maks merela

Zakaj ustna odobritev uporabe eksploziva ni bila dovolj?

23. 02. 2024 16.50

Potem ko so se v četrtek začele vrstiti kritike in obtožbe, da je ukaz o dostavi eksploziva za reševanje poškodovanega jamarja v jami pri Jelen Brdu prišel krepko prepozno, smo poskušali izvedeti, zakaj je prišlo takšnega časovnega zamika med odobritvijo uporabe dinamita in njegovo dostavo reševalcem v jami. Kje v 'verigi poveljevanja' se je zapletlo? Uprava za zaščito in reševanje bo začela preiskavo.

V jami so potrebovali eksploziv, dostavil ga ni nihče

23. 02. 2024 06.00

Zakaj je bilo 18-urno reševanje poškodovanega jamarja z globine 150 metrov, ko so s kladivi in vrtalniki kopali izhod, tako zahtevno? Walter Zakrajšek in Maks Merela sta v oddaji 24UR ZVEČER izpostavila, na kakšen problem je opozorila reševalna akcija v jami Jelen brdo na Kočevskem, ki se je sicer končala srečno.

Reševalcem uspelo: poškodovani jamar po 18 urah na površju

22. 02. 2024 07.02

V jami pri Jelen brdu na Kočevskem se je uspešno končalo reševanje jamarja, ki je zdrsnil na globini okoli 150 metrov in se pri tem poškodoval. Po 18-urni reševalni akciji so ga uspeli spraviti na površje.

Pogovor z jamarskim vodnikom: kako so si v temi uredili življenje?

09. 01. 2024 18.13

Dogodek, ki ga jamarski reševalci ne pomnijo, je segel tudi čez naše državne meje. Po 55 urah so pet ujetih rešili iz Križne jame. In med njimi je bil tudi jamarski vodič Gašper Modic s 15-letnimi izkušnjami, ki je, ne boste verjeli, tisti vikend v jami praznoval tudi rojstni dan. Kako so poskrbeli za osnovne dobrine, kot so higiena, spanje in hrana, kako so novico, da svetlega neba še ne bodo kmalu ugledali, sprejeli turisti in s čim so si v temni jami krajšali čas, je pripovedoval Rebeki Tomaduz.

Kako je potekala reševalna akcija ujete peterice iz Križne jame?

08. 01. 2024 18.01

Po napetih in napornih treh dneh je jamarskim reševalcem in potapljačem uspelo iz svetovno znane kraške jame, Križne jame, rešiti ujeto peterico, tričlansko družino s polnoletnim otrokom in dva vodnika. Vendar reševanje še zdaleč ni bilo enostavno, voda je namreč zalila prehode in tako oteževala delo reševalcem, da se prebijejo do ujetih ljudi. A naposled, zahvaljujoč izjemno usposobljeni ekipi tako jamarskih reševalcev kot potapljačev in vseh drugih sodelujočih, je peterica varno prikorakala iz Križne jame.

Jamarski reševalci iz Križne jame rešili ujeto peterico, fizičnih in psihičnih težav nimajo

08. 01. 2024 06.22

Vodna gladina v Križni jami je čez noč upadla in potapljači so se prebili do petih ljudi, ki so zaradi visokega vodostaja vse od sobote popoldne ujeti v jamskem rovu. Vseh pet ujetih je že na varnem, reševalci so jih spravili iz Križne jame. Vsi se počutijo dobro. "Danes je dan sreče, dan življenja in dan zahvale vsem reševalcem," je ob tem dejal poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk.

Križna jama: 'Evakuacije pri teh razmerah vsaj do jutri ne bo'

07. 01. 2024 08.34

Poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk je povedal, da evakuacije iz jame pri teh razmerah, tudi če voda začne upadati, vsaj do jutri ne bo. Počakali bodo namreč, da bo evakuacija lahko stekla na varen in zdrav način. Čeprav je voda tekom dne nekoliko upadla, je nato zaradi dežja ponovno nekoliko narasla. Je pa Curk dodal še, da so ujetim v jami dodatno prinesli večje količine hrane, toplih oblačil ter energente za svetlobo in gretje.

Posnetki zahtevne reševalne akcije iz zalite Križne jame

07. 01. 2024 15.52

V soboto zjutraj je v Križni jami pri Cerknici ostala ujeta skupina petih oseb, in sicer dva jamarska vodnika in tričlanska družina. Reševalna akcija je v teku že od sobote popoldan, ko sta se v jamo odpravila prva potapljača. "Pri reševanju gre za izjemne napore jamskih reševalcev državne enote za tehnično potapljanje, saj morajo v ekstremnih pogojih, kot so nizka temperatura vode, močan tok in slaba vidljivost, preplavati do prizadetih," so sporočili iz štaba Civilne zaščite za Notranjsko.

