maks tajnikar

Bodo zaradi popoplavne obnove dražje storitve?

07. 11. 2023 19.45

Slovenija ima tretjo najvišjo inflacijo med državami z evrom, kažejo zadnji podatki Eurostata. Nadpovprečno so se v zadnjem letu podražile hrana in storitve. Medtem ko v nekaterih državah draginja že popušča, pri nas narašča bojazen, da bo inflacijo še dodatno podžgala popoplavna obnova.

'Visoke obrestne mere bodo namesto nizke inflacije povzročile gospodarsko zimo'

31. 07. 2023 18.46

Ponovno se dražijo tudi krediti. Evropska centralna banka je v boju proti inflaciji osrednjo mero zvišala na 4,25 odstotka, kar pomeni še dražja posojila. Višje obresti so rast stanovanjskih posojil že ustavile, je pa nekoliko več zanimanja za hitre potrošniške kredite. Evropska centralna banka je predolgo "spala", je prepričan ekonomist Maks Tajnikar, ki napoveduje, da bodo visoke obrestne mere namesto nizke inflacije povzročile gospodarsko zimo.

Vlada prilagaja strategijo boja z vrtoglavimi zaostanki v zdravstvu

26. 07. 2023 18.40

Po več kot 100-milijonski injekciji, ki jo je država z interventnim zakonom namenila za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu in ko so se te prav nasprotno le podaljšale, vlada na čelu z začasnim zdravstvenim ministrom, sicer premierjem Robertom Golobom, prilagaja strategijo boja z vrtoglavimi zaostanki v zdravstvu. Številni poznavalci so že ob pripravi interventnega zakona takratnega zdravstvenega ministra Danijela Bešiča Loredana opozarjali, da zgolj odprta državna denarnica problemov s čakalnimi vrstami ne bo rešila. Izvajalci zdravstvenih storitev so namreč, ker so stroške dobili povrnjene, izbirali tiste zdravstvene storitve, ki so bile najbolj dobičkonosne, in ne tistih, kjer so čakalne vrste najdaljše.

Dva scenarija 'nove Adrie': 50 milijonov takoj ali več let izgub

08. 06. 2023 06.30

Prvih šest let bi novi državni letalski prevoznik posloval z izgubo. Ta bi znašala okoli 35 milijonov evrov. To je prvi scenarij, drugi pa: začetni vložek 50 milijonov evrov in nato pozitivno poslovanje. Obe možnosti bo skupaj z drugimi finančnimi izračuni kmalu na mizo dobil predsednik vlade Robert Golob. In kako bodo na dokončno odločitev – nov državni letalski prevoznik, da ali ne – vplivali podatki, da je Adria dobiček ustvarjala zgolj z leti v Bruselj in Frankfurt?

'Spremljanje cen lahko potrošnike še bolj udari po žepu'

02. 06. 2023 18.38

Napovedano vladno podrobno spremljanje cen v prehranski verigi, da bi država ugotovila, kdo kuje neupravičene dobičke, je otročje in lahko potrošnike še bolj udari po žepu, svari nekdanji minister in profesor ekonomije Maks Tajnikar. O projektu Golobove ekipe dvomijo tudi nekateri kmetje, ki bi sebe in potrošnike radi zaščitili z uvedbo sledljivosti porekla hrane do prvega v verigi.

Je dražje zavarovanje posledica ukrepov za skrajševanje čakalnih vrst?

06. 04. 2023 18.09

Vlada gre v boj z zavarovalnicami in njihovimi podražitvami. Tako gre razumeti ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana na kar 30-odstotni dvig premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Ta je nepričakovan, predvsem pa neupravičen, je oster minister, ki se je že sestal s predsednikom vlade in finančnim ministrom. In kaj je največji absurd teh podražitev? Zavarovalnice trdijo, da so dvigi cen posledica ukrepov za skrajševanje enormnih čakalnih vrst v zdravstvu.

'Vlada preveč velikodušno razsipava javni denar'

19. 01. 2023 19.40

Je državna vreča dovolj globoka za apetite vseh v javnem sektorju? Ekonomisti opozarjajo, da vlada preveč velikodušno razsipava z javnim denarjem, ki ga – ob napovedanem rekordnem primanjkljaju v letošnjem letu – na koncu ne bo dovolj za vse. Tudi premier Golob priznava, da bo prenova plačnega sistema velik finančni zalogaj za proračun. Ob tem pa napoveduje, da se bo zaradi učinkovitega prestrukturiranja ta vložek v treh letih povrnil.

