugim ocenil, da gre slovenskemu gospodarstvu trenutno relativno dobro.

Kdo je dobil najboljše resorje in kdo najmanj zaželenega?
17. 09. 2024 11.17Ursula von der Leyen je na tiskovni konferenci v Strasbourgu predstavila komisarsko ekipo, kot si jo je zamislila. V njej je 40 odstotkov žensk (11 komisark) in 60 odstotkov moških, nekoliko pa je razmerje zasukala pri izbiri svojih izvršnih podpredsednikov, kjer sta dva moška in štiri ženske. Kako je von der Leynova razdelila resorje? Komu so pripadla tista najbolj zaželena in kdo je dobil "najslabšega"?

'Stisnila mu je roko in se 90 minut trudila, da bi mu zlezla pod kožo'
11. 09. 2024 07.32Nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, ki se želi vrniti na predsedniški stolček, in Kamala Harris, podpredsednica, ki ji je predsedniška nominacija padla v naročje, potem ko se enostavno ni več dalo skrivati kognitivnega stanja aktualnega predsednika Joeja Bidna, sta se spopadla na predvolilnem soočenju. Organizatorji so pričakovano izbrali teme, ki so močno čustveno nabite in polarizirajo, tako da zahtevnejši volivec, ki bi ga zanimala resna poglobitev v sodobne izzive, pač ni prišel na svoj račun. Izkupiček je bilo tako predvsem nekaj zabavnih izjav, ki so poskrbele za razpravo na družbenih omrežjih.

'Ko trpi gospodarstvo, zaživi korupcija'
11. 09. 2024 06.00Slovensko gospodarstvo se ohlaja, za naša podjetja še kako pomembna Nemčija krči proizvodnjo, tresenje avtomobilskega giganta Volkswagna lahko v Evropi sproži cunami, ob tem pa Evropska komisija svari: prvič od konca hladne vojne se moramo resnično bati za svoje preživetje.

Izgredi na Otoku: trije obsojeni na zaporno kazen, po državi novi protesti
07. 08. 2024 17.05V Združenem kraljestvu so v povezavi z nemiri in izgredi, ki so izbruhnili po napadu z nožem, tri osebe obsodili na zaporne kazni od 20 mesecev do treh let. Nemirom sicer še ni videti konca, saj skrajno desničarske skupine načrtujejo nove proteste, napovedani pa so tudi protiprotesti. Policija je zato za potrebe odziva na morebitne nove izgrede vpoklicala dodatnih 6000 policistov.

Finančni POPkast: Bitcoin kot zrcalo gospodarstva
01. 08. 2024 07.00Minilo je 15 let, odkar je neznana oseba ali več njih z vzdevkom Satoshi Nakamoto ustvarila bitcoin kot orožje proti obstoječi finančni hegemoniji. Trenutna tržna kapitalizacija bitcoina je okoli 1300 milijard evrov in sodi med največje naložbene razrede. V ZDA bi lahko celo postal strateška rezerva.

Evropsko računsko sodišče: EU zaostaja z naložbami v umetno inteligenco
29. 05. 2024 07.41EU mora pospešiti tempo naložb v umetno inteligenco, saj trenutno zaostaja za vodilnimi državami v tem sektorju, je opozorilo Evropsko računsko sodišče. Za uresničevanje ciljev EU na področju umetne inteligence bodo v prihodnje ključne obsežnejše naložbe in okrepljeno upravljanje, so ocenili na sodišču.

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?
29. 05. 2024 06.00V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

Kdo lahko zamenja Ursulo von der Leyen (če sploh kdo)?
25. 04. 2024 14.40Ali sploh obstaja kdo, ki lahko premaga trenutno predsednico Evropske komisije in se zavihti na njen položaj? Ursula von der Leyen je namreč še vedno favoritinja za drugi mandat na čelu izvršnega organa EU, vendar je prejela tudi ogromno kritik politikov, diplomatov in drugih uradnikov. In če ne bo ona, kdo bi lahko bil naslednji predsednik oziroma predsednica Evropske komisije?