lupine

Pirh včeraj in danes, tu in tam: ne gre le za jajce
18. 04. 2025 06.00Jajce ni le jajce: kot simbol življenja ga vidijo številna ljudstva. Ko ga pobarvamo, nastane pirh, ki pa ni le velikonočni pirh. Podarili bi ga lahko pravoslavcu iz Grčije, muslimanu iz Irana, v Latviji pa bi vas ob izmenjavi pirhov izzvali na boj. Odkrivamo, kje, kako in zakaj jih radi barvamo.

Zgodba o najlepših pisanicah in najboljši potici
17. 04. 2025 10.23Bi pred velikonočnimi prazniki obiskali deželo, kjer kokoši nosijo rdeče-črna jajca in vas, kjer gospodinje iz obilice miru, toplote in časa pečejo odlične potice? Velika noč je največji krščanski praznik, a tudi tisti, ki niso verni, se pogosto veselijo obredov, vonja po potici in pirhov ter družinskega vzdušja. Razmišljala sem, da bi letos tudi jaz velikonočne dobrote pripravila malce drugače kot običajno. Iskala sem ideje, našla pa mir.

Recept za potico, ki vas bo navdušila
17. 04. 2025 00.15Zakaj si potica še vedno zasluži glavno mesto na praznični mizi in kateri okus najraje izberemo? Predlagamo, da letos za spremembo svoje najdražje presenetite z nekoliko drugačno. Pripravili smo vam namreč ekskluziven recept, ki bo navdušil tudi največje tradicionaliste.

Masterchef sodniki o trikih za zmanjševanje odpadkov
30. 03. 2025 21.29Masterchef je v polnem zagonu. V vsaki oddaji se od naše sodniške trojice česa novega naučimo. Z njimi vsi kuhamo kot zmešani, kupujemo sestavine, režemo, sekljamo... in na koncu ostane skoraj toliko odpadkov, kolikor damo dobrot na lepo okrašen krožnik. Kaj pa zdaj?

Američani na lovu za jajci: ducat jajc več kot sedem evrov
30. 03. 2025 08.31Ameriška vlada se je podala na svetovni lov za jajci. Hudo pomanjkanje na domačem trgu, ki je posledica ptičje gripe, bi reševali tudi z uvozom iz Evrope. A evropske države odgovarjajo, da presežkov za izvoz enostavno nimajo, prav tako so velika ovira varnostni standardi, ki za EU določajo, da se jajca razreda A prodajajo neoprana in brez daljšega obdobja skladiščenja na hladnem. Cene jajc so v ZDA, kjer so februarja za ducat jajc plačevali več kot sedem evrov, v zadnjem mesecu sicer padle.

Na Štajerskem potrdili atipično kokošjo kugo
14. 02. 2025 16.16V manjši reji s 160 kokošmi v občini Pesnica so potrdili atipično kokoško kugo. Na gospodarstvu so bili izvedeni nujni ukrepi za preprečevanje širjenja bolezni, so sporočili iz Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Umrljivost je spremenljiva, vendar lahko doseže 100 odstotkov.

BLOG: Buče – več kot le praznični okras
27. 10. 2024 08.06Ko pomislimo na buče, jih pogosto povežemo z nočjo čarovnic in praznično jesensko sezono. A buče so veliko več kot le praznični okras. Ta čudovita rastlina ima globoko zgodovino in številne koristi za naše zdravje. Buče niso le estetsko privlačne, ampak tudi izjemno hranljive in vsestransko uporabne v kuhinji, tradicionalni medicini in celo kozmetiki.

Nekoč so jih selili v globlje morje, danes so srečni, če kakšnega najdejo
22. 08. 2024 19.47Številne je šokirala novica o tem, da so tuji turisti na Hrvaškem, tako v Umagu kot na Krku plačali zelo zasoljene kazni – kar 1.800 evrov – ker so iz morja potegnili tri velike leščurje. Gre za največje školjke v Sredozemskem morju, ki pa so tik pred izumrtjem. Tako pri naših južnih sosedih, kot tudi v Italiji in pri nas se strokovnjaki trudijo, da bi rešili te tudi 1,2 metra velike školjke, ki imajo v morskem ekosistemu zelo pomembno funkcijo.

Ukrajinka iz morja izvleka strogo zaščitene školjke, grozi ji kazen
20. 08. 2024 11.34Hrvaška policija je kazensko ovadila 36-letno ukrajinsko državljanko, ki je na otoku Krk iz morja izvlekla tri školjke strogo zaščitene vrste veliki leščur. Sumijo jo kaznivega dejanja uničevanja zaščitenih delov narave. Ta vrsta školjke je tudi v Sloveniji doživela tragično usodo, ko je bila zaradi 'morske pandemije', katere vzroke še preučujejo, v Sredozemlju uničena skoraj celotna populacija te velike školjke.

