maksuti

Slovenke Latviji nasule pol ducata golov
31. 05. 2024 21.39Slovenska ženska nogometna reprezentanca je v tretji tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2025 v Murski Soboti visoko premagala Latvijo s 6:0. Izbranke Saše Kolmana so prišle še do tretje zmage v teh kvalifikacijah. Naslednja tekma Slovenke čaka v torek, ko bodo tekmice znova Latvijke v Sloki.

Odmevi slovenskih volitev v tujini: Poraz skrajno desnih populistov v Evropi
25. 04. 2022 09.50Desete državnozborske volitve je spremljala tudi tujina. Mediji so se razpisali o porazu populistične desnice v Sloveniji in hudem porazu stranke slovenskega premierja Janeza Janše v boju za politično prevlado z "levo usmerjeno stranko". Prihajajo pa tudi odzivi visokih političnih predstavnikov. Član evropskega parlamenta Guy Verhofstadt je kritično zapisal: "Precej jasno je, da se tako Slovenci kot Francozi zavedajo, da skrajno desni populizem v kriznih časih ne ponuja rešitev." S tem se je ponorčeval iz tvita, ki ga je Janša leta 2020 objavil ob preštevanju glasov na ameriških volitvah.

Kaj je v ozadju različnih interpretacij, ki jih ponujajo stranke?
08. 04. 2022 19.01Predsednik države Pahor si še vedno želi, da bi se politični akterji uskladili glede tega, kdo bo po volitvah mandatar, posebej ker na volitvah nastopajo koalicije strank, kot je Koalicija ustavnega loka. Ta je v sporazumu sicer zapisala, da bo za mandatarja ponudila tistega med njimi, ki bo zbral največ glasov, a takrat na političnem prizorišču še ni bilo javnomnenjskega favorita in njenega najverjetnejšega partnerja Roberta Goloba.

Politične stranke že v nizkem startu za prihodnje volitve
30. 11. 2021 06.00Na političnem parketu se odvija pestro dogajanje, neznank pa je še veliko. Kaj bo storil Robert Golob, kakšen je domet gibanja Povežimo Slovenijo? Kako lahko s svojima programoma, ki sta ju sprejemali konec tedna, prepričata etablirani stranki LMŠ in Nova Slovenija? Zadnja javnomnenjska raziskava kaže, da več kot 60 odstotkov vprašanih ne podpira Janševe vlade, ta trenutek pa je še veliko neopredeljenih volivcev in svoj prostor bodo zagotovo iskali novi obrazi, ki si želijo vstopiti v politiko na državni ravni. O vsem tem sta svoje mnenje podala tudi politična analitika Alem Maksuti in Rok Čakš.

Balažic: Vsaka tema spolitizirana, Maksuti: Generator vseh protestov je vlada
09. 10. 2021 11.17Izkupiček tega zelo napetega tedna, ki je razgalil ves gnev in nezadovoljstvo v družbi, sta v petkovi oddaji 24UR ZVEČER komentirala tudi politična analitika. "To je pokazatelj tega, kam pridemo, če politiziramo prav vsako družbeno temo – od epidemije do praktično vsakega ukrepa, ki se sprejme na katerem koli področju," opozarja Marko Balažic. Alem Maksuti pričakuje, da se bo dogajanje še stopnjevalo: "Generator vseh protestov in tega nezadovoljstva v javnosti sedi na Gregorčičevi. V resnici je generator vseh protestov ta vlada."

Dobrnski župnik: Levi samo nagajajo, če bodo prišli na oblast, bomo res v komunizmu
12. 08. 2021 10.52Po družbenih omrežjih je zaokrožilo oznanilo duhovnika z Dobrne, v katerem je zapisal: "Levi ne znajo drugega, kot samo nagajati, če bodo prišli z volitvami na oblast, nas bodo res pahnili v popolno revščino in bomo res v 'komunizmu'." Politolog dr. Alem Maksuti opozarja, da je Cerkev ločena od države in bi se morala zato ukvarjati z duhovnimi stvarmi, ne pa se vpletati v javni prostor in politiko. "Taki zapisi so izraz nizke politične kulture dela katoliškega klera, česar pa ne kaže posploševati. Taki zapisi kažejo tudi na to, da del RKC v aktualni vladi vidi okno priložnosti, zato ji nekritično laska, kjer se le da," pa ocenjuje dr. Marjan Smrke iz ljubljanske FDV. Komentar RKC še čakamo.

