mRNK

Pfizer in Biontech kršila patentne pravice pri razvoju cepiva proti covidu-19

05. 03. 2025 19.15

Sodišče v Düsseldorfu je presodilo, da sta ameriški farmacevtski velikan Pfizer in nemška biotehnološka družba Biontech pri razvoju cepiv proti covidu-19 kršila patentne pravice ameriške biotehnološke družbe Moderna. Pfizer in Biontech bosta morala zdaj oceniti finančne koristi od kršitve patenta ter zagotoviti ustrezno odškodnino.

Nobelova nagrada za medicino v roke ameriških znanstvenikov

07. 10. 2024 11.48

Nobelovo nagrado za medicino letos prejmeta ameriška znanstvenika Victor Ambros in Gary Ruvkun za odkritje mikro RNK, novega razreda majhnih molekul RNK, ki imajo ključno vlogo pri regulaciji genov, je sporočil švedski inštitut Karolinska v Stockholmu.

Nobelova nagrada za razvoj mRNK cepiv: 'Gre za primer koristne uporabe znanosti'

02. 10. 2023 12.04

Letošnja Nobelova nagrada za medicino gre v roke madžarski znanstvenici Katalin Kariko in ameriškemu znanstveniku Drewu Weissmanu za njun prispevek pri razvoju mRNK cepiv, je sporočil švedski inštitut Karolinska. Roman Jerala s Kemijskega inštituta nagrado razume kot spodbudo za nadaljnje raziskave na tem področju. Njuna odkritja je označil kot pomemben kamenček v mozaiku razvoja tehnologije, ki je pripomogla k boju proti pandemiji covida-19.

Testiranje cepiva za zdravljenje raka trebušne slinavke, rezultati pozitivni

17. 05. 2023 19.02

Pomemben napredek pri zdravljenju raka trebušne slinavke, nemški raziskovalci so razvili cepivo, ki je pri polovici prebolevnikov preprečilo, da bi se bolezen ponovila. To je eden najbolj agresivnih rakov z zelo majhno možnostjo preživetja, pet let po diagnozi živi le približno pet odstotkov bolnikov. V študiji, objavljeni v reviji Nature, poudarjajo, da so cepivo prilagodili vsakemu pacientu posebej, izdelava personaliziranega cepiva pa je trajala le devet tednov. Gre za velik obet tudi pri zdravljenju ostalih vrst raka.

Po dveh sezonah zatišja sta se vrnila gripa in RSV

02. 12. 2022 19.03

V Sloveniji so prve primere gripe v letošnji sezoni že potrdili, a številke še niso visoke – doslej so potrdili 40 okužb. Število okužb bo po napovedih začelo rasti prihodnji mesec, kdaj bo vrh, pa je težko napovedati, zagotovo pa ne zelo hitro, je pojasnila epidemiologinja Maja Sočan z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

NIJZ s priporočili glede dodatnih odmerkov cepiv proti covidu-19

14. 10. 2022 07.15

Pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so na spletni strani objavili posodobljena navodila in priporočila za cepljenje proti covidu-19. Slednja med drugim uvajajo možnost prejema sezonskega poživitvenega odmerka cepiva proti covidu-19, ki ga NIJZ priporoča posebej ogroženim. Navodila opredeljujejo tudi poživitvene in dodatne odmerke.

Dve leti od prve okužbe s koronavirusom v Sloveniji: večina ukrepov odpravljenih

04. 03. 2022 07.06

Pred dvema letoma so v Sloveniji potrdili prvi primer novega koronavirusa, od takrat skupno že skoraj 900.000 okužb. Skupaj s skoraj 60-odstotno precepljenostjo in manj nevarnimi novimi različicami smo v Sloveniji tako prišli do točke, ko so pristojni večino ukrepov, razen najbolj osnovnih, umaknili. Umirjajo se tudi razmere v bolnišnicah.

S ponedeljkom maske v šolah ne bodo več potrebne

03. 03. 2022 12.11

Vlada je na četrtkovi seji obravnavala predlog strokovne skupine o odpravi obveznega nošenja zaščitnih mask v šoli. Teh s ponedeljkom ne bo treba več nositi učencem, dijakom, študentom in učiteljem, razen ko bodo izvajali prakso ali vaje pri drugih izvajalcih.

