magnetni

Italijanski prvoligaš slepim navijačem približal dogajanje na igrišču

05. 12. 2024 17.31

Cagliari v Italijo prinaša revolucionarno napravo, ki se imenuje Touch2See in slepim omogoča doživetje nogometne tekme. Naprava, ki je bila že preizkušena v Franciji v nogometu, košarki in ragbiju ter je že uradni partner olimpijskih in paraolimpijskih iger v Parizu, je po zaslugi kluba iz Sardinije prispela v Italijo.

Zdravniki svarijo pred posledicami novele: specialisti bodo zapuščali klinike

24. 09. 2024 19.32

Če bo novela zakona o zdravstveni dejavnosti sprejeta, lahko pričakujemo množične odhode zdravnikov, ki bodo prisiljeni izbrati med javnim in zasebnim, napoveduje del zdravnikov, zaposlenih v javnem zdravstvenem sistemu. Kot opozarjajo, so na udaru predvsem dejavnosti, ki so z zasebnim zdravstvom tesno prepletene že zdaj. Po besedah predstojnice Dermatovenerološke klinike bi od tam lahko odšla celo tretjina vseh zdravnikov. Kaj bo z obravnavo bolnikov, če bodo odšli posamezni strokovnjaki, skrbi tudi urgentne zdravnike in specialiste intenzivne medicine, ki sicer v zasebnem zdravstvu ne delajo.

'Bermudski trikotnik Jadrana', kjer je izginilo več ladij pa tudi letalo

14. 09. 2024 20.42

Med otokoma Jabuka in Brusnik ter delom Komiškega zaliva v akvatoriju Visa se dogajajo nenavadne stvari. Te tri lokacije ustvarjajo "hrvaški bermudski trikotnik", kjer po poročanju hrvaških medijev kompas preneha delovati, neuporabni pa postanejo tudi ostali instrumenti, zaradi česar plovila ostanejo brez orientacije.

Pripravite se na poletje s temi izdelki!

29. 06. 2024 00.15

Naša ekipa je pregledala najbolj prodajane izdelke tega tedna in si za bralce izborila eksluzivni popust.

Oslabljene, a nič manj motivirane: Na Norveškem z visokimi cilji

29. 11. 2023 10.56

Slovenska ženska članska reprezentanca je zaključila priprave pred letošnjim svetovnim prvenstvom, ki ga bodo od četrtka dalje gostile Danska, Švedska in Norveška. Slovenke so že na severu Evrope, točneje v norveškem Stavangerju, kjer bodo opravile z uvodnimi tremi nastopi.

Delec ultra visoke energije, ki je prišel 'iz nič', znanstvenikom kravžlja možgane

24. 11. 2023 13.06

Astronomi so zaznali nenavaden kozmični žarek, ki je padel na površje Zemlje. Ker gre za delec izjemno visoke energije, ki je prišel iz Lokalne praznine, je njegov izvor velika uganka za znanstvenike. Ti se zdaj sprašujejo, kakšen kozmični dogodek bi ga lahko povzročil.

Bomo danes znova lahko videli spektakularen severni sij?

11. 11. 2023 10.49

Če prejšnje dni niste uspeli videti veličastnega severnega sija oziroma Aurore borealis, imate danes znova možnost. Nov izbruh na Soncu naj bi bil viden okoli 19. ure. Sicer severni sij ne bo tako spektakularen, kot je bil prejšnji vikend.

Vidovšek izgubljen za jesenski del sezone?

13. 10. 2023 15.25

Vratar Olimpije Matevž Vidovšek bo dlje časa odsoten z igrišč. Kot so sporočili iz ljubljanskega kolektiva, bo Vidovšek po poškodbi rame, ki jo je staknil na prvenstveni tekmi z Radomljami, odsoten dlje časa.

