makroekonomske

EU Ukrajini izplačala nov večmilijardni sveženj pomoči

01. 04. 2025 21.07

Evropska komisija je Ukrajini v okviru rednih izplačil namenila 3,5 milijarde evrov pomoči, večino v obliki posojil z nizkimi obrestmi. Ta pomoč je po besedah ukrajinskega premierja Denisa Šmihala ključna za ohranitev makroekonomske stabilnosti v času vojne.

Zaradi ZDA strah pred odpuščanji tudi pri nas

30. 03. 2025 14.39

Gospodarstveniki vsako jutro s strahom odprejo novice: s kakšnim ukrepom bo tokrat nastopil nepredvidljiv in na trenutke izrazito maščevalen vodja največje svetovne ekonomije. Slovenska industrija še vedno upa, da na koncu ne bo hujšega, da gre za pogajalske taktike, a podjetja se že pripravljajo tudi na pretrese, ki bi v skrajnem primeru lahko vodili v odpuščanja tudi pri nas.

Bodo ZDA prevzele in vodile elektrarne v Ukrajini? 'Bila bi najboljša zaščita'

20. 03. 2025 09.10

Predsednika ZDA in Ukrajine Donald Trump in Volodimir Zelenski sta se v sredo v okviru pogovorov o končanju vojne na ukrajinskih tleh dotaknila tudi možnosti ameriškega upravljanja ukrajinskih elektrarn. Kot je zatrdil Zelenski, je bilo sicer govora zgolj o eni, jedrski elektrarni Zaporožje, ki je trenutno pod ruskim nadzorom.

Umar: Gospodarska rast Slovenije bo nižja od napovedane

27. 02. 2025 12.40

Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je znižal napoved gospodarske rasti Slovenije. V pomladanski napovedi predvideva 2,1-odstotno rast bruto domačega proizvoda, potem ko je jeseni napovedoval 2,4-odstotno rast. V 2026 napoveduje 2,4-odstotno gospodarsko rast. Povprečna letna inflacija naj bi letos znašala 2,3 odstotka.

Slovenija v letu 2024 zabeležila 1,6-odstotno rast BDP

14. 02. 2025 12.16

Slovenija je lani po prvi oceni Statističnega urada RS zabeležila 1,6-odstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP). K rasti je pozitivno prispevala končna potrošnja tako gospodinjstev kot tudi države, slednja se je okrepila za 8,5 odstotka. Negativno pa sta na gospodarsko rast vplivala zmanjšanje bruto investicij in menjava s tujino.

Bidnova zapuščina v senci

19. 01. 2025 16.56

Bela hiša je v iztekajočih se dneh mandata odhajajočega ameriškega predsednika Joeja Bidna izdala obsežen seznam vseh dosežkov njegove vlade. A ti bodo vsaj še nekaj časa ostali v veliki senci poraza njegove podpredsednice in demokratske kandidatke Kamale Harris na volitvah, ki je omogočil vrnitev Donalda Trumpa na oblast. Ta bo sedaj štiri leta intenzivno odpravljal Bidnovo dediščino.

Finančni komentar: Investicijsko-delniški oskarji 2024

03. 12. 2024 06.30

Ljubljanska borza je podelila nagrade najboljšim delniškim družbam v različnih kategorijah. Delnico leta prve kotacije je prejela Nova Ljubljanska banka. Delnico leta standardne kotacije je prejela družba Salus. Nagrado za najboljše odnose z vlagatelji je prejela Krka.

Kako bodo Trumpove odločitve vplivale na naše denarnice?

26. 11. 2024 20.00

Stara celina je na pragu recesije, kaže indeks nabavnih menedžerjev, vrednost evra pa je v primerjavi z dolarjem zdrsnila najnižje v zadnjih dveh letih. Čez lužo v ZDA pa medtem beležijo spodbudne makroekonomske rezultate. Kaj Trumpove nadaljnje napovedi pomenijo za Evropo in kaj bodo občutile naše denarnice?