Urbano raziskovanje: zapuščeni, skrivnostni, a veličastni objekti
09. 08. 2024 16.24Urbano raziskovanje je posebna vrsta turizma oziroma raziskovanja, ki pomeni obiskovanje zapuščenih in propadajočih zgradb, krajev, ki so skoraj pozabljeni od sveta. Gre za objekte, ki so nekoč prekipevali od življenja – za gledališča, šole, počitniška naselja ... Danes pa se na njih nabira prah, morda jih obrašča gosto rastlinje. Če je to nekaj, kar vas zanima, ne spreglejte seznama takšnih lokacij.

Redki prizori domorodnega plemena iz perujske Amazonije
17. 07. 2024 17.02Iz perujske Amazonije prihajajo redki posnetki domorodnega plemena Mashco Piro, ki sicer nima stika s preostalim svetom. Na posnetkih se več deset ljudi sprehaja ob reki, saj jih iz odročnih delov deževnega gozda preganjajo gozdarji.

Ali klop na človeka pade tudi z drevesa?
14. 06. 2024 06.00Tudi to je pojasnjeval sogovornik v našem Popkastu Tomi Trilar, doktor bioloških znanosti, ki se posebej ukvarja z žuželkami in tudi ptiči. V Prirodoslovnem muzeju je kustos oddelka nevretenčarjev.

Bodo Titovi Havaji v bližini Dubrovnika zasijali v nekdanji slavi?
18. 05. 2024 16.54Kupari. Ime, ki je bilo v nekdanji Jugoslaviji sinonim za luksuz. Letovišče za vojaško elito, pravili so mu tudi Titovi Havaji, ki je lahko sprejelo blizu 2000 ljudi, skupaj s kampom pa krepko več kot 6000. Vsega 15 minut vožnje ga loči od obleganega bisera Dubrovnika, a turistov ni.

Spoznajte rešitev za redke trepalnice in obrvi
14. 03. 2024 00.15Ste prišli do faze, ko so se vaše trepalnice izgubile volumen in dolžino, obrvi pa so se zaradi nepremišljenega puljenja in starosti zredčile ter izgubile svojo obliko?

Slovenska raziskovalca ustvarila laser iz milnih mehurčkov
09. 01. 2024 11.13Potem ko je doc dr. Matjaž Humar iz Laboratorija za biointegrirano fotoniko Odseka za fiziko trdne snovi Instituta Jožef Stefan pred devetimi leti v človeško celico prvič vgradil laser, je v zadnji raziskavi skupaj s sodelavko Zalo Korenjak ustvaril laser s pomočjo milnega mehurčka. V raziskavi, ki jo je objavila revija Physical Review X, se je izkazalo, da bi bil mehurček kot edinstven sistem uporaben kot izjemno občutljiv senzor tlaka in električnega polja.

Namesto odvajal se raje odvadimo slabih navad
17. 12. 2023 07.00Če je vaše stranišče postalo priljubljeno mesto za branje časopisa, medtem ko upate, da boste rešili zapleteno uganko, ali bo ali ne, potem je morda skrajni čas za malo odvajanja – a tokrat v smislu navad, ne zdravil.

Na Floridi se je izvalil izredno redek beli levcistični aligator
08. 12. 2023 19.58"To ni le izjemno redko. To je popolnoma neverjetno," je dejal Mark McHugh, predsednik in izvršni direktor Gatorlanda, parka plazilcev na Floridi, ki je avgusta dobil prav posebno novost. Iz jajca se je namreč izvalil beli aligator ter s tem postal eden izmed le sedmih znanih levcističnih aligatorjev.

Že poznate "skoraj belo" - nov trend v notranjem oblikovanju?
08. 11. 2023 00.15Klasična bela stenska barva je že pred časom svoj prostor prepustila barvam, kot so slonokoščena, ledena ali smetanosto bela, barva jajčne lupine, rikote in mascarponeja.

Nov hit poletja iz vinske kleti Puklavec Family Wines v sodelovanju z Atlantic Grupo
23. 06. 2023 00.15Puklavec Family Wines - Jeruzalem Ormož predstavlja novi hit poletja - Limonce Spritz. Ta izvrstna kombinacija penine Jeruzalem Ormož (Brut ali Sec), osvežilnega limoninega likerja Limonce in mineralne vode že navdušuje in osvaja Slovenijo.

Kiosk K67, ETA 80, Tomos, Elanke, Rex – kultni izdelki slovenskega oblikovanja
18. 06. 2023 10.00Ko zazvoni Iskrin telefon ETA 80, se pred mnogimi očmi nariše podoba socialističnega stanovanja iz 70. in 80. let prejšnjega stoletja. V mnogih gospodinjstvih je bil to prvi telefon, najpogosteje v rdeči barvi s črno slušalko in tipkovnico. Pohištvo v dnevih sobah je bilo pogosto delo Nika Kralja, še danes se po podstrešjih valjajo njegovi stoli Rex. Oskar Kogoj je za Meblo oblikoval znameniti počivalnik. Časopise pa smo nekoč kupovali v kioskih, ki so prodajali tudi sladoled, ulično hrano, vstopnice, služili so tudi kot nadzorne točke. Oče K67 je Saša Janez Mächtig, za enega od slovitih kioskov je grafično podobo oblikoval Ranko Novak.