Brian Austin Green zaradi prehrane več let okreval po simptomih kapi

05. 10. 2023 11.47

Igralec Brian Austin Green je nedavno spregovoril o zdravstvenih zapletih, s katerimi se je moral soočiti. 50-letnik je v podkast oddaji Cheryl Burke razkril, da so bile zdravstvene težave posledica zamenjave prehranjevalnih navad, ob tem pa razkril, da sta se z zaročenko Sharno Burgess spoznala v času, ko sta se oba trudila postati boljši osebi.

Redek pogled iz vesolja: severni sij ujela tudi vesoljska postaja

27. 04. 2023 17.51

Zaradi povečane dejavnosti Sonca smo bili Zemljani v tem tednu večkrat priča čudovitim severnim sijem. Viden je bil tudi v Sloveniji, kar je prava redkost. Posebej redek pa je tudi pogled na severni sij iz vesolja.

MIG MAG varilni aparat je zmogljiv in omogoča hitro varjenje

28. 03. 2023 10.10

MIG MAG varilni aparat je zelo priljubljen, saj lahko z njim varimo raznovrstne kovine.

'Kot starš se ne moreš sprijazniti, da bo tvoj otrok dočakal manj let kot ti'

24. 02. 2023 19.39

Medtem ko bodo njeni vrstniki rasli, se podili po igrišču in uživali otroštvo, se bo štiriletna Karolina začela pospešeno starati. Lahko bo pristala na vozičku, oslepela, oglušela in na koncu mnogo prezgodaj umrla. Karolina je namreč edini otrok v Sloveniji, ki ima Cockaynov sindrom tipa B, za katerega ni zdravila. Edino upanje, da se ta črni scenarij ne uresniči, je razvoj genske terapije. Prvi koraki so narejeni, a pot je še zelo dolga in draga.

Robot, ki lahko s pomočjo magnetnih polj pobegne iz zapora

18. 02. 2023 12.58

Skupina ameriških in kitajskih znanstvenikov je ustvarila robota, ki lahko spreminja agregatno stanje iz trdnega, v tekoče in spet v trdno in na ta način celo pobegne iz zapora. Gre za inovacijo, ki bi lahko, po mnenju znanstvenikov, znatno pripomogla tudi k sodobni medicini.

Ogromna Sončeva pega vidna tudi brez teleskopa

19. 01. 2023 20.46

V zadnjih dneh je nam najbližja zvezda Sonce zelo aktivna, saj so astronomi našteli izjemno veliko število Sončevih peg. Ena od peg pa še posebej izstopa, saj je tako velika, da je vidna tudi brez teleskopov. A pozor: Sonce opazujte le s pomočjo posebnih filtrov.

Gloria Kotnik bo izpustila vse tekme do svetovnega prvenstva

17. 01. 2023 13.51

Slovenska deskarka Gloria Kotnik bo zaradi poškodbe hrustanca v levem kolenu morala počivati na prihajajočih tekmah svetovnega pokala v bolgarskem Banskem in kanadskem Blue Mountainu, je v izjavi za javnost sporočila Smučarska zveza Slovenije (SZS). Kotnikova je padla na zadnji postaji svetovnega pokala v švicarskem Scuolu.

35 let metala zasedbe Sarcasm

08. 12. 2022 20.28

Škofjeloška metal zasedba Sarcasm ob 35-letnici pripravlja poseben koncert, ki bo v lokalnem klubu Pri rdeči ostrigi, mi pa so se ob tej priložnosti zazrli v njihovo zgodovino, ter za nekaj komentarjev povprašali člana izvirne zasedbe, kitarista Aleša Blaznika.

