lubadar

'Lastnik, ki ne more ustvarjati dohodka, tudi nima interesa za vzdrževanje'
19. 03. 2023 14.04Ljubljanski mestni gozdovi obsegajo 2151 hektarjev oziroma 7,8 odstotka površine Mestne občine Ljubljana. In upravljanje z njimi ni enostavno, saj je lastništvo zelo razdrobljeno. Mestni gozdovi imajo namreč kar 1562 lastnikov in solastnikov. S kakšnimi izzivi se spopadajo in kdo odloča o posekih dreves?

Napad podlubnika v Celju, odstraniti morajo bolne smreke
24. 02. 2023 15.45Inšpekcija za gozdarstvo ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je občini Celje naložila nujen sanitarni posek smrek, ki jih je napadel smrekov podlubnik, so sporočili. Bliža se pomlad in lubadar bo ponovno vse bolj napadal, opozarjajo. Občanke in občane prosijo, naj bodo pozorni, če se na njihovih vrtovih sušijo smreke. Če je povzročitelj lubadar, je takšno drevo nujno takoj posekati in skuriti.

Napad lubadarja: V mariborskem mestnem parku bodo podrli 40 smrek
08. 12. 2022 16.04Zaradi pojava lubadarja na drevesih v mariborskem Mestnem parku bo treba odstraniti okoli 40 smrek pri otroških igralih, med njimi so tudi 130 let stari iglavci. S sečnjo bodo pristojne službe začele predvidoma prihodnji teden, zato obiskovalce parka prosijo za razumevanje in upoštevanje omejitev dostopa.

Poziv lastnikom smrek: Pazite na podlubnike!
12. 10. 2022 11.31Na Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo opozarjajo, da zaradi izjemno toplega in sušnega vremena v večjem delu Slovenije opažajo intenziven napad podlubnikov. Ti napadajo smreke izven gozdov, varne pa niso niti smreke v naseljih. Zavod za Gozdove Slovenije in gozdarska inšpekcija zato pozivata vse lastnike dreves smreke izven gozda, naj redno opazujejo svoja drevesa in v primeru kakršnega koli znaka napada podlubnikov na smreki takoj izvedejo sanitarno sečnjo in ukrepe za uničenje zalege podlubnikov.

Mala žuželka ima le osem zob, a uničuje gozdove
15. 08. 2022 19.25Izrazita suša preglavic ne povzroča le gasilcem, ampak tudi gozdarjem. Zaradi toplega vremena so smrekovi gozdovi manj odporni proti škodljivcem. Samo v juliju je bilo zaradi lubadarja za posek določenih kar 70.000 kubičnih metrov iglavcev. Zavod za gozdove lastnike opozarja, naj redno pregledujejo svoje gozdove, saj lahko lubadar hitro zmanjša vrednost lesa.

Ujme in lubadar podrli za 8000 olimpijskih bazenov lesa
07. 02. 2022 06.00V zadnjih osmih letih so morali v slovenskih gozdovih posekati za 8000 olimpijskih bazenov, polnih lesa, poškodovanega v žledu, vetrolomih in snegolomih, nato ga je načel še smrekov lubadar. Usoda naših gozdov je negotova zlasti zaradi podnebnih sprememb. V prihodnjih desetletjih se bo smreka umikala na višja območja, v težavah je tudi bukev. Naši gozdovi bi lahko bili čez 50 let bolj podobni mediteranskim.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev
01. 02. 2022 06.00Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Za odstranitev tempirane bombe le mesec dni časa, potem je že prepozno
06. 10. 2020 06.00Pogled na gorenjske gozdove, ki jih še vedno ogroža lubadar, je marsikje precej klavrn. Da se bo situacija drastično izboljšala, gorenjski gozdarji ne pričakujejo – vetrolomov, ki močno vplivajo na namnožitev lubadarja, namreč ni manj, ampak več. Veliko odgovornosti zato pade na lastnike, a tukaj se še dodatno zaplete. Odkupna cena, še posebej zaradi podlubnikov prizadetega lesa, je nizka, primanjkuje ekip za sanacijo, k situaciji svoje doda še lastniška struktura – veliko je starejših lastnikov, lastnikov, ki imajo le majhne koščke gozda in niso vajeni gospodarjenja z njim, obstajajo tudi lastniki, ki jim je za situacijo malo mar, posledice pa seveda čutijo vsi okoli njihovega gozda. Pristojni zato izdajajo tudi sklepe o izvršbi.

Sanacija prizadetih gozdov nujna, grozi jim lubadar
11. 02. 2020 10.53Po različnih koncih Slovenije ocenjujejo stanje po vetrolomu sredi prejšnjega tedna in v začetku tega. V prvem neurju je v gozdovih po prvih ocenah padlo za okoli 100.000 kubičnih metrov drevja, v ponedeljkovem naj bi bila škoda nekoliko manjša. Zaradi grožnje nadaljnjega razvoja lubadarja se mora sanacija čim prej nadaljevati.