V Italiji brez obveznih mask na prostem, WHO: Akutna faza pandemije bi se lahko končala že letos

11. 02. 2022 16.42

Zaradi zmanjševanja števila novih okužb so v Italiji sprostili določene ukrepe. Tako od zdaj maske na prostem niso več obvezne, še naprej pa sicer ostajajo obvezne v notranjih prostorih, na javnem prevozu, na prostem pa le v večji množici ljudi. Pri naših zahodnih sosedih se ob tem znova odpirajo diskoteke. Francija bo konec februarja medtem stopila še korak dlje – ljudem namreč ob določenih pogojih mask ne bo treba nositi niti v zaprtih prostorih. Potujočim v Veliko Britanijo, ki so polno cepljeni, pa se ni več treba testirati na novi koronavirus. Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je medtem dejal, da bi se lahko akutna faza pandemije končala že letos. Pogoj za to pa je 70-odstotna precepljenost svetovnega prebivalstva.

Stroka v Nemčiji izdala priporočilo za drugi poživitveni odmerek

03. 02. 2022 18.26

V Nemčiji je strokovna komisija za cepljenje (STIKO) sporočila, da priporoča drugi poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 za rizične skupine ljudi. Poleg tega je podprla cepljenje proti covidu-19 s cepivom proizvajalca Novavax za starejše od 18 let, ki je zasnovano na proteinih.

Koronske novosti: hitri testi za priznanje okužbe, maske v nekaterih primerih tudi zunaj

01. 02. 2022 06.46

Slovenija uvaja slovensko covidno potrdilo, po katerem bo za priznanje okužbe z novim koronavirusom dovolj pozitiven hitri antigenski test. Na brezplačno PCR-testiranje bo mogoče le še z napotilom zdravnika. Za zaščito bo treba uporabljati vsaj kirurške maske II ali IIR.

Po Pfizerju tudi Moderna začela testiranje omikronu prilagojenega cepiva

27. 01. 2022 12.00

Ameriško podjetja Moderna je začelo klinično testiranje poživitvenega odmerka cepiva proti covidu-19, posebej prilagojenega koronavirusni različici omikron. Da začenjata testiranje omikronu prilagojenega cepiva, sta dan prej sporočili tudi podjetji Pfizer in BioNTech.

Cepljenje z mRNK-cepivi ne predstavlja tveganja za nosečnice

18. 01. 2022 19.31

Cepiva proti covidu-19, izdelana na podlagi tehnologije mRNK, med nosečnostjo ne predstavljajo tveganja za bodoče matere in nerojene otroke, je sporočila Evropska agencija za zdravila (EMA). V Evropski uniji sta trenutno za uporabo odobreni cepivi proizvajalcev Pfizer/BioNTech in Moderne, ki temeljita na tehnologiji mRNK. Raziskave po cepljenju niso pokazale znakov večjega tveganja za zaplete pri nosečnosti, kot sta denimo splav ali prezgodnji porod.

V evropski strokovni reviji objavili raziskavo slovenskih epidemiologov

14. 01. 2022 18.05

Cepljenje proti covidu-19 pomembno zmanjšuje tveganje za hospitalizacijo zaradi covida, so ugotovili epidemiologi Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) v najnovejši raziskavi, v kateri so ocenjevali učinkovitost cepljenja. Ugotovitve je na svoji spletni strani objavil tudi Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC).

Odločb za opustitev cepljenja proti covidu-19 iz zdravstvenih razlogov ne izdajajo

11. 01. 2022 06.00

Osebe, ki se zaradi zdravstvenih razlogov ne morejo cepiti, lahko pridobijo odločbo o opustitvi cepljenja, ki jo izda ministrstvo za zdravje. A pri cepljenju proti covidu-19 pridobitev takšne odločbe ni mogoča, saj to cepljenje ni obvezno. Ne glede na to pa morajo te osebe, če se želijo udejstvovati v javnem življenju, pridobiti PCT-pogoj. Če covida-19 niso prebolele, jim preostane le redno testiranje.

Kmalu začetek vrednotenja cepiv, prilagojenih na omikron

07. 01. 2022 08.43

Vrednotenje cepiv proti covidu-19, ki jih podjetja prilagajajo na različico omikron, bo steklo zelo kmalu, po napovedih Tomaža Bratkoviča s Fakultete za farmacijo verjetno že ta ali prihodnji mesec. Kot pravi, bo vrednotenje osredotočeno zlasti na imunogenost cepiva. Preučevali pa bodo tudi pojav morebitnih novih stranskih učinkov, ki sicer niso verjetni, saj gre pri prilagoditvi cepiva le za spremembe zaporedij v delu mRNK, vse pomožne snovi in način formulacije pa ostajajo enaki.