V nedrju doline še vedno leži neverjetnih 330 milijonov ton premoga

21. 10. 2024 08.20

"Mi živimo s tem, nam premog ne smrdi. Vsaka roža ima svoj vonj in tudi premog ima svojega, nas ne moti, mi smo v Šaleški dolini tega vajeni," oči zasijejo velenjski podžupanji Darinki Mravljak. Vonj, ob katerem si mimovozeči vozniki in prišleki z drugih koncev Slovenije zatiskajo nosove, je tam postal del lokalnega okolja. Ogromni črni kupi ob cesti med Velenjem in Šoštanjem pa bodo (kmalu) postali preteklost. Slovo od njih bo za tamkajšnje prebivalce precej bolj boleče, kot si predstavljajo drugod. Strokovnjaki pa nizajo opozorila, da zapiranje velenjskega premogovnika in šoštanjske termoelektrarne ni le lokalna težava, ampak vseslovenski problem.

Bodo položnice za električno energijo poletele v nebo?

23. 09. 2024 19.46

Konec regulacije cen električne energije, vrnitev prispevka za obnovljive vire in nov obračun omrežnine. Z novim letom lahko pričakujemo od 10- do 15-odstotno podražitev, ocenjujejo strokovnjaki. Dražjo energijo je ob tem kot enega glavnih inflacijskih tveganj za prihodnje leto izpostavil tudi urad za makroekonomske analize. 36 evrov višjo položnico si medtem oktobra lahko obetajo lastniki sončnih elektrarn, ki sodelujejo z dobaviteljem SunContract. V družbi medtem za podražitev krivijo vlado.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh

20. 09. 2024 05.36

Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

Umar napoved letošnje gospodarske rasti znižal na 1,5 odstotka

12. 09. 2024 16.26

Urad RS za makroekonomske analize in razvoj je napoved gospodarske rasti za letos znižal z 2,4 odstotka na 1,5 odstotka, napoved za prihodnje leto pa z 2,5 odstotka na 2,4 odstotka. Leta 2026 naj bi rast dosegla 2,6 odstotka, v jesenski napovedi ocenjuje urad. Premier Robert Golob je ob tem poudaril, da gospodarska rast tudi po zadnjih popravkih ostaja dvakrat višja od everskega povprečja.

ECB naj bi v septembru znižala obrestne mere, sledi še znižanje decembra?

11. 09. 2024 15.27

Evropska centralna banka naj bi 12. septembra zaradi padajoče inflacije in počasne rasti znižala obrestne mere. Analitiki napovedujejo, da se bo depozitna obrestna mera znižala za 25 bazičnih točk. Do dodatnih nižanj bi lahko prišlo še decembra, nato pa še v letu 2025, ko bodo ponovno ocenili tudi gospodarske napovedi in inflacijo.

V drugem četrtletju občutna umiritev gospodarske rasti

14. 08. 2024 11.33

Gospodarska rast se je v drugem letošnjem četrtletju občutno umirila. Po 2,1-odstotni rasti v prvem trimesečju se je bruto domači proizvod med aprilom in junijem medletno realno okrepil za 0,7 odstotka. Rast je znižal negativni zunanjetrgovinski saldo. V prvem polletju skupaj je bila gospodarska rast 1,4-odstotna.

Umar: Inflacijo še naprej najbolj poganjajo cene storitev

21. 05. 2024 11.30

V Sloveniji sta se v začetku letošnjega leta drugo četrtletje zapored krepila izvoz blaga in dodana vrednost v predelovalnih dejavnostih. Aprila se je medletna inflacija znižala na tri odstotke, kar je najmanj od oktobra 2021. K njej so še vedno največ prispevale cene storitev, ugotavlja Umar.

Finančni komentar: Matematični genij, ki je premagal Wall Street

14. 05. 2024 07.00

Matematik Jim Simons je leta 1982 ustanovil finančno družbo Renaissance Technologies in leta 1988 kvantitativni sklad Medallion, ki je v zgodovini delniških trgov dosegal najvišje donose. Kmalu so v medijih pisali, da je človek, ki je premagal Wall Street.