Letošnja namnožitev podlubnikov prerašča v naravno nesrečo
30. 07. 2019 10.37Sloveniji zaradi podlubnikov grozi naravna nesreča, sporočajo z Zavoda za gozdove Slovenije. Doslej so namreč zaradi podlubnikov za posek predvideli že več kot 300.000 kubičnih metrov drevja, kar je več kot lani. Čeprav primerjave z rekordnimi napadi še niso možne, pa do meje, ko govorimo o naravni nesreči, ne manjka veliko.

Struktura gozda ob Bohinjskem jezeru se spreminja
28. 05. 2018 19.02Sprehajalne poti okrog Bohinjskega jezera ob njegovi severni strani ni več - razširili in razrili so jo traktorji. Podirajo in odvažajo namreč drevesa, ki sta jih poškodovala lubadar in snegolom. Po končani sanaciji bo pot znova prehodna, se bo pa spremenila struktura gozda.

Bohinj poziva vlado naj razglasi naravno katastrofo: Posledice podlubnikov bomo odpravljali še desetletja
27. 08. 2017 09.58V primeru napada podlubnikov in sanacije na območju Bohinja gre za naravno nesrečo, ki ni enkratna, kot sta to na primer toča ali pozeba, vladi sporočajo bohinjski svetniki. Ta nesreča bo trajala še desetletja, so prepričani. Od vlade pričakujejo konkretne rešitve.

Lastnikom gozdov naj bi pomagal nov zakon za sanacijo škode, a kdo bo pomagal gozdarjem?
19. 08. 2017 06.30Zaradi rekordnega poseka smrek na območju Bohinja, Pokljuke, Radovljice in Jesenic golim območjem ne grozijo le plazovi, temveč tudi poplave, v nižinah pa predvsem hudourniki. Veliki strahovi so posledica zelo majhnega krivca – okoli pet milimetrov dolgega lubadarja, ki se množi čez vse meje in na vse strani.

Lubadar pospešeno uničuje naše gozdove, letos škoda še večja
24. 07. 2017 19.11Lubadar v naših gozdovih še vedno povzroča ogromno škodo. Lani so morali gozdarji posekati rekordne tri milijone kubičnih metrov smrek, letos pa bo očitno še huje. Skoraj milijon kubičnih metrov so že posekali, prava škoda pa šele prihaja. Najhuje je v gozdovih dveh slovenskih turističnih biserov - na območju Bleda in Bohinja.

Tujerodne vrste predstavljajo nevarnost za slovensko biotsko raznovrstnost
20. 05. 2017 13.01Skupina Life Artemis je objavila opozorilni seznam tujerodnih vrst - 12 vrst gliv, 51 vrst rastlin, 13 vrst žuželk in sedem vrst sesalcev, ki jih še ni pri nas, a je njihov pojav pričakovati v prihodnjem obdobju.

Slovenski gozdovi na udaru, presegli rekordno uničenje iz leta 2015
16. 12. 2016 12.09Samo letos so za posek označili 2,15 milijona kubičnih metrov dreves, ki so jih napadli podlubniki. To pomeni rekordno vrednost, a dobra novica je, da je najhuje vendarle mimo. Zaradi podlubnikov bi lahko v skrajnem primeru smreka izginila iz slovenskih gozdov, na srečo pa se to vendarle ne bo zgodilo.

Pol centimetra veliki nosilci nesreče: zaradi njih so posekali gozd, vasi Dovje pa zdaj grozi katastrofa
01. 12. 2016 11.32Župani Zgornje Gorenjske vlado pozivajo, naj napad lubadarja razglasi za naravno nesrečo. Predstavili so primer vasi Dovje. Smrekov gozd na bregu nad njo so morali posekati in zdaj nič več ne zadržuje erozije. Še pred nedavnim se proženja plazu niso bali, danes je to resna grožnja.

Vlada je prestala šesto zaporedno interpelacijo. Cerar poslancem SDS: Želim si komunikacije na višji politični ravni
23. 11. 2016 06.39DZ je zavrnil sklep SDS in po 16 urah končal razpravo o interpelaciji vlade. O interpelaciji, ki jo je zoper vlado vložila SDS, je bilo slišati veliko očitkov. "Tega si jaz res ne želim. To ni tisto, kamor moramo iti. Potrebujemo drugačno politično kulturo," jih je v zadnjem nagovoru okrcal premier Miro Cerar.

Nad lubadarje tudi vojska z brezpilotnim letalom
02. 11. 2016 17.45Zavodu za gozdove je pri preizkušanju sistema ocenjevanja razširjenosti podlubnika v gozdovih z brezpilotnimi letali na pomoč priskočilo tudi ministrstvo za obrambo. Dron bo iz zraka pomagal identificirati prizadeta območja. Lubadarja sicer ne more opaziti, lahko pa s termo kamero meri spremembo toplote ali obsega drevesa. Gozdarji namreč za identifikacijo s tal izgubijo veliko časa.