V nosečnosti povečano tveganje zaradi covida-19: intenzivno zdravljenje, ventilator, prezgodnji porod

06. 01. 2022 11.57

Tveganje za hujši potek covida-19 je pri nosečnicah do štirikrat večje kot pri enako starih nenosečih ženskah, kar potrjujejo tudi izkušnje in Slovenije. Intenzivno zdravljenje z ventilatorjem je potrebovalo več kot 11 žensk pred ali takoj po porodu v Sloveniji, desetim so morali narediti prezgodnji carski rez. Ena ženska je po porodu zaradi covida-19 umrla. Perinatološka stroka zato priporoča cepljenje proti covidu-19 ter poživitveni odmerek za nosečnice, doječe matere in ženske, ki načrtujejo nosečnost.

Zdravniške organizacije s pozivom k uvedbi PC-pogoja

04. 01. 2022 12.26

Slovenska medicinska akademija, Komisija za medicinsko etiko, Zdravniška zbornica Slovenije in Slovensko zdravniško društvo pozivajo k takojšnji uvedbi PC-pogoja, v primeru nadaljevanja epidemijskih valov pa tudi k uvedbi obveznega cepljenja proti covidu-19. V Komisiji za medicinsko etiko so sicer danes že pozvali k razmislekom o uvedbi obveznega cepljenja za najbolj ranljive skupine prebivalstva oz. za vse, ki se vsakodnevno poklicno srečujejo s skupinami ljudi.

Skokovita rast okužb po praznikih: v ponedeljek odkrili 3393 novih primerov

04. 01. 2022 09.54

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo ob opravljenih 7485 testih PCR v ponedeljek potrjenih 3393 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 45,3 odstotka. Vodstvo UKC Maribor je medtem sporočilo, da se razmere v bolnišnici počasi izboljšujejo. Ob tem se bojijo, kaj bo prinesla nova različica omikron, ki se širi med prebivalstvom. Zaradi bistveno večje nalezljivosti bi lahko omikron povzročil tudi pomanjkanje kadra.

Poklukar: V tem tednu bomo 'pretresali' vse vrste ukrepov

03. 01. 2022 10.52

Minister za zdravje Janez Poklukar pravi, da imajo v luči zaostrovanja epidemiološke situacije v državi na mizi predloge številnih ukrepov, o katerih bodo odločali ta teden. "Iskali bomo najboljše rešitve za zdravstvo in družbo kot celoto," je zagotovil. Napovedal je spremembe na področju odrejanja karanten – sedaj namreč ob tesnem stiku z okuženim ni treba v karanteno le tistim, ki so prejeli poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19.

V karanteno tudi otroci, ki poživitvenega odmerka ne morejo prejeti

28. 12. 2021 08.32

Po novih pravilih glede odrejanja karanten, ki veljajo od 23. decembra, osebi po visokotveganem stiku ni treba karanteno le, če je prejela poživitveni odmerek. To pa velja tudi za otroke oz. mladoletne, ki poživitvenega odmerka glede na pravila cepljenja sploh ne morejo prejeti. Tako se je denimo v karanteni znašel tudi 14-letnik, ki je polno cepljen s cepivom Pfizer.

Po točno enem letu je proti covidu-19 polno cepljenih 56 odstotkov Slovencev

27. 12. 2021 06.39

Pred točno enim letom se je v Sloveniji začelo prostovoljno cepljenje proti covidu-19. Cepiva, ki so bila sprva namenjena najbolj ogroženim skupinam, so danes dostopna vsakomur, za prvi odmerek pa se je doslej odločilo 59 odstotkov prebivalcev. Polno cepljenih je 56 odstotkov prebivalcev Slovenije, kažejo podatki NIJZ.

V nedeljo potrjenih 698 okužb, pozitivnih skoraj 38 odstotkov testov

27. 12. 2021 10.01

Nacionalni inštitut za javno zdravje je sporočil, da so pristojni v nedeljo ob opravljenih 1846 PCR-testih potrdili 698 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tokrat znašal 37,8 odstotka.