Kako visoko lahko poletijo dvigi obrestnih mer?

09. 01. 2023 18.47

Če je bilo pred leti pametno vzeti kredit s spremenljivo obrestno mero, ker je bil obrok vsakih nekaj mesecev nižji, je zaradi boja proti inflaciji zdaj drugače. Evropska centralna banka je dvignila obrestno mero za 2,5 odstotka. Mnogi, ki so se za spremenljivo obrestno mero odločili zaradi višine kredita, ki so ga dobili, pa odločitev obžalujejo. Kreditno pogodbo je podpisal Luka Vostinić, ki je višji kredit potreboval zaradi prenove stanovanja: "Če bi vzel fiksno obrestno mero, bi dobil 25 tisoč evrov manj." Kako visoko lahko poletijo dvigi obrestnih mer, je kje varovalka in kaj storiti, če je kar naenkrat treba plačevati po več deset evrov več na mesec?

'Odgovornost za stanje v zdravstvu je na ministrstvu'

07. 01. 2023 07.00

Na vpis k novima zdravnicama v ljubljanski ZD Bežigrad se je že četrti zaporedni dan vila skoraj kilometrska vrsta. Nekateri pacienti, opremljeni s stoli in odejami, so na vpis čakali vso noč. Ali je za to stanje odgovorno zdravstveno ministrstvo ali ljubljanska občina? Na vprašanje nam je pomagal odgovoriti profesor zdravstvene ekonomike Maks Tajnikar.

Petrol zavrača očitke, ekonomist pa: Ti milijoni so vir za monopolni dobiček

29. 12. 2022 09.23

Največji slovenski trgovec z naftnimi derivati Petrol je zaradi regulacije cen na Hrvaškem v znak protesta za eno uro zaprl večino svojih bencinskih črpalk v državi. Hrvaško vlado so pozvali k takojšnji spremembi ukrepov, ki, kot trdi Petrol, otežujejo njihovo poslovanje. Tako Hrvaški kot tudi Sloveniji grozijo s tožbo. Ekonomist Maks Tajnikar medtem meni, da je intervencija slovenske vlade preprečila uresničevanje izkoriščanja monopolne moči Petrola.

Han o podražitvah: Trgovci se bodo morali odreči določenim maržam

03. 06. 2022 06.00

Konec je za od 40 do 50 odstotkov nižjih zneskov na položnicah za elektriko, cene goriva so zamrznjene le še do avgusta, usoda dobave plina pa je še neznana. Hrana se draži, dražijo se tudi storitve, samo plače bolj ko ne ostajajo stalnica. Kako bomo torej živeli jutri, poleti, jeseni? Gospodarski minister Matjaž Han je povedal, da se bodo vladni predstavniki v kratkem sestali z vsemi večjimi trgovci. Njihov načrt je, da se bodo oboji – tako država kot trgovci – odpovedali določenim maržam, provizijam, davkom in na ta način dosegli, da pred podražitvami osnovnih potrebščin zaščitijo najranljivejše.

Vozniki gorivo točijo na zalogo, ponekod je občasno zmanjkalo dizla

30. 04. 2022 08.16

Na bencinskih servisih zaradi napovedane podražitve goriv zaznavajo povečano povpraševanje, a ob tem mirijo, da z vidika stabilnosti oskrbe ni potrebe za paniko. So pa na Petrolu potrdili, da bodo cene zvišali. Kot pravijo, bodo te primerljive s cenami goriva v Avstriji in na Hrvaškem. Domnevno naj bi se cena 95-oktanskega bencina dvignila na 1,6 evra, cena dizla pa na 1,8 evra, kar je največ doslej. Tudi na bencinskih servisih OMV beležijo močno povečano povpraševanje in količinski odjem goriv. V nekaterih krajih prihaja do kratkoročnih izpadov zalog. Strokovnjaki svarijo, da to zagotovo ne bo zadnja podražitev.