Strokovna skupina: Matijanića bi moral zdravnik osebno pregledati

24. 08. 2022 18.12

Hrvaški minister za zdravje Vili Beroš je sklical novinarsko konferenco, na kateri so predstavili končne ugotovitve zdravstvene inšpekcije in sklep strokovne komisije o vzroku smrti hrvaškega novinarja Vladimirja Matijanića. Strokovna skupina je potrdila izsledke iz obdukcije, ki je pokazala, da je imel Matijanić covid-19 in hudo obliko pljučnice, ki je bila posledica okužbe s koronavirusom, t. i. bilateralno intersticijsko pljučnico, in zaključila, da so zdravstveni delavci v postopku ravnali pravilno. Na vprašanja o tem, ali bi Matijanić lahko okreval, če bi bil pravočasno obravnavan, so predstavniki dejali, da je težko karkoli sklepati le iz prejete dokumentacije. "Bi pa Matijanića gotovo moral osebno pregledati zdravnik in zaključkov ne delati po telefonu".

Mario: Če bom padel skupaj, naj me oživljata Ana Maria in Helena

19. 05. 2022 13.56

V nedeljo zvečer priljubljenega Maria Pešića čaka njegova najbolj zahtevna imitacija doslej, saj se bo prelevil v čisto pravo zver. Mario, ki bo imitiral naslovnega junaka iz filma Lepotica in zver, pa je med preobrazbo naletel na manjšo oviro – klavstrofobijo. Kaj točno se je dogajalo, nam je zaupal v pogovoru na eni od zadnjih vaj.

Nosečnica s hudo prizadetim plodom lahko splav opravi na Hrvaškem

11. 05. 2022 20.32

Drugostopenjska komisija v Zagrebu je odločila, da nosečnica s hudo prizadetim zarodkom, o kateri so se v zadnjih dneh obširno razpisali mediji v širši regiji, lahko opravi splav na Hrvaškem. Ponovna magnetna resonanca je pokazala nove bistveno spremenjene okoliščine, na podlagi katerih je komisija ocenila, da so izpolnjene zdravstveno pravne predpostavke za prekinitev nosečnosti, je sporočil hrvaški minister za zdravje Vili Beroš.

Hrvaški nosečnici s hudo prizadetim zarodkom v Sloveniji odobrili splav

10. 05. 2022 14.44

39-letni Mireli Čavajda, hrvaški nosečnici s hudo prizadetim zarodkom, je drugostopenjska komisija v Sloveniji odobrila splav, je sporočila njena odvetnica. Kot je povedala, se njena stranka še ni odločila, ali bo opravila splav v Sloveniji, saj še vedno čaka na odločitev komisije kliničnega centra Zagreb. Kdaj se bo ta sestala, ni jasno.

Nosečnici s hudo prizadetim zarodkom odrekajo pravico do splava

05. 05. 2022 13.57

Hrvaško pretresa primer 39-letne ženske, ki je v 24. tednu nosečnosti zaradi malignega tumorja v glavi otroka želela narediti splav. Zavrnili so jo vsi zdravniki, na katere se je obrnila, češ da je na Hrvaškem splav po 10. tednu nosečnosti protizakonit, kar ni res. Svetovali so ji, naj se odpravi v Slovenijo. Splav je na Hrvaškem vse težje dostopen.

Zgodba o neverjetni vzdržljivosti Shackletona in njegove posadke

13. 03. 2022 10.06

Po več kot sto letih je zgodba o potopljeni ladji Endurance neverjetnega britanskega raziskovalca Ernesta Shackletona dobila svoj epilog. Člani odprave Endurance22 so namreč na dnu Weddllovega morja na vzhodni strani Antarktike pred tednom dni odkrili njene razbitine, ki so izredno dobro ohranjene. A bolj kot njegova odprava na Antarktiko je odmevala zgodba o neverjetnem pogumu in vzdržljivosti raziskovalca ter njegove posadke. Namreč, prav vsi so preživeli brodolom.

'Lepega dne sem se zbudil in opazil, da na desno oko ne vidim dobro'

26. 01. 2022 15.17

Smo priča revoluciji zdravljenja z biološkimi zdravili, ki se ne odvija več samo v bolnišnicah, ampak je določenim pacientom zdravljenje s temi visoko učinkovitimi zdravili na voljo tudi doma. Za številne bolnike to pomeni veliko olajšanje, saj lahko pot v zdravstveno ustanovo pomeni velik finančni in logistični zalogaj, prav tako pa terja prilagajanje urnika – včasih celo celotne družine.