Mineva leto dni od začetka cepljenja proti covidu-19 v Sloveniji

26. 12. 2021 14.30

V ponedeljek bo minilo eno leto, odkar se je v Sloveniji začelo cepljenje proti covidu-19. Ob omejenih količinah so bili sprva do njega upravičeni le stanovalci domov za starejše in najbolj izpostavljeni zdravstveni delavci. Cepiva so danes dostopna vsakomur, možno pa se je tudi cepiti s poživitvenim odmerkom. Tega je do zdaj prejelo 445.596 oseb. Za prvi odmerek se je medtem odločilo 59 odstotkov prebivalcev, polno cepljenih pa je 56 odstotkov celotne populacije. Kakšni so glavni poudarki po letu cepljenja?

Strokovnjaki ovrgli trditve 'iniciative zdravnikov': Gre za povzetke tipičnih proticepilskih tez

23. 12. 2021 13.32

Trije strokovnjaki – Alojz Ihan, Tadej Avčin in Janez Tomažič – so analizirali trditve t. i. Iniciative slovenskih zdravnikov, ki je pozivala k "takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s cepivi proti covidu-19". Vseh enajst trditev so ocenili kot strokovno nepravilne, tudi zavajajoče in nepoštene. Opozarjajo, da covid-19 za otroke in mladostnike ni nenevarna bolezen in da lahko okuženi otroci z virusom okužijo druge. Razblinili so tudi dvome o tem, da so cepiva v tretji fazi kliničnih raziskav in da (morebitnih) srednjeročnih in dolgoročnih zapletov po cepljenju še ne poznamo, ter odgovorili na vprašanja o odškodninski odgovornosti in natančni sestavini cepiv.

Ema in ECDC podprli kombiniranje različnih cepiv proti covidu-19

07. 12. 2021 15.45

Kombiniranje vektorskega cepiva in cepiva mRNK pri cepljenju proti covidu-19 poskrbi za dobre ravni protiteles in boljši odziv celic T kot pri uporabi iste vrste cepiva, tako pri primarnem kot poživitvenem cepljenju, sta na podlagi izsledkov študij sporočili Evropska agencija za zdravila in Evropski center za nadzor in preprečevanje bolezni.

Potrdili 1116 okužb, po mnenju Ihana z vidika zaščite idealna 'hibridna imunost'

05. 12. 2021 09.54

V soboto so pristojni opravili 2986 PCR-testiranj, s katerimi so potrdili 1116 novih okužb na novi koronavirus. Delež pozitivnih testov je tako znašal 37,4 odstotka. Aktivnih primerov okužbe v državi je tako po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 29.311. V bolnišnicah se zdravi 1034 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je 271. Umrlo je 13 oseb. Ob tem se nova različica omikron pojavlja v vse več državah, v fazi potrjevanja je tudi pri naših južnih sosedih. "Kako učinkovita so cepiva na novo različico še ni znano. Pfizer in Moderna se pripravljata na tri možne odzive," pravi imunolog Alojz Ihan.

Do zdaj ugotovili 47 primerov cepljenja mladoletnikov z vektorskimi cepivi

01. 12. 2021 08.21

Zdravstveni inšpektorat je od 272 postopkov, ki jih je uvedel glede domnevnega cepljenja mladoletnih oseb z vektorskimi cepivi, do sedaj zaključil 47. Nadzor je pokazal, da so zdravniki z vektorskimi cepivi cepili 47 mladoletnih oseb. Primere je inšpektorat odstopil Zdravniški zbornici Slovenije. Zdravstveni inšpektorat preverja tudi cepljenje z Janssnom po začasni ustavitvi njegove uporabe.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?

29. 11. 2021 11.27

Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

Jerala: Prav je, da smo previdni in širjenje nove različice čim bolj omejimo

26. 11. 2021 19.49

O novi različici virusa za zdaj še nimamo veliko informacij, vemo le, da ima nenavadno veliko mutacij, pojasnjuje slovenski znanstvenik Roman Jerala. Prepričan je, da bodo cepiva nudila zaščito vsaj pred hujšim potekom bolezni. Evropska agencija za zdravila je medtem sporočila, da pozorno spremlja novo različico B.1.1.529. Hkrati je ocenila, da je še prezgodaj, da bi lahko vedeli, ali novi sev potrebuje tudi novo cepivo.