'Navaden denar 'v nogavici' predstavlja glavni del varčevanja Slovencev'

31. 10. 2021 07.00

Čeprav smo bili Slovenci po statističnih podatkih lani rekordno varčni, ozadje našega varčevanja, ki ga izpostavlja profesor z ljubljanske ekonomske fakultete Maks Tajnikar, razkriva, da v vsebinskem smislu varčevanje slovenskih gospodinjstev sploh ni varčevanje. Glavni del predstavljajo denarne rezerve, to je "navaden denar v nogavici", ki se ne obrestuje, in je znak, da ljudje ne zaupajo oblasti. Slovenci privarčevani denar še vedno usmerjamo predvsem v vpogledne vloge, kar med drugim pomeni, da ostajamo pri izbiri oblike varčevanja konservativni in nenaklonjeni tveganju.

'Državno lastnino imamo v Petrolu zato, da lahko vlada vpliva na Petrol'

15. 10. 2021 06.09

Nobena panika ni potrebna, razmere v Sloveniji glede trga energentov so stabilne, ukrepi za zdaj niso potrebni, je sporočila vlada. Enako glede posledic podražitev energentov pravi minister Jernej Vrtovec. A Breda Kutin, predsednica Zveze potrošnikov Slovenije in ekonomist Maks Tajnikar menita, da bi država morala ukrepati.

Karanten, kot so v Italiji, ne bo

03. 03. 2020 15.12

Poveljnik civilne zaščite je zagotovil, da pretiranih ukrepov, kot smo jih videli v sosednji Italiji, pri nas ne bo. Odgovorni so potrdili, da v nobenem načrtu ni predvidena karantena določenega mesta ali območja v državi. Bo pa koronavirus dolgoročno povzročil predvsem gospodarsko škodo.

Na predbožični večer izveden najdražji nakup za kar 96.000 evrov

07. 01. 2020 17.09

Na eni strani 268.000 ljudi pod pragom revščine, na drugi pa podatek finančne uprave, da smo v zadnjih 13 dneh decembra v trgovinah, ki so bile dva dni zaprte, pustili kar 941 milijonov evrov in pol. Najdražji nakup je bil izveden 24. decembra in je znašal 96.000 evrov. A največ denarja smo v preteklem letu zapravili 30. oktobra, ko smo po podatkih Fursa odšteli kar 154 milijonov evrov.

Dodatni zaslužki zaposlenih na javni Ekonomski fakulteti

17. 10. 2019 04.24

Na ljubljanski Ekonomski fakulteti je po podatkih spletne strani zaposlenih 54 rednih profesorjev (vseh zaposlenih je 254). Njihove bruto osnovne plače se začnejo v 53. plačnem razredu pri 3.385,03 evra. Ta znesek fakulteta nekaterim oplemeniti z dodatki, na fakulteti so jih spravili v kar devet kategorij: dodatna pedagoška obveznost, prodaja blaga in storitev na trgu, povečan obseg dela, avtorski honorarji iz proračuna, neproračuna ter tržnih virov ter pogodbe o delu iz proračuna, neproračuna in tržnih virov.

Ekonomska fakulteta predlaga dve ločeni košarici zdravstvenih pravic

10. 07. 2015 11.51

Ena košarica bi se financirala iz ZZZS, druga pa iz denarja, ki ga zberejo prostovoljne zdravstvene zavarovalnice, predlaga Ekonomska fakulteta. Premija pri prostovoljnih zavarovalnicah bi znašala okoli 34 evrov, pokrivala pa bi celotno osnovno zdravstveno oskrbo in zdravila. Predlagajo tudi, da se zdravstvene delavce izvzame iz javnega plačnega sistema.

VIDEO: Ministrica prejela več kot 600.000 avtorskih honorarjev

05. 03. 2015 11.48

Ministrica Stanislava Setnikar Cankar je po podatkih Supervizorja v 11 letih prejela 636.000 evrov avtorskih honorarjev, kar pomeni, da je poleg plače letno zaslužila skoraj 60.000 evrov. V zadnjih 11 letih so prek avtorskih in podjemnih pogodb izplačali več kot milijardo evrov neto. Na protikorupcijski komisiji so že uvedli preiskavo.

Največji zaslužkarji: od sodnega tolmača, ministrice do univerzitetnih profesorjev

05. 03. 2015 13.05

To so prejemniki, ki so prejeli največ izplačil proračunskih uporabnikov od leta 2003 do marca letos. Prvih deset je skupaj zaslužilo dobre 4,5 milijona evrov, na seznamu pa sta sodna tolmača, ministrica za izobraževanje ter več rednih profesorjev Univerze v Ljubljani.