Politična analitika: Provokacij bo v času predsedovanja še več
02. 07. 2021 06.00Slovenija je prevzela krmilo 450-milijonske Evropske unije, v Sloveniji se je zbrala Evropska komisija, na čelu s predsednico Ursulo von der Leyen. Prvi dan je sicer zaznamoval škandal, ki je odmeval tudi v tujini, podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans pa se protestno ni želel udeležiti skupinske fotografije po "nesprejemljivem napadu Janše na dva sodnika in poslanca iz vrst SD".

Besedni dvoboj med Simonitijem in Nemcem: 'Nič ne znate, nič!'
25. 03. 2021 06.00Državni zbor je bil v sredo prizorišče nove interpelacije. Tokrat se je na maratonski seji zagovarjal kulturni minister Vasko Simoniti, ki mu opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB očitajo škodljiv odnos do medijev ter neukrepanje v času epidemije. V razgreti debati o delu ministra je bilo moč slišati veliko prerekanja. V besednem boju sta se soočila Simoniti in Nemec, postopkovna nesoglasja pa so nato celo prekinila sejo.

Balažic: Za razvoj Slovenije sta najboljši močna desna in leva sredina
16. 03. 2021 06.00Premier in prvak SDS Janez Janša je prejšnji konec tedna v pismu članom stranke zapisal, da SDS ne bo več dopuščala rušenja usklajenih koalicijskih odločitev. Da gre za discipliniranje ali pa poziv koalicijskim partnerjem k trdni podpori vseh predlogov, je ocenil politolog Alem Maksuti. Politični analitik Marko Balažic medtem pravi, da ima opozicija vso legitimnost, da vladno barko maje s konstruktivnimi nezaupnicami in interpelacijami, a je močno prepričan, da za razvoj Slovenije potrebujemo močno desno in levo sredino.

'SMC je s Počivalškom ujetnica Janeza Janše, brez njega pa niti to'
11. 03. 2021 08.26Stranka SMC je nastala kot antipod politiki SDS in Janeza Janše, sedaj je pa hrbtenica te koalicije, brez katere vlada ne bi obstala. "Tu je nek paradoksalen položaj – Počivalšek je edina in največja hipoteka te stranke, obenem pa tudi njeno največje breme. Kar pomeni, da je SMC z njim ujetnica Janeza Janše, brez njega pa ni niti to," pred svetom stranke SMC ocenjuje politični analitik Alem Maksuti. Marko Balažic pa dodaja, da SMC zdaj išče svoj prostor pod soncem.

Maksuti: Brez policijske ure in omejitev bi se Janši že zdavnaj zgodila ulica
16. 02. 2021 12.00Janševa vlada je prestala glasovanje o konstruktivni nezaupnici, a vsak naslednji poskus imenovanja ministrov in sprejemanje zakonodaje v DZ bo za to de facto manjšinsko vlado preizkus, meni politični analitik Alem Maksuti. Glasovanje je razjasnilo stališča strank, tudi SMC. "Projekt Mira Cerarja kot antipoda politiki Janše je s tem dokončno propadel", pravi Maksuti. Glavno vprašanje pa ostaja, kakšna bo odslej vloga DeSUS in njihovih poslancev. Analitik ob tem dodaja, da bo za Janševo vlado v prihodnje ključnega pomena dogajanje v civilni družbi, prepričan je, da bi se "Janši že zdavnaj zgodila ulica", če ne bi bilo policijske ure in omejitev zbiranja.

