majak

Jedrska nesreča, ki so jo zamolčale Sovjetska zveza in ZDA

29. 09. 2020 20.23

29. september 1957. Lokacija: Čeljabinska oblast, zaprto mesto Ozjorsk, zgrajeno v okolici vojaškega jedrskega objekta za proizvodnjo plutonija Majak. Dogodek: tretja največja jedrska nesreča v zgodovini. Vzrok: odpoved hladilnega sistema v enem od rezervoarjev tekočih radioaktivnih odpadkov. Posledice: 66 primerov sindroma kroničnega sevanja ter dodatnih 200 primerov rakavih obolenj. Osnovni podatki jedrske katastrofe, ki je zaradi molčanja Sovjetske zveze in tudi Zahoda desetletja ostala prikrita.

Strokovnjaki potrdili: radioaktivno onesnaženje iz leta 2017 zaradi nesreče v nuklearki Majak

29. 07. 2019 12.19

Neodvisni strokovnjaki so potrdili, da je do radioaktivnega onesnaženja na jugu Urala septembra 2017 najverjetneje prišlo zaradi nesreče v tamkajšnji jedrski elektrarni Majak. Rusija je tedaj zanikala, da bi bile lahko za oblak radioaktivnega rutenija-106 odgovorne ruske jedrske elektrarne. Med možnostmi za onesnaženje je navedla celo padec satelita.

'Za onesnaženje z rutenijem niso krive ruske nuklearke, lahko bi bil kriv satelit'

08. 12. 2017 19.37

Ruski znanstveniki so zagotovili, da ruske nuklearke niso odgovorne za nedavno izjemno visoko radioaktivno onesnaženje ozračja z rutenijem. Vzroka sicer še niso odkrili, namigujejo pa, da bi lahko bil zanj odgovoren satelit. Radioaktivni oblak se je 9. novembra razširil nad vso Evropo, tudi nad Slovenijo.

Stritar: Izvor rutenija še vedno ni znan

21. 11. 2017 10.14

Potem ko je ruska meteorološka agencija potrdila, da je bila v delih Rusije konec septembra "izredno visoka" koncentracija radioaktivnega rutenija-106, je direktor Uprave za jedrsko varnost Andrej Stritar dejal, da tudi podatki iz Rusije ne govorijo o zelo velikih koncentracijah, ki bi kazale na to, da je bila tam nesreča.

Kljub dežju požari še naprej gorijo

11. 08. 2010 09.08

Moskvo je ponoči presenetilo deževje, ki je z ulic očistilo večino dima. Čeprav so ljudje lažje zadihali, pa vročinski val ne pojenja in tudi ognjeni plameni še niso pogašeni.

Rusi pripravljajo protiraketni sistem

06. 06. 2001 00.00

Rusija pripravlja sistem protiraketne obrambe posebej z Indijo, je po današnjih pogovorih z indijskim obrambnim ministrom Jaswantom Singhom, pristojnim tudi za zunanje zadeve, ki se mudi na obisku v Moskvi, dejal podpredsednik ruske vlade Ilija Klebanov. "Gre za pomemben in zapleten sistem," je po prvem srečanju rusko-indijske medvladne komisije za vojaško-tehnično sodelovanje dejal Klebanov. Kot je še dodal, naj bi sistem, ki bo pokrival celotno indijsko ozemlje, kmalu predstavili tudi vladi v New Delhiju. Sicer sta državi na omenjenem zasedanju tudi podpisali sporazum o dvostranskem vojaškem sodelovanju do leta 2010. Poleg Kitajske je Indija največji kupec ruskega orožja. Rusija se med največjimi izvoznicami orožja na svetu uvršča na četrto mesto za ZDA, Veliko Britanijo in Francijo.

Na območju Urala v Rusiji tri okvare na jedrskih reaktorjih

12. 09. 2000 00.00

Na območju Urala v Rusiji je po okvari električnega omrežja prišlo do izklopa treh jedrskih reaktorjev. Do izklopa iz omrežja je prišlo domnevno zaradi kratkega stika, je danes poročala ruska tiskovna agencija Itar?Tass. V okolici jedrskih reaktorjev niso izmerili visokega radioaktivnega sevanja, so sporočile pristojne ruske oblasti.

Putin noče brezplačnih oglasov

03. 03. 2000 20.13

V Rusiji so začeli predvajati televizijske in radijske oglase predsedniških kandidatov, ki se bodo pomerili na volitvah 26. marca. Po zakonu o volitvah vsakemu od enajstih kandidatov pripade 80 minut brezplačnih oglasov na televizijah ORT, RTR in TVT ter na radijskih postajah Radio Russia, Majak, Voice of Russia in Junost-Molodjožni Kanal.

MI-6 načrtovala atentat na Miloševića

21. 05. 1999 17.58

Britanska obveščevalna služba MI-6 je načrtovala atentat na jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića in obstajali so trije scenariji uboja, je v pogovoru za BBC povedal bivši obveščevalec britanske obveščevalne službe v Rusiji in na Bližnjem vzhodu Richard Tominson.

S podmornice v vesolje: balistična raketa utirila satelit Tubsat-N

08. 07. 1998 14.35

Ruska jedrska podmornica Novomoskovsk je včeraj ob 5.15 po srednjeevropskem času v Barentsovem morju, ki je del Severnega Ledenega morja, uspešno izstrelila nemški komunikacijski in znanstveni satelit Tubsat-N, ki je dosegel načrtovano orbito, je včeraj poročala ruska radijska postaja Majak (Svetilnik).

Rusija ni pripravljena na pogovore o Kurilskih otokih

07. 05. 1998 15.54

Rusija ni pripravljena na pogovore o Kurilskih otokih z Japonsko, ker bi morali potekati s "položaja moči", je danes sporočil tiskovni predstavnik Kremlja Sergej Jastržembski. V izjavi za radio Majak je Jastržembski pojasnil, da Rusija trenutno ni v svoji najboljši formi in da bi lahko le močna država rešila ozemeljska nasprotja. Jastržembski je nedavno obiskal Kurilske otoke po aprilskem srečanju ruskega predsednika Borisa Jelcin in japonskega premiera Rjutara Hašimota, ki sta pozvala k rešitvi tega vprašanja.