Smreki v nižinskih predelih grozi izumrtje
20. 08. 2016 19.55V slovenskih gozdovih se tiho, a bliskovito širi katastrofa. Zaradi prepočasnega odziva po žledu in nerazumno dolgih birokratskih postopkov se je lubadar nenadzorovano namnožil. Z gozdarjem smo se sprehodili po gozdovih v okolici Vrhnike. Letos so podrli trikrat toliko smrek kot običajno posekajo vseh dreves v celem letu.

Pozabite žledolom, največja katastrofa se v slovenskih gozdovih dogaja prav zdaj
16. 08. 2016 13.55Lubadarji so letos uničili že dva milijona kubičnih metrov smreke. Napada v takšnem obsegu ne pomnimo in predstavlja največjo katastrofo doslej v gozdovih. Da bi jih ustavili, bo treba poseči v lastninsko pravico, pa čeprav bo to pomenilo odstop od zakona, opozarja Jošt Jakša.

Brglez na čelu nadzornikov družbe Slovenski državni gozdovi: panoga, ki lahko daje dobro plačane zaposlitve
11. 08. 2016 15.01Nekdanji glavni direktor Lesnine, Pavle Brglez, je postal prvi nadzornik družbe Slovenski državni gozdovi. Brglez je prepričan, da lahko gozdnolesna panoga daje dobro plačane nove zaposlitve, ki nam jih primanjkuje.

'Če bo lubadar prišel do Pokljuke, Jelovice in Karavank, bo to popoln masaker'
08. 08. 2016 11.09Stanje na območju gozdnogospodarskega območja Bled je alarmantno, saj je polovico gozdov prizadel lubadar, opozarja vodja območja Avsenek. Po njegovem je obvladovanje lubadarja ušlo izpod nadzora, lubadar pa ogroža tudi Jelovico in Pokljuko. Na kmetijskem ministrstvu menijo, da lubadarja še zelo dobro obvladujemo.

VIDEO: Dve leti po žledu je opustošenje v gozdovih še strašnejše
05. 03. 2016 06.52Pred žledom je bil gozd bogat, polovico je bilo iglavcev. Zdaj vlada opustošenje. Če je bilo prej podnevi temno, je zdaj ponoči svetlo. Razlogi so trije: žled, mila zima in predvsem lubadar.

Alarm: lubadar napadel tretjino slovenskih gozdov. Bo smreka iz nižin izginila?
04. 03. 2016 06.32Stanje v slovenskih gozdovih je alarmantno. Še nikoli v zadnjem stoletju ni namreč lubadar napadel toliko iglavcev kot v zadnjih dveh letih. Ogrožena je kar tretjina slovenskih gozdov, najhuje je na postojnskem, tolminskem, ljubljanskem in kočevskem območju, škoda zaradi lubadarja je že presegla 100 milijonov evrov.

Robot je lahko zelo koristen, na drugi strani pa lahko v napačnih rokah naredi zelo slabe reči
03. 03. 2016 14.23Potreba po robotih je v modernem svetu vse večja, največ jo je v industriji, je dejal Renhard Lafrenz, generalni sekretar euRobotics. Roboti bodo sčasoma nadomestili delavce za težja dela, a to ni nujno negativno. Dejstvo je, da roboti za zdaj še niso tako razviti, da bi bili avtonomni, trenutno še potrebujejo pomoč in nadzor ljudi.

Lubadar uničuje slovenske gozdove, razsežnosti hujše, kot so pričakovali
07. 07. 2015 17.45Zavod za gozdove opozarja na kritičnen razmah podlubnikov v slovenskih gozdovih, problem pa se zaradi poletne vročine le še stopnjuje. In čeprav so lubadarja po žledolomu pričakovali, jih je razsežnost vseeno presenetila.

Lubadar na pohodu: v ljubljanskem Mostecu brnijo motorke, posekati je treba kar 158 smrek
28. 08. 2014 14.17Napovedi o prekomerni širitvi lubadarja se uresničujejo. Iz Zavoda za gozdove Slovenije sporočajo, da morajo le na območju Mosteca v Ljubljani posekati kar 158 smrek. Večino so že podrli, zdaj bo potrebno poškodovani les pospraviti. Hudo je tudi drugod.

Slovenskim gozdovom grozi nova katastrofa
09. 05. 2014 18.23Če bo v žledu poškodovan les predogo ostal v gozdovih, se lahko zgodi nova katastrofa: po najbolj črnem scenariju bi lahko lubadarji uničili 10 milijonov kubičnih metrov lesa.

Udarec tudi za lesno predelavo: 'Situacija v gozdovih je grozna'
09. 02. 2014 09.12Velike količine drevja, ki se je pod težo ledenega in snežnega oklepa podrlo v minulem tednu, bodo za slovenska lesnopredelovalna podjetja sprva pomenile dovolj lesa po nižji ceni. V dveh letih pa se bo v razredčenih in poškodovanih gozdovih pokazalo pomanjkanje hlodovine.