Bančni sistem ostaja stabilen, kibernetsko tveganje zvišano

06. 05. 2024 13.58

Bančni in celoten finančni sistem v Sloveniji ostajata stabilna, splošna raven sistemskih tveganj se še naprej znižuje in je na nizki do zmerni ravni. Tako ugotavlja Banka Slovenije v najnovejšem poročilu o finančni stabilnosti, v katerem pa zaradi okrepljenih geopolitičnih trenj in nedavnih dogodkov opozarja na povečano kibernetsko tveganje.

Objavljen razpis za direktorja Umarja

29. 03. 2024 12.24

Urad predsednika vlade je objavil natečaj za direktorja Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar), samostojne vladne službe, ki med drugim pripravlja makroekonomske napovedi. Trenutno urad vodi Maja Bednaš, ki se ji junija izteče petletni mandat. Rok za prijavo je 12. april.

Pogajanja med vlado in javnim sektorjem se nadaljujejo v torek

15. 03. 2024 15.02

Vlada in sindikati javnega sektorja tudi po petkovih krovnih pogajanjih ostajajo neusklajeni o nekaterih ključnih elementih načrtovane prenove plačnega sistema in odprave plačnih nesorazmerij. Odprta še naprej ostajajo vprašanja obdobja uveljavitve dogovora ter usklajevanja plač z inflacijo v vmesnem obdobju. Znova se sestanejo v torek.

Umar nekoliko poslabšal letošnjo napoved rasti BDP

29. 02. 2024 12.33

Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) za letos napoveduje 2,4-odstotno rast slovenskega BDP. To je 0,4 odstotne točke manj od pričakovanj septembra lani. Napoved gospodarske rasti za leto 2025 je ohranil pri 2,5 odstotka, v letu 2026 pa pričakuje 2,6-odstotno rast. Inflacija se bo večino leta umirjala, a nato spet nekoliko zvišala.

Slovenija lani dosegla 1,6-odstotno gospodarsko rast

14. 02. 2024 10.53

Slovenija je lani po prvi oceni statistikov dosegla 1,6-odstotno rast BDP. K rasti so pozitivno prispevale bruto investicije v osnovna sredstva in končna potrošnja gospodinjstev, negativno pa zmanjšanje zalog. Izvoz se je zmanjšal za 2,0 odstotka, uvoz pa za 5,1 odstotka. Zunanjetrgovinski presežek je k rasti BDP prispeval 2,8 odstotne točke.

Umar: Konec leta 2023 izboljšanje gospodarskih kazalnikov

17. 01. 2024 13.33

Večina razpoložljivih kratkoročnih gospodarskih kazalnikov za Slovenijo se je ob koncu leta 2023 izboljšala, v najnovejši publikaciji Ekonomsko ogledalo ugotavlja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Še vedno sicer ostajajo pod ravnjo izpred enega leta, izjema so gradbeništvo in nekatera področja potrošnje.

Gospodarstvo si želi pravično obdavčitev, usmerjeno v razvoj

10. 01. 2024 13.11

Gospodarstvo se ne želi izogniti plačevanju davkov, vendar pa želi pravičen in sorazmeren davčni sistem, ki bo podjetja ohranil konkurenčna, davčne prilive pa prednostno vlagal v razvoj, so se strinjali na današnjem posvetu Gospodarskega kroga v Ljubljani. Davčna reforma mora biti zato po njihovem mnenju premišljena in zagotoviti stabilnost.