Z Mini tovarno in ozaveščanjem do manj zavržene hrane
24. 04. 2023 13.20Vsak prebivalec Slovenije zavrže povprečno okoli 68 kilogramov hrane na leto. Zavržena hrana pa ne pomeni zgolj zapravljanja dragocenih virov, pač pa je tudi veliko breme za okolje, saj prispeva k povečanju izpustov toplogrednih plinov. Zato letos prvič zaznamujemo slovenski dan brez zavržene hrane. Osrednje poslanstvo tega dne je povabiti družine, posameznike, podjetja in druge ustanove tako v javni kot zasebni sferi k sodelovanju in zavezništvu za manj zavržene hrane.

Kolagen za kožo je potrebno prehransko dopolnilo za pomlajevanje kože na obrazu
03. 03. 2023 00.15Kolagen za kožo je najboljša rešitev za pomlajevanje kože na obrazu. Njegov zdravilni učinek opazimo pri suhih razcepljenih laseh, krhkih nohtih, bolečini v sklepih in mišicah, suhi koži.

Zaradi ptičje gripe na Gorenjskem so nesnice usmrtili, jajca in opremo pa uničili
27. 02. 2023 13.23Zaradi potrjenega primera ptičje gripe na Gorenjskem so se pristojni organi, v sklopu preventivnih ukrepov za širjenje virusa, odločili za usmrtitev kokoši. Uničili bodo tudi vsa jajca in vso gospodarsko opremo, ki je prišla v stik z bolnimi živalmi in ki bi lahko bila vir okužbe. Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin rejce poziva, naj preprečijo stik domače perutnine z divjimi pticami.

Žiga Škvorc
24. 02. 2023 06.00Žiga Škvorc se je v kuhinjo zaljubil, ker združuje kombinacijo tehničnega in oblikovnega znanja. Tam na dan preživi približno eno uro, ob tem pa rad pripravlja tako sladke kot tudi slane jedi. Kljub temu da se skuša držati meril in postopkov, pravi, da mu vedno uspe ustvariti kaos.

Kolagen za mladosten videz in prožne sklepe
02. 11. 2022 07.45Kolagen v mladosti proizvaja telo samo. Ker ga z leti proizvajamo vse manj, je dobra rešitev hidroliziran kolagen v prahu. Najboljši je kolagen iz več virov.

40 odstotkov svetovnega prebivalstva si ne more privoščiti zdravega obroka
16. 10. 2022 07.00Čeprav bi morala biti hrana temeljna pravica vsakega posameznika, ZN opozarjajo, da si skoraj 40 odstotkov svetovnega prebivalstva ne more privoščiti zdravega obroka. Cene hrane so zaradi vojne v Ukrajini občutno narasle, prehransko krizo dodatno poglabljajo ekstremne suše tako po Evropi kot v drugih delih sveta. Kljub milijonom ljudi, ki so lačni ali občutijo prehransko revščino, še vedno ogromno hrane pristane v smeteh. Lani jo je prebivalec Slovenije zavrgel v povprečju 68 kilogramov, kar je 10 kilogramov več kot leta 2013, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Kupci gob v Šabcu so se zastrupili z zeleno mušnico
08. 10. 2022 10.29Kupci, ki so gobe kupili od 72-letnice na tržnici v Šabcu, so se zastrupili z zelenimi mušnicami, je pokazala analiza. Prvi znaki zastrupitve z zeleno mušnico so bruhanje, driska in šibkost, simptomi pa se navadno pojavijo sedem do osem ur po zaužitju gobe, včasih tudi kasneje. Smrtna količina strupov za odraslega človeka vsebuje 50 gramov svežih zelenih mušnic, kolikor tehta klobuk srednje velike gobe brez beta, nekateri strokovnjaki pa pravijo, da je usodna količina lahko že 20 gramov te strupene gobe.

Britansko plažo prekrilo na tisoče strupenih rakov
07. 08. 2022 19.41Na tisoče strupenih rakov je preplavilo plaže v Cornwallu ter tam odvrglo svoje lupine, preden so se znova vrnili v morske globine. Takšni dogodki so zaradi naraščanja temperature morja vse pogostejši. Njihov ugriz je sicer strupen za druge živali, vendar neškodljiv za ljudi.

Igralka Jenny Slate se je poročila kar v domači dnevni sobi
20. 01. 2022 07.00Igralka Jenny Slate, ki je zaigrala tudi v filmu Moj slepi brat, je sporočila, da se je na silvestrski večer poročila z zaročencem Benom Shattuckom. Njuna poroka se je zgodila kar v njuni dnevni sobi, je še razkrila v intervjuju za revijo Marie Claire. Igralka je bila prej več let v burnem razmerju z igralcem Chrisom Evansom, s katerim sta se dokončno razšla marca 2018.

Čokolada: omamna pregreha
08. 01. 2022 08.26Slaščica vseh slaščic. Odgovor na vsako tegobo, bolečino in hrepenenje. Čokolada je za marsikoga tolažba, afrodiziak, pregreha, njena izdelava pa vse prej kot enostavna. Kakšen okus bo imela, je odvisno od rastišča kakavovca, dolžine fermentacije zrn, načina praženja in seveda, dodatkov.