Bagola: Ko se v družbi kaj zatira, se vedno rodi satira
12. 02. 2021 06.00Javnost sta s svojimi dejanji in komunikacijo razburila minister Hojs, ki se je z mamo čez hrvaško mejo želel odpraviti brez testa, in minister Počivalšek, ki se je poslovnega sestanka udeležil v gostilni. "Ko se v družbi kaj zatira, se vedno rodi satira," buren odziv javnosti pojasnjuje Bagola. Balažic spominja, da ministri niso samo zasebniki, ampak tudi javne osebe. Da vedenje institucije vpliva na zaupanje ljudi v politiko in lahko vodi tudi do politične abstinence, ko ljudje ne hodijo več na volitve, pa je prepričan Maksuti.

'Gre za kupovanje časa, vloga Erjavca je predvsem utiranje poti nekomu tretjemu'
16. 01. 2021 07.00Kaj vložitev konstruktivne nezaupnice z 42 in ne 43 podpisi pomeni za nadaljnja razmerja sil na političnem parketu, kaj lahko pričakujemo prihodnji teden, ali obstaja pot do 46 glasov in kakšna je prihodnost stranke DeSUS in Karla Erjavca? Politična analitika Alem Maksuti in Marko Balažic si izida glasovanja prihodnji teden ne upata napovedovati, strinjata se, da je stranka upokojencev v hudi krizi.

Maksuti: Možno je, da kakšna stranka razpade in se razmerje sil spremeni
02. 12. 2020 07.30V zadnjih dneh se v slovenski politični sferi veliko dogaja. Od Jaše Jenulla in Zlatka Čordića pa vse do začasne ustavitve financiranja STA. "Če rešuješ sistemske težave, kar se kaže pri STA, ne razumem, zakaj ni vlada tista, ki da novico v javnost," je dejal Balažič in dodal, da se, ko se debata preusmeri na Janšo, oddaljimo od reševanja sistemskih težav. "Možno je, da kakšna stranka razpade in se razmerje sil spremeni," je medtem dejal Maksuti in dodal, da bo le čas pokazal, če je to pot za novo koalicijo.

Karl Erjavec kot upanje
28. 11. 2020 07.00Na parlamentarnih volitvah v Srbiji leta 2012 je Socialistična partija Srbije (SPS), stranka nekdanjega predsednika Slobodana Miloševića, dobila 14,53 % in s tem zasedla tretje mesto. Čeprav je relativno zmago dobila Srpska napredna stranka (SNS), drugo mesto pa Demokratska stranka (DS), je takratni predsednik države Tomislav Nikolić (SNS) mandat za sestavo vlade podelil Ivici Dačiću, takratnem predsedniku tretjeuvrščene SPS. Dačić je postal predsednik vlade, njegova SPS pa je pristala v koaliciji z zmagovalko volitev SNS. Sestavil in vodil je vlado, čeprav je njegova SPS na volitvah zasedla (šele) tretje mesto. Pač, večstrankarska parlamentarna demokracija.

Državljan Gale
21. 11. 2020 07.00Odkar je vlada Janeza Janše prevzela oblast, državljani lahko le nemo opazujemo javno šikaniranje vsakogar, ki si drzne kakorkoli kritizirati predsednika vlade in njegove ministre. Vladni vrh je pod okriljem koronakrize v nekaj mesecih storil toliko napak kot še nobena politična garnitura. Kot da bi živeli vzporedno realnost, se podpirajoči vladni uradniki in poslanci ne zmenijo za opozorila, ki prihajajo od opozicije, medijev ali civilne družbe. Trdno prepričani o svoji misiji pod sloganom "skupaj zmoremo", najraje na dopisnih nočnih sejah, pod okriljem boja proti novemu koronavirusu, demontirajo institucije in pravni red države.

Kaj poraz Donalda Trumpa pomeni za Slovenijo?
14. 11. 2020 07.00Novi 46. predsednik Združenih držav Amerike (ZDA) je Joe Biden. Demokratu in dolgoletnemu politiku je uspelo premagati narcisoidnega Donalda Trumpa, slovenskega zeta in verjetno največjega lažnivca v zgodovini politike ZDA. Trumpov poraz oziroma Bidnova zmaga je prvi v nizu korakov k celjenju razklane ameriške družbe.