Slovenska industrija po konkurenčnosti med slabšimi v EU

11. 09. 2014 11.55

Evropska komisija ugotavlja, da slovenska industrija po konkurenčnosti spada v skupino z Bolgarijo, Hrvaško, Malto in Ciprom. Glede tega so med drugim boljše tudi Romunija, Slovaška, Estonija, Madžarska in Češka.

Tajnikar: Dvig DDV je najpreprostejša poteza, ki jo lahko vlada naredi, ampak …

31. 03. 2014 13.14

Po mnenju ekonomista Maksa Tajnikarja je dvig DDV res najpreprostejša rešitev, a ne tudi dobra. Neposredno vpliva na mala podjetja, posredno tudi na izvoz. V OZS opozarjajo na povečanje sive ekonomije, v GZS pa menijo, da želi vlada račun za svoj neuspeh naprtiti vsem nam.

Začrtajte svojo karierno pot na področju Managementa in ekonomike v zdravstvenem varstvu

09. 09. 2013 06.06

Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani bo tudi v letošnjem študijskem letu izvajala program Management in ekonomika v zdravstvenem varstvu.

Čufer: Kupnine od privatizacije bodo namenjene za znižanje dolga

15. 07. 2013 09.53

Postopke privatizacije je treba izvesti transparentno in učinkovito, to je pomembno za zaupanje ljudi in vlagateljev, je na posvetu o privatizaciji dejal predsednik Borut Pahor. Minister za finance Uroš Čufer pa pravi, da bodo kupnine od privatizacije namenjene za znižanje dolga.

Vsi po vrsti zanikajo, da bi dobili od Adrie posebej ugodne ali zastonj vozovnice

25. 04. 2013 08.51

Med znanimi imeni, ki naj bi jim Adria Airways omogočila poceni lete, naj bi bila tudi notranji minister Gregor Virant in predsednik uprave Zavarovalnice Triglav Matjaž Rakovec. Virant trdi, da nikoli ni kupil karte cenejše od 100 evrov, Rakovec pa pravi, da podatki o njegovih poteh niso točni.

Poziv na Facebooku: 'Izpraznimo NLB!'

01. 03. 2013 18.37

Akcija množičnega dvigovanja prihrankov ni uspela, na družbenem omrežju je "prisotnost" potrdilo le okoli 200 ljudi. Kaj pa, če bi se jih odzvalo veliko več? Ekonomist Maks Tajnikar pravi: dvig pol milijarde evrov bi bil dovolj, da banka propade.

'Dobro je, da je v teh pregretih časih nekdo ohranil trezno glavo'

19. 12. 2012 13.22

Ustavno sodišče je presodilo, da bi bila referenduma o državnem holdingu in slabi banki protiustavna. "Veseli smo, da je v teh pregretih časih nekdo ohranil trezno glavo," je dejal minister Šušteršič. "Glede na dosedanjo prakso ustavnega sodišča me je odločitev presenetila," pa je v imenu pobudnikov referenduma dejala Bratuškova.

DZ sprejel proračun: poskrbeli za šolsko prehrano in visoko šolstvo

06. 12. 2012 16.06

DZ je sprejel državni proračun za leti 2013 in 2014, ki ga je vlada pripravila s ciljem, da bi do konca leta 2015 uravnotežili javne finance. Opozicija mu je očitala, da je zlagan in ne podpira gospodarstva, dosegla pa je nekatere prerazporeditve v korist visokega šolstva in šolske prehrane.

Slovenski ekonomisti: slaba banka – slaba rešitev?

21. 09. 2012 13.52

Napovedi Umarja kažejo, da se recesija v Sloveniji še poglablja. Gospodarstvo za zagon potrebuje posojila, do teh pa naj bi prišli s sanacijo bank. A nekateri ekonomisti menijo, da je slaba banka predvsem slaba rešitev.

Tajnikar bi tožil bonitetne hiše

08. 08. 2012 16.35

Ekonomist Maks Tajnikar je prepričan, da so bonitetne hiše ostrejše do Slovenije kot do nekaterih drugih večjih članic evroobmočja. Njegov kolega Masten pa meni, da so potrebni novi rezi v transferje.