Študije, zdravila, novo upanje: s cepivom v boj proti multipli sklerozi?

22. 01. 2022 07.00

Multipla skleroza je bolezen, s katero se pri nas spopada približno 3.000 ljudi. A če je nekoč veljala za bolezen, ki bo močno otežila življenje bolnika in njegovih svojcev, danes – po letih raziskav in razvoja različnih zdravil – številni bolniki živijo kakovostno življenje. O življenju z multiplo sklerozo, (novih) možnostih zdravljenja, raziskavah na tem področju in o razmerah v slovenskem zdravstvu, ko gre za zdravljenje bolnikov z multiplo sklerozo, smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Urošem Rotom, predstojnikom kliničnega oddelka za bolezni živčevja v UKC Ljubljana.

Slovenski znanstveniki prvi potrdili 70 let staro teorijo

05. 01. 2022 14.46

"Potem ko je že leta 1950 švicarski fizik Gregory Hugh Wannier prvi napovedal stanje spinske tekočine celo pri temperaturi absolutne ničle, je želja po eksperimentalni potrditvi ostala neizpolnjena dolga desetletja." Tako so na Institutu Jožef Stefan začeli obvestilo o še enem prebojnem odkritju slovenskih znanstvenikov. Zgodba se namreč nadaljuje: po več kot 70 letih je zgoraj omenjeno teorijo potrdila skupina fizikov pod vodstvom izr. prof. dr. Andreja Zorka.

Novo biološko zdravilo za bolnike z recidivno obliko multiple skleroze

04. 01. 2022 17.58

Slovenskim bolnikom z recidivno obliko multiple skleroze je od konca minulega leta na voljo novo biološko zdravilo, ki si ga lahko enkrat na mesec s peresnikom aplicirajo sami doma. Zdravilo ofatumumab je visoko učinkovito zdravilo, za zdravljenje z njim pa je pri nas nekaj sto kandidatov.

600km/h? Najhitrejši vlak čakajo še leta testiranj

24. 07. 2021 08.38

Na Kitajskem so v teh dneh dokončali najhitrejši magnetni lebdeči vlak na svetu. Pristojni pravijo, da bo sposoben dosegati hitrost 600 kilometrov na uro, s čimer bi bil najhitrejši vlak na svetu. V nasprotju z običajnimi vlaki magnetni vlaki lebdijo nad progo, poganja pa jih močno elektromagnetno polje. Ker ni trenja, lahko dosegajo veliko višje hitrosti.

Live Aid: Dan, ko si moral biti zraven

13. 07. 2021 07.00

Tistega julijskega dne in tudi večera leta 1985 smo vedeli, pravzaprav je vedel ves svet, da se dogaja nekaj velikega. Live Aid pred 36 leti. Dan, ko je štela in živela glasba in dan, ko je glasba, najboljše, kar je lahko ponudila takratna svetovna pop-rock scena, zbrala milijone za lačne v Afriki.

Mioni in standardni model: je na obzorju nova fizika?

08. 04. 2021 16.44

"Moja prva reakcija je bila - noro!" pravi Gordan Krnjaic, teoretični fizik pri Fermilabu, o eksperimentu, v katerem so merili anomalni magnetni moment mionov - in ugotovili, da rezultatov ni možno razložiti z uporabno standardnega modela. "To je skoraj najboljši možni scenarij za raziskovalce, kot smo mi ... Morda gre celo za novo fiziko in ima posledice za prihodnje poskuse in možne povezave s temno snovjo," še pravi znanstvenik.

Slabe novice: težja poškodba Kosija po padcu v Bormiu

27. 12. 2020 19.44

Slovenski alpski smučar Klemen Kosi je na treningu smuka v Bormiu padel in utrpel hujšo poškodbo kolena, so sporočili iz slovenskega tabora.