Kdo si želi ugrabiti DeSUS?
07. 11. 2020 07.39Infekcijska slika covida-19 v državi in trenutni veljavni ukrepi kažejo, da bo stranka DeSUS imela resno tehnično oviro pri izvedbi volilnega kongresa. Poleg tehnične ovire se postavlja vprašanje: kdo bo novi predsednik? Kandidata sta dva in ta dva sta diametralno nasprotna. Na eni strani imamo Karla Erjavca, ki bi DeSUS lahko dokončno iztrgal iz objema Janeza Janše in redefiniral pozicijo stranke v koaliciji ali pa celo izstopil iz koalicije. Na drugi strani je Srečko Felix Krope. Nekoč prvi rušilec Erjavca in nekdanji podpornik dr. Aleksandre Pivec – pobudnice prvega projekta s ciljem ugrabitve stranke upokojencev.

Fantje, spodletelo vam je!
31. 10. 2020 07.00Drugi val koronakrize je na vrhuncu. Številke pričajo, da so razmere alarmantne. Državljani se vsak dan spopadajo z izzivom, kako preživeti in ohraniti lastno zdravje in zdravje svojih bližnjih. Stroka na drugi strani dela vse, kar je v njeni moči, da ohrani zdravje državljanov. Politika ljudi poziva, naj se držijo ukrepov, in večina državljanov to tudi počne. Predsednik vlade po drugi strani noče razumeti, da bo kot vodja moštva enkrat moral prevzeti odgovornost za nastale razmere in odgovarjati državljanom za vse, kar se dogaja v vladi.

Kam plujeta SMC in NSi?
24. 10. 2020 14.13Dozdajšnji ideološko prazen koncept politične sredine, ki je med politiki postal priljubljen zaradi predpostavke, da ne gre za leve in desne, ampak za dobro Slovenije, se je dokončno izpel. Projekt dr. Mira Cerarja, ki je na zadnjih parlamentarnih volitvah dobil podporo 9,57 % volivcev, se je pod vodstvom Zdravka Počivalška prelevil v podpornika skrajno desne populistične politike pod okriljem stranke SDS. Enako je, v manj kot pol leta, doživela stranka NSi, ki se zelo dobro počuti v tretji vladi Janez Janše. Tistega Janeza Janše, ki so ga vodilni v stranki NSi le nekaj mesecev, preden so vstopili v njegovo vlado, etiketirali kot skrajno desnega politika.

Kdo se boji Karla V. Erjavca?
17. 10. 2020 07.00Po končanem cirkusu dr. Aleksandre Pivec, ki se je pred dnevi odvijal v državnem zboru, stranka DeSUS išče novega predsednika. Neuradno so evidentirani trije kandidati. Med njimi je nekdanji predsednik Karl Viktor Erjavec. Kot minister je sodeloval v številnih vladah in bolj ali manj uspešno vodil stranko DeSUS petnajst let. Na zadnjih parlamentarnih volitvah, leta 2018, je v hudi konkurenci levosredinskih strank DeSUS zagotovil vstop v državni zbor. Gre za izkušenega politika, ki je največjim političnim avtoritetam sposoben reči ne, zapustiti koalicijo (kot leta 2011) in se s komurkoli pogovarjati kot enakovreden politični partner. Tak politik na čelu DeSUS bi najmanj ustrezal koalicijski SDS, še posebej Janezu Janši.

O opoziciji
10. 10. 2020 07.57V trenutnem sklicu državnega zbora, nasproti tretji vladi Janeza Janše, stoji t. i. bipolarna opozicija. Na eni strani imamo Jelinčičevo SNS, ki skladno z lastnim cenikom nudi podporo Janezu Janši pri legalizaciji določenih odločitev. Lahko bi rekli, da SNS predstavlja neko vrsto tihega partnerja vladi, s katero je tudi uradno podpisala sodelovalni sporazum. Na drugi strani imamo plejado opozicijskih strank, ki so po svoji naravi, moči in funkciji v političnem prostoru popolnoma različne.