Golob o evidentiranju in pokojninski noveli: 'Na upokojence nismo pozabili'

18. 12. 2023 06.20

Vlada bo po koncu nadzora izvajanja novele zakona o evidentiranju delovnega časa v praksi šla v izboljšave v tistih delih, kjer se bodo pokazale kot potrebne, je v odgovorih na poslanska vprašanja dejal predsednik vlade Robert Golob. Rešitve za ugotovljene težave bodo po besedah premierja iskali v okviru Ekonomsko-socialnega sveta. Ob tem pa zatrjuje, da tudi na upokojence nikakor niso pozabili. Kot dokaz je omenil nedavno sprejeto pokojninsko novelo, ki izboljšuje položaj najbolj šibkih skupin upokojencev, ki so delovni invalidi in vdove oz. vdovci.

Proračuna sprejeta, januarja 8,2-odstotna uskladitev pokojnin

24. 11. 2023 16.47

Državni zbor je potrdil državna proračuna za prihodnji dve leti, ki za sanacijo po avgustovski ujmi določata skupaj 1,6 milijarde evrov sredstev. Celotni odhodki se bodo prihodnje leto povzpeli na 16,2 milijarde evrov in se nato leta 2025 nekoliko znižali. Primanjkljaj bo leta 2024 presegel tri odstotke BDP, socialni transferji se bodo uskladili v celoti.

Spremembe proračuna: v ospredju ukrepi za pomoč po poplavah

18. 11. 2023 16.21

Odbor DZ za finance je končal obravnavo predloga sprememb proračuna za leto 2024, s katerim se odhodki zaradi avgustovskih poplav zvišujejo za 720 milijonov evrov na 16,2 milijarde evrov. Poslanske skupine so predlagale več prerazporeditev sredstev na programe, ki so po njihovem mnenju zapostavljeni, od katerih je odbor podprl eno. Opozicija je imela na predlog vrsto pripomb, finančni minister pa je pojasnil, da so v ospredju ukrepi za obnovo in pomoč po poplavah.

Socialni transferji in pokojnine se bodo vendarle usklajevali z inflacijo

16. 11. 2023 15.21

Vlada je sprejela dopolnila k predlogu zakona o izvrševanju državnega proračuna. Predlaga črtanje določbe, po kateri se osnovne plače v javnem sektorju v letu 2024 ne bi uskladile. Socialni transferji bi se v letu 2024 uskladili v višini 70 odstotkov rasti cen življenjskih potrebščin, pokojnine pa že januarja v višini 8,2 odstotka. Inštitut 8. marec je ob tem izrazil zadovoljstvo, da je minister za finance napovedal sprejem amandmaja, ki bo predčasno uskladil pokojnine.

Gospodarska rast se umirja, a je vseeno nad pričakovanji

14. 11. 2023 11.18

Slovenski BDP se je v tretjem četrtletju v primerjavi z enakim obdobjem lani realno okrepil za 1,1 odstotka. V devetih mesecih skupaj je bila medletna rast 1,3-odstotna. Po desezoniranih podatkih se je gospodarska dejavnost medletno okrepila za 1,6 odstotka, v četrtletni primerjavi pa nazadovala za 0,2 odstotka. V odzivu so pri Umarju zapisali, da je letošnja rast nad pričakovanji.

Gospodarski kazalniki so se poleti poslabšali

13. 10. 2023 11.57

Večina gospodarskih kazalnikov v Sloveniji se je poleti poslabšala. Medletni padec aktivnosti v izvozno usmerjenih dejavnostih se je še poglobil, najbolj v energetsko-intenzivnih panogah, zelo nizka ostajajo pričakovanja predelovalnih dejavnosti glede izvoza, ugotavlja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar).

Golob: Vse bistvene investicije v proračunu ostajajo

09. 10. 2023 14.46

Predlog spremembe državnega proračuna za leto 2024 in predlog proračuna za leto 2025 zaznamuje avgustovska ujma. V teh dveh letih je predvideno financiranje ukrepov za prebivalstvo, gospodarstvo in infrastrukturo, kljub temu pa vse bistvene investicije ostajajo v teku, je v predstavitvi v DZ dejal premier Robert Golob. Finančni minister Boštjančič pa je poslance pozval k podpori dokumentoma.