Nekatere najodmevnejše jamarske reševalne akcije

17. 04. 2023 18.57

Jamarska nesreča na Cerkniškem ni osamljen primer. Čeprav o vseh ne poročamo, se jih na leto – opozarjajo reševalci – zgodi približno deset podobnih. Kar nekaj nesreč se je v preteklih letih sicer izkušenim jamarjem zgodilo med odkrivanjem ali obiskom novih brezen, denimo tistih nad Predmejo pri Ajdovščini, druge so se, kot leta 2017 v Špeharjih pri Kolpi, pripetile zaradi padca ali zdrsa. Spomnili smo se nekaterih najodmevnejših jamarskih reševalnih akcij.

85-milijonska naložba: 'Nimamo ne nafte ne plina, imamo pa gozd'

13. 03. 2023 11.41

Slovenija bo sredstva iz načrta za okrevanje in odpornost namenila tudi za naložbe v lesnopredelovalni industriji. Gospodarsko ministrstvo je podpisalo zadnji sklop pogodb o sofinanciranju, pričakovati je zagon investicij v skupni višini 85 milijonov evrov. Gre za enega največjih investicijskih ciklov v slovenski lesnopredelovalni industriji.

Psička zgrmela v šestmetrsko jamo, rešili so jo nepoškodovano

11. 06. 2022 07.42

Pri naselju Tribuče v občini Črnomelj se je zgodila nesreča, ki pa je po zaslugi jamarskih reševalcev imela srečen epilog. V gozdu je namreč v podzemno jamo, globoko okoli šest metrov, padla psička. Rešili so jo z vrvno tehniko.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?

17. 02. 2022 06.00

Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Namesto raziskovanja jamarji na Kaninu kopali jarek za elektriko

23. 08. 2020 14.10

Kanin velja za najbolj priljubljeno točko za raziskovanje jam. Teh namreč tam kar mrgoli, lahko bi rekli, da je ves preluknjan. Zato se jamarji tja pogosto podajajo raziskovat nadaljevanja že odkritih jam in iskati nove še neodkrite. Tokrat pa so se številni tam zbrali s povsem drugačnim namenom. Prizadevajo si namreč, da bi koča Petra Skalarja ponovno zaživela za goste, njim pa omogočila boljše raziskovanje kaninskega podzemlja.

Na Kaninu še vedno rešujejo ujetega tržaškega jamarja

05. 08. 2018 18.55

Na italijanski strani Kanina poteka zahtevna reševalna akcija, v kateri sodelujejo tudi slovenski jamarski reševalci. Do ponesrečenca, 33-letnega Italijana, se je prvi prebil prav slovenski zdravnik. Trenutno je stanje poškodovanega jamarja stabilno, reševalci pa ga počasi že vlečejo iz jame. Pri reševanju sodeluje tudi ekipa za miniranje.

34 slovenskih reševalcev iz ene najglobljih jam v Avstriji rešuje poškodovanca

25. 05. 2018 09.23

11 članov Uprave RS za zaščito in reševanje in 23 pripadnikov slovenske Jamarske reševalne službe se v Avstriji udeležuje mednarodne reševalne vaje s scenarijem potresa in nesreče v jami. Iz ene najglobljih jam v Avstriji morajo pri le dveh stopinjah Celzija poiskati poškodovanca, ga namestiti v ustrezen bivak, kjer bo čakal transport, nato pa ga z nosili rešiti iz jame.

FOTO in VIDEO: Padla je v 25 metrov globoko brezno pri Črnomlju, rešil jo je kup smeti in vejevja

02. 05. 2017 09.14

V kraju Špeharji v občini Črnomelj je potekala obsežna iskalna akcija za pogrešano osebo, v kateri so sodelovali policisti, gasilci in pripadniki Jamarske reševalne službe. Osebo so našli poškodovano – v jami, na globini 25 metrov. Zdravnica, ki je tudi jamarska reševalka, ji je na dnu brezna nudila nujno pomoč, nato pa so jo izvlekli in jo predali reševalcem, ki so jo s helikopterjem odpeljali v UKC Ljubljana.

VIDEO: Poškodovani Nemec že v nekaj urah izven jame

18. 06. 2014 06.30

Reševanje nemškega jamarja poteka po načrtih, trenutno pa reševalci poškodovanca dvigujejo skozi 180 metrov globoko vertikalo. Že v nekaj urah naj bi poškodovani prišel iz jame. Preberite pa tudi, kaj pravi slovenski internist, ki je sodeloval pri reševanju.

FOTO in VIDEO: Slovenski zdravnik eden redkih v Evropi, ki lahko zdravi na globini 1000 metrov

17. 06. 2014 10.07

Reševanje težko poškodovanega nemškega jamarja se nadaljuje. Zahtevno reševanje gre po načrtih, na pomoč pa je jamarju priskočil slovenski internist Rok Stopar, ki je eden redkih zdravnikov, ki je sposoben nuditi zdravniško pomoč na takšni globini. Jamar Merela pa pojasnjuje, da je jama zelo zahtevna.