lovstvo

Večina voznikov bi podprla prepoved oglasnih panojev ob cestah
12. 03. 2025 07.00Oglasni panoji ob cestah motijo pozornost voznikov, je potrdila anketa, ki jo je izvedla Agencija za varnost prometa. Kot pogosto ali občasno moteče dejavnike v prometu jih je označilo kar 90 odstotkov anketirancev. Strokovnjaki na področju prometne varnosti zato menijo, da bi morali izboljšati ureditev obcestnega oglaševanja in ga precej omejiti. Zakonodaja sicer že zdaj omejuje tovrstno oglaševanje, a kaj ko so številni oglasni panoji postavljeni nezakonito, upravni postopki za njihovo odstranitev pa trajajo predolgo.

Še zadnje vzrejališče fazanov zapira vrata, jato bodo izpustili v naravo
18. 02. 2025 13.04Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) bo s 1. majem v Beltincih opustil vzrejo fazanov in poljskih jerebic ter s tem zaprl še zadnje tovrstno vzrejališče v Sloveniji. Lovišče s posebnim namenom Fazan Beltinci bo ostalo, lovstvo na tem območju pa se bo po navedbah zavoda preusmerilo v javne naloge lovstva.

Nedopustni izpusti: Strupena voda povsem porušila procese čiščenja
06. 02. 2025 18.55Na Centralno čistilno napravo Domžale-Kamnik je ponovno začela pritekati visoko onesnažena odpadna voda z vsebnostjo strupenih snovi in povsem porušila procese čiščenja odpadne vode. To je že četrti primer nedopustnih industrijskih izpustov v kanalizacijo na njihovem sprejemnem območju v zadnjem letu dni, tokrat tudi z velikimi posledicami za prekomerno onesnaževanje okolja. Če ste zaznali neprijeten vonj iz kanalizacije, prosijo, da jim to sporočite.

Podjetje Dolinšek transport v Logatcu vrtače zasipava z gradbenimi odpadki
10. 01. 2025 11.47Podjetje Dolinšek transport, ki sodeluje pri večjih slovenskih projektih, kot je denimo rušenje nekdanjih Žitovih silosov pri BTC, v Logatcu kraške vrtače nezakonito zasipava z gradbenimi odpadki. To sta potrdila tako okoljski kot kmetijski inšpektorat, oba sta podjetju spisala tudi že več odločb.

Na šolskem jedilniku tudi eko golaž: 'Ekološka hrana ne sme biti le za bogate'
25. 09. 2024 06.18Ekološki golaž, ekološke telečje hrenovke in ekološko mleko, ekološka jabolka in ekološki kruh. Vse to obogati mize na osnovni šoli Vojnik. Učenci takrat, ko so na meniju ekološka živila, na krožnikih ne pustijo skoraj nič. Tako jasno kažejo, da jim je ekološka hrana bolj všeč. Kljub temu, da le redke šole zagotavljajo dovolj ekološke hrane, je predstavnica ekoloških kmetov jasna, da je takšne visokokakovostne hrane na trgu dovolj, le potruditi se je treba. Čeprav je velika ovira na ekološki poti javnih zavodov višja cena takšnih živil, v osnovni šoli Vojnik, kjer so našli recept za uspeh, opažajo, da pri takšni hrani skorajda ne beležijo zavržkov. Kako zagotoviti, da bo imelo čim več slovenskih otrok enakopraven dostop do kakovostne ekološke hrane vsaj v šolah in vrtcih?

V potok pri Rušah odvrgel beton in s cementom onesnaženo vodo ter pomoril ribe
01. 08. 2024 09.23Konec minulega tedna je prišlo do pomora rib in ostalih vodnih živali v potoku Lobnica v kraju Smolnik, so sporočili iz Ribiške družine Ruše. O tem so obvestili pristojne službe in kriminalistično policijo, ribiče pa so zaprosili, da do preklica ne izvajajo ribolova na spodnjem delu Lobnice od izliva v reko Dravo do male hidroelektrarne Jeklo.

Inšpektorji na tržnicah in stojnicah ugotovili več nepravilnosti
10. 07. 2024 11.05Inšpektorat RS za kmetijstvo je minuli petek in soboto opravil skupno 36 nadzorov glede izpolnjevanja pogojev pri prodaji kmetijskih pridelkov na tržnicah. Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pa je od spomladi do 10. julija izvedla 87 pregledov stojnic s svežim sadjem in zelenjavo. Oboji so ugotovili več kršitev.

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'
14. 05. 2024 06.00"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Lovec ustrelil prestrašeno srno v izolski ladjedelnici, zdaj prejema grožnje
16. 04. 2024 11.07Sredi izolske ladjedelnice se je v ponedeljek znašla mlada srna in prestrašena iskala varen izhod. Delavci so na pomoč poklicali lovsko družino z namenom, da bi jo spravili na varno, a je lovec žival na kraju ustrelil. V Lovski zvezi Slovenije pravijo, da je lovec ravnal v skladu z zakonom in da je pridobil dovoljenje za odstrel. Lovec pa je inšpektorico obvestil, da je postal tarča neprimernih in žaljivih komentarjev v javnosti ter groženj. Policisti medtem v povezavi z dogodkom zbirajo obvestila in dokaze za potrditev suma storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti.

Na Gorenjskem vse več divjih prašičev in šakalov
28. 02. 2024 10.30Gorenjski lovci so prejšnji mesec po več kot 25 letih pripravili lovsko razstavo, ki je bila priložnost za pregled stanja divjadi in sprememb v zadnjih 30 letih. V tem obdobju se je močno povečalo število divjih prašičev, novost so šakali, ki so prav tako v porastu. Te spremembe pa skupaj s pritiski obiskovalcev slabšajo pogoje za srnjad.

Zaslužili 2,5 milijona evrov, letošnji zmagovalec prodan za 9960 evrov
27. 02. 2024 13.08Organizatorji letošnje licitacije vrednejših sortimentov lesa na Koroškem, ki je bila po zbrani količini druga največja doslej, zaznavajo rahlo ohlajanje trga. Kljub po njihovi oceni doslej najboljši kakovosti lesa se to ni toliko pokazalo pri ponujenih cenah. Težave v povezavi s prostorom pa letos dodatno stopnjuje prijava kmetijski inšpekciji.

Pristojni preiskujejo pokole okoli 70 živali: povzročili naj bi jih psi
25. 01. 2024 15.27Policijska uprava Maribor in Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin obravnavata več pokolov gojene divjadi in drobnice v zadnjih tednih. Gre za približno 70 živali, ne glede na sume, da so povzročitelji psi, pa doslej niti inšpekcija uprave, pristojne za veterinarstvo, niti policija nista identificirali morebitnih lastnikov psov.

Na območjih s presežnimi vrednostmi večinoma živinoreja, gojile so se tudi poljščine
04. 12. 2023 16.23V kolikšni meri so lahko ugotovitve inšpekcije za kmetijstvo, ki je odkrila presežne vrednosti težkih kovin na vodovarstvenih območjih, zaskrbljujoče za zdravje ljudi in okolja? Aktivne snovi oziroma onesnaževala v tleh, ki so jih ugotovili pri vzorčenju, se lahko spirajo v podtalnico in od tam do uporabnikov pitne vode, hkrati pa onesnaževala iz tal lahko vstopajo v rastline in od tam v prehransko verigo.

Presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih z vodovarstvenih območij
01. 12. 2023 17.46Inšpekcija za kmetijstvo na Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo je izvedla vzorčenje tal na najožjih vodovarstvenih območjih glede prepovedane rabe fitofarmacevtskih sredstev, prisotnosti težkih kovin in nitratov ter uporabe digestata pri gnojenju kmetijskih zemljišč. In kakšni so rezultati? Vzorčenje tal je pokazalo presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih. Med slednjimi sta bila dva vzorca vzeta z lokacij, ki so jih avgusta prizadele poplave. V dveh vzorcih tal pa so odkrili prisotnost prepovedanih pesticidov.

Medved napadel lovca, ta ga je v samoobrambi ustrelil
22. 11. 2023 10.39Na območju med Volčami in Vremščico naj bi medved napadel presenečenega lovca. Ta je v samoobrambi medveda ustrelil, so potrdili na Zavodu za gozdove v krajevni enoti Sežana. Medvedi so sicer na teh območjih vedno prisotni, do sedaj pa večjih napadov ni bilo zabeleženih.

Nadzor obratov javne prehrane glede zahtev zelenega javnega naročanja
19. 09. 2023 10.09Pristojni inšpektorat je izvedel nadzor obratov javne prehrane glede upoštevanja zahtev zelenega javnega naročanja živil v letu 2023. Večina ustanov je seznanjena z zahtevami, a imajo težave predvsem glede doseganja deleža ekoloških živil. Kaj so še pokazali rezultati?

Izjemno nizka samooskrba s sadjem, letos bomo pridelali le 1000 ton hrušk
29. 08. 2023 19.49Stanje v slovenskem sadjarstvu je resno in tudi napovedi za letošnje leto niso prav obetavne. Po prvih ocenah bo pridelek jabolk za 10 odstotkov nižji od lanskega, pridelek hrušk pa bo padel celo za 80 odstotkov. Na okrogli mizi o povečanju samooskrbe s sadjem so sogovorniki izpostavili pomen prilagoditve sektorja podnebnim spremembam.

Predstavniki društev pozivajo k razglasitvi moratorija na odlov nutrij
24. 07. 2023 14.20Predstavniki 20 društev in organizacij so ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano predali več kot 24.000 podpisov pod peticijo, s katero izražajo nasprotovanje odlovu nutrij na območju Ljubljanskega barja. Ministrstvo so med drugim pozvali, naj razglasi takojšen moratorij na odlov, ki naj bi se začel konec meseca oz. v začetku avgusta.

Zaradi jelenjadi 'izginjajo žlahtni listavci', kmetje morajo kupovati krmo
09. 06. 2023 20.02Veliko govorimo o škodi, ki jo povzročajo medvedi, divje svinje in volkovi, na območju od Triglava do reke Idrijce na jugu pa že več let največ težav povzroča jelenjad. Zadnjih šest let se je število jelenjadi namreč občutno povečalo, posledično pa je večja tudi škoda, ki jo povzroča, opozarjajo tako kmetje in lovci kot tudi župani občin zahodne Slovenije. Na posameznih pašnikih v vaseh se ob jutrih pase tudi več kot 60 živali, trave ni, kmetje pa morajo krmo za svojo živino dokupovati. Cerkljanski kmetje in lastniki gozdov si želijo, da bi populacijo zmanjšali. Predviden je sicer odvzem 1900 glav jelenjadi, a vprašanje je, ali bo to dovolj.

Naravi vračamo, kar smo ji vzeli
22. 04. 2023 07.00Pred nekaj dnevi smo v svoj novi dom pospremili že 11. v Slovenijo doseljenega risa. Reševanje populacije risa poteka pod okriljem projekta LIFE Lynx, ki se počasi končuje, a smo še daleč od cilja. Šele prihodnja leta bodo namreč pokazala, kako uspešne so bile doselitve in ali smo uspeli vzpostaviti naravni genski pretok. Vodja projekta Rok Černe upa, da bodo tako uspešni, da takšni projekti ne bodo več potrebni.

Jelenjega rukanja, oglašanja, s katerim privabljajo samice, se je učil sedem let
19. 03. 2023 19.51Celjski sejem so ta vikend napolnili ljubitelji lovstva. Med drugim so kuhali lovski golaž in izvedli že 16. Državno prvenstvo v oponašanju jelenjega rukanja, oglašanja, s katerim jeleni privabljajo samice. Šest tekmovalcev se je pomerilo v treh kategorijah. Zmagal je eden mlajših, ki se je te veščine učil sedem let.

Podbevšek in Šenko nova nadzorna člana SID banke
17. 03. 2023 22.15Vlada je danes na dopisni seji za člana nadzornega sveta Slovenske izvozne in razvojne banke imenovala Gorazda Podbevška in Matijo Šenka. Martino Gašperlin je imenovala za v. d. glavnega inšpektorja za naravne vire in prostor, Igorja Kotnika pa za v. d. glavnega inšpektorja za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo.

Po inšpekcijskem nadzoru bodo lastnici goveda na Koroškem odvzeli vse živali
16. 03. 2023 10.13Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je na podlagi prijave v soboto na kmetijskem gospodarstvu na Koroškem v naselju Podgora opravila inšpekcijski nadzor. Ob tem so ugotovili več kršitev v povezavi z govedom, ki ga redijo na tem kmetijskem gospodarstvu. Devet živali je poginilo, kadavri pa so bili ob inšpekciji v različnih stadijih razkrajanja, od najstarejšega kadavra so ostale samo kosti. Pisnega izvida patologa še nimajo, a ob obdukciji so v živalih odkrili ostanke plastike. Uradni veterinar je kasneje odredil tudi odvzem vseh živali.

Inšpekcija na koroški kmetiji razkrila poginulo govedo, trpljenje živali in več kršitev
13. 03. 2023 16.05Uradni veterinar inšpekcije Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je v nadzoru na kmetiji v naselju Podgora nad Kotljami odkril osem poginulih glav goveda, zelo slabe higienske razmere v hlevu in več drugih kršitev. Odredil je nujne ukrepe preprečitve nadaljnjega trpljenja živali. Sum mučenja živali preverja tudi Policija.

Opazujte drevesa. Ob napadu podlubnikov je treba hitro ukrepati
10. 03. 2023 09.31S pomladjo prihajajo višje temperature, s katerimi se začnejo življenjske aktivnosti smrekovih podlubnikov, kot so rojenje, zaleganje novih generacij in prehranjevanje na gostiteljskih drevesih. Na kmetijskem ministrstvu so zato opozorili pred osmerozobim in šesterozobim smrekovim lubadarjem, ki v naših gozdovih povzročata največ škode.

Kaj so pokazali nadzori nad prodajalci sadja in zelenjave na stojnicah?
13. 01. 2023 10.43Inšpektorji so v nadzoru prodajalcev sadja in zelenjave na stojnicah odkrili več kršitev, zato potrošnike opozarjajo, naj živila kupujejo na organiziranih mestih, kjer organizator poskrbi za optimalne higienske pogoje ter vodi evidence prodajalcev, s čimer se zagotavlja pogoje za preverjanje sledljivosti.

Poziv lastnikom smrek: Pazite na podlubnike!
12. 10. 2022 11.31Na Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo opozarjajo, da zaradi izjemno toplega in sušnega vremena v večjem delu Slovenije opažajo intenziven napad podlubnikov. Ti napadajo smreke izven gozdov, varne pa niso niti smreke v naseljih. Zavod za Gozdove Slovenije in gozdarska inšpekcija zato pozivata vse lastnike dreves smreke izven gozda, naj redno opazujejo svoja drevesa in v primeru kakršnega koli znaka napada podlubnikov na smreki takoj izvedejo sanitarno sečnjo in ukrepe za uničenje zalege podlubnikov.

Za pogin rib v Glinščici naj bi bil kriv izliv cementnega mleka
02. 08. 2022 19.04Potem ko so v potoku Glinščica v Ljubljani poginile ribe, si je kraj dogodka ogledal pristojni inšpektor. Čeprav vzrok pogina uradno še ni znan, več okoliščin po besedah predsednika tamkajšnje ribiške družine kaže na to, da se je dogodek najverjetneje zgodil zaradi izliva cementnega mleka. "Življenja na tem delu ni več," je opisal stanje.

Pod lupo inšpektorjev zaradi sadre tudi štajerska kmetija
01. 06. 2022 14.23Poleg kriminalistov in okoljskega inšpektorata analizirata in ugotavljata posledice nelegalno odložene industrijske sadre na kmetijska zemljišča tudi uprava za varno hrano in kmetijski inšpektorat. Slednji je doslej inšpekcijske postopke uvedel pri 23 kmetijskih gospodarstvih, od tega jih je 22 na Koroškem, eno na Štajerskem.

Gospodarjenje z gozdovi vključuje tudi upravljanje prostoživečih živali
29. 06. 2020 00.15Spremljanje vpliva divjadi v gozdu pripomore k boljšemu upravljanju divjadi in gozda