Aleksandra P. Lukašenko
04. 10. 2020 08.54Odločitev dr. Aleksandre Pivec, da po izraženi nezaupnici s strani poslanske skupine stranke DeSUS, kljub vsemu vztraja na položaju ministrice v vladi, kaže na uzurpacijo demokratičnih mehanizmov. Otopelost političnega instinkta jo je pripeljala v pozicijo, v kateri se vede podobno kot beloruski diktator Lukašenko, za nobeno ceno ne želi zapustiti položaja, ki ga zaseda. Ministrica svojo odločitev zagovarja s tezo, da gre za njeno ”politično in medijsko diskreditacijo”. Žalostni dnevi za slovensko demokracijo, kot sama pravi, naj bi bili uperjeni v končni cilj in sicer v rušenje vlade Janeza Janše. Ampak - ali je zares tako?

Stranka DeSUS pred resnim izzivom
26. 09. 2020 07.00Ameriški politolog Angus Campbell in sodelavci v eni od klasičnih študij z naslovom The Voters Decides predstavijo pristop za razumevanje volilnega vedenja. Njihov pristop se osredotoča na dejavnike, ki so najbližji volilni odločitvi. To je predvsem volivčevo stališče do stranke.

Antijanšizem kot politična platforma
20. 09. 2020 09.45Pričakovanja javnosti od opozicijskih strank, ki naj bi predstavljale programsko alternativo aktualni vladi, s skrajno desno SDS na čelu, rastejo iz dneva v dan. V opozicijskih strankah se počasi, predvsem v stranki SD (prihajajoči kongres), vzpostavlja občutek, da antijanšizem ni zadostna politična platforma, na kateri bi lahko opozicijske stranke gradile kampanjo za naslednje volitve. To je sicer na mestu, ampak ali je zares tako?

Elektronska komunikacija razkriva podrobnosti ministričinega obiska na Krasu
25. 07. 2020 17.38Potem ko je ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec z družino pred dnevi odpotovala na Kras, kjer je obiskala tudi podjetje Vinakras in nastopila v promocijskem videu podjetja, smo pridobili elektronsko komunikacijo, ki razkriva nove podrobnosti njenega obiska. Pivčeva je na dan snemanja v vinogradu – poleg družine – ob sebi želela še dva vidna člana Desusa. Računov za domnevno zasebni del obiska pa še vedno ni pokazala.

So slovenski protestniki na kolesih primerljivi z 'vojnim stanjem' v ZDA?
04. 06. 2020 13.10Revščina, visoka brezposelnost, nedostopna in neprimerna zdravstvena oskrba ter navsezadnje umor Georgea Floyda. Vse to je v Američanih povzročilo bes in obupanost nad očitnimi razlikami med prebivalstvom, ki jih je pandemija koronavirusa še bolj poudarila. V iskanju pravice so se odpravili na ulice. Medtem slovenski premier Janez Janša ameriško izražanje nezadovoljstva, ki se je ponekod sprevrglo v nasilje, primerja z mirnimi slovenskimi protesti. Je to utemeljeno?

Volivci iščejo novo politično alternativo, najvišje kotira Čeferin
26. 05. 2020 20.25Čas epidemije koronavirusa je v Sloveniji izluščil več izpostavljenih imen, ki so v svoji profesionalni vlogi pomagali pri reševanju situacije. Raziskovalce Mediane je zanimalo, ali ima kdo od njih tudi politični potencial. Izstopa predsednik Uefe Aleksander Čeferin, ki ga kot potencialno uspešnega politika vidita več kot dve tretjini vprašanih volivcev.

Kako delujejo politične stranke?
14. 03. 2020 07.00V svojem znamenitem delu Ekonomska teorija demokracije (1957) ameriški ekonomist Anthony Downs kot temeljno predpostavko jemlje izhodišče, da je poglavitna pomanjkljivost dotedanjega normativnega pogleda na demokracijo ta, da ni upošteval dimenzije ekonomsko-političnega delovanja.

Neoliberalizem naš vsakdanji
29. 02. 2020 07.00V današnjem političnem in družbenem življenju je široko razširjena ideologija, ki govori, da ljudje nimamo nič skupnega, da ima vsak svojo resnico in da skupnih institucij ne potrebujemo. Od kod izvira ta ideja, je težko odkriti. Želja po neskončni svobodi posameznika je močna.