makroekonomska vprašanja

Meja za starostno upokojevanje bi se pomaknila na 67 let
01. 04. 2024 19.30Bomo po propadli zdravstveni in spodleteli davčni reformi dobili vsaj pokojninsko? Prenovljen pokojninski sistem kot glavni pogoj za upokojitev ohranja 40 let dela, premika pa mejo za starostno upokojevanje na 67 let, torej za tiste, ki bodo delali manj kot 40 let, napovedujejo avtorji reforme z ministrstva za delo. Vlada, ki bi sicer o izhodiščih morala odločati že v začetku leta, pa zaradi popravkov finančnega ministrstva še ni, se bo s predlogom predvidoma seznanila čez nekaj tednov. In če so premierjevi izbranci za področje ekonomije denimo pozdravili, da se pri izračunu pokojnine upošteva 40 let in ne več 24, so glede finančne vzdržnosti doslej znanega zadržani.

Objavljen razpis za direktorja Umarja
29. 03. 2024 12.24Urad predsednika vlade je objavil natečaj za direktorja Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar), samostojne vladne službe, ki med drugim pripravlja makroekonomske napovedi. Trenutno urad vodi Maja Bednaš, ki se ji junija izteče petletni mandat. Rok za prijavo je 12. april.

Golobovo ožjo ekipo sodelavcev zapušča še en obraz
19. 03. 2024 19.49Še en v vrsti umikov iz ožjega kroga sodelavcev premierja Roberta Goloba. Šefinja državnega Umarja Maja Bednaš ni več predsednica strateškega sveta za makroekonomska vprašanja pri predsedniku vlade. Morebitna nesoglasja s premierjem Golobom zanika, je pa njena odločitev presenetila nekatere kolege ekonomiste. Eden glasnejših in do vladnih odločitev bolj kritičnih članov premierjevega sveta Matej Lahovnik pa dodaja, da ga še bolj preseneča, kako pogosto se Golob in finančni minister z njihovimi predlogi strinjata, nato pa vlada ubere povsem drugačno pot ali pa se nad parlamentom vlije kozmični dež.

Si vlada lahko privošči 1,3 milijarde evrov za plačno reformo?
28. 02. 2024 06.09Medtem ko javni sektor vre, stavke se vrstijo, zdravniki bodo v petek umaknili soglasja za nadurno delo, kar lahko vodi v razpad sistema, se zdi, da vladi drugega kot plačna reforma ne preostane. Pa vendar – se je vlada pri kalkulacijah, koliko državna blagajna premore, uštela in bo morala pri željah sindikatov stopiti na zavoro? In na kaj lahko ob vseh teh vrtoglavih številkah računajo tisti davkoplačevalci, ki niso zaposleni v javnem sektorju? Boljše in hitrejše storitve?

'Z obveznicami želi država spodbuditi manjše in previdnejše vlagatelje'
12. 01. 2024 06.00Bodo tudi pri nas obveznice za državljane, ki jih boste lahko kupovali v februarju, zgodba o uspehu, tako kot v tujini? Sosedje Hrvati so jih pokupili za več kot milijardo evrov, pri nas pa želi država na tak način od ljudi zbrati 250 milijonov evrov. Vsak bo lahko vpisal najmanj 1000 evrov in največ 100.000 evrov. Ekonomist in član vladnega strateškega sveta za makroekonomska vprašanja Matej Lahovnik meni, da bodo obresti okoli treh odstotkov.

'Ljudje se morajo štempljati, predsednica pa zahteva dodatke'
14. 12. 2023 19.36Kritike na zahtevek predsedničinega urada o ureditvi dodatkov za izvoljene funkcionarje ne pojenjajo. Predsednik društva pisateljev napoveduje bojkot vseh sprejemov, ki jih ob koncu leta prireja predsednica. Želja predsednice po dodatnem zaslužku je poenotila celo poslance Gibanja Svoboda in stranke SDS. Z večjim razumevanjem kot javnost pa predsedničin dopis sprejema finančni minister, ki se strinja, da je dodatke funkcionarjev treba urediti. Medtem pa v predsedničinem uradu vztrajajo, da za predlogom, ki so ga poslali na ministrstvo za javno upravo, vsebinsko stojijo.

Golob naj bi od bank pričakoval vsaj pol milijarde evrov
23. 08. 2023 21.42Kakšne predloge bodo bankirji prinesli na sestanek z vladajočimi? Po zadnjem burnem srečanju z Robertom Golobom pred kamere sicer ne želijo, med rešitvami pa naj bi poleg moratorija ponudile denimo tudi predčasno koriščenje depozitov ali pa nižje obrestne mere. Kot poudarjajo, oškodovane komitente že obravnavajo posamično. Premier, ki je bankam dal 48 ur časa, pričakuje še bolj konkretne rešitve in – kot smo neuradno izvedeli – vsaj polmilijardno finančno injekcijo. Ekonomist Matej Lahovnik pa opozarja, da so pričakovanja vlade v tem delu pretirana, in ocenjuje, da bi zadostoval že bistveno manjši prispevek.

Bi lahko država za obnovo po poplavah ustanovila novo državno podjetje?
17. 08. 2023 19.55V Novi Sloveniji vlado pozivajo, naj razmisli o ustanovitvi družbe po vzoru 2TDK. Ta je zadolžen za izgradnjo tira v vrednosti milijarde evrov, tu pa bo v infrastrukturo vloženih več milijard, idejo pojasnjujejo krščanski demokrati. Prvi odzivi ekonomistov so skeptični. Za vsak državni projekt ne potrebujemo svojega podjetja, pravijo, v strateškem svetu za makroekonomska vprašanja pa premierju svetujejo, naj z denarjem za obnovo upravlja SID banka.

Golob: Davčna reforma brez obdavčitve regresa, potnih stroškov in nepremičnin
17. 04. 2023 13.37Vlada bo predlog davčne reforme po besedah premierja Roberta Goloba predstavila v kratkem. "Ta zagotovo ne bo takšen, kot so ga predstavili nekateri politični funkcionarji in zagotovo ne z obdavčitvijo regresa, potnih stroškov ali uvajanjem novih nepremičninskih davkov," je danes v DZ zagotovil Golob.

Po zapletih: 'Komuniciranje o podrobnostih reform naj se umiri'
06. 04. 2023 19.25Brez davčne reforme ne bo denarja za druge. Da se je vlada reforme davkov lotila neprimerno, neprofesionalno in amatersko, so prepričani v Novi Sloveniji. In kaj se bo po vseh zapletih v minulih dneh in tednih zgodilo s slovensko davčno zakonodajo? Široka javna razprava, potem šele rešitve, manjše ali večje, pravijo v koaliciji. Po napovedi leta reform tudi Svet za makroekonomska vprašanja vladi svetuje: "Javna komunikacija o podrobnostih načrtovanih reform naj se umiri."

Gospodarstveniki o Golobu in reformah: Bolje korak nazaj kot škoda
29. 03. 2023 19.54"Tresla se je gora, rodila se je miš. Bolje je, da je premier naredil korak nazaj, kot da bi z reformami delali škodo," ocenjujejo gospodarstveniki. Ekonomist Matej Lahovnik pa opozarja, da smo doslej slišali le konfuzne in protislovne napovedi.

Golob je ustanovil že štiri strateške svete – zakaj?
18. 03. 2023 18.48Ta teden sta zaživela še dva strateška sveta: za makroekonomska vprašanja in za preprečevanje sovražnega govora. Predsednik vlade ima tako že štiri strokovna svetovalna telesa. "Vlade se menjajo, država pa je ena sama in dolžnost stroke je, da državi posodi svoje možgane in oblikuje priporočila," pravi ekonomist Matej Lahovnik, član novega sveta za makroekonomska vprašanja, ki pa se je plačilu za sodelovanje odpovedal.

Nov strateški svet bo vladi pomagal pri makroekonomskih vprašanjih
15. 03. 2023 14.06Na ustanovni seji se je sestal strateški svet za makroekonomska vprašanja pri predsedniku vlade. Zaenkrat so le dorekli teme, ki jih bodo obravnavali, med prvimi bodo programski dokumenti za evropski semester, preden jih bo Slovenija poslala v Bruselj.

Dražje mleko in meso
01. 10. 2007 15.51V prihodnjih dneh lahko pričakujemo nove podražitve. Mleko naj bi se podražilo do 15 odstotkov.

'Evro prinaša stabilno okolje'
17. 03. 2006 11.16Če bi Evropska komisija Slovenijo ocenjevala danes, bi bila ocena pozitivna, je